EEN BEGRIP VOOR OPRAAP PERSEN e CEBECO-HANDELSRAAD Appels weer duurder WELGER maakt Uw keus gemakkelijk lage onderhoudskosten voor elk bedrijf een geschikte pers lange levensduur met capaciteiten variërend van 10 tot 22 ton/uur eenvoudige bediening Dus. ook voor Uw bedrijf een Weiger pers. bedrijfszeker 19 VOORSTELLEN WIJZIGING PACHTNORMENBESLUIT 1967 IN BESPREKING (Vervolg een redelijke zekerheid tot continuïteit van het gebruik vereist is, geacht dat geadviseerd wordt bij de wijziging van het pachtnormenbesluit te bepalen dat de Grond kamer een pachtovereenkomst die uitsluitend op verzoek van de pachter voor langere dan de wettelijke duur is aangegaan, een hogere dan de normale pachtwaarde toe te staan. Een aanzienlijk deel van deze meerderheid kan zich met het voorstel van de werkgroep verenigen, dat de wettelijk toelaatbare pachtprijs met maximaal 15 kan worden overschreden bij een overeenkomst die voor een duur van 18 jaar rwordt toegestaan. Bij een overeenkomst van 24 jaar zou de toegestane verhoging naar het oor deel van deze leden maximaal 20 mogen bedragen. Enkele leden zouden de verhoging willen beperken tot resp. maximaal 10 en 15 van de wettelijk toelaat bare pachtprijs. De Grondkamer dient naar het oordeel van de voor standers van een dergelijke regeling echter een dusdanig verzoek alleen toe te staan, indien de pachter hiertoe schriftelijk een verzoek indient, waarbij hij tevens op de motivering van de door hem gewenste overeenkomst voor langere duur ingaat. De pachter mag een dergelijk verzoek alleen indienen, indien hij reeds een pachtovereenkomst heeft aangegaan en partijen aan de Grondkamer verzoeken deze overeen komst te wijzigen. Naar het oordeel van het bestuur zijn bij een dergelijke procedure voldoende waarborgen aan wezig om te voorkomen, dat de paohter onder dwang handelt. Een aanzienlijk deel van het bestuur adviseert echter dit voorstel van de werkgroep Pacht niet over te nemen. MATIG SPAAROVERSCHOT IN APRIL 1973 BIJ RABOBANK De toegoedien op spaarrekeningen bij Rabobanken zijn in april 1973 toegenomen met 50 miljoen. De inlagen bedroegen 695 miljoen en de terugbetalingen 645 miljoen. In april 1972 werd een spaaroverschot behaald van 130 miljoen en in april 1971 van 70 miljoen. In de eerste vier maanden van dit jaar bleef de spaar- aanwas ondanks het lagere resultaat in april ongeveer op hetzelfde niveau als in de twee voorafgaande jaren. De spaaroverschotten beliepen in deze periode resp. 409 miljoen in 1971, 452 miljoen in 1972 en 421 mil joen in 1973. Ultimo april 1973 beliep het tegoed op spaarrekeningen bij Rabobanken een bedrag van 19.750 miljoen. WIE HELPT? Wie heeft er materiaal over pastoor H. W. Roes, de bekende Peellandse boerenapostel, die in 1941 te Deur- ne overleed? Er bestaat voor studiedoeleinden een p-ote behoefte aan allerlei documentatie, zoals oude jaargangen of losse nummers van het weekblad „Rust Roest", dat pastoor Roes meer dan dertig jaar uitgaf, exemplaren van zijn andere publicaties zoals zijn land- bouwboeken, bemestingsleer en maisboekje, alsmede brieven en andere bescheiden. Materiaal over pastoor Roes en zijn werk wordt graag ingewacht bij de abdij van Berne (Pater Stokman) te Heeswijk en het kan toor van de Deurnese Boerenbond (W. A. M. van Heug- ten), Stationsstraat, Deurne N. Br. Het gaat nu toch kennelijk weer minder worden met de aanvoer op de veilingen in ons gebied. Het geen overigens niet wil zeggen, dat er gedurende en kele weken geen behoorlijke hoeveelheden Golden Delicious te koop zullen zijn. Met name zal dat het geval worden bij de veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen, waar nog ruime hoeveelheden beschik baar zijn. Bij de overige fruitveilingen is duidelijk merkbaar, dat het half mei is geworden. De kwaliteit van de Golden Delicious bleef dit seizoen opmerke lijk goed. De prijsontwikkeling was vorige week bij zonder gunstig. Er was een grote vraag voor binnen land en export en dat had tot gevolg dat de prijs van de grote maten tussen 0,90 en ƒ1,per kg kwam te liggen, terwijl de klasse I 70/75 mm tussen de 0,85 en 0,95 per kg deed. Klasse I 65/70 mm steeg tot 0,85 per kg en voor de klasse I 60/65 werd tussen 0,65 en 0,70 per kg betaald. Dat zijn goede prijzen en het toont aan, dat er een grote vraag is. Ook de restanten van de Conference-oogst 1972 werden tegen hogere prijzen verkocht. Klasse I in de grote en mid delmaat kwam op 1,20 per kg en de kleine maat steeg tot 1,10. Het uitvalpercentage bij de Confe rence gaat nu wel erg toenemen. Het aanbod van kas- aardbeien begint van meer betekenis te worden. Het was vorige week over het algemeen te koud om een vlotte afzet te waarborgen. De prijs daalde tot 0,80 a 0,90 per doosje van 200 gram in het midden van de vorige week. Vrijdag (tegen moederdag) weer 1,15. Voor de telers is het een teleurstellend seizoen. Niet alleen hebben zij te weinig kilo's, maar ook de prijs valt tegen. Bij de veiling in Middelburg bleef de aanvoer van winterbloemkool van grote betekenis. Dagaanvoeren van 30.000 stuks kwamen voor. De grote en middel maat liep steeds van 1,tot 1,40 per st. De „ach ten" deden 0,75 tot 0,90, de „tienen" rond 0,50 per stuk. Voor de winterbloemkooltelers is het door de goede produktie en de goede prijzen een bevredi gend seizoen geworden. van pag. 6) TOESLAG DRAINAGE Het voorstel van de Minister, om indien de grond door de aanleg van drainage is verbeterd, en de kosten hier van geheel of ten dele door de verpachter worden be taald, hiervoor een verhoging van de pachtprijs met max. 30,per ha per jaar toe te staan, wordt op zichzelf redelijk geacht. Erop aangedrongen wordt dat ter voor koming van onbillijkheden in de praktijk, een dergelijk verzoek uitsluitend bij een wijzigingsovereenkomst aan de Grondkamer kan wordien voorgelegd. Hiermee wordt gewaarborgd, dat de betrokken investering plaatsvindt in het kader van een reeds gesloten pachtovereenkomst. INVESTERINGEN IN BEDRIJFSGEBOUWEN In art. 5 lid 4 en lid 6 van het ontwerp-besluit wordt voorgesteld dat niet. alleen de hoogst toelaatbare pacht waarde resp. de toeslag berekend mag wordten naar de jaarlijkse afschrijving op grondslag van de vervangings waarde en naar de rente van het geïnvesteerde kapitaal, indien de verpachter nieuwe bedrijfsgebouwen of glas opstanden sticht resp. aan bestaande bedrijfsgebouwen verbeteringen of voorzieningen aanbrengt, waarover tus sen de pachter en de verpachter een schriftelijke overeen stemming bestaat, maar dat dieze prijsvaststelling ook mogelijk moet zijn, indien deze overeenstemming om trent de bouw c.q. verbouwing tot stand komt tussen de toekomstige pachter en de toekomstige verpachter, dus voordat de pachtovereenkomst tot stand is gekomen. Tegen deze wijziging bestaan ernstige bezwaren. Im mers de mogelijkheid dat de pachter vóór het tot stand komen van de pachtovereenkomst zich genoodzaakt ziet met de wensen van de verpachter in te stemmen, ten einde de nog af te sluiten pachtovereenkomst niet in ge vaar te brengen is niet denkbeeldig. Vermeden moet worden, dat de toekomstige pachter •in een dergelijke dwangpositie wordt gebracht. Deze regeling dient alleen van toepassing te blijven in het kader van een reeds bestaande pachtrelatie. Voorgesteld wordt dat zowel art. 5 lid 4 als art. 5 lid 6 van het Pacht normenbesluit 1967 in dier voege wordt gewijzigd, dat het desbetreffende verzoek uitsluitend als wijzigingsover eenkomst aan de Grondkamer kan worden voorgelegd!. Met de aanvulling, dat deze pachtprijs zal gelden voor de door partijen overeengekomen duur, ook indien in middels een andere pachter of verpachter is opgetreden wordt ingestemd. Er wordt echter op gewezen dat deze aanvulling wel is opgenomen in de voorgestelde wijziging van art. 5 lid 4, maar niet in de herziening van art. 5 lid 6. Het wordt gewenst geacht dat deze aanvülling ook in het laatstgenoemde artikel dient te worden opgenomen. De werkgroep Pacht stelt voor om bij deze door de verpachter in overeenstemming met de pachter verrichte investeringen in de bedrijfsgebouwen de hoogst toelaat bare pachtwaarde resp. toeslag niet te berekenen naar de jaarlijkse afschrijving op grondslag van de vervan gingswaarde, maar naar de jaarlijkse afschrijving op grondslag van de stichtingskosten, uiteraard voorzover deze investeringen economisch zinvol zijn. Daarnaast dient, zoals ook in het gewijzigd artikel 5 lid 4 is ver meld, rekening te worden gehouden met de rente van het geïnvesteerd kapitaal en de eigenaarslasten. Dit voorstel van de werkgroep om het woord vervangingswaarde te wijzigen in stichtingskosten, zowel in art. 5 lid 4 als in art. 5 lid 6, wordt gaarne overgenomen. Tevens zou in art. 5 lid 6 naast de rente van het geïnvesteerde kapitaal nog moeten worden toegevoegd „en additionele eige naarslasten". INVESTERINGEN IN DE GROND In overweging wordt gegeven ter bevordering van be langrijke investeringen in de grond, voorzover deze ge wenst zijn in het kader van de modernisering van de be drijfsvoering, in het Pachtnormenbesluit een analoge regeling op te nemen met betrekking tot de vaststelling van de pachtprijzen als voor de investeringen in de ge bouwensector (art. 5 lid 6). Hierbij wordt gedacht aan door de verpachter, na overeenstemming met de pachter, verrichte investeringen als diepploegen, egaliseren of het vergroten van percelen door middel van dempen van kavelsloten. GOES Dr. A. F. Philipsstraat9 Telefoon 01100-8110

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19