De maand juni op het zuid-westelijk landbouwbedrijf WAT de spuitkosten betreft kan nog worden opge merkt dat menging met insecticiden tegen luis, als regel mogelijk is. Mengen met ureum late men liever achterwege. 12 C.A.R. - Goes C. J. GO VERS en J. M. J. VAN AERTS KJORMAAL is het zo, dat de maand juni op het landbouwbedrijf in het Zuid-Westen een rustige periode inhoudt. De voorafgaande maand mei is veel drukker vanwege de nodige verzorging die de verschil lende gewassen vragen. Vooral in de 2e helft van deze maand maken verschillende verenigingen en studieclubs hun jaarlijkse ex- cursiereis, terwijl ook een toenemend aantal boeren met hun gezin voor korte of langere tijd op vakantie gaan. Alhoewel men dit voorjaar vroeg met zaaien en poten is kunnen beginnen en de kieming onder gunstige omstandigheden is verlopen, moeten we nu constateren dat de gewassen „laat op pad" zijn. De 2e helft van april en de 1ste helft van mei hebben ons te veel koude en neerslag bezorgd. De begingroei verliep evenals vorig jaar weer te traag en de veelal, plaatselijk soms zeer grote regenval, gaf geen of onvoldoende kans het nodige werk tijdig uit te voeren. Plaatselijk gaf hagel veel schade. Het gevolg is dat velen in juni nog uitgestelde arbeid dienen te verrichten. Het nawieden in bieten, uien en even tueel andere gewassen zal eveneens nog de nodige arbeidsuren vragen. Het weertype zoals we tijdens de eerste helft van mei hebben gehad geeft ook extra risico's van schade door overwaaien van de chemische bestrijdingsmiddelen. Dit is dan ook niet zelden voorgevallen en leidt vaak tot vervelende situaties. Nog meer voorzichtigheid is in dezen zeker op zijn plaats. Vraag bij twijfels de me ning van Uw bedrijfsvoorlichter. De bestrijding van ziekten en insecten in onze landbouwgewassen verdient veel aandacht. Van diverse be strijdingsmiddelen wordt Het tijdstip via de radio bekendgemaakt. Doch voordat men tot bespuiting over gaat is het belangrijk dafcide boer zelf zijn gewassen controleert en aan de hand daarvan zijn beslissingen neemt. Wellicht is de naleving van het gezegde: „Spuit zo weinig als je durft", beter dan het gezegde: „Baat het niet het schaadt ook niet"! en 1972 en ook de afrijpingsziekten treden het ene jaar in- sterkere mate op dan het andere. •Het is op dit moment half mei gewoon nog niet te voorspellen of het al of niet een jaar wordt met veel schimmelziekten in tarwe. Dit zal sterk afhangen van het weer. Terecht werd dit voorjaar minder stikstof gestrooid dan in voorgaande jaren. Het gewas op zich zal dus over het algemeen al minder gevoelig zijn en over meer weer stand beschikken tegen die diverse schimmelziekten. Een en ander zal men zeker bij de vraag al of niet spuiten, in zijn overwegingen dienen te betrekken en zal mede bepalen hoe vaak men eventueel zal spuiten. GRANEN TARWE (bemesting) De tijd van het toedienen van een 2e N-gift op de win tertarwe in de vorm van kalksalpeter is nu eigenlijk voorbij. Op tarwe die nog een te lichte stand vertoont De laatste jaren gaat men steeds meer met het eigen gezin op vakantie. Daarnaast wordt de belangstelling voor excursies met studieclubs en verenigingen voor be drijfsvoorlichting over het algemeen steeds geringer. De waarde, die deze excursies kunnen hebben mag echter geenszins worden onderschat. weer aanvulling behoeven om voldoende brede werking te hebben. SPUITKOSTEN De middelen: A. Calixin en Imugan tegen de meeldauw. Het effect bij tarwe is minder groot dan bij gerst. B. Spuitzwavel eveneens tegen meeldauw. C. Middelen op basis van maneb en mancozeb, de zgn. carbamaten dóe gericht zijn op de afrijpingsziekten. D. IDe systemisch werkende fungiciden Bavestin M, Ben- late en Topsin M. Deze werken minder goed tegen meeldauw terwijl voor een voldoende brede werking tegen meerdere afrijpingsziekten bij de twee laatst genoemde toevoeging van maneb gewenst wordt ge acht. Bavestin M bevat reeds maneb. Meeldauw en afrijpingsziekten in granen en vooral in tarwe veroorzaakten gedurende Het begin van de bestrijding van de aardappelziekte moet aangepast worden aan de afgelopen jaren dikwijls een aanzienlijke opbrengstderving. Thans zijn er een de ontwikkeling van het gewas en dient te beginnen als de aardappelplanten elkaar aantal middelen vrijgegeven ter bestrijding van deze schimmelziekten. Op de toepas- in de rij raken, sing en de werking van deze middelen wordt in dit artikel in het bijzonder de aandacht gericht kan tot het in aar komen eventueel nog met ureum wor den gespoten. In verband met de kans op verbranding is 50 kg ureum per ha wel maximaal. Bij voorkeur tegen de avond spuiten en de ureum oplossen in minimaal 10 keer zoveel water. TARWE (ziekten) Over de bestrijding van verschillende ziekten in tarwe is er de laatste jaren nog al wat te doen geweest. Fan tastische verhalen doen de ronde over meeropbrengsten van duizenden kilo's. Het is natuurlijk wel goed met de beide benen op de grond te blijven staan: niet elk jaar komt er (gelukkig) zoveel meeldauw voor als in 1971 Er is thans een hele serie middelen beschikbaar. De kans is groot dat men, gezien deze verscheidenheid, door de bomen het bos niet meer ziet. Om hier toch een klein beetje lijn in aan te geven dient men onderscheid te ma ken tussen middelen diie vooral meeldauw bestrijden (Calixin, Imugan en spuitzwavel) en middelen die ge richt zijn op de afrijpingsziekten zoals Benlate, Topsin M, Bavestin M en maneb-bevattende dithiocarbamaten. Dat het op het eerste gezicht allemaal wat verwarrend werkt komt vooral door het feit dat op een bepaald moment zowel tegen meeldauw als tegen afrijpingsziekten moet worden opgetreden, sommige middelen uit mengsels be staan die dus tegen beide werken en andere middelen SPUIT ADVIEZEN HET spuitadvies luidt dan als volgt: Op percelen waar vroeg meeldauw van betekenis voorkomt kan men Imugan of Calixin spuiten als het 3e blad, van bovenaf gerekend, voor 15 is aan getast. Als regel heeft een dergelijke bespuiting slechts een geringe invloed op de meeldauwaantas- ting. Aangezien getracht moet worden het laatste blad, het zgn. vlaggeblad, dat voor de korrelproduktie grote waarde heeft, zo lang mogelijk vrij van meel-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 12