<^]3oor de ^^Drouw KOM NAAR DE RUITERPLAAT OP KAMPERLAND Wees zuinig op alles wat groeit en bloeit! Ontmoeting met de overheid Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: Mevr. D. KugelSwart Schoolstraat 33 Poortvliet Tel. 01662400 Voor Brabant: A. den Engelseden Bakker Noordschans 1 Klundert Tel. 01682084 De datum van de grote ZLM-tentoonstelling DELTA '73 21, 22 en 23 juni nadert met rasse schreden. De rood-wit-blauw gekleurde folder ligt al op Zeeuwse en Brabantse tafels en wordt gelezen en herlezen, want zo'n tentoonstelling is in menig gezin hèt ge sprek van de dag en minstens een snipperdag waard om naar toe te gaan als bezoeker. Weet u nog van de jaren vijftig en zestig op vrijdagochtend die prachtige rondritten door de omgeving van de plaats waar de tentoonstelling werd gehouden? Een afzienbare rij personenauto's en daar achter bussen uit alle delen van Zeeland en andere provincies die maar moesten zien hoe ze over de kronkelige dijken en smalle heulen de stoet moesten bijhouden! Toen was er geen sprake van dat er een ZLM-tentoonstelling op Noord-Beveland gehouden kon worden, want er voeren van die kleine pontjes vanuit Veere en Wolphaartsdijk naar Kamperland en Kortgene. Nu staat er op de folder op een kaartje aangegeven hoe men van drie kanten over dammen en de Zeelandbrug naar de Ruiterplaat kan komen! Toch jammer dat die rondritten niet meer worden verreden, het was altijd zo'n feestelijk begin van dat grote ZLM gebeuren. Ditmaal is er een ander feeste lijk begin: op woensdagavond 20 juni in de Grote kerk in Goes een concert door het Antwerps Philharmo- nisch orkest onder leiding van Eduard Flipse (gebo ren en opgegroeid op Noord-Beveland). En de tentoonstelling zelf? Wel, er zullen weer ver schillende attrakties zijn als werktuigenshow - keu ringen en demonstraties van het vee; op zaterdag de Zeeuwse Dag van het Paard met daarna een muzikale show, doof welk gezelschap staat er niet bij, dat blijft dus nog een verrassing! Dat is allemaal het buiten- gebeuren. Maar er is Ook een overdekte tentoonstellingsruim te van ruim 4.000 m2Wat daarin allemaal valt te zien ga ik niet opnoemen, daar is een programma boekje voor. Maar voor één stand willen we een uitzondering maken die van de Bond van Plattelandsvrouwen! Want op die 4.000 m2 is een ruime plaats ingeruimd! Daarin zullen de volgende facetten van ons bonds- werk overzichtelijk uitgebeeld worden onder het mot to: ,,De plaats van de vrouw in de hedendaagse maatschappij": vrouw en politiek vrouw en milieuhygiëne vrouw en ontwikkelingssamenwerking vrouw en werken buitenshuis vrouw en education permanente vrouw en creativiteit Dat is toch wel i£ts om nader te bekijken, vindt u ook niet? Ik ga u niet verklappen op welke wijze een en ander wordt uitgebeeld. Maar iets anders moet u wel weten! Er komt name lijk ook een verkoopstand van allerlei eigen gemaak te heerlijkheden of kleine geschenkjes, waar onze le den in de afdelingen druk mee bezig zijn: In kleine potjes: eigengemaakte jam of rabarberlimo- nade; kweeperen op sap, gedroogde tuinkrui den; babbelaars van Zeeuwse origine! De cakes en kruidkoeken zullen wel opgegeten zijn voor u thuis bent. Maar de geurige lavendelzak jes, ontworpen door de handwerkcommissie, zullen straks in menige linnenkast een herinnering zijn aan deze ZLM Delta '73! Creativiteit: Plattelandsvrouwen aan he werk, organi seer kook-bak-of handwerkbijeenkomsten; het provinciaal bestuurslid in uw kring is het con tactpunt, vanwaar alle produkten worden ge transporteerd naar Kamperland. Milieuhygiëne: laat niet tot dank voor het aangenaam verpoten op Ruiterplaat de schillen en de do zen! D. K. S. f^NDER dit motto verzorgt de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande cursussen voor het kweken van groenten, kruiden en klein fruit, verzorging van de tuin, tuin en milieu, snijbloemen en planten in de woning. Dus keuze genoeg. Daar het al weer zo'n 9 jaar geleden was dat plattelandsvrouwen van de afdeling Poortvliet in Zeeland een tuincursus hadden gevolgd, bleek er vraag te zijn naar een cursus voor de verzorging van de tuin; te meer omdat er thans gepoogd wordt door nieuwe (zo min mogelijk giftige) aanpak de ziekte en onkruid te bestrijden. De milieugroep in onze bond stelde hierover een kleine folder samen onder de titel: verzorging van de tuin met zo weinig mogelijk gebruik van de bestrij-dingsmiddelen (aan te vragen bij mevr. GruysCasi- mir Nedereindsestraat 35 te Kesteren, onder besluiting van 75 cent aan postzegels. Deze cursus omvatte 6 lessen van 2% uur; eerst theorie aan de hand van een praktische handleiding, waarin wij zelf nog de no dige aantekeningen konden bijschrijven. Welke planten giftige sappen of zaden hebben zoals alle onder delen van de gouden regen, van de brem de bloemen en het zaad, van het peperboompje de bessen. Voor al met kleine kinderen rond het huis met tuin is het gewenst met dergelijke gevaren rekening te houden. TN theorie werd een ook een composthoop opgezet van alle afval uit de tuin en het huishoudelijke af val. De praktijk van het graven van de kuil in de zware Zeeuwse klei leverde mij een pracht van een blaar op, maar na een maand in gebruik te zijn moet ik binnenkort beginnen éan een tweede kuil te graven ten koste van-wat aardbeiplanten vrees ik. Dan maar wat minder jam eten van de winter. Jammer genoeg was het weer jn het voorjaar dermate nat en koud dat onze praktijkles slechts bestond uit het snoeien van de rozen. Wel jammer, want na alle theorie wilden we graag de handen wel eens uit de mouwen steken! Nu kregen wij van onze tuinbouwlerares mej. Bij de Vaate zeer geslaagde kleurendia's te zien, van particuliere tuinen en parken en onderdelen van de Floriade, tentoonstelling in Amsterdam. Straks na de langste dag wanneer de uitgebloeide planten gescheurd en verplant kunnen worden houden we een ruilbeurs in planten en stekken en laten we de blaren in onze handen bewonderen! ZEEUWSE INZENDINGEN TE ARNHEM Be eerste prijswinnaressen in Zeeland waren in Arnhem aanwezig met vrij borduren kl. B: mevr. J. Dalebout, Haamstede; kruissteek kl. B: mevr. A. van Veen endaal, Tholen; stipversieren kl. B: mevr. J. Dalebout, Haamstede; smockwerk kl. C: P. Steen- poorte, Kruiningen; macramé kl. B: mej. M. den Doel- der, Zuidzande; haakwerk kl. B: mej. C. Jeronimus, Vlissingen; weven kl. B: mevr. D. Blaauw, Hoek; tenneriffe kl. C: mevr. A. Kouman, Renesse; kl. B: mevr. J, Dalebout, Haamstede; kantklossen kl. A: mevr. J. Luteijn, Zuidzande (2 maal). Elf tweede prijswinnaressen: vrij borduren kl. B: mevr. D. Blaauw, Hoek; mevr. A. van Veenendaal, Tholen; kl. A: mevr. G. Jansen, Zuidzande; lapjes- werk kl. A: mevr. G. Jansen, Zuidzande; haakwerk kl. B: mevr. O. Blaauw, Hoek; weven kl. C: mevr. D. Reyers, Terneuzen; tenneriffe kl. C: mevr. A. de Smit, Renesse; mevr. Dorreman, Renesse; kl. B: mej. C. Jeronimus, Vlissingen; kantklossen kl. C: mevr. A. den Doelder, Zuidzande; macramé kl. C: mevr. Klompe, Goes. AFSCHEID De redactie van deze vrouwenpagina heeft onlangs afscheid genomen van mevrouw A. J. M. RoosenschoonStolk uit Halsteren. Zy heeft ruim 10 jaar deel uitgemaakt van de provinciale perscommissie in Noord-Brabant en sinds 2/2 jaar ook van de redactie van de pagina „Voor de vrouw" in het ZLM-blad. Het was altijd een genoegen haar keurig verzorgde artikelen te lezen, want haar stijl ligt onze lezeressen al vond zij zich zelf meer dere malen overhellen naar een wat ouder wetse schrijftrant. Haar verslagen van de Brabantse activi teiten vindt u dus voor het laatst op deze pagina. Een volgende keer zult u kunnen kennis maken met onze nieuwe medewerkster me vrouw A. den Engelseden Bakker uit KlundertDe redactiecommissie in Noord- Brabant is al druk bezig met het samenstel len van het boekje ,floe en Wat". Daarover een volgende keer meer informatie. Wat weet de gewone burger van de wijze waarop de gemeente of de provincie, laat staan het land be stuurd wordt? In het algemeen zonder twijfel veel te weinig. De Afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen in Steenbergen stelde het daarom bijzonder op prijs dat haar leden konden meedoen aan een cur sus „Politieke scholing" van het Katholieke Vrou wengilde. Het accent lag daarbij niet op enigerlei vorm van partijpolitiek, maar op de werkwijze van de overheid. Omdat dit het begin van een cursus was op dit terrein, werd begonnen met het bestuur van de gemeente. Tot goed begrip van zaken was de eerste avond gewijd aan algemene staatsinrichting en ver volgens kwamen op vier afzonderlijke avonden ter sprake: het werkterrein van de burgemeester en de planologie, de algemene Bijstandswet en andere so ciale voorzieningen, de gemeentelijke financiën en onderwijszaken en de Waterschappen. Gemeentefunk- tionarissen hadden zich beschikbaar gesteld voor het geven van de vereiste uiteenzettingen. De cursus werd afgerond met het bijwonen van een raadsvergadering. Heel nuttig, maar het nuttig effekt zou nog groter kunnen zijn als de bezoeksters vooraf kennis hadden kunnen nemen van de te behandelen stukken! Als afsluiting volgde een bijeenkomst waarin mej. Van Kessel, oud-lid van de Tweede Kamer, over haar werk in die funktie vertelde. Met grote erkentelijkheid heeft men de royale medewerking van het gemeentebestuur van Steenber gen genoten. Van elke avond de bijeenkomsten werden in de Raadszaal gehouden maakte een der cursisten een verslag, dat door de desbetreffende spreker werd gecorrigeerd en op het gemeentehuis gestencild. Het nuttig effekt van de cursus is daar door zonder twijfel sterk bevorderd. Wij kunnen alle afdelingen aanraden in eigen gemeente eens met het bestuur over deze vorm van kontakt met de over heid te gaan praten. J. R. UITSLAG HANDWERKWEDSTRIJD NOORD-BRABANT Voor de handwerk wedstrijd in Noord-Brabant wer den evenals vorig jaar 41 werkstukken ingezonden, waarvan 26 een prijs haalden. Het peil van het werk was wederom goed, waarbij een accentverschuiving was te konstateren naar het vrijere werk. De cursus „Vrij borduren", die door ons commissielid mevr. L. Schaap uit Woudrichem werd gegeven en die stellig invloed heeft gehad op de keuze van de onderwerpen, was een resultaat van de cursus die zij samen met mevr. Engelen uit Eindhoven volgde op de kunstaca demie Artibus in Utrecht. Ook het macraméwerk blijkt veel belangstelling te krijgen. Op 9, 10 en 11 mei werd in Musis Sacrum te Arnhem de landelijke tentoonstelling gehouden, waar alle eerste en tweede prijzen te zien waren. Hier volgen de prijstoekennin gen. Afd. Dinteloord: mevr. Korteweg le prijs wand- lap; mevr. Geluk—de Rijke 2e prijs haakwerk in ring; mevr. PopPoortman le jrijs dekservet. Afd. Oost-Brabant: mevr. Engelen le prijs haak werk, 2e prijs wandlap. Afd. Steenbergen: mevr. Van der Pluym le prijs macramé, le prijs frivolité; mevr. Meeusen 2e prijs perzisch ajour, 2e prijs witwerk; mevr. Harshagen 2e prijs lapjeswerk, 2e prijs wandlap, 2e prijs kussen; mevr. Van de Brekel le prijs kussen; mevr. Van Boven 2e prijs lampekap, 2e macramé. Afd. Woudrichem: mevr. Achterberg le prijs wand lap; mevr. Schaap 2e prijs macramé.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17