Aanvraagmogelijkheid rentesubsidie vollegronds- tuinbouwbedrijven Veel appels en weinig peren Nieuwe aardbeirassen van het Appels werden goedkoper I.V.T. PINGEH V Aft PE WEEK 17 MA de toepassingsbesluiten voor de fruitteelt- en glastuinbouwbedrijven heeft de minister van landbouw ook het toepassingsbesluit voor de volle- grondstuinbouwbedrijven goedgekeurd. Dit betekent dat thans nagenoeg voor de hele tuinbouwsektor de mogelijkheid bestaat om onder bepaalde voor waarden in aanmerking te komen voor een rente subsidie. Eén van de belangrijkste voorwaarden om voor rentesubsidie in aanmerking te kunnen komen is dat het betreffende bedrijf moet kunnen worden aangemerkt als een ontwikkelingsbedrijf. Als ont wikkelingsbedrijf wordt aangemerkt een bedrijf: waarvan het arbeidsinkomen per volwaardige ar beidskracht bij een arbeidsduur van 2.210 uren lager is dan '400 per week (vergelijkbaar inko men); of waarvan de struktuur van dien aard is dat zij de handhaving van het arbeidsinkomen op het niveau van ƒ400 per week in gevaar brengt; en waarvan het bedrijfshoofd blijkens het ontwikke lingsplan in staat zal zijn het moderniseringsdoel van het vergelijkbare inkomen van 400 per week te bereiken of te handhaven; waarvan de aanvrager zijn hoofdberoep in de landbouw moet hebben. rentesubsidie wordt verleend over leningen ge sloten voor het verrichten van de volgende in vesteringen door begunstigde ten behoeve van de vollegrondstuinfbouw en de glastuinbouw op een vol- legrondstuinbouwbedrijf of een gecombineerd tuin bouwbedrijf: investeringen in bouwwerken, niet zijnde onder houdswerken, in bedrijfswegen en erf verharding, in utiliteitsvoorzieningen en in perceelsverbeterin gen; investeringen in kassen en in centrale voorzienin gen in het ketelhuis; investeringen in werktuigen; de rentesubsidie bedraagt 4 met dien verstande dat deze 1 bedraagt voor investeringen die be trekking hebben op of samenhangen met uitbrei ding van het glasareaal. Aanvragen voor rentesubsidie kunnen worden in gediend 'bij de districtsbureauhouder van de Stich ting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen in wiens rayon het betrokken bedrijf is gelegen. Er wordt met nadruk op gewezen dat investeringen waarmede een aanvang is gemaakt voor de indiening van de aanvrage uitgesloten zijn van verlening van een rentesubsidie. 'De bloei is achter de rug. Hoewel o.a. de rui nog veel verandering in de situatie kan brengen, kan toch al een voorlopige balans worden opgemaakt. MATIGE PERE-OOGST De peren zullen dooreen genomen een matige oogst geven. Deels door onvoldoende bloemen (bijv. B. Hardy), deels door een slechte vruchtzetting bij bepaalde rassen als Bonne Louise en Legipont. Vrij goed zijn veelal Precoce, Clapp's en Conferen ce. Ook de stoofperen geven dikwijls reden-tot tevre denheid. Triomphe is onregelmatig; waar niet met gibberella werd gespoten za'l de oogst erg klein zijn. Waar wel werd gespoten leverde dat soms veel suc ces op, doch soms stelde het resultaat toch ook teleur. De Beurré Hardy werd ook vaak met gibberella be handeld met wisselende uitkomsten. Verder kan opgemerkt worden dat er per bedrijf veel verschil is. GOEDE APPELOOGST De appels hadden ideaal bloeiweer en bloeiden dan ook overvloedig. Dit in tegenstelling met de peren, die vaak matig bloeiden en ongunstig weer hadden tijdens de bloei. Voorlopig ziet het er naar uit dat er een grote appeloogst komt. De vruchtzetting is dusdanig, dat «r Het IVT heeft drie nieuwe voor de verse consump tie bestemde aardbeirassen uitgegeven, geschikt voor de teelt in de vollegrond. Tago (geselecteerd uit een kruising van Gorella x Talisman) is als laat ras een vervanger van Talisman, met grote, tamelijk donkerrode, stevige, goed sma kende vruchten. Sivetta (geselecteerd uit een kruising van Redgaun- tled x Gorella) rijpt middentijds, is zeer produktief Op de fruitveilingen in ons gebied was het vorige week allemaal geel wat er werd aangevoerd. Het ging vrijwel uitsluitend om het ras Golden Delicious. Hiervan kwamen wel wat groene partijen, maar het waren toch de gele partij er die overheersten. Door de hoge temperaturen ontstaan er al gauw wat moei lijkheden met de kwaliteit nadat de appelen uit het koelhuis zijn uitgeslagen. Mede hierdoor kwam het waarschijnlijk, dat de handel het iets kalmer aan deed en in vergelijking met de voorgaande week werd er in de afgelopen periode gemiddeld 5 a 10 ct per kg minder betaald voor de goede kwaliteiten grote en middelmaat Golden Delicious. Het merendeel van de partijen in de maat tussen 70 en 80 mm werd ver kocht voor 90 tot 9'5 ct per kg. De maat 65/70 mm zakte tot rond 80 ct per kg. Klasse II was 5 a 10 ct er zonder zware rui flink gedund zal moeten worden. Dat geldt voor vrijwel alle belangrijke rassen. ZACHT FRUIT De pruimen zijn momenteel nog moeilijk te beoor delen. Men weet hoe het gaat: wekenlang ziet men heel veel kleine vruchtjes, tot er hier en daar een grote tussen komt. Wat niet meegroeit ruit er af; alleen de grootste zijn „blijvers". Dat verschil in grootte is thans op gang gekomen. De frambozen vertonen een zeer matige stand. De voorjaarstorm heeft vooral bij de Malling Promise veel schade veroorzaakt en vervolgens kwamen er (als naschade van de storm?) veel dode en zieke stengels voor. Rode en zwarte bessen beloven een goede oogst. Ook de bramen en aardbeien staan er goed voor. HOE IS HET ELDERS? Uit het buitenland is nog weinig bekend. In België schijnt men ook een matige pere-oogst en een goede appeloogst te verwachten. De zoete kersen geven er naar verluidt een misoogst, terwijl men wel op vrij veel peren rekent. Iemand die pas in Italië was geweest, vertelde ons, dat men in Zuid-Tirol (Noord-Italië) een grote appel oogst verwacht, terwijl de appeloogst in de Po-vlakte kleiner zou zijn dan vorig jaar. en geeft mooie, grote, regelmatige, goed gezette vruchten, welke gemakkelijk te plukken zijn. Tenira (geselecteerd uit dezelfde kruising als Sivet ta) rijpt eveneens middentijds en geeft zeer stevige, tamelijk grote, goed smakende vruchten met een goe de houdbaarheid. De beide laatste rassen kunnen in aanmerking ko men om naast of ter vervanging van Redgauntlet te worden geteeld. per kg lager in prijs dan de klasse I. De laatste Conference-peren werden weer duur betaald met prijzen van 1,10 tot 1,30 per kg. Industrie-appelen deden rond 43 cent per kg. Het aanbod van kas-aard- beien nam zeer sterk toe. De prijs lag vrij stabiel op 7080 ct per doos voor de klasse I kwaliteit cn 6070 ct voor de klasse II, alles per doosje van 200 gram. Aangenomen mag worden, dat het aanbod van kas- aardbeien in de komende week reeds iets terug gaat lopen. Weldra zullen dan de aardbeien aan de veiling komen die zijn geteeld onder plastic kappen. Op Zuid-Beveland is hiervan een vrij ruim areaal. Plaat selijk werden ook regelmatig kasframbozen aange voerd. Eind vorige week werd hiervoor tussen 3 en ƒ3,40 per kg betaald. ER was ook in de afgelopen periode iedere dag opnieuw een overvloed van nieuws dat ons bezig hield zo we daar behoefte aan gevoelden. Het Watergate-schandaal vraagt dagelijks via de radio en televisie en via de voorpagina's van de kranten de aandacht. Amerika is er verontwaardigd over en wij vragen ons af hoe het toch mogelijk is dat de ene po litieke partij er inbrekerspraktijken op na gaat hou den bij de andere partij. Daarnaast kwam de vorige week uit de hoge Engelse regeringskringen een sex- schandaal en ook daaraan hebben velen zich geërgerd en anderen zich geamuseerd. We hoorden dageliijks over het zwaar beschadig de ruimteschip de Skylab waarmede op het moment dat we dit schrijven astronauten vanuit hun Apollo- cabine bezig zijn te trachten dit ruimteschip te repa reren. In ons eigen land staan we op het moment dat we dit schrijven aan de vooravond van de verklaring van de nieuwe regering over de wijze waarop zij het land wil gaan regeren. Met belangstelling wachten we af wat er uit de bus gaat komen. Wanneer u dit leest is het allemaal bekend en zullen we de nodige com mentaren er op geleden en gehoord kunnen hebben. De aard daarvan zal mede worden bepaald door het (politieke) inzicht van degene die dit commentaar geeft! Uw commentaarschrijver heeft zijn eigen poli tieke opvatting en die is anders dan van de groepe ring die thans de regeringsverantwoordelijkheid draagt. Toch hopen wij dat de combinatie die nu aan de macht is, wat goeds voor land en volk teweeg zal brengen en genoeg realiteitsbesef zal opbrengen om geen chaos te veroorzaken. EEN andere zaak die ons op het ogenblik kan bezig houden is die van het bod van de Sui ker Unie op de Centrale Suikermaatschappij. Er is veel kritiek op de handelwijze van de Suiker-Unie, zo wel van de C.S.M.-kant als van de zijde van de bui tenstaanders die het niet begrijpen en bang zijn voor monopolievorming en dus consumentenbenadeling. Persoonlijk zouden we het toejuichen als deze fusie tot stand zou komen want we vinden het optreden naast elkaar van Suiker-Unie en C.S.M. een achter haalde zaak'in de suikerwereld van 1973. Dat de be langen in deze sektor worden gebundeld is naar we dachten enkel maar toe te juichen. We schrijven dat vooral omdat we vertrouwen hebben in de Suiker Unie en de wijze waarop deze de belangen behartigt van degenen die haar de produkten leveren. Zonder twijfel heeft ook de C.S.M. op dat punt zich altijd goed geweerd maar we zien het niet zitten dat deze twee suikergrootheden naast elkaar moeten blijven voortbestaan. Met belangstelling wachten we af hoe de ontwikkeling rond het gevecht om de C.S.M. zal zijn. A/IET evenveel belangstelling wachten we af wat er gaat gebeuren rond de samenwerking van de Zeeuwse fruitveilingen. Deze week hebben zowel Kapelle-Biezelinge als Terneuzen hun ledenvergade ringen gehouden om te spreken over toetreding tot de centrale veiling Goes-Krabbendijke. Beide veilingbesturen hebben hun leden geadvi seerd niet tot deze centrale veilingsvereniging toe te treden omdat naar hun mening de houding van het bestuur van de centrale veilingvereniging zodanig is dat het niet verantwoord is hiermede in zee te gaan terwijl men als individuele veiling zijn eigen exploi tatierekening blijft houden en verantwoordelijk blijft voor wat men individueel doet. We hebben over de fusie van de veilingen of het samenwerken van de veilingen al dikwijls geschreven. Het zal de lezers van deze rubriek bekend zijn hoe we over dit alles denken. We betreuren het dat er kennelijk geen mogelijkheid bestaat elkaar als veiling bestuurders te vinden op een wijze die recht doet aan een ieder. We betreuren het bijzonder dat men op het standpunt blijft staan dat de eigen inbreng en ver worvenheden het belangrijkste zijn en daaraan alles ondergeschikt gemaakt moet worden. Vraagt u ons wat we als de oplossing zien, dan willen we dat nog een keer herhalen: alles op één punt bij elkaar brengen. Etappegewijze en mogelijk in combinatie met anderen (exporteurs b.v.) een centrum bouwen voor de Zeeuwse fruitteelt en het bestaande naarmate van de kansen die zich voordoen, afsto ten. Maar genoeg hierover. We zouden er nog heel wat meer over willen zeggen maar laten het voor deze week hierbij! TA7EL willen we nog melding maken van het af- scheid van een Zeeuwse veilingman dat aan staande is. Maandag 4 juni gaat de heer A. C. de Klerk, direkteur van de veiling in Kapelle-Biezelinge, afscheid nemen na 50 jaar bij deze veiling werkzaam te zijn geweest, waarvan 13 jaar als direkteur. Het is geen gemakkelijk afscheid dat de heer De Klerk gaat nemen want het is een afscheid onder de druk van de omstandigheden en de tijd. Ook hij is er van overtuigd dat er maar één oplossing is voor de Zeeuw se tuinbouw en dat is, elkaar vinden in één organisa tie die op één punt haar produkten bijeen brengt. Daarvoor heeft hij zijn bijdrage willen leveren. Om dat te bereiken is hij drie jaar geleden direkteur ge worden van de veilingen in Fijnaart en Terneuzen. Hij heeft niet bereikt zien worden wat hij als de enige oplossing voor de Zeeuwse fruitteelt ziet, alles bij elkaar en op één punt. Daarom is het een afscheid onder de druk van de omstandigheden en is er geen reden om een groot feest te vieren al moeten we er bij zeggen dat de heer De Klerk bijzonder veel heeft gedaan voor de veiling in Kapelle-Biezelinge en on der zijn leiding deze veiling een van de goedkoopst werkende fruitveilingen van Nederland is gebleven en dat is iets waar elke teler toch waardering en respect voor mag hebben. Het is immers zo dat de veiling een verlengstuk is van het bedrijf van de teler en dat het er om gaat de kosten van dat ver lengstuk zoveel mogelijk te beperken. De veiling is geen doel op zichzelf maar het middel om met een minimum aan kosten een maximumprijs voor de teler op te brengen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17