X het gaat u toch eek em een gcede tarsve-ccgst? dan is 't zaak iets deeltref fends tegen afriiningsziekten te deen... BENLATE in kombinatie met AAMAGAN-80 AAGRUNOL Afzet en bewaring van fruit in discussie in Tuinbouwcommissie zlm Berichtgeving luisbestrijding in bieten in Zeeland EXTRA AANDACHT VOOR DE PARTIKULIERE BOUW VAN FRUiTKOELHUIZEN Afzet en bewaring van fruit waren eens te meer onderwerp van discussie op de vergadering van de Tuinbouwcommissie der ZLM die op 24 mei j.l. te Bergen op Zoom werd gehouden. Aanleiding was de toelichting die ir. U. Geling, secretaris van de afde ling Tuinbouw van het Landbouwschap gaf op de mo gelijkheden voor het verkrijgen van de EEG rentesub sidies: De heer Geling verklaarde dat de kansen voor ren tesubsidie het gunstigst liggen bij de veehouderij. Ook de glastuinbouw heeft redelijke mogelijkheden, o.a. doordat 4 subsidie kan worden gegeven bij ver vanging en modernisering van verouderde glasop standen en 1 bij uitbreiding van het glasareaal. Vooral ook nu er zoveel wordt overgeschakeld" van groenten naar bloemen, staat menigeen voor ingrij pende investeringen, die in principe onder de! sub sidieregeling kunnen vallen. De subsidiekansen voor de fruitteelt, akkerbouw en vollegrondstuinbouw zijn daarentegen erg beperkt. Aankoop van grond valt buiten de regeling, evenals vervanging van oude fruitopstanden. Voor de fruitteelt zal men het daarom moeten zoeken in gebouwen en machines, plus eventueel drainage. Bij gebouwen zal men vooral denken aan verbetering van oude en bouw van nieuwe koelhuizen. Vooral voor nieuwbouw was de laatste jaren veel animo en ook thans zijn er nog veel plannen voor uitbreiding van de bewaar- ruimte. Er is echter kortgeleden een rapport gepu bliceerd, waarin te lezen valt dat er landelijk gezien in feite al voldoende opslagcapaciteit is. Plaatselijk kan er weliswaar nog een tekort zijn, maar over het geheel genomen zal een verdere drastische uitbrei ding van de bewaarruimte tot gevolg hebben dat er straks koelhuizen leeg zullen staan of althans onvol doende benut zullen worden. Vóór men tot koelhuis- bouw besluit moet dit alles goed overwogen worden en er tevens zeker van zijn dat de investering voor het bedrijf past en dus verantwoord is! VEILINGCONCENTRATIE MEER GEWENST DAN OOIT AVER de particuliere koelhuisbouw werd uitge- breid van gedachten gewisseld. De telers die bouwen zorgen er uiteraard voor dat hun eigen koel huis zoveel mogelijk vol komt. Ze hebben de veiling niet meer nodig of alleen voor het fruit dat kort be waard moet worden. Het gevaar dreigt dus dat voor al de veilingkoelhuizen onrendabel worden, als de particuliere koelhuisbouw doorgaat in het tempo van de laatste jaren. De veilingleden zullen dan echter voor de tekorten moeten opdraaien. Vanuit de vergadering werd gesteld dat de animo voor het eigen koelhuis vooral te wijten is aan de hoge veiling-koeltarieven in Zeeland. Particulier komt men aanmerkelijk voordeliger uit. In Noord- Holland en in België vragen de veilingen slechts ca. 8 cent per kg en te Fijnaart komt men zelfs vaak nog iets lager, dank zij de restitutie die gegeven kan wor den door verhuur 's zomers voor andere produkten. Bij een veilingkoeltarief van 10 cent of lager zal de belangstelling voor particuliere koelhuisbouw snel af nemen was de mening. Tevens werd evenwel opgemerkt dat lagere koel- tarieven tot gevolg kunnen hebben dat de provisie naar boven moet. Door de snel stijgende kosten is het toch al erg moeilijk die op een redelijk peil te houden. Een te hoge provisie betekent dat vooral de grote telers, die men als veiling niet kan missen, zullen overwegen om toenadering te zoeken tot „gro te broer „Barendrecht". Want die sterke Zuidholland se kombinatie met zijn lage veilingprovisie kan een uitermate belangrijke rol gaan spelen. Vandaar dat de vergadering tot de slotkonklu- sie kwam, dat de problemen vooral liggen in de snel stijgende veilingkosten. Het is daarom drin gend gewenst dat de Zeeuwse fruitveilingen liet samen eens worden. Dan zijn er meer mogelijk heden de kosten binnen de perken te houden en eventueel door verlaging van de koeltarieven het gevaar voor overcapaciteit aan bewaarruimte te bezweren. Als de veilingen gescheiden verder gaan wordt het een strijd zonder winnaars, met alleen verliezers. De veilingleden oftewel de fruittelers worden daarvan de dupe. Het is er op of er onder! REFERENTIEPRIJZEN-STELSEL VERVOLGENS gaf de heer Geling uitleg betref fende het stelsel vün de' EEG-referentieprijzen. Deze zijn in hoofdzaak van belang om dumpingprij zen voor komkommers en tomaten uit Bulgarije en Roemenië te voorkomen. Als de importprijs op de Westduitse markt te laag zakt, wordt een heffing op gelegd. Het vaststellen van de importprijs („impor- teurs-afgifteprijs") verloopt echter niet naar wens. De medewerking van de Duitse importeurs is hierbij nodig. Het gaat daarbij om een kleine groep hande laren, die gewoon te hoge prijzen opgeven. Er wordt van Nederlandse zijde getracht hierin verandering te brengen. Dit zou kunnen door de „groothandels- af gif teprij zen" als basis aan te houden. Deze prijzen worden regelmatig gepubliceerd en stemmen veel be ter overeen met de werkelijkheid. Een handicap blijft dat West-Duitsland in vehband met de handelsbetrek kingen die met de Oosteuropese landen worden on derhouden, in feite ongaarne aan eventuele import heffingen op Roemeense en Bulgaarse komkommers of tomaten meewerkt. OOGST EN AFZET JIVE heer R. de Ehgelse deelde mede, dat de afzet van de restanten fruitoogst 1972 naar wens ver loopt. Het prijspeil blijft gunstig. De vooruitzichten voor de fruitoogst 1973 lopen uiteen. Peren zullen een matige oogst geven. De appels staan er evenwel uit stekend voor. Wel moet de late bloei als een nadeel worden gezien. Het groeiseizoen wordt korter dan normaal en de ervaring heeft geleerd dat dit veelal een nadelige invloed heeft op het uitgroeien van de late rassen. De heer A. Bal wees er op dat de stand van de tul pen prima is. Dit heeft echter tot gevolg dat de han del momenteel traag verloopt. Ondanks een areaal- inkrimping met ca 4 houdt men rekening met een ruim aanbod van leverbare bollen. Ook de stand van de irissen is zeer bevredigend, terwijl gewag kan worden gemaakt van een goede gezondheidstoestand, dank zij een scherpe selectie op virus. De gladiolen brachten in voorverkoop, ondanks een te verwachten vergroting van de oppervlakte, betere prijzen op dan voorgaande jaren. Er is thans sprake van een bevre digend rendement. De heer G. Sterrenburg deelde mede dat de kom- komimerprijs iets lager lag dan vorig seizoen en de prijs van de tomaten iets lager. De slaprijs schom melde vrij sterk, maar dooreengenomen was het prijspeil gunstig. Bepaald teleurstellend is de gang van zaken bij de glasaardbeien; de produktie valt tegen en de prijzen zijn te laag. DIVERSEN |Y[E pachtprijzen zullen gemiddeld met ƒ25,a 30 per ha worden verhoogd. Dit vooral in ver band met de stijging van de eigenaarslasten en de geldontwaarding. De vergadering had tegen deze verhoging geen bezwaren. Het rendement is voor verpachters er laag. Wil men de belangstelling van beleggerszijde voldoende handhaven, dan is het ge wenst dat de pacht wordt aangepast. Het middel E'threl dat voor dunning van Benoni en Winston erg waardevol was, is niet meer te koop. Waarom niet? Geantwoord werd dat te laat onthef fing schijnt te zijn aangevraagd. Nadat afscheid was genomen van het Walcherse kommissielid W. Bom- meljé sloot voorzitter M. J. Goud de zeer goed be zochte vergadering met dank voor de opbouwende discussie. A. v. O. Op een 70-tal telpercelen verspreid over geheel Zeeland wordt door de bedrijfsvoorlichters van het Consulentschap in samenwerking met een aantal landbouwers, in de periode eind mei tot begin juli, de bezetting met luis gevolgd. Een en ander geschiedt in nauw overleg met de Rijkslandbouwconsulent voor plantenziekten te Wageningen en het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom die de ze zaak landelijk coördineren. De waarnemingen gedaan op de telerpercelen kun nen aanleiding zijn tot .het uitgeven van een bericht, inhoudende dat in een bepaald gebied de luisbezet- ting van dien aard is dat een bespuiting noodzakelijk is. Uiteraard met dien verstande dat de situatie op elk perceel afzonderlijk hierbij de doorslag geeft. Voorheen werd hierbij in Zeeland vrijwel uitsluitend de radio ingeschakeld. Ook dit jaar zal wanneer het bericht geldt voor de gehele provincie een radiobe richt uitgaan. Radioberichtgeving heeft echter ver schillende bezwaren, vooral omdat het aangeven van beperkte .gebieden vrijwel niet mogelijk is. In 1972 is de noodzaak van berichtgeving voor een beperkt ge bied duidelijk gebleken. Daarom is besloten om dit seizoen ervaringen op te doen met een gerichte en daardoor meer doeltreffend waarschuwingssysteem door middel van waarschuwingskaarten te verzenden per post. Hierbij zal worden uitgegaan van het Zeeuwse adressenmateriaal dat op het Landbouwcen trum aanwezig is onder de naam „Lijst Plantenziek ten Landbouw", waarin opgenomen zijn: a. alle loonspuiters b. alle landbouwers/zelf spuiters c. alle handelaren d. een aantal belangstellenden Degenen die reeds de convocatie voor de Zeeuwse Spuitdag te Goes alsmede het verslag van de bestrij- dingsproeven ontvangen zullen automatisch ook een eventuele waarschuwingskaart voor de vergelings- proeven ontvangen zullen automatisch ook een even tuele waarschuwingskaart voor de vergelingsziekte- bestrijding thuis krijgen. Mocht u er aan twijfelen of u op deze .lijst voorkomt stelt u zich dan in ver binding met uw bedrijfsvoorlichter van het Consu lentschap. Daarnaast bestaat de gelegenheid, ook voor niet- zelfspuitende boeren, om zich van de toezending van een vergelingsziektekaart te verzekeren. Men wordt verzocht zich hiervoor, uitsluitend schriftelijk vóór 10 juni, op te geven bij het Consulentschap voor de Ak kerbouw en de Rundveehouderij (t.a.v. de heer P Verhage), Landbouwcentrum, Westsingel 58. Goes. Verzoeke naam en adres duidelijk en volledig op te geven. Wanneer het postadres niet samenvalt met de woongemeente wilt u dat er dan vooral duidelijk bij vermelden. (maneb) is daarvoor ideaal. Waarom? BENLATE werkt systemisch, preventief én curatief tegen: tarwe-meeldauw bladseptoria kafjesbruin en diverse Fusariumsoorten en is zacht voor het gewas. Meerjarige proeven hebben dat duidelijk aangetoond. De kombinatie BENLATE met AAMAGAN-80 heeft verder nevenwerking tegen roestschimmels en werkt groeistimulerend. De dosering is 0,5 kg BENLATE -F 2 kg AAMAGAN-80 per ha, 1 x te spuiten. Wilt u meer inlichtingen? Een uitgebreid technisch bulletin ligt bij uw handelaar of bij AAGRUNOL voor u klaar. Geregistreerd handelsmerk van E.l. du Pont de Nemours Co. (Inc.)-U.S.A. AAGRUNOL BV - GRONINGEN -TEL 050 -134041

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6