Landbouw in de regeringsverklaring Zomervergadering ledenraad ZLM te Eersel 5 IN de regeringsverklaring die de minister-presi dent, drs. J. M. den Uyl op 28 mei j.l. in de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft afgelegd, zijn o.m. de volgende voor „landibouw" en „visserij" van belang zijnde onderdelen opgenomen: Het kabinet wil een evenwichtige structuur en ont wikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven bevor deren waarbij de belangen van het milieubehoud en die van de ontwikkelingslanden in aanmerking zullen worden genomen. Een goed ondernemingsklimaat en het verbeteren van de structuur van de verschillen de sectoren zijn daarbij essentieel. Het integratiebe leid voor het midden- en kleinbedrijf alsmede het beleid voor landbouw zullen op verantwoorde wijze worden voortgezet. De uitvoering van de fiscale oude- dagvoorziening voor zelfstandigen zal worden voort gezet. 'Het kabinet wil o.m. voorrang geven aan de tot standkoming van een volksverzekering arbeidsonge schiktheid, waarbij een inkomenderving van arbeids ongeschikte zelfstandigen en, zo mogelijk, van vroeg- gehandicapten bij wijze van een bodemvoorziening wordt opgevangen. De daarmede gemoeide stijging van de premielasten zal niet noodzakelijkerwijs bin nen de gestelde norm behoeven te worden ingepast. IN het kader van de noodzakelijke herstructurering in de landelijke gebieden zal de regering met voortvarendheid een Landinrichtingswet voorberei den, die de Ruilverkavelingswet kan vervangen. De nieuwe wet zal uitgaande van de algemene begin selen van de ruimtelijke ordening de mogelijkheid moeten bieden voor een evenwichtige /behartiging van de belangen zowel van de landbouw als van natuur en landschap. Onvervangbare natuurgebieden zullen worden beschermd. In het kader van de nieuwe grondpolitiek zal om speculatie tegen te gaan, aan de overheid, met name aan de gemeenten een voorkeursrecht worden toege kend en zal in 'beginsel bij onteigening de gebruiks waarde worden vergoed; met correcties voor onbil lijkheden die bijvoorbeeld bij noodzakelijke vervan ging kunnen optreden. Het kabinet zal ter voorbereiding van de derde Nota Ruimtelijke Ordening nog dit jaar de aange kondigde oriënteringsnota aan het parlement aanbie den. Ter bescherming van het groene hart van de Randstad zal de uitstraling naar kernen in het om liggende gebied worden bevorderd. De verstedelijking van het platteland zal worden beteugeld. Ter 'bevordering van de openheid bij de voorberei ding van het ruimtelijke beleid zal het kabinet 'bij maatregelen met ruimtelijke consequenties van na tionale betekenis de procedure van de planologische kernbeslissingen gaan hanteren. Met spoed wordt gewerkt aan de nieuwe beleids lijnen die in de oriënteringsnota en de derde nota zullen worden getrokken. Het kabinet zal tegen die achtergrond niet aarzelen diverse voorgenomen en in uitvoering zijnde openbare werken opnieuw in overweging te nemen. |\E minister van verkeer en waterstaat zal de Ka- mer op korte termijn een nota over alle aspec ten van de Oosterschelde-werken doen toekomen. In deze nota zal de instelling van een commissie wor den voorgesteld die de mogelijkheid zal onderzoeken om de noodzakelijke bescherming tegen stormvloed rampen in overeenstemming met het behoud van het natuurlijk milieu te brengen. De nota zal behalve over de taakomschrijving ook een voorstel doen over de samenstelling van de commissie. Naar verwacht zal o.m. snel een beslissing worden genomen over de vraag of de Markerwaard al of niet ingepolderd moet worden en zo ja in welke omvang. DE financieel-economische situatie die het kabinet bij zijn optreden aantreft is verre van rooskleu rig. Wel is aan de grote overbesteding voorlopig een einde gekomen en is het totale begrotingstekort klei ner dan in de laatste jaren, maar de inflatie woekert onverminderd voort. De recent beschikbaar gekomen cijfers over de prijsontwikkeling tot medio april doen verwachten, dat zonder ingrijpende maatregelen de zeer hoge cijfers van prijs- en loonstijgingen van de afgelopen jaren in 1973 nog zullen worden overtrof fen. Het zal niet mogelijk zijn in de gesignaleerde ern stige inflatoire ontwikkeling een abrupte wending te brengen. Helaas zijn op dit ogenblik de inflatoire in vloeden vanuit het buitenland ongewoon sterk. De verwachting is dat dit jaar de invoerprijzen met niet minder dan 7 zullen stijgen, dat is een grotere stij ging dan zich sinds het begin van de vijftiger jaren heeft voorgedaan. Het stelt ons land voor de tegen slag van een aanzienlijke verslechtering van de ruil voet. Het kabinet rekent het tot zijn eerste taken de vi cieuze cirkel waarin we nu al jaren verkeren te door breken. Dit is ook naar voren gebracht in de oriën terende gesprekken die vorige week met werknemers en ondernemers hebben plaatsgevonden. Kernpunt is het tot ontwikkeling brengen van een alle groepen omvattend inkomensbeleid. Het kabinet wenst verkleining van inkomensverschillen te bevor deren. gemene inkomenspeil in dezelfde periode zoals het zich nu laat aanzien met ongeveer 40% zal stijgen. Voorzitter Becu achtte de enige reële mogelijkheid dan ook dat de Brusselse prijsbesluifen worden af gestemd op de werkelijke kostenstijgingen, zowel in de veehouderij als akkerbouwsector. Immers een ver dere omschakeling van akkerbouw op veehouderij vergroot de kans op overschotten, terwijl een ver schuiving van de teelt van gegarandeerde naar vrije akkerbouwprodukten de prijszetting van deze vrije produkten ongunstig zal beïnvloeden, met alle gevol gen voor het boereninkomen vandien. AKKERBOUW TN zijn akkerbouwoverzicht stelde de heer Becu dat de prijzen afgelopen seizoen voor de ga- rantieprodukten tot boven het interventieniveau zijn opgelopen. Toch zullen we onze prijsverwachtingen voor het nieuwe seizoen weer het beste op het in- terVentieniveau kunnen baseren. Wat de consumptie aardappelen en uien betreft, stelde de heer Becu dat een goede seizoenstart verwacht mag worden, nu er eerder sprake van tekorten dan eindvoorraden is. Over de verdere prijsontwikkeling valt op dit moment nog geen zinnig woord te zeggen. Er bestaat goede hoop 'dat er voor het Zuid-Wes ten een eenvoudige regeling zal komen ter bestrijding van de Phoma-besmetting. E!en regeling die het moge lijk maakt dat alle pootgoed, ook het voor eigen uitzet geteelde deel, op Phoma wordt onderzocht. Met betrekking tot het E.E.G.-suikerbeleid was de heer Becu van mening dat, indien de E.E.G. nog niet rijp is voor het vrijgeven van de teelt gekoppeld aan een minimumprijsgarantie, de contingenten per land herzien dienen te worden. Daarbij zullen de contin genten aangepast dienen te wortten aan de werke lijke situatie van de laatste jaren. Het uitblijven van een Europese aardappelregeling betekent nog steeds dat andere E.E.G.-partners onze aardappelen kunnen weren. Hoewel wij voorstander blijven van een vrije markt met een Europese kwa liteitsregeling, zal het toch zaak zijn er bij te zijn wanneer onder druk, van met name Engeland en Frankrijk, gewerkt zou gaan worden aan een teeltrege ling met contigentering. Het is immers zaak om een dergelijke regeling dan zodanig gestalte te geven dat de belangen van onze aardappelteelt en met name export niet geschaad worden, aldus de heer Becu. VEEHOUDERIJ TQE heer Van Heyst stond in zijn overzicht uit voerig stil bij maatregelen die genomen zijn ter bestrijding van de varkenspest. De Gezondheids dienst voor Dieren in Noord-Brabant heeft een ge bied rondom Baarle-Nassau, waar sinds 1 januari meer dan 2 miljoen aan overheidsvergoedingen voor opgeruimde besmette dieren werd uitbetaald, geënt. De kosten daarvan worden gedragen door produkt- schap, varkenshouders en industrie en bedragen in totaal ca. 750.000, Het is onbegrijpelijk dat de overheid, die toch gro te belangen bij de inenting heeft, niet in de kosten wenst bij te dragen. Temeer daar voor dezelfda inen- tingjen in de Gelderse vallei naar het zich laat aanzien wel overheidssteun wordt verleend. Van alle kanten zal getracht worden deze onbillijkheid recht te trek ken. De heer Van Heyst kon voorts mededeling doen van de op hancten zijnde fusie tussen de Zuid-Neder landse Zuivel Bond en de Brabantse Zuivelbond. Wan neer de leden der Brabantse Zuivelbond op 20 juni met de voorstellen akkoord gaan is de fusie een feit, omdat de Zuid Nederlandse Zuivel Bond al met de plannen akkoord is gegaan. Wat de melkprijsvoorstellen in Brussel betreft stel de de heer Van Heyst dat de resultaten voor de melk veehouders in ieder geval meer perspectief bieden dan voor de akkerbouwsector. De richtprijs zal voor 1973/74 verhoogd worden van 42,61 tot ƒ44,31 voor melk geleverd franco fabriek met 3,7 vet. Ter stimulering van de vleesproduktie zal er e/en omschakeling van melkvee naar mestvee komen. Deze regeling houdt in dat indien men de verplichting aan gaat gedurende 4 jaar .geen melk of melkprodukten af te leveren, er een' premie wordt verstrekt van 27 cent per kg gedurende het laatste jaar afgeleverde melk. Ook zal er waarschijnlijk een ha-toeslag komen ter stimulering van de rundveemesterij voor die be drijven waar uiteindelijk meer dan 50 van de bruto- opbrengst afkomstig is van rundvlees of schapen vlees. TUINBOUW QVER het geheel genomen is de gang van zaken in de tuinbouw het afgelopen jaar niet ongun stig geweest, aldus tuinbouwcommissievoorzitter Goud. Vooral de fruitteelt kende een vrij onverwach te opleving, dit ondangs de tegenvallende kg-op- brengs*en. De heer Goud waarschuwde evenwel te gen een té optimistische stemming. Immers de oorzaak van de betere prijzen lag vooral in de, vooral in West- Duitsland, tegenvallende opbrengsten. Daardoor was de appelproduktie in de E.E.G. 500 miljoen kg lager dan voorheen. De produktiecapaciteit is echter nog steeds groot en bij een normale oogst kunnen de fruit- prijzen weer flink dalen. Ook voor de telers van groen te in de vollegrond was 1972 een bevredigend jaar. Zeer zeker omdat de uien hun reputatie van alles of niets weer eens waar maakten met de bijzonder hoge prijzen van de laatste tijd. Over de teelt van tuinbouwgewassen op akker bouwbedrijven kan gezegd worden dat de betekenis wel toeneemt, doch dat de omvang in ha betrekke lijk beperkt is. De kontraktteelt van bonen, erwten spinazie handhaaft zich vooral in West-Brabant, maar dit tegen prijz'en die niet of nauwelijks gelijke tred houden met de toenemende kosten. De konkurren- tie vanuit België en vooral Frankrijk is zeer zwaar. Het areaal knolselderij op kontrakt neemt dank zij mecha nisch rooien sterk toe, doch het verzadigingspunt schijnt nu vrij snel bereikt. Van de rentesubsidies RABOBANKEN SCHENKEN ƒ1,5 MILJOEN AAN „DE HOLLANDSCHE MOLEN" Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het ge organiseerde coöperatieve bankwezen in Nederland heb ben de Rabobanken een bedrag van f 1.500.000,(ander- halfmiljoen gulden) geschonken aan „De Hollandsche Molen" - Vereeniging tot Behoud van Molens in Neder land. De heer C. G. A. Mertens, voorzitter van de Raad van Beheer van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- Boerenleenbank, overhandigde de jubileumgift op 24 mei j.l. in de Bernhardhal in Utrecht aan de voorzitter van de vereniging „De Hollandsche Molen", mr. P. J. Mijk- senaar. Het bedrag var» 1,5 miljoen zal worden gebruikt om in elk van de elf provincies een molen te restaureren. De keuze van de te herstellen molens zal worden be paald in overleg tussen de vereniging „De Hollandsche Molen", de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Rabobank. heeft men in tuinbouwkringen geen hoge verwachtin gen, aldus 'de heer Goud. Uitbreiding van glasopstand of vernieuwing van fruitopstanden tellen niet mee en daar zouden juist eventueel de beste kansen liggen! Bij de fruitteelt kan men in principe wel rentesubsi die aanvragen voor particuliere koelhuisbouw, maar in gezaghebbende kringen is men van mening dat er al koelruimte genoeg is. Deze aanvragen zullen dan ook naar alle waarschijnlijkheid zeer kritisch beoor deeld worden. SANERINGSREGELING EN VRIJKOMENDE GROND T^E vergadering besteedde uitvoerig aandacht aan het vraagstuk van de toedeling van grond die beschikbaar komt bij sanering van bedrijven. Dit voor al met het oog op de in de nieuwe E.E.G.-regeling daarover opgenomen voorwaarden. Weliswaar komen er op dit moment nauwelijks saneringsgevallen voor, maar dit kan zich in de toekomst snel wijzigen. Zo als het er nu uitziet zal de bij sanering vrijkomende grond bij voorrang aan ontwikkelingsbedrijven wor den toegewezen. (Zie verder pagina 8)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5