Voorjaars- voederwinning geeft nog steeds opeenhoping van werk! 11 SAMENVATTING Voor grotere eenheden mestvee is een stal ge wenst waarbij de verzorging van de dieren zo wei nig mogelijk arbeid vraagt. Een grupstal is te duur, terwijl een ligboxenstal te weinig perspectieven biedt t.o.v. de roostervloersfal. Ben gestrooide loop stal kost evenveel als de roostervloersfal maar vraagt veel meer arbeid (strooiden en uitmesten). Een roostervloersfal vraagt een investering van ca. 1000 per dier, incl. de huisvesting van de kalve ren. Goedkoper bouwen is alleen mogelijk door veel zelf te bouwen, bij nog grotere eenheden en/of andere bouwmethoden en materialen. Dit laatste wordt vaak bemoeilijkt door allerlei wettelijke maatregelen in Nederland. Verder is goedkoper bouwen mogelijk bij on beperkt voeren van b.v. snijmaiswat in landen zo als o.a. Italië, Frankrijk en België op grotere schaal dan in ons land wordt toegepast. Eén en ander is beschreven in het Zeeuws Landbouwblad van 28 april j.l. Bij dit systeem kunnen de dieren niet tegelijk aan het voerhek eten, wat een bezwaar kan zijn. 6. Kelderwanden en buitenwanden met betonstenen. Inclusief deuren, ramen en luchtinlaten. (met aannemer) 14.000,— 7. Zweeds voerhek met stalen bokjes Afscheidingen tussen hokken hout en u-profielen (eigen werk) 5.000,— 8. Dakisolatie met 6 cm dikke kunsthars- schuimplaten (eigen werk) 1.500,— 9. Waterleiding 10 drinkbakjes Elektriciteit 2.000,— Prijs maart 1973 en incl. 16 B.T.W. 52.000, Totale bouwkosten dus 650,per dier. Wanneer de stal volledig door de aannemer wordt geplaatst, be dragen de 'bouwkosten ca 850,per dier. Deze be dragen moeten nog worden verhoogd met de kosten voor mestopslag, krachtvoersilo en erfverharding voor kuilopslag. De kosten voor een kalverstal in een bestaande grupstal bedragen ƒ150,a ƒ200,per kalf (eigen werk). tussen wegneembare afscheidingen. Deze tijdelijke boxen zijn dan 50 cm breed en 125 cm lang. De af scheidingen zijn 100 cm hoog en worden gemaakt van 2 cm dik plywood. Het voerhek kan bestaan uit verticale houten of stalen spijlen. Het is echter beter om een vastzethek te plaatsen, zodat de kalveren tijdens het eten vast kunnen staan. Aan het voerhek moet per kalf 35 cm ruimte beschikbaar zijn. De voerbak wordt op 40 cm hoogte geplaatst. Kalveren kunnen zeer slecht tegen tocht, zodat het verstandig is om vóór de kalverstal een „luchtsluis" aan te brengen. Dit gedeelte kan zonodig tevens wor den gebruikt voor opslag van voer. Verder is het be langrijk dat de luchtvochtigheid in de kalverstal zo laag mogelijk is. Naast voldoende ventilatie is het ge wenst om boven de ligruimte op een eenvoudig lat werk stro aan te brengen. Bij ventilatie via regelbare ventilatoren is het gewenst om de verse lucht uit de rest van de schuur aan te voeren. Dit is mogelijk wan neer de kalverstal in de bestaande grupstal wordt ge bouwd. GESPREIDE AANKOOP VAN KALVEREN Voor een optimale benutting van de stal is het ge wenst dat de aankoop van de kalveren zoveel moge lijk over het hele jaar wordt gespreid. Zowel de kal- verstal als de mestveestapel zijn dan bijna het hele jaar volledig bezet. Bovendien kan dan met een be trekkelijk kleine kalverstal worden volstaan. Andere voordelen zijn dat de arbeidöbehoefte voor het ver zorgen en voeren van de dieren over het gehele jaar nagenoeg gelijk is. Bovendien kunnen er regelmatig slachtrijpe dieren worden aangeboden. Meststal in aanbouw WAT KOST EEN NIEUWE ROOSTERVLOERSTAL? I\E totale kosten zijn natuurlijk sterk afhankelijk van het aantal dieren en' de gebruikte bouwma terialen. Een grote besparing is mogelijk door zoveel mogelijk zelf te bouwen. In een groot aantal gevallen is de nieuwe stal bijna volledig door de boer zelf ge bouwd. Wanneer per jaar 3 x 20 kalveren worden aangekocht en er per jaar 60 dieren''op een leeftijd van 18 maanden worden afgeleverd, moet de meststal plaats bieden aan 80 dieren. Bij het begroten van de nieuwe stal wordt aange nomen dat de kalverstal voor 20 kalveren in een be staand gebouw wordt ondergebracht en dat met hulp van een aannemer een mestveestal wordt gebouwd voor 80 dieren. Voor een dubbelrijige stal wordt de lengte dan 25 meter buitenwerks, gerekend 'bij 40 die ren per rij en met een voerhekruimte van gemiddeld 60 cm per dier. BEGROTING 1. Afmeting buitenwerks 12 m breed en 25 m lang. 2. Uitzetten, grondwerk, zand, bouwver gunning etc. 2.500, 3. Stalen spanten 5 stuks Gordingen hout, 8 x 20 cm Golfplaten open nok met afdekkap Geplaatst door derden 14.500, 4. Betonpoeren 14 stuks Betonvloer '12 cm dik met wapening (met aannemer) 6.000, 5. Roosterbalken ca 150 m2 6.500, De mestkelders zijn gereed C.R.A. Eindhoven. Ing. H. M. J. SMEETS. Uitbreiding van de veestapel heeft geleid tot minder beschikbare uren voor de werkzaamheden. De voe derwinning komt daardoor in de knel. Om kwaliteitsvoer te winnen is het belangrijk dat de veldperiode zo kort mogelijk is. Dit is te berei ken door bepaalde werkzaamheden o.a. maaien en oprapen, af te stoten en de schudcapaciteit te verhogen door een bredere schudmachine te nemen. De opraapwagemmethode, uitge voerd door de loonwerker, kan voor veel bedrijven aantrekkelijk zijn. Zit men erg krap in de tijd, dan is, ondanks de hogere kosten, de hak- selmethode aan te bevelen. Door de sterke toename van aantal koeien per man vraagt de veestapel, ook bij een moderne in richting, meer tijd. Hierdoor komt de voorjaarsvoe- derwinning in het gedrang. Een juiste aanpassing van de mechanisatie, eventueel nog gecombineerd met ruwvoederwinning in de vorm van snijmais, zal de arbeidstop wat afvlakken. De totale veeverzorging inclusief het melken, kan in de zomerperiode op 1 1,5 manuur per grootvee- eenheid per week worden gesteld, afhankelijk van de bedrijfsomstandigheden en toegepaste melkme- thode. Op bedrijven met 40 50 g.v.e. komt men dan al snel aan 50 uur per week, die veelal geleverd moe ten worden door de boer hulp van gezinsleden. Stel nu dat er een arbeidsaanbod is van 75 uur per week. Na aftrek vsan de benodigde uren voor het vee, rest er nóg 25 manuren die beschikbaar zijn voor de overige werkzaamheden. In de periode mei/juni zal men deze zoveel mogelijk voor de voederwinning proberen te benutten. Op een bedrijf waar totaal 25 ha gras voor voeder- Voorjaarsvoedering vergt nog steeds veel tijd! winning gemaaid wordt, dient in de periode tweede helft mei/juni 20 ha geoogst te worden. Dit komt overeen met ruim 3 ha per week, waarvoor, rekening houdende met onwerkbaar weer, ongeveer 20 uur be schikbaar is, verdeeld over 5 6 dagen. KORTE VELDPERIODE Om kwaliteitsvoer te winnen is het noodzakelijk dat de veldperiode kort is. Daarom is het wenselijk dat zo snel mogelijk na het maaien goed wordt ge schud. In de praktijk zien we echter, dat juist in de voorjaarsperiode het aantal velddagen hoog is, omdat dan de te oogsten oppervlakte groot is. Deze is bin nen de beschikbare tijd met de aanwezige machines veelal niet verwerkbaar. Aangezien eerder ingekuild dan gehooid kan worden en bovendien bij inkuilen de investering in gebouwen en machines lager is, kiest men meestal voor deze methode. SCHUDCAPACITEIT BELANGRIJK 'In het voorbeeld is ongeveer 3 a 4 uur per dag be schikbaar voor veldwerk, terwijl ruim 3 ha per week gemaaid wordt. Per ha is voor maaien, schudden met een trommelschudder en wiersen, ongeveer 6 uur per ha nodig. Voor genoemde hectaren komt dit overeen met de 20 beschikbare uren per week, waar door geen tijd over is voor bijeenrijden. Indien zelf gemaaid wordt zal de eerste dag niet geschud kunnen worden, zodat een kostbare droog- dag verloren gaat. Wordt echter het maaien uitbe steed aan de loonwerker, dan kan wel direct geschud worden en komen er enige uren vrij voor hulp bij het inkuilen door de loonwerker. Aanschaf van opraapwagen in combinatie met buurman kan, economisch bezien en voor hulp bij het inkuilen, wel aantrekkelijk lijken, maar is in verband met de beschikbare uren niet verstandig, tenminste indien men een normale werkdag wil handhaven. Om een grotere schudcapaciteit te halen, voor iets meer armslag bij tegenvallend weer, is een brede cir- kelschudder van 4 a 5 m werkbreedte aan te beve len. Deze heeft ongeveer de dubbele capaciteit van een trommelschudder. Voor veel bedrijven is qua ar beidsaanbod en winning kwaliteitsvoer, een goede schud- en harkmachine aan te bevelen. Het maaien en het inkuilen kunnen afgestoten worden naar de loonwerker. Wil men dit niet, om of andere reden, dan zal dit resulteren in het maken van langere werk dagen, waarbij echter opgemerkt dient te worden dat dit niet ten koste mag gaan van het melken en de veeverzorging. (Zie verder volgende pagina.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11