<*Uoor de ^Droutu Bezoek op 24, 25 en 26 april omgeving Hannover Willemstad ontving Brabantse plattelandsvrouwen Zuiver linnen komen we niet meer tegen van Duitse Landesfrauen uit 15 Redaktiecommissie Bond v. Plattelandsvrouwen Zeeland Mevr. D. KUGEL-SWART Voor Brabant: A. DEN ENGELSE—DEN BAKKER Klundert Er was heel wat voorbereiding aan voorafgegaan voordat 34 plattelandsvrouwen uit de omgeving van Hannover om 6 uur 's morgens in de klaarstaande bus stapten in de diverse Duitse woonplaatsen. Behalve de lange reis stond er voor die eerste dag een bezoek aan Rotterdam met een havenrond- vaart op het programma. In het Land van Heusden en Altena werden de bedjes voor de te verwachten logees gespreid. Deze eerste avond bleven de gasten PEN moderne bijeenkomst in een antiek kader, zo E typeerde mevr. Reinders-Schouten, presidente van de afd. Willemstad van de Bond van Plattelands vrouwen, de provinciale jaarvergadering van de Bond, die in deze noordwestelijkste stad van Noord-Brabant werd gehouden. Antiek, schilderachtig, maar geens zins buiten het hedendaagse leven staande, is dit ves tingstadje en evenzeer levend in onze eigen tijd is de Bond. De leiding van de vergadering berustte bij mevr. Kant-van Rijswijk, die van funktie heeft verwisseld met mevr. De Rooy-Gootjes, die om persoonlijke re denen haar taak tussentijds had overgedragen. Mevr. Kant kon ruim 200 afgevaardigden en vele gasten welkom heten in deze kleine stad, waarvan burge meester Reinders vervolgens de historie ophaalde. Bij de behandeling van de huishoudelijke punten kwam één gebeurtenis naar voren, die gememoreerd mag worden, n.l. dat het aantal leden in de provincie thans de 1000 is gepasseerd (vorig jaar kwamen er nog 24 aan tekort). Nu dus op naar de 1100! Als bestuursleden waren de dames A. de Rooy, B. Breure, J. Donken en J. Oosters aan de beurt van af treden en niet herkiesbaar. Nieuw benoemd werden de dames M. Kalkhoven, A. Bom en C. Overbeeke. |\E agenda vermeldde een viertal 5-minutenpraatjes, resp. over vakantie op de boerderij door mevr. G. Middelkoop, de Stichting Hulp bij Ongewenste Zwangerschap door mevr. M. de Ridder, de komende cursus „Veilig uit en veilig thuis", door mevr. P. den Engelse en de in Steenbergen gehouden cursus „Poli tieke Scholing" door mevr. J. Luinge (Zie verslag el ders op deze pagina). Alle vier de onderwerpen ver dienen de volle aandacht en kregen hiermee een goe de introduktie. Vol belangstelling waren de deelneemsters voor de hierop volgende show van kleding uit India, gegeven door mevr. Hilwig. Zij heeft een collectie mooie en niet te dure Indiase kleding en sieraden, te koop (in haar huis te Heusden) waarvan de winst ten dele ge bruikt wordt om drie Indiase meisjes op een middel bare school te laten studeren. Er waren heel wat bij zonder mooie, ook voor ons draagbare modellen bij. Na de koffiepauze volgde het afscheid van de schei dende 'bestuurs- en commissieleden en dat werd een waar bloemenfestijn, dank zij de bijzonder artistieke bloemstukjes gemaakt door het aftredende bestuurs lid, mevr. Breure-Breure. Tenslotte nog de uitslag van de handwerkkeuring, waarbij Noord-Brabant 26 prijzen behaalde op een inzending van 41 stuks. De dag werd besloten met de bezichtiging van de bouwputten in de Volkerakdam, waar een derde en vierde sluis worden gebouwd. De vierde sluis is in hoofdzaak bestemd voor jachten, zodat er een schei ding komt tussen bedrijfevaart en pleziervaart. Het sluitstuk van het werk is een inlaathaven voor de toe voer van zoet water in het Veerse Meer na sluiting van de Oosterschelde. De belangstelling was zó groot, dat het gezelschap niet in één keer in het gebouwtje van Waterstaat voor de technische uitleg kon worden ontvangen. Vandaar dat de helft der bezoeksters de bouwputten bezichtigde, terwijl de andere helft toe lichting kreeg. Het was wel koud en winderig, maar gelukkig droog en stellig alleszins de moeite waard. Een produkt dat vele jongere Nederlanders nog maar alleen van naam kennen is het aloude linnen. Zij weten niet dat graslinnen en kloosterlinnen puur katoen is en dat zuiver linnen een oeroud nationaal produkt is, dat kwa schoonheid en kwaliteit aan de spits staat van alle soorten textiel. De vlasvezel is sinds vele duizenden jaren de beproefde grondstof voor het klassieke linnen weefsel. NIET OP CEDERHOUT Linnen is van nature motecht en kan onder nor male omstandigheden opgeborgen worden. We leg gen het bij voorkeur niet in kasten waar de buizen van de centrale verwarming doorheen lopen en ook niet op planken van cederhout, want dan kan lin- een beetje gerimpeld en we zien kort afgebroken, nen verkleuren. Is de verkleuring door onwetend heid per ongeluk al gebeurd, dan moet het linnen normaal even gewassen worden. Nieuwe linnen la kens of nieuw linnen tafelgoed kunnen we het beste wassen vóór we het opbergen. Kostbare linnen tafel lakens, die we niet elke dag gebruiken vouwen we éénmaal, rollen ze dan op een stuk papier en bergen ze verder gewoon op. Linnen mag slechts dan met „zuiver linnen" beti teld worden als het in beide richtingen, dus ketting zowel als inslag, uit linnen garen bestaat. Half lin nen heet het produkt als 38 van het weefsel uit vlas bestaat en het overige deel uit katoen. Vaak wor den sommige stoffen alleen vanwege het „weefbeeld" ten onrechte wel eens „linnen" genoemd. Hier komen de vreemdste aanduidingen uit voort, zoals bijvoor beeld wollenlinnen en zijdenlinnen. TESTEN i Zijn we hierdoor wat wantrouwig geworden en wil len we zeker weten welke stof we kopen, dan kun nen we verschillende proeven nemen. Houden we zuiver linnen tegen het licht, dan moeten we kun nen zien dat beide draadrichtingen de karakteristieke verdikkingen vertonen. Bij half linnen zien we deze verdikkingen slechts in één richting. Scheuren we de stof even in, dan zien we bij linnen onregelmatig lange glanzende draden. Bij katoen is de scheurkant bijna allemaal even lange, draden. Scheuren we de stof in beide richtingen, dan kunnen we gemakke lijk vaststellen of we met zuiver linnen of met half linnen te doen hebben. Een andere proef is nog om enige draden uit het weefsel te trekken, die even wat losser te draaien en er dan aan te trekken. Lin nen garen gaat moeilijk stuk en het eind van de draad „pluist" wat uit. Wordt een katoenen draad op deze manier stuk getrokken, dan zien we dat de draad kort afbreekt. Linnen is een prachtig materiaal, het heeft een mooie glans, het is koel in het dragen en bovendien wordt het niet snel vuil. B. T. op het gastadres en volgens de verhalen waren er gasten die om 9 uur graag naar bed wilden. De dag was ook wel vol geweest hoewel het programma voor de 2e dag ook niet mis was. Toen ging de reis naar Delft, Scheveningen, Den Haag (Madurodam) en Lisse, waar natuurlijk de Keukenhof werd bezocht. Over dit laatste raakten de dames niet uitgepraat! Moe, maar voldaan kwam het gezelschap in Woudrichem aan. Hier werd de verdere avond gemeenschappelijk met de gastvrouwen door gebracht. Het Bingospel o.a. leende zich zeer goed voor dit doel. Ook hoorden wij de dames zingen. Aan het eind van de avond kwamen de bedankjes los en een uitnodiging voor een tegenbezoek. Hier hadden de gastvrouwen wel oren naar! Donderdagmorgen afscheid van de gastgezinnen. Met een „tot weerziens" ging het gezelschap op pad om het laatste punt van het programma af te werken. Dit was een bezichtiging van Oud Woudrichem met een overvaart naar Gorkum, waar nog even tijd was om te winkelen. En dan de bus weer in voor de thuis reis. Er kan worden teruggezien op een zeer geslaagd bezoek. B. DE JAGER BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN AFD. BRABANT HOUDT DE TIJD Bij pi de provinciale opbouw van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is de gewestelijke kader dag steeds een gebeurtenis van betekenis. Op die dag worden plaatselijke bestuursleden en leden van de vele commissies op de hoogte gebracht van nieuwe plannen, zodat men daar nieuwe ideeën kan opdoen. De provinciale vice-presidente, mevr. A. A. Kant van Rijswijk, die inmiddels het voorzitterschaD heeft overgenomen van mevr. A. A. de Rooy-Gootjes, gaf na de begroeting het woord aan mevr. W. J. Harte- veld-vari Driel, die door het hoofdbestuur tijdelijk aan Noord-Brabant is toegevoegd ten behoeve van de ver gadering. Nieuw, zo vertelde zij, is de opbouw van een com missie „Vorming"; een taak die landelijk wordt aan gepakt. In aansluiting daarop kan de provincie eigen initiatieven ontwikkelen. De vorming zal alle ter reinen beslaan, waarvoor de Bond zich interesseert. Verschillende reeds lang bestaande commissies kun nen daardoor, voorzover mogelijk en voorzover ge wenst, worden samengevoegd om een nieuwe aanpak mogelijk te maken. De taak spreidt zich uit over de funktie van het gezin, woning en milieu met alle so ciale aspekten daarvan, onderwijs, maatschappelijke vraagstukken, literatuur en kunst, handwerken, ont spanning en handvaardigheid, kontakten met het bui tenland en tenslotte het brandende vraagstuk van de public relations. WIT laatste was het onderwerp van de middagbij- eenkomst, waarin werd nagegaan op welke wijze een vruchtbaar kontakt tussen de Bond en de pers kan worden gelegd. Een tweetal beroepsjournalisten verleenden daaraan medewerking. De voorlichting spitste zich toe op het maken van een vergaderings- verslag (onderwerp: deze vergadering), waarvoor van tevoren richtlijnen waren gegeven. Oók hoe het niet moet, kwam duidelijk uit de doeken, want een der verslaggroepjes kreeg de nadrukkelijke opdracht een slecht verslag te schrijven. Daarvan kon iedereen leren wat men in een verslag moet vermijden om de plaatsingskans zo groot mogelijk te maken. Ook de opstelling van een aankondiging van een vergadering kreeg de aandacht, evenals de wijze waarop en de vorm waarin een stukje moet worden gesteld over een bondsaktiviteit. De beide journalisten bekeken kritisch de „oogst" aan verslagen en berichten en gaven aanwijzingen van praktische aard hoe men kort en bondig iets dui delijk en goed leesbaar kan vertellen. Tot besluit van deze bijzonder leerzame kaderdag vulde elke deelneemster 'een enquêteformulier in, waarop men zijn mening kon geven over het verloop van deze dag. J. R. BESTEMMINGSPLANNEN Deurne. Vanaf 21 mei ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan d'Ekker. Zij ,die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Kapelle. Vanaf 16 mei ligt gedurende een maand) ter inzage het ontwerp van de tweede herziening van het 'bestemmingsplan „Bruëlis III. Gedurende deze termijn kunnen sohriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad. Rosmalen. Vanaf 15 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan „Sparrenburg I". Zij, die bezwaren hebben tegen dit ontwerp kunnen deze schriftelijk richten aan die gemeenteraad. Eersel. Vanaf 16 mei ligt gedurende een maand ter in zage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Natuurgebieden". Zij, die zich tijdig met be zwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kun nen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Nuenen c.a. Vanaf 18 mei ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan Berkenbos. Zij, die zich tijdig met bezwa ren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben ge wend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen die gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kun nen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Vanaf 18 mei liggen gedurende een maand ter inzage de door G.S. goedgekeurde bestemmingsplannen Vallestap en Verlengde Europalaan. Zij, die zich tijdig met bezwa ren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben ge wend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Terneuzen. Vanaf 21 mei ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan „Zaamslag". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder diie bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen binnen een maand bezwaren indien enbij G.S. Wissenkerke. Vanaf 21 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de 2e wijziging van het be stemmingsplan „Kamperland 1962". Gedurende deze ter mijn kunnen schriftelijke bezwaren worden ingediend bij de gemeenteraad). Berkel-Enschot. Vanaf 22 mei ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan „Vlierakkers". Zij, dde zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gêwend, alsmede een ieder die be zwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzi gingen, kunnen binnen een maand bezwaren indienen bij G.S. Middelburg. Vanaf 23 mei ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. goedgekeurde bestemmingsplan Spuistraat/Spanjaardstraat. Zij, die zich tijdig met be zwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon. Valkenisse. Vanaf 22 mei ligt gedurende een maand ter inzage het door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde be stemmingsplan „Buitengebied". Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben gewend, alsmede een ieder die bezwaren heeft tegen in het ontwerp aangebrachte wijzigingen en een ieder die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S., kunnen binnen een maand beroep instellen bij de Kroon.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15