Bod Suikerunie op aandelen C.S.M. Stijgende waterafzet in 1972 bij N.V. Watermij „Zeeland" Uit de gewasbeschermingsmiddelensector 19 D Coöperatieve Vereniging Suiker Unie U.A. te Rot terdam heeft besloten een openbaar bod uit te brengen op aandelen en certificaten van aandelen van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij. Met dit bod wil Suiker Unie een integratie van de Nederlandse suiker industrie bereiken teneinde op rationeler wijze te kunnen produceren, zodat suiker tegen de laagst mogelijke prijs kan worden aangeboden. Suiker Unie heeft de aandeel houders van C.S.M. uitgenodigd hun stukken om te wis selen tegen Suiker Unie-schuldbewijzen in een verhou ding van 1 op 1. Het Suiker Unie-schuldbewijs geeft recht op een betaling van 900,zodra vaststaat dat door de Europese Autoriteiten geen bezwaren tegen de fusie kunnen worden waargemaakt. In het tegengestelde geval geeft het schuldbewijs recht op omwisseling in een aandeel/certificaat-C.SM. Gedurende de looptijd van de Suiker Unie-schuldbewij zen, welke interimperiode ongeveer twee drie jaar kan duren, zal op deze bewijzen jaarlijks een rente worden betaald van f 48,ingaande 1 juli 1973. Voor de schuld bewijzen zal notering ter beurze van Amsterdam wordien aangevraagd. Tijdens de interimperiode zal Suiker Unie de door haar verworven C.S.M.-aandelen in beheer geven aan een on afhankelijk Trust-kantoor. Hierdoor wordt bereikt dat C.S.M. en Suiker Unie gedurende deze periode elk een onafhankelijk beleid kunnen blijven voeren. Kunnen even tuele bezwaren van de Europese Autoriteiten niet wor den waargemaakt, dan zal Suiker Unie bevorderen, dat tussen haar en de C.S.M. een commanditaire vennoot schap wordt opgericht. Daarin zullen de ondernemingen van de beide partners worden ingebracht. De Rabo-bank en de Amro-bank hebben zich bereid verklaard aan Suiker Unie zodanige faciliteiten ter be schikking te stell.en, dat daaruit de verplichtingen uit hoofde van de Suiker Unie-schuldbewijzen kunnen wor den voldaan. De bietenleveranciers van de C.S.M. zullen na de interimperiode lid kunnen worden van Suiker Unie dan wel hun langjarige contracten omzetten in 10-jarige contracten met een gegarandeerde bietenprijs. Ook blij ven de eenjarige contracten bestaan. Ten behoeve van het personeel van beide ondernemingen worden in over leg met de vakorganisaties garanties gesteld. Aldus een persbericht van de Suiker Unie, waaraan ruime bekend heid is gegeven in de dagbladpers. ^LS eerste reactie deelde, volgens de persberichten, die wij echter ter redaktie niet ontvingen de C.S.M. mede dat dit bod zonder enig vooroverleg had plaats gevonden. Wel stelde de C.SM. dat ernstige bedenkingen tegen dit bod, in het bijzonder tegen de daaraan verbon den zeer ongebruikelijke voorwaarden bestonden. Nadere berichten aldus de C.S.M. zouden ten spoedigste volgen. Ook over deze berichten bereikten de redaktie geen bij zonderheden. Wel is uit de pers bekend dat de C.S.M. op verschillende gronden het bod heeft afgewezen. Zowel de door de Suiker Unie gekozen methode als de inhoud van de voorstellen achten direktie en commissarissen van de C.S.M. strijdig met de belangen van alle bij de C.S.M. betrokken groeperingen. Nadere motivering van een en ander zijn.de redaktie niet bekend. |^|AAR aanleiding van een en ander gaf de Suiker Unie een verklaring af, waarin er o m. op gewezen wordt dat de Suiker Unie (en haar coöperatieve voorgan gers) en C.S.M. reeds jarenlang hebben gepraat over de wenselijkheid en over de mogelijkheid om tot fusie te komen. De laatste gespreksronde begon in juni 1970 en duurde, met een onderbreking na de directiewisseling bij C.S.M., voort tot halverwege maart 1973. In dit gesprek bestond tussen de directies geen verschil van mening over de noodzakelijkheid van een geïntegreerde Neder landse suikerindustrie in het kader van de zich ontwikke lende Europese suikermarkt. De uitbreiding van de E.E.G., de hoge en nog steeds toenemende kapitaalinten- siviteit, de sterkte van de ons omringende concurrenten en de nog steeds voortgaande concentratie van de sui kerindustrie in de andere E.E.G.-landen, alsmede de ver ruiming welke de E.E.G.-suikerregeling na juli 1975 naar verwachting zal ondergaan, maken het dringend gewenst om thans de grondslag te leggen voor een moderne, op timaal te structureren bedrijfstak. Over de motieven voor de fusie bestond, zo zegt de Suiker Unie, geen verschil van mening; evenmin over de doelstellingen van de nieuwe onderneming. Het gesprek draaide alleen nog over de vorm waarin de fusie tot stand zou kunnen wor den gebracht. Ten aanzien van de vorm van fusie werden een vijftal alternatieven opgesteld. Het was die bedoeling deze ter advisering voor te leggen aan twee gezamenlijk te be noemen deskundigen. Bij alle alternatieven was er, op uitdrukkelijk verzoek van C.S.M., steeds naar gestreefd een evenwicht te bewerkstelligen tussen de gebundelde invloed van leden-bietenleveranciers en de invloed van de representanten van beursaandeelhouders op het beleid van die geïntegreerde onderneming. Een van de alterna tieven was overname van C.S.M. door Suiker Unie en onderbrenging van beide ondernemingen in een Com manditaire Vennootschap. Ook deze vorm, aldus de Sui ker Unie, ontmoette bij de C.S.M.-directie in principe geen bezwaar. Op 16 mei, de dag waarop het voornemen tot een bod officieus aan de C.S.M. ter kennis werd ge bracht en toegelicht vond de C.S.M.-directie het tempo dat door de Suiker Unie noodzakelijk werd geacht te hoog. Tevens werden bezwaren geuit tegen de inhoud van het bod, met name voor wat betreft de zogenaamde 'nterimperiode. Op 21 mei is C,S.M. doqr Suiker Unie officieel in ken nis gesteld van haar voornemen een bod uit te brengen op aandelen en certificaten van C.S.M. en uitgenodigd tot overleg. De fusiegedragsregels, die voorzien in de mogelijkheid van een eenzijdig bodi, werden volledig ge volgd. 'De snelheid van handelen van Suiker Unie was, aldus de Suiker Unie, vooral ingegeven door de volgende overwegingen: hernieuwd overleg na inschakeling van eigen deskun digen waarom de C.S.M. had gevraagd, bracht het gevaar mede, dat het gehele gesprek zou verzanden; Suiker Unie vreesde, dat het oude punt van bezwaar bij C.S.M. tegen een gebundelde invloed van leden- bietenleveranciers in de nieuwe onderneming respec tievelijk het bezwaar van overname van C.S.M. door de Coöperatie opnieuw de kop zou gaan opsteken en de zo noodzakelijke integratie zou kunnen tegenhou den; Suiker Unie wilde het risico niet lopen dat het voor nemen van een bod zou uitlekken met alle gevolgen van dien voor de koersvorming van de C.S.M.-aan delen op de beurs en met de mogelijkheid dat derden een poging zouden doen een bod op C.S.M. uit te brengen; De Raad van Commissarissen van C.S.M. zou op 25 mei vergaderen en Suiker Unie wenste haar standpunt tevoren duidelijk te formuleren. Op grond van voorgaande overwegingen was snel naar de mening van Suiker Unie handelen geboden en werd besloten C.S.M. in kennis te stellen van het voornemen van Suiker Unie om een eenzijdig bod uit te brengen. Op 21 mei kreeg Suiker Unie bericht, dat op de beurs een persistente koper van aandelen-C.S.M. opereerde en dat maatregelen moesten worden genomen om de note ring stop te zetten. Op 22 mei werd de notering geschorst en werden de vakbonden geïnformeerd. C.S.M. heeft op 25 mei afwijzend gereageerd op het voornemen van Suiker Unie en de uitnodiging tot over leg geweigerd. De Suiker Unie zegt dit in hoge mate te betreuren omdat daarmede een zakelijk gesprek over de inhoud van het bod en over de bedenkingen van C.S.M. niet mogelijk is. Bij de Suiker Unie wegen de in het geding zijnde be langen echter zodanig zwaar, dat zij toch besloten heeft om het bod uit te brengen er daarbij van bewust zijnde, dat C.SM. een tweeledige beveiliging heeft ingebouwd: in de eerste plaats zijn er de reeds lang bekende niet- royeerbare certificaten, waarvan de aandelen worden ge houden in een met C.S.M. gelieerd Administratiekantoor. In de tweede plaats is onlangs aan Suiker Unie bekend geworden wat niet uit de jaarrekeningen van C.S.M. blijkt dat een onbekend aantal aandelen-C.S.M. wordt gehouden door haar 100 -dochtermaatschappij Wester Suiker Raffinaderij. Suiker Unie is van mening, dat thans duidelijkheid is geboden. Deze duidelijkheid kan worden bereikt doordat het bestuur van C.S.M. bereid zou zijn tot een zakelijke opstelling ten aanzien van het uitge brachte bodi en voorts doordat het bestuur van het Ad ministratiekantoor zich van zijn verantwoordelijkheid bewust zijn mening kenbaar maakt. Aldus de Suiker Unie. jaar uit te breiden, verleend wordt, moet het infiltra tieproject in 1976 worden gerealiseerd. De commissie Grondwater Waterleidingbedrijven kon nog geen oordeel geven over enige verzoeken tot toekenning van schadevergoeding in verband met de waterwinning in de Westhoek. Een onderzoek beves tigde een verminderde opbrengst van de betreffende .gronden, maar niet aangetoond werd dat deze ver mindering het gevolg is van de waterwinning. De WMZ heeft inmiddels in overleg met de landbouw organisaties een eigen commissie van onderzoek, met daarin onafhankelijke deskundigen, ingesteld. De commissie heeft als taak: vaststelling van de omvang van de schade. 'Sinds 1 oktober 1972 voert de maatschappij de di rectie over het bedrijf van „De Stichting De Drink waterleiding Goeree en Overflakkee". De Stichting onderzoekt momenteel de mogelijkheden voor een eventueel samengaan. De raad van commissarissen van de WMZ heeft zich onder aantekening dat de eindbeslissing bij de algemene vergadering van aan deelhouders ligt al accoord verklaard met een fusie. De WMZ en de Stichting werken bij het kwali teitsonderzoek van het Haringvlietwater reeds samen. •Het overleg over de mogelijkheden om de WMZ in te schakelen bij de uitvoering van de wet veront reiniging oppervlaktewateren (wvo) werd in 1972 voortgezet. Gedeputeerde Staten van Zeeland stelden twee werkgroepen in, waarin de maatschappij was vertegenwoordigd. Taak van de werkgroepen is het rapporteren over een administratievie samenwerking op het punt van aanslaan en inning van de heffingen ingevolge de wvo en de inschakeling van het labo ratorium van de WMZ. Beslissingen kunnen pas ge nomen worden als Provinciale Staten de opdracht tot uitvoering van de wvo verstrekken. De verdere uitwerking van het waterbeheersings- en waterwinningsplan in de Isabella- en Zwartesluis- watering in België van waaruit de spaarbekkens in de Braakman gevoed worden vordert goed. De uitvoering van de plannen, ondermeer de bouw van definitieve installaties, zal in 1973 kunnen beginnen. De gang van zaken rond de leidingstrook in Zee land was voor de maatschappij niet geheel bevredi gend. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat de in de planologische leidingstrook noodzakelijke kunstwerken (kruisen dijken, wegen, kanalen) moeten worden gefinancierd door de eerste leiding legger, die dan een regeling met latere leidingleggers moet treffen. In veel gevallen zal de WMZ de eerste leidinglegger zijn. De vraag klemt of het juist is de watervoorziening te belasten met het risico, dat de leidingstrook niet conform de verwachtingen zal worden benut. Met Total Opslag en Pijpleidingen BV is contact over de aanleg van leidingen in de lei dingstrook op Zuid-Beveland. Onderzocht wordt om zoveel mogelijk werken te combineren. Gedacht wordt aan hèt vestigen van zakelijke rechten, grond onderzoek, aanpassing drainages en het kruisen van waterstaatkundige werken. Ook in 1972 vroeg de bescherming van de water wingebieden veel aandacht. Niet alleen moeten ver ontreinigingen worden geweerd of gereglementeerd, ook de waterhoeveelheiden vragen bescherming. Het blijft een moeilijk te aanvaarden zaak dat wèl de grondwateronttrekking ten behoeve van de openbare watervoorziening aan speciale vergunning is onder worpen, maar dat wateronttrekking door derden voorlopig nog via de hinderwet (omdat motoren met meer dan 2 pk-vermogen worden gebruikt, waar voor, een hinderwetvergunning nodig is) kunnen wor den benaderd. Unitas Service B.V. te Etten-Leur deelt ons mede, dat het middel Legurame vloeibaar reeds enkele ja ren toegepast als selectief herbicide in lucerne, kar- wij en klavers nu ook toegelaten is kort na het zaai en in witlof. De dosering is Legurame -f- 1,5 liter chloor-IPC per ha. Legurame wordt dus gemengd met een gereduceerde dosis van chloor-IPC. Het middel wordt vooral door de wortels opgeno men en slechts gedeeltelijk door het blad. Daarom zal het mengsel 7 liter Legurame 1,5 liter chloor-IPC kort na het zaaien van de witlof verspoten moeten worden. Hoeveelheid water per hektare: ongeveer 600 liter. Een vochtige grond en wat neerslag zullen de goede werking van Legurame ten zeerste bevor deren. Het mengsel geeft een uitstekende bestrijding van éénjarige grassen, muur, veelknopigen (b.v. per- zikkruid, zwaluwtong en varkensgras) kleine brand netel en ereprijssoorten, terwijl bij vochtige grond en voldoende neerslag ook zwarte nachtschade, ganze- voet en herderstasje goed worden bestreden. Het is een algemeen bekend feit, dat chloor-IPC vooral bij veel neerslag na de behandeling, uitdun ning en remming van het gewas kan veroorzaken. Door de sterk gereduceerde dosis chloorprofam in het mengsel 7 liter Legurame 1,5 liter chloorpro fam, is deze toepassing veel veiliger dan chloorpro fam alleen. Legurame is namelijk zeer selektief in witlof. Door de selektiviteit van Legurame in witlof resulteert deze combinatie vaak in een hogere wor telopbrengst. Zelfs wanneer er in een uitzonderlijk geval aanvankelijk een lichte gewasremming te kon stateren zou zijn, dan zal deze de opbrengst toch niet nadelig beïnvloeden. Daar Legurame slechts matig persistent is in de bodem (vooral in de zomerperiode) kan na de oogst van de wortels zonder enig bezwaar ieder ander gewas worden verbouwd. BESTRIJDING VAN KARWIJMOT EN KOOLZAADINSEKTEN Zolone, eveneens van Unitas Service B.V., is een organische fosforester op basis van fosalone en geeft bij toepassing van 1,5 liter/ha een uitstekende be strijding van de karwijmot. Daarenboven is Zolone niet gevaarlijk voor bijen (noch voor vissen) waar door het, in tegenstelling tot parathion, volledig be antwoordt aan de nieuwe voorschriften, die het ge bruik van bijengiftige middelen tijdens de bloei ver biedt. Zolone is gedurende twee tot drie weken werk zaam zodat het ook een zekere nawerking waarborgt ingeval van het uitkomen van de rupsjes over een langere periode. Zolone bestrijdt gelijktijdig luizen. De bespuiting moet uitgevoerd worden zodra de eerste rupsjes zich in de schermen inspinnen. De aantasting wordt het eerst langs de randen van het perceel waargenomen. De koolzaadsnuitkever-bestrijding moet gebeuren voor de ei-afzetting geschied is. Als er 1 of 2 snuit- kevers per plant aanwezig zijn, is een bespuiting met 2 liter Zolone per ha ten volle verantwoord. Komen er veel kevers voor, dan zal een eerste behandeling bij het begin van de bloei moeten plaats vinden. Ko men later nog veel kevers voor, dan is een tweede bespuiting kort na de hoofdbloei gewenst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19