<5* - getuid Waar komt het gevaar vandaan? Jongerenaktiviteiten Rapporten en Publikaties 19 Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK PLAATS: Red Band Sportkomplex te Roosendaal DATUM zaterdag 9 juni a.s. Op zaterdag 9 juni a.s. zullen een groot aantal pjz-leden hun krachten meten op de diverse sportonderdelen van de pjz-sportdag. Uit de reakties van verschillende afdelingen zou je kunnen opmaken, dat er dit jaar intensiever getraind is als in voorgaande jaren. Er zijn af delingen of kringen, die hele toernooien georganiseerd hebben of wed strijden spelen tegen andere bedrijfsverenigingsteams. Wanneer al deze serieuze trainingen effekt sorteren, dan kunnen we aannemen, dat de stijgende lijn in de spelkwaliteit zich ook dit jaar voort zet. De sportkommissie, bestaande uit Izaak Haartsen, Rien Geluk en de sekretaris, zal de zaken weer -zo goed mogelijk trachten te organiseren. We beschikken met het Red Band Sportkomplex over een prima akkomo- datie. Alle voorwaarden voor een prima geslaagde sportmanifestatie zijn aanwezig. Het is aan ons sportkommissie en deelnemers om dit te realiseren. We hopen, dat de teams, die zich voor deelname opgeven, volledig aan kunnen treden en ook ten allen tijde op de sportdag in de volledige op stelling kunnen spelen. Je zelf namelijk ook graag van een volwaardige tegenstander! De sportdag wordt besloten met het bekende pjz-sportbal. Een bijzon der drukke meer sfeervolle gebeurtenis in 't Wit Roosken te Roosendaal en met de gerenommeerde band ,,Red, White, Blue Stars. Tussen de be drijven door de prijsuitreiking! Op de sportdag kun je meedoen aan de volgende sporten: HEREN DAMES voetbal volley touwtrekken 100 m 1500 m verspringen hoogspringen kogelstoten estafette (gemengd: h-d-h-d) voetbal volley touwtrekken 100 m 400 m verspringen hoogspringen kogelstoten estafette (gemengd h-d-h-d) Voor deelname aan de individuele sporten kan men zich op de sportdag zelf bij het wedstrijdsekretariaat opgeven. x Onder deze kop een reageren van het Comité d'Enten- te (de europése plattelands jongeren) op de jongste prijs voorstellen van de Europese Kommissie. De Europese Kommissie heeft haar prijsvoorstellen voor de periode 1973-1974 bekend gemaakt. Zonder op bijzonderheden met betrekking tot deze prijsvoorstellen in te gaan, kun nen we zeker zeggen diat ze totaal onvoldoende zijn. Nog ernstiger dan deze onvoldoende prijzen is de uitwerking op onze gemeenschappelijke landbouwpolitiek, dus onze eigen toekomst! Bij de vorige kommissie is het gelukt het over twee punten eens te worden: een manier om de landbouwprij zen vast te stellen en de rol die deze prijzen moeten spelen. Deze manier was eenvoudig. Ze was het resultaat van een ingewikkelde en nauwkeurige berekening met de bedoeling de boeren een inkomensvermeerdering te ga randeren, welke overeenkomt met die van andere be roepsgroepen. Deze manier gerandeerde op het goede, gemiddelde bedryf een konstante en aangepaste inko mensvermeerdering. iHte betekende voor de jonge boeren, die zich vestig den overeenkomstig die richtlijnen van de kommissie, dat de ontwikkelingsplannen, die ze opgesteld hadden en ook tot uitvoer brachten, niet reeds in het tweede of dierde jaar waren achterhaald omdat de prijzen achter bleven. Kan men jonge boeren in deze tijd nog aanraden een be drijf te beginnen, nu onze politiek verantwoordelijke men. sen op het hoogste niveau geen remedie hebben tegen de opkomende Dollarkoorts, verwerpen wat ze vorig jaar aangeboden hebben? Dat kan men niet serieus nemen en zou er toe kunnen leiden, dat ons vertrouwen in waak zaamheid of zelfs verdwijnt. Jammer, want het was toch zo goedi begonnen. PRIJZEN Wat betreft de rol, die de prijzen moesten spelen. Dit bestond uit een betere prijsrangschikking, waardoor de boeren er toe zouden komen diè produkten te produceren, waarvan de afzet verzekerd scheen en waarnaar een zekere en onveranderlijke vraag bestond. Hoe is het nu! Probeert men niet de landbouwprijzen de rol van tegen wicht tegen de geweldige inflatie op te dringen; de infla tie, waarvoor vele oorzaken zijn aan te wijzen, die echter helemaal niets met de landbouw te maken hebben. De dollar heeft koorts, Amerika niest, Europa veegt de neus en de olieproducenten zij worden in dollars betaald verspreiden het dodelijke virus van de spekulatie door de niet-geïnvesteerde valuta, doordat ze deze eenvoudig in sterke valuta proberen om te zetten. WIE IS DAAR SCHULDIG AAN? Het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans heeft een einde gemaakt aan het idee van de dollar als sterke valuta en de bezitters van de dollar gedwongen van de Amerikanen te kopen, omdat ze anders met de dollars niets konden beginnen. Wat heeft Europa gedaan om zich daartegen te verzetten? Haar landbouwproduktie te ver minderen, door het prijsniveau ten opzichte van de USA te verlagen; de USA die 14 miljoen braakliggend land weer gaat bewerken, waarschijnlijk om volgend jaar de ruimte op de markt door Europa geschapen te vul len; om in staat te zijn de markten te bevoorraden, die solide worden en dan niet, zoals wij die Russen boter verkocht hebben, hun produkten voor uitverkoopprijzen weggooien, maar hen voor goudprijzen dat verkopen, wat Europa in haar kortzichtigheid en door haar onzakelijk heid en het slechte houden van voorraden, dan niet zal kunnen leveren. Dat is toch het toppunt! Wie zijn ver antwoordelijk? Wie profiteert van de spekulatie? Waar blijft onze zekerheid? Moeten dan de boeren die laatsten zijn, die over de noodzakelijke levensstandaard beschikken, om van het betere welzijn, waaraan ze zelf zoveel hebben bijgedra gen, te kunnen profiteren? Zijn zij niet de bekwaamste vakmensen, die voor het behoud van een levenswaardige milieu zorgen? Het is onze plicht, aan het schandaal van de lage prij zen voor grondstoffen, een einde te maken, terwijl toch zoveel tussenhandelaren tussen producent en konsument alle producenten van grondstoffen met schandalige prij zen tot slaven maken, teneinde schandalige winsten te behalen en met deze winsten te spekuleren en hen zo nogmaals tot hun slachtoffer maken! Dit is de waarheid! Het gaat erom deze waarheid uit te spreken en het Euro pese potentieel niet in een sluimer, maar in een wakkere produktiebereidheid te veranderen. De wereld heeft honger en de rijke landen hebben de noodzakelijke middelen om voor haar voeding de billijke prijs te betalen, zodat men aan de arme landen het nood zakelijke voedsel kan geven dat hen van de hongerdood moet redden, zolang ze nog niet zelf voldoende kunnen produceren. Onze landbouwpolitiek heeft de tegenover gestelde richting ingeslagen-, ter bescherming van ekono- mische belangen, die niets met onze Europese belangen, niets met de belangen van alle boeren te maken hebben, maar alles met de bescherming van despotische en over- standige ekonomische belangen. Wie heeft de moed deze waarheid samen met ons uit te spreken? Dat zullen we in september 1973 in Rome proklameren; de Europese jonge boeren hebben zo hun gedachten; ze willen meepraten en zullen hun houding ten opzichte van het probleem van de ordelijke wereldmarkt, in plaats van een georganiseerde chaos tot het welzijn van de rijken, duidelijk tot uitdrukking brengen. BEHENDIGHEIDSWEDSTRUDEN TE ST. JANSTEEN De KPJ en PJZ van O. Z.-Vlaanderen organiseren op 26 mei a.s. op het bedrijf van de heer P. van Looy te St. Jansteen behendigheidswedstrijden voor trek ker, fiets en bromfiets. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur. DEELNAME PJZ-SPORTDAG De deelnemers van O. Z.-Vlaanderen aan de pjz- sportdag vertrekken op 9 juni a..s. om 06.15 uur per 'bus vanaf „De Halle" te Axel. Opgave voor een plaatsje in de bus naar Roosendaal bij: Martin Dek ker (01140—2019). Opgave voor het heren voetbal en volley eveneens bij Martin Dekker. Opgave voor deelname aan het dames volley en voetbal bij: Heieen de Jonge (01154 —1247). ROMMELMARKT De PJZ van 's-Heer Abtskerke organiseert op 2 juni a.s. on het schoolplein te 's-Heer Abtskerke een grote rommelmarkt. De opbrengst van deze markt is bestemd voor de Hartstichting. Een lofwaardig initiatief en een prima voorbeeld hoe o.a. een platte landsjongerenafdeling een funktie kan vervullen voor en binnen een dorpsgemeenschap. VISSEN OP DE OOSTERSCHELDE Leden van de afdelingen Goes en Noord-Beveland kunnen op zondag 27 mei hun geluk beproeven door vanaf het motorschip „Aigir" een aasje uit te gooien. Men vertrekt om 08.30 uur vanaf de vissershaven te Colijnsplaat. UITWISSELINGEN De afdelingen Beusichem en Zoelen van Jong- Gelre willen graag een weekenduitwisseling met een Zeeuwse of Brabantse pjz-afdeling. De afdeling, die hiervoor interesse heeft, moet op korte termijn kon- takt opnemen met het pjz-sekretariaat (011005010). VISSEN OP DE NOORDZEE De PJZ van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gaat samen met de KPJ uit die streek op de 2e Pinksterdag a.s. op de Noordzee vissen. Zij, die deel willen nemen aan deze unieke vistocht, moeten dit vóór 30 mei a.s. be kend maken bij: Martin Dekker, Hogeweg 5, Hulst (01140—2019). DANSFINALE TE ZEVENBERGEN De laatste les van de danskursus, georganiseerd door de PJZ-Zevenbergen, vindt plaats op vrijdag avond 1 juni a.s. Leiding en kursisten hebben er een speciale avond van gemaakt. Aan de avond werkt bovendien nog mee het alom bekende Big Town Quin tet. De kursisten hebben deze avond uiteraard vrij toegang. Alle overige belangstellenden betalen slechts 1,50 entreé. De avond begint om 20.00 uur in hotel „Tholenaer" te Zevenbergen. Bespuitingen in de fruitteelt, adviezen voor 1973. Dit boekje kan besteld worden door storting van 2,- op giro 674611 t.n.v. Provinciale Directie voor de Be drijfsontwikkeling in Zeeland, Westsingel 58 te Goes. Op veler verzoek werd in deze uitgave ook de ziekte en onkruidbestrijding bij de kleinfruitteeltgewassen opgenomen. Bij de advisering werd het aantal bestrij dingsmiddelen zo klein mogelijk gehouden, hetgeen niet inhoudt dat niet genoemde middelen niet bruik baar zouden zijn. Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen. Kraam- opfokhokken met gedeeltelijke roostervloer, mede deling nr. 54 a 1,Regeling van de hoeveelheid ventilatielucht bij mechanische ventilatie, mededeling nr. 55 a 1,en de publikatie nr. 59 Betonvloeren in de landbouw a 4,Alle verkrijgbaar door storting van genoemd bedrag op giro 947476 t.n.v. I.L.B., Dr. S. L. Mansholtlaan 12, Wageningen. Broeibestrijding met chemische middelen in voor- droogkuil, in vers en voorgedroogd gras. Mededeling nr. 401 van het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Landbouwprodukten, Bornsesteeg 59, Wage ningen. In 1966 werd door het I.B.V.L. begonnen met het onderzoek naar de faktoren die een rol spelen bij het optreden van broei in voordroogkuil, terwijl te vens werd nagegaan in hoeverre broei kon worden voorkomen of bestreden. Het verslag betreft alleen de proeven op laboratoriumschaal; de proeven op se- mi-praktijk en -praktijkschaal zullen in een latere mededeling volgen. Bewaarproeven met luzerne, Italiaans en Wester- wolds rpaigras bij 30° C (1971/72). Mededeling nr. 409 v?n 't Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten, Bornsesteeg 59, Wageningen. De resultaten van de gehouden bewaarproeven zijn, dat monsters verse luzerne in de vorm van vers hak- sel of vers meel een zeer lange tijd en wel 8 maan den kunnen worden opgeslagen in een diep vrieskist of -cel bij —30 (—25 tot en met —35° C) zonder dat dit caroteenverliezen geeft of dat het Üroge-stofgehal- te gaat veranderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19