TUINBOUW- KLANKEN Goede prijzen lokken tot teeltuitbreiding Pluim voor Waterschap Walcheren DINGEN VAN DE WEEK 8 Afgelopen week zijn op SCHOUWEN en DUIVE- LAND de stamslabonen gezaaid. Naar verwacht zal het areaal weer verder zijn gedaald. Met name in Duiveiand is de 'belangstelling de laatste jaren steeds verder afgenomen in verband met de teleurstellende teeltresultaten. Het vermoeden bestaat, dat vanwege een vrij intensieve gladiolenteelt in dit gebied de opbrengst stamslabonen vaak tegenvalt. Hier en daar is een begin gemaakt met de verple ging van de zaai-uien In de meeste gevallen wordt meer doorgereden voor de struktuur van de grond, dan wel voor het aanwezige onkruid. In ons gebied is toenemende belangstelling gebleken voor precisie- zaai van zaai-uien. De opkomst ligt in het voordeel van de precisiezaai. Indien mocht blijken dat de ver dere ontwikkeling en opbrengst goed uitkomt zal de precisiezaai ook van dit gewas een vlucht nemen. In verband met het vele koude weer is de ontwik keling van de plantuien wat traag geweest. Het lijkt ons dan ook veel gewaagd nu al te verkopen op basis van vroege levering. De prijs kan wel eens lokken, maar het doel is toch uiteraard te komen tot een goed •Ook uw WALCHERSE briefschrijver kreeg deze week zijn aanslagbiljet Dijkgeschot van het Water schap Walcheren Gebouwd en onbebouwd op één biljet. Daar deze met duizenden verzonden zijn zou den we dit niet vermelden, maar we willen van deze plaats toch eens een woord van waardering schrij ven. Hoewel de- lawine's van aanslagen een mens soms de lust ontnemen nog iets te ondernemen, willen we onze rekentelijkheid uiten over de toelichting die ditmaal bij de aanslag was 'gevoegd. Hoewel op het standpunt staand dat de gekozenen zich waar moeten maken zonder al te veel tussentijdse bemoeiing van de ingelanden, willen we enkele punten uit deze toe lichting weergeven. Allereerst, en dat komt tegen woordig in de belastingwereld maar weinig voor, de heffing van dijkgeschot voor 1973 is niet hoger dan die in 1972! De totale begroting bedraagt ruim 3 miljoen. De rijksbijdragen belopen slechts 600.000 en door de ingelanden wordt aan ongebouwd ongeveer 2 miljoen en gebouwd bijna miljoen opgebracht. (Ieder zal begrijpen dat we desalniettemin 2.616.000 gulden opgebracht door de Walcherse bevolkings- totaliteit van even 100.000 inwoners toch wel ruim zwaar genoeg vinden!) Zeer leerzaam vonden we, zij het voor velen moge lijk een herhaling van bekende zaken, dat onze polder na de samenvoegingen met de vele kleine Nieuwlandse poldertjes in 1965, thans ruim 21.000 ha groot is. En de zorg voor 45 km zeewering, 10 km binnenwaterkering is een 1. el eind! Ook niet mis is de zorg voor 300 km waterlopen en 9 sluizen en gemalen. De ouderen onder ons die zich nog kunnen her inneren dat men in natte winters praktisch afgeslo ten woonde van de 'buitenwereld, in de vele lage gedeelten als bij V. Plompert Kievitshoek, Schellach, om maar eens enkele te noemen, zullen wel dankbaar zijn voor die 9 gemalen. Hoewel naar wordt aan geduid deze bijlage bedoeld is als voorlichting voor diegenen die zich van elders hier gevestigd hebben, geloven wij toch dat ook zeer veel autochtonen met ons, zich erkentelijk zullen voelen voor de toelich ting op de Dijkgeschotaanslag. Om op het specifieke tuinbouwnieuws over te schakelen kunnen we melden dat de winterbloem koolteelt dit seizoen wel een volledig succes is ge worden. Het was een lust om door de grote loodsen te lopen toen ze gevuld waren met dagaanvoeren van 40—45.090 stuks. Ook hier weer de algemene trend. Het beste was nog maar net goed genoeg, maar wel duur. Ook de eerste sla van de koude grond .is erg duur. Wat we nog nooit hebben meegemaakt gebeurde afgelopen vrijdag toen de koude sla tot 75 p. stuk opliep. Wel een contrast met de vele, vele goede kassla die dit voorjaar ver onder de prijs bleef. Ook de nieuwe aardappeloogst wordt met verlangen tegemoet gezien. Het extreem lange koele weer eist wel de tol van de consumenten-portemon- naie. Al met al vinden we het een vrij normaal, zij het koel voorjaar, met tot nu toe een niet onbevre digend financieel resultaat. Ook van de fruit- en bloemenafdelingen horen we optimistische geluiden. Toch wagen we het om een vraagteken te zetten bij de appelbewaarpolitiek die vele fruittelers, ook in Walcheren, hebben gevolgd. Toen het aanvoerseizoen van de Golden begon, was er een zeer goede start, die zich handhaafde en geleidelijk hoger werd. Soms was er haast sprake van een tekort. Nu vinden wij een gok op de prijs heus niet zo erg, maar als er een verantwoorde prijsbodem is, moet men o.i. vóór alles zorgen dat er geen aanvoervacuum dreigt. Eh ook zouden we het heel erg vinden als er een on- verwachttte prijsinzinking zou komen en deze aan leiding zou geven tot klagen. Overiens natuurlijk graag de goede prijs gegund! 'Met een welkom aan de medewerker aan de nieuwe rubriek „Tuintips", die zich op het vlak van onze tuin- en boerenerven zal aan bezig houden willen we deze week ons praatje besluiten! financieel resultaat per roe. Voor le week juli wordt 40 ct per kg gëboden. In ieder geval een hoopvolle prijsvorming. De vroege aardappelen zijn afgelopen week goed ontwikkeld De wat hogere temperatuur heeft daarin bij gedragen. Van voorverkopen per oppervlakte heb ben wij in ons gebied nog geen kennis genomen. Wan neer men echter uitgaat van de nog aanwezige voor raad oude aardappelen, zou men uit mogen gaan van de verwachting dat de prijs voor de vroege niet tegen kan vallen. De tijd zal het leren! De weinige winterbloemkooltelers die Schouwen en Duiveiand telt, mogen terugzien op een rendabel teelt jaar wat dat produkt betreft. De kwaliteit ligt van perceel tot perceel nogal uiteen, mede veroor zaakt door het al of niet voorkomen van houtduiven in het vroege voorjaar en winter. Minder goede berichten zijn te melden over de stand van de koolzaadpercelen die op kontrakt wor den geteeld voor de zaadfirma's Behoudens een enkele uitzondering, is de verwach ting niet hoog gespannen. Afgelopen week vernamen we dat al een perceel was gefreesd. Het aantal plan ten wat niet in bloei komt is vaak heel groot. Voor ons is een aanwijzing te vinden in de tijd van planten. Hoe vroeger geplant, hoe beter resultaat. Hoewel ieder gewas zijn teeltrisico's kent, voor de koolzaad teelt op kontrakt geldt dat bijzonder. Een dergelijk gewas staat dan ook een vol jaar te velde, zodat het heel wat weers-en andere invloeden moet incas seren. De mei-telling is achter de rug. Het zal nog wel even duren alvorens we statistische gegevens onder ogen krijgen. Het laat zich raden dat enkele gewas sen zonder meer een areaal-uitbreiding te zien zullen geven. We doelen hiermee met name op de zaai-uien en gladiolen. Goede prijzen, lokken tot teeltuitbrei ding! Verkeerd uiteraard, maar hoe is een gezamen lijke aanpak mogelijk? Het blijft een ondoenlijke zaak om landelijk met alle telers over deze aange legenheid coördinerend te werken. Er is maar één oplossing, en dat is, zelf dicipline van de individuele teler. BUEN - EN DE BESPUITINGEN OP KARWIJ Overtuig u eerst of een bespuiting tegen de karwijmot noodzakelijk is. Houd ernstig rekening met de aanwezigheid van bijenvolken in de verre omtrek. Gebruik alleen het aanbevolen voor bijen niet giftige middel nexagan. (Zie verder pag. 14). 70 hebben we dan na vijf maanden formatiewerk weer een nieuwe regering. Vorige week heeft de ploeg van bewindslieden zich gepresenteerd en maandag zullen we horen op welke basis zij hun be leid wensen te voeren. We zijn benieuwd naar wat er uit gaat komen en wat het zal worden. We hebben nu te doen'met een z.g. progressief kabinet en er zitten in de ploeg verschillende mensen die zeer ra dicale gedachten hebben ten aanzien van de ontwik keling van de maatschappij en de leiding die de re gering daarbij heeft te geven. Met name zijn wij be nieuwd naar de maatregelen die er genomen gaan worden ten aanzien van de grondpolitiek en de in vloed die dit zal hebben op de feitelijke situatie van dit moment. Een ander punt waar velen onzer benieuwd naar zijn is dat van de inflatiebestrijding. De geldontwaar ding gaat nog altijd in een zeer snel tempo. Voor een deel komt dat door oorzaken waarop we nationaal gezien geen invloed kunnen uitoefenen. Er spelen echter beslist ook nationale oorzaken in mee en daar op kan de regering wel invloed uitoefenen. Met name zal 't gaan mede over het aanpassen van de overheids bestedingen. Hoe hard het gaat met de prijsstijgingen hebben we de afgelopen week ervaren toen bekend werd dat de kosten van levensonderhoud in de af gelopen maand met 1,7 waren gestegen. Op jaar basis berekend zouden we nu kunnen komen aan een stijging van de kosten van levensonderhoud van ruim 8 Welke invloed dat heeft op de lonen is bekend want de meeste c.a.o.'s die worden afgesloten heb ben een automatische koppeling met de kosten van het levensonderhoud waardoor de lonen extra stijgen wanneer het leven duurder wordt. T^AT de kosten van levensonderhoud bijzonder hoog zijn, merken we dagelijks. Ook de pro- dukten uit onze sektor zijn ditmaal meegegaan met de prijsstijging die er allerwege is. Was dat niet het geval, dan waren nog verder achterop geraakt! Dat de appels een beste prijs doen, is bekend en een gelukkige omstandigheid want voor het eerst na vele jaren hebben we dit seizoen voor het bewaar- fruit weer prijzen die nodig zijn om fruitteler te zijn en te blijven. Er is in ons gebied veel bloemkool geoogst in de afgelopen weken en deze heeft hoge prijzen opge bracht. Degenen die sla konden oogsten in de afge lopen weken kregen hiervoor een ongekend hoge prijs. Twee tot drie keer meer dan het vorig jaar in dezelfde periode werd er de laatste tijd voor de kas- en natuursla betaald! Wat minder goed zat het met de prijzen van toma ten en komkommers die leden onder een geringere vraag door het slechte weer. De prijzen van deze twee produkten lag gemiddeld wat onder het niveau van het vorig jaar. Over de aardappelprijzen behoeven we hier niet te schrijven. Ze zijn hoger dan de grootste optimist bij het begin van het jaar had durven dromenl De restan ten van de uienoogst 1972 werden vorige week in ons gebied verladen tegen prijzen van ƒ1,40 per kg. Al met al dus nog al wat optimistische geluiden ten aanzien van de opbrengst van de produkten van onze bedrijven en daar mogen we blij mee zijn want het bewijst dat we nog altijd een nuttige funktie ver vullen in het voedselvoorzieningsproces. Wanneer we via radio en televisie horen en zien welke ellende er elders in de wereld door hongersnood wordt ge leden dan wordt weer opnieuw duidelijk dat in deze tijd van chemie en techniek de op natuurlijke wijze voortgebrachte grondstoffen nog steeds van grote betekenis zijn. TA7AT de prijsontwikkeling in het algemeen betreft blijft ook opvallen de zeer sterke prijsstijging van grond die vrij wordt verkocht. Reeds vroeg in dit voorjaar bleek er sprake te zijn van sterk gestegen grondprijzen. Er werd toen wel eens gezegd dat dit berustte op individuele situaties die niet maatgevend waren voor het geheel, maar bij elke openbare ver koop van grond die er plaats vindt blijkt dat het prijs peil zeer aanzienlijk hoger ligt dan b.v. een jaar ge leden. In de afgelopen week werd op Zuid-Beveland bij vrije verkoop voor gewone landbouwgrond zonder bijzondere verwachtingswaarde weer ruim 23.000, per ha betaald en een boerderij die publiek werd verkocht bracht gemiddeld zonder de gebouwen, ruim ƒ20.000,per ha op! Voor grond die vrij be schikbaar komt blijkt een prijs van 20.000,per ha eerder regel dan uitzondering te worden. Nu is dat op zich niet zo verwonderlijk in een tijd als deze waarin de geldontwaarding zo snel gaat. Er is nu eenmaal bij velen een groot wantrouwen in geld en ook aandelen blijken niet die zekerheid te geven tegen inflatie die men aanvankelijk hiervan had ver wacht. Onroerend goed blijkt het wat dat betreft veel beter te doen en daartoe behoort ook de grond. Daar bij komt dat er individueel omstandigheden kunnen zijn zoals bijv. percelen van zo'n 2 ha waarvoor men in bepaalde gevallen bereid is zeer hoge prijzen te betalen. We hebben in deze tijd trouwens ook een gewel dige vlucht in het goud. De goudprijs is gestegen tot een peil dat onvoorstelbaar hoog ligt. Er wordt voor het goud op het ogenblik twee tot drie maal de offi ciële waarde betaald en die stijging is in korte tijd zeer hard gegaan. Het is niet eenvoudig om te zeggen welk beleid men moet voeren met betrekking tot het beleggen van het geld dat men over heeft van de normale be drijfsvoering. Wanneer men het kan gebruiken om het eigen bedrijf te verbeteren en uit te breiden dan zal dit nog het meest interessant zijn en daarom is ook begrijpelijk dat de grondprijzen een ontwikke ling vertonen als hierboven genoemd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 8