Blijvend zeggen: goed dat er coöperatie is De verspreiding van meeldauw in onze graangewassen - \7AN G. K. van het Reve is het onderstaande ge- dicht „roeping" (voor de Zusters van Liefde te Weert): Zuster Immaculati die al vier en dertig jaar verlamde oude mensen wast, in bed verschoont, en eten voert, zal nooit haar naam vermeld zien. Maar elke ongewassen aap die met een bord dat hij vóór dit, of tégen dat is, het verkeer verspert ziet 's avonds reeds zijn smoel op de teevee Toch goed dat er een God is. Inderdaad ervaren we, dat de massamedia ruim baan geven aan de schreeuwers in onze samenleving. Nu zit er onder de schreeuwers wel veel maar toch gelukkig niet allemaal kaf. Ook bij de aktievoerders moeten we het kaf van het koren weten te onder scheiden. Aktie voeren tegen schreeuwend onrecht kan ©en hele goede zaak zijn. Zeker als persoonlijke belangen en het zich op de voorgrond willen dringen niet in het geding zijn. Jammer dat zelfs bij zeer ge rechtvaardigde akties het naar boven willen klimmen nog al eens voorkomt. Het zichzelf zoeken onder het mom van onrecht bestrijden lijkt wel onuitroeibaar. ONGEWASSEN AAP WOOR de massamedia zit in akties meestal Y nieuws en sensatie en al naar gelang van de instelling van de programmamakers het element van maatschappijvernieuwing of het streven naar een rechtvaardiger samenleving. Vandaar dat, om met Van het Reve te spreken^ de ongewassen apen zo veel aandacht krijgen! Maar het vertekent het beeld van onze maatschappij soms wel heel sterk. Zo sterk zelfs, dat vele mensen de indruk hebben dat er in onze samenleving alleen nog maar geschreeuwd wordt. En dan te weten dat er veel meer zusters Im- maculata zijn dan schreeuwersl Miljoenen zusters (mannen en vrouwen) die met liefde de opgelegde of aanvaarde taken uitvoeren. In stilte en met grote trouw en inzet. Ze hebben ook hun zorgen en teleur stellingen en ze willen veel dingen best ook wel ver anderen, maar ze worden toch geen schreeuwers. Dat ligt niet in hun aard. Ze zijn echter wel de ruggegraat van onze maatschappij. Je treft ze overal aan. In de verzorgende beroepen, in het bedrijfsleven, bij de overheid, in verenigingen, organisaties, kerken, in stellingen en coöperaties. Het zijn de trouwe, stille werkers en meelevende leden. Maar hun stem wordt niet gehoord noch hun naam vermeld. DEMOCRATIE 1' OCH wordt het tijd, dat we de balans eens wat in evenwicht gaan brengen. De democratise ring wil ons allemaal tot gewone mensen maken. De afstanden moeten en zullen kleiner worden, zodat we elkaar niet meer naar de hoogte van de baan afmeten maar naar ons mens zijn. Dan zullen er nog wel een hoop koppen vallen, maar zonder ontluistering bouw je nu eenmaal geen betere samenleving. Wat voor de hoog gezetenen geldt, geldt ook voor de schreeu wers. Een toontje lager zingen lijkt dan geen over bodige luxe. Wellicht komt er dan eens wat meer waardering voor de stille maatschappij-opbouwers, die vaak met grote deskundigheid hun werk verrich ten! TROUW IN de coöperatie zijn veel trouwe leden, die niet op de voorgrond treden. Juist voor hun belangen moet bijzonder goed worden gewaakt. Dat is de opdracht voor de coöperatie. Er mag niet over heen gelopen worden onder het motto van ze doen toch wel zaken met ons. Vooral de coöperatie moet sociaal besef hebben. Het gedicht van Van het Reve gaf ons aanleiding deze stille trouwe leden eens naar voren te halen. De zusters Immaculata. Met hechte fundamenten hou je je ook het kaf van het lijf. Laat de coöperatie daarom zorgen dat de fundamenten niet aangetast worden. Niet denken zolang we niets ho ren gaat het wel goed. Neen, in overleg met de trou we leden hun wensen vastleggen en er in het be leid zo mogelijk daadwerkelijk wat mee doen. Op dat we kunnen blijven zeggen: „Toch goed dat er co öperatie is" (met excuses). Drs. J. DIJKGRAAF. B.A.S.F. - ARNHEM Nederland NV, De eerste ziektesymptomen verschijnen op de 'bla deren als een witachtig pluis, dat naar de zomer toe bruinachtig-grijs verkleurt. In gerst kan meeldauw zeer veel schade doen, maar ook tarwe kan schade on dervinden met name als de meeldauw zich tot in de aren uitbreidt. De schimmel kan zich slechts ontwik kelen op groene plantendelen en is zeer soortspecifiek, ze gaat dus niet over van gerst op tarwe of omgekeerd. Bij gunstige omstandigheden zoals o.a. een combinatie van warm weer, een gewas dat lang nat blijft en snel groeiend zacht bladweefsel kan dit er toe leiden, dat de meeldauwaantasting in relatief korte tijd een epide misch karakter aanneemt. VOORJAAR 1973 Aangezien meeldauw zich slechts kan vermenigvul digen op groene plantendelen en de kieming der sporen bij hogere temperaturen zeer snel verloopt is het dui delijk, dat de kans op een flinke meeldauwaantasting tijdens een warme periode sterk toeneemt. De basis voor een nieuwe aantasting is in feite reeds gedurende het afgelopen jaar gelegd. Mede via de percelen met graanopslag zijn met name de vroeg gezaaide blokken wintertarwe en wintergerst met meeldauw besmet. De zeer geringe stikstofverliezen gedurende de af gelopen droge, zachte .winter vormen een ideale uit gangstoestand voor een geile gewasontwikkeling. De aanhoudende koude natte periode in de maand april en de eerste helft van mei heeft de ontwikkeling sterk afgeremd, maar de uitgangsvoorwaarden voor een snelle uitbreiding van meeldauw lijken aanwezig, zo dra de weersomstandigheden een meer zomers karak--- ter krijgen. i IN WELKE GRAANGEWASSEN KAN MEELDAUW SCHADE VEROORZAKEN? Gerst Wintergerst is in ons land van weinig 'betekenis, maar de teelt ervan in Duitsland en België is de laat ste 10 jaren sterk toegenomen. De teeltgebieden van wintergerst vormen een kon stante 'bedreiging voor onze zomergerst, temeer omdat de sporen zich door de lucht over grote afstanden kun- nen verplaatsen. Met name in het oosten en zuiden van ons land lijken de omstandigheden gunstig voor infec tie. Behalve aan de teelt van wintergerst moet dit wor den toegeschreven aan het ontbreken van de koele zeewind, waardoor de temperaturen, hier overdag in het algemeen hoger liggen en 's nachts lager, zodat eerder condensvorming optreedt en het blad 's mor- ges langer nat blijft. Voor de droogtegevoelige zand en dalgronden komt daarbij nog, dat de gewassen bij aanwezigheid van voldoende bodemvocht en bodem- warmte snel groeien, maar bij afwezigheid van vol doende vocht ook snel verdrogen. Een combinatie van meeldauw en droogte kan hier snel tot bladverdorring leiden en zo tot rigoreuze schade aanleiding geven. In het oosten en zuiden heeft men zijn heil tegen meel dauw voornamelijk gezocht Va de verbouw van meel- dauwresistente rassen Beze resistentie bleek het af gelopen jaar reed/ 5p meerdere plaatsen te zijn door broken (In 19C5 zullen de schadekansen tengevolge van late meeldauw in de genoemde gebieden waar voornamelijk voergerst wordt geteeld niet mogen wor den onderschat). In de teeltgebieden van Ibrouwgerst ligt de situatie met name in de zeekleigebieden anders. De klimatologische en bodemfactoren zijn hier min der gunstig voor het optreden van schadelijke meel dauw. Daarbij komt, dat de stikstofgiften in brouw- gerst aanmerkelijk lager liggen dan in voergerst. Deze gunstige omstandigheden hebben er toe geleid, dat zelfs meeldauwgevoelige brouwgerstrassen zich in de ze teeltgebieden kunnen handhaven. Men kan zich concentreren op de verbouw van hoogwaardige brouw gerstrassen zonder dat een snelle wisseling van het rassenassortiment met meeldauwresistente of meel- dauwtolerante eigenschappen noodzakelijk is. Alhoewel de beide afgelopen jaren onder invloed van sterk afwijkende klimatologische omstandigheden op vrij grote schaal schade tengevolge van meeldauw is opgetreden, 'kan niet gezegd worden, dat meeldauw een permanente 'bedreiging oplevert, temeer daar in de onmiddellijke omgeving geen wintergerst geteeld wordt, zodat een vroege meeldauwinfectie tot de uit zonderingen behoort. Mocht in de komende weken on verhoopt nog een late aantasting optreden dan is een gewasbespuiting voor de attente ondernemer de meest voordelige en voor de hand liggende oplossing. Na de koude maand april en de eerste helft van mei komt er misschien toch nog een groeiexplosie. Bij een snelgroeiend bladrijk gewas is het dan nog uitkijken geblazen, zodra de warme zomerse dagen er zijn. Voor de teler kan het van belang zijn om te weten dat het middel Calixin behalve een uitstekende cura tieve en preventieve werking tegen meeldauw in gerst ook een aanzienlijke nevenwerking bezit tegen Helminthosporiumvlekkenziekte, Rhyncosporium en gele roest. Tarwe Uit het land komen reeds verontrustende meldingen binnen over aantasting in percelen wintertarwe. Er is op grote schaal gespoten met OCC, om legering van te geile gewassen tegen te gaan. De meeldauwontwik- keling zal nauwlettend in de gaten moeten worden gehouden zodra het weer omslaat.. Er moet ook reke ning worden gehouden met de mogelijkheid van het explosief optreden van andere schimmels. In het af gelopen voorjaar is op vrij grote schaal bladseptoria waargenomen. Het gele roestbericht houdt rekening met het optreden van deze gevreesde ziekte op een schadelijk niveau zulks mede naar aanleiding van het voorkomen van nieuwe fysio's die het afgelopen jaar in Engeland aanzienlijke schade hebben veroorzaakt. De overlevingskansen van deze schimmel worden be vorderd tijdens een zachte winter en de verspreiding van de sporen kan gemakkelijk over een grote afstand plaatsvinden. In diverse percelen wintertarwe is gedurende de laatste tijd een lichte meeldauwaantasting onder in het gewas waargenomen. Het is bekend dat de meel- dauwpopulatie zich in tarwe geleidelijk aan opbouwt en zeer snel naar boven kan komen vanaf de periode dat het vlagblad wordt gevormd tot het gewas in aar komt. Bij een opkomende sterke meeldauwaantasting verdient het aanbeveling om met een krachtig fungi cide te spuiten. Calixin is daarvoor bijzonder geschikt, zulks ook mede door zijn duidelijke nevenwerking op gele roest. Bij aanwezigheid van bladseptoria verdient het aanbeveling om 2 kg Maneb/ha toe te voegen. In de periode „aren uit tot begin bloei" mag geen Calixin meer worden toegepast en moeten middelen van een ander type worden gebruikt als de noodzaak tot be spuiting aanwezig lijkt. Op deze aangelegenheid wordt binnenkort nader ingegaan. Het advies van de landbouwkundige afdeling B.A.S.F. Nederland N.V. bij aanwezige meeldauwaantasting tot het gewas gerst of tarwe in aar begint te komen, luidt: Calixin -meeldauw (curatief en preventief in tarwe en gerst) gele roest (nevenwerking in tarwe en gerst) Helminthosporium (nevenwerking in gerst) Rhyncosporium (nevenwerking in gerst) Bij aanwezigheid van bladseptoria in tarwe 2 kg Maneb/ha toevoegen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5