UIT DE PRAKTIJK Zorgwekkende aardappelopslagproblemen Zon en warmte nodig! De „driedaagse" van „Pomona" KORTE WENKEN 9 De soms te hevige regenbuien hebben in de WEST HOEK VAN BRABANT toch nogal wat schade ach tergelaten. De opkomst van de bieten heeft er wel het meest van te lijden gehad en er zijn dan ook nogal wat percelen waar echt wel wat meer planten zouden hebben mogen staan. Het koude weer zal er wel debet aan zijn dat we in mei geen tarwe-aren zien. Vroeger noemden we voor dit verschijnsel graag de Stadse markt (2e dinsdag dn juni werd er in Wil lemstad altijd een paardenmarkt gehouden), rond die tijd stonden de bieten dan ook opéén. Dit is nu wel vroeger en ook dit jaar zijn we met dit werk nogal wat eerder klaar. Het aantal percelen waar op eindafstand is gezaaid, is dit jaar ook in ons gewest behoorlijk toegenomen vooral met de echte eenkiemi- ge rassen zijn goede resultaten gehaald. Wanneer we dit schrijven moeten er nogal wat aardappelen gefreesd worden. Met goed weer is deze achterstand wel snel ingehaald en kunnen we afwachten wat deze oogst ons dit jaar zal brengen. Dat er in de Westhoek veel meer aardappelen gezet zijn lijkt ons niet toe. Aan de tarwe gaan we al weer mankementen zien, in de vorm van de meeldauw. Er is behoorlijk tegen de meeldauw gespoten, maar dat is allemaal in com binatie gebeurd met de CCC- en de MCPA-bespui- ting. Op nog weinig bedrijven wordt een intensieve bespuiting toegepast, zoals die wordt geadviseerd. Er staat in ons gewest ook meer karwij dan andere jaren. De stand is van zeer goed tot zeer slecht. Erwten blijft toch wel de beste voorvrucht voor de karwij. Percelen velderwten staan er ook dit jaar weer heel weinig. Ondanks het koude en natte weer is de stand op dit moment nog redelijk goed. Alle gewassen, geen uitzonderingen, verlangen evenals wijzelf naar zon en warmte, en als de voor tekenen niet bedriegen lijkt het de betere kant op te gaan met het weer! JJA het grote succes, vorig jaar opgedaan met de reis naar Altenahr, maakte de Vereniging van oud-leerlingen „Pomona" in samenwerking met de Vereniging tot bevordering van tuinbouwonderwijs op SCHOUWEN-DUIVELAND een driedaags uitstap je naar Luxemburg. In de vroege morgen van de 22e mei verliet de bus van het touringcanbedrijf Van Oevexen uit Zierikzee met aan het stuur de heer Willemse het schiereiland, om via Goes, Putte, Ant werpen naar Zandhoven te rijden, waar onder het genot van muziek van een „robot"-band de koffie werd gebruikt. Vandaar naar Eupen, Malmedy, Weis- manbach naar de krachtcentrale van Vianden, waar ongeveer 200 Mega-Watt elektrische stroom opge wekt wordt door een dóódsimpel systeem. Boven in de berg is een meer aangebracht dat het water door een aantal pijpen van bijna een meter breed omlaag laat storten via een schoepeninstallatie. Op deze ma nier worden de generatoren in werking gesteld. Over dag wanneer er weinig stroom wordt gebruikt, wordt het water weer terug naar boven gepompt voor de volgende nacht wanneer weer stroom wordt ge vraagd en geleverd, zelfs Amsterdam en Rotterdam profiteren hier soms van bij overmatig energiege bruik. In Wasserbillig werd hotel Hengen opgezocht om de nacht door te brengen. De tweede dag be^gon met een bezoek aan de boer derij van de heer Dirk Ras, die vijf jaar geleden met twee zoons uit Den Bommel naar Luxemburg vertrok om in Canach in het z.g. Bon Pays (Goed land) een nieuw bestaan te zoeken en te vinden. Op 100 ha, waarvan het overgrootste deel pacht en een oude boerderij met een enorm groot huis en dito schuren, werd begonnen met de verbouw van gewassen die daar niet zo bekend zijn als hier. De belasting aldaar is minimaal en de staat betaalt 40 van de aankoop van traktoren en andere machines. Hoofdmoot be staat uit de verbouw van graan, 40 ha, verder 10 ha aardappelen (Bintje en Eersteling), die allen naar particulieren gaan, omdat Luxemburg maar één aardappelhandelaar van allure kent; 10 ha bieten, die naar Belgische fabrieken moeten, wat nogal moei lijkheden met het transport vraagt; 6 ha snijmais (korrelmais mislukte); 6 ha erwten (contractteelt voor zaad) en 20 ha weiland. Veel schade hadden de heren Ras van wilde zwij nen, waarvan zo'n 80 exemplaren rondom de hoeve in de bossen vertoeven en die jaarlijks voor circa 8000 schade aan de gewassen veroorzaken. Deze schade wordt echter door de jachtheren ruimschoots vergoed! Op de hoeve is een grote veestapel aanwe zig, hoofdzakelijk mestvee met veel stieren. Trouwens de Luxemburger is een echte veeboer, hoewel de de natuurlijke evenwichten de belangrijkste faktor is die hun wezenlijke voortbestaan waarborgt! Dat dergelijke plattelands-overwegingen middels gerichte informatie weer onder ogen gebracht wor den van bijvoorbeeld „bovenrivierse" tweede wo ningbezitters, neergestreken in het Zeeuwse polder land, die menen bezwaren te moeten opperen tegen normale boerencultuurmaatregels, is de wens van deze rubriekschrijver! meeste weiden, evenals in de Belgische Ardennen, geel zien van de bloeiende paardenbloemen. Nog nooit zagen deze Schouwenaars zoveel paardebloe men! TWE opbrengsten van de gewassen kunnen die van Nederland niet behalen, maar komen er toch wel kort bij op deze, bijzonder vette lössachtige grond. Het suikergehalte ligt hoger dan bij ons en komt zo rond de 20 Nu één der zoons gaat trou wen kocht de vader in Holland een grote sta-caravan die, ter plaatse uit Holland gebracht en geïnstalleerd op 40.000 komt! Toestemming van de burgemeester is heel wat gemakkelijker dan hier om de caravan te plaatsen, want de goede man is meelhandelaar en verdient met zijn baantje als burgemeester er ƒ300 per jaar bij. Vader Ras doet alle werk met zijn twee zoons. Loonbedrijven kent Luxemburg niet, evenmin als de dienstplicht. De belasting voor de gehele hoe ve komt op rond de 300 per jaar neer! De winters zijn er vrij streng in dit heuvelachtige gebied en de zomers erg warm. De gewassen waren niet veel voor op die van Schouwen, behalve de wintergerst, die reeds in de aren stond. De Luxemburger is een man die alles degelijk doet en bijv. in de oogsttijd rustig de middagschaft uitbreidt tot twee uren. Rond de hoeve is wat fruitteelt. De mensen noemen de ap pels „brandewijn"-appels omdat ze er zelf brandewijn van stoken met een alcoholgehalte van 5256 c/< Hier vraagt de staat er wel een belasting van en bijna iedere hoeve heeft daar een stokerij. De dames van de excursie-deelnemers bezochten ook het enorme huis waarvan slechts twee van de drie verdiepingen gebruikt werden. Voor de mecha nisatie werd het los-personeel daar te slapen gelegd met daarbij de vaste knechts, want arbeiderswonin gen kent Luxemburg niet. Pomona's voorzitter, de heer J. C. de Feijter, dank te de heer Ras voor het beschikbaar stellen van zijn bedrijf voor deze excursie en bood hem een aan denken aan. Het deed de aanwezigen toch goed om daar in dat vreemde land een nog Hollands spreken de familie te mogen bezoeken en iets van hun be staansmogelijkheden te mogen aanschouwen. De middag werd doorgebracht in de stad Luxem burg waar het wemelde van Hollandse bussen met dito inzittenden. Via het Mullerthal werd weer naar Wasserbillig gereden om de avond met muziek ge zellig door te brengen. De derde dag viel in een stromende regen. On danks deze handicap werd een bezoek gebracht aan Clervaux (wat een taarten bakt men daar en hoe goedkoop!!); de watervallen van Coo, waar het pretpark meer animo krijgt dan de waterval van 6 meter hoogte en het water verder stroomafwaarts de stad Luik doorkruist. Helaas viel het bezoek aan het fruitbedrijf van de heer Nicolaï in St.-Truiden in het water en daarvaar koos de heer Willems het astronomisch uurwerk in St.-Truiden. Een wereldje op zich zelf vol in mechaniek omgezet hersenwerk. In Baarle Nassau volgde het afscheidsdiner (voor treffelijk), waarna kort bij huis de heer De Feijter een dankwoord sprak, speciaal tot de chauffeur, de heer Willemse, die Luxemburg net zo goed kent als Schouwen-Dui veland Over drie weken zal „onze maatschappij" voor le den, begunstigers en belangstellenden tentoonstellen op de uiterwaarden aan de westkust van NOORD- BEVELAND. We hopen dat het weer zal zijn, zoals tijdens de vorige tentoonstelling in 1961 nabij te zelf- der plaatse (stralend!). Immers het succes van de Z.L.M.-manifestatie (zo heeft de ervaring geleerd) is in grote mate afhankelijk van de weersomstandig heden; zoals ook wij leden, voor wat betreft ons bóeren-succes, immers afhankelijk zijn van het ge matigde, doch zeer grillige Noordzeeklimaat! Jammer genoeg kunnen we allen maar hopen op droge dagen, weten doen we het gelukkig niet! Wat we helaas al wel weten, is dat de bezoekersstroom, die in de late juni-dagen ons nog steeds te kale landschap zal doorkruisen, vele akkers in zicht zal krijgen, die „besmet" zijn met ontelbare aardappel planten. Dit „onkruid" blijkt wel haast onvernietig baar te zijn en maakt van de wettelijke voorge schreven één op vier aardappelteeltregeling een lachertje! Moeten wij ook hier gelaten wachten, tot de weer goden ons gunstig gezind zijn (strenge winters)? Of kunnen we binnen afzienbare tijd een afdoende be- strijdingsmethode ter beschikking krijgen van ons toch zo uitgebreide en befaamde Wageningencorps? Waar vorige keer in deze rubriek melding ge maakt werd van de afwezigheid van meeldauw, moet nu vastgesteld worden, dat deze stoottroepen van de belagers van het in oppervlakte belangrijkste gewas in ons gebied weer gearriveerd zijn. De eerste Coli- xin-bespuitingen, veelal gemengd met groeistoffen, worden momenteel uitgevoerd. Zeker de wat zwaar dere-tarwe zal daarmee ook dit jaar echter niet ge red zijn. Meerdere beschermingen met andere mid delen zullen nog moeten volgen! Voorgaande jaren hebben bewezen dat deze extra verpleegkosten ruim schoots goedgemaakt worden door de mindere oogst- derVing. Desondanks toch weer een extra en duur zorgenkindje in ons bouwplan erbij! We schrijven eind mei. Ondanks de voor de kalen der te trage en late ontwikkeling van de gewassen, en ondanks het feit dat we ons ook nu in materiële zin bezighouden met rekensommen betreffende oude en nieuwe oogst, dit is de tijd van het jaar dat de boer zich het meest één voelt met de natuur. Zijn schoffel, spuit en maaimachine worden gebruikt om te beschermen, niet om te vernietigen! We zijn blij dat de akker er tamelijk schoon bij ligt; maar we zijn ook blij, dat de kikkers weer kwaken, dat de jonge eend, fazant en patrijs ge zond achter hun moeder aanwaggelen en rennen, en dat het fluitekruid en- de pinksterbloemen aan de dijken volop bloeien. Goede boeren grijpen bewust in in de flora. Zoals goede jagers bewust ingrijpen in de fauna, omdat die boeren begrijpen dat ze daarmee een consumentenbelang dienen. Maar bovenal omdat ze weten, dat een zo goed mogelijke handhaving van C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW WANNEER IN DE WINTERTARWE bij een lengte van 30 a 40 cm meeldauw van betekenis voorkomt, kunt u spuiten met 3A l Calixin of Imugan per ha. Is bestrijding van meeldauw noodzakelijk in een la ter stadium n.l. bij het in de aar komen, dan kunt U dit kombineren door ook tegen afrijpingsziekten te spuiten. Diverse middelen apart of gekombineerd zijn hiervoor goedgekeurd. U KUNT ZE OP DIVERSE PLAATSEN rond de bedrijven weer tegenkomen de aardappelafvalhopen. Het is U bekend, het kunnen infektiebronnen voorden voor de phytoftora. Ruim deze rommel op en spuit ze grondig dood en strooi er wat prefixkorrels overheen. SLOOTKANTEN EN HOEFPADEN vormen een bron van onkruidzaad wanneer U alles maar laat groeien. Maai dit tijdig af waardoor zaadvorming wordt voorkomen. Het maaien gaat ook beter wanneer de gewassen nog niet zo groot zijn en U doet minder schade aan deze gewassen. AFHANKELIJK van de weersomstandigheden kan de erwtengalmug (knopmade) flink schade veroorza ken in de vorm van z.g. dikke knoppen. Dit is vooral het geval bij laat gezaaide of latere soorten erwten. U kunt hiertegen spuiten een week voor de bloei en eventueel na een week herhalen met 2 kg/l A.A.P. 25 per ha. Het stro van deze erwten is dan niet meer geschikt voor veevoeder. HET IS IEDER JAAR weer hetzelfde, op percelen bieten waar vreterij voorkomt van diverse insekten is de opkomst en stand wel goed op de kopakkers. Ver dere commentaar is hierbij toch wel overbodig. Laat het een les zijn voor het volgende jaar. VEEHOUDERIJ ER WORDEN MOMENTEEL veel plannen gemaakt voor de bouw van een ligboxenstal. Zorg ervoor dat de financiering niet alleen van de stal maar ook voor de uitbreidingn van veestapel, melkmachine, melk tank en extra bedrijfskapitaal rond zit voordat U met de bouw begint. „Achteraf financieren" geeft vaak grote moeilijkheden. Wees prijsbewust als U bouw materialen koopt of de stal door een aannemer laat bouwen. GRAS EN ONKRUID kunnen tegen de elektrische afrastering groeien en voeren dan de stroom af naar de aarde. De stroom-stoot verzwakt hierdoor met de kans dat het vee uit de weide breekt met alle narig heid van dien. Maai daarom deze stroomafvoerders weg en houdt de schrik in de draad. BIJ DE UITBREIDING van de veestapel is een slechte verkaveling een steeds grotere handikap voor een goede bedrijfsvoering. Tracht door onderlinge kavelruil de ligging van de percelen te verbeteren. De kosten daaraan verbonden zijn vaak niet groot en bij ruiling met drie of meer personen kunnen deze grotendeels worden vergoed door het Rijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9