Onze uit te planten voorjaarsplanten DINGEN VAN DE WEEK 17 MU we voor het eerst in dit blad schrijven, willen we eerst een kleine algemene inleiding houden. Het plantseizoen is dit voorjaar wel anders dan voor gaande jaren, een koude gure fébruari, een paar warmere dagen in maart en april heeft ons ook niet veel moois gegeven. Wat is het resultaat nu dit artikel in uw blad kan verschijnen? Reeds voor half mei, nog voor de z.g. IJsheiligen is menige tuin reeds 'beplant met éénjarige planten uit kas en bak, z.g. afgehard zijn ze lang niet voldoende. Reken maar dat er wat lelijke gezichten worden getrokken, ja er zijn er veel verdwenen of zo toegetakeld dat er niets meer van valt te verwachten. Grote hoeveelheden Salvia's, Africanen, Balsemienen, Begonia's, Agera- tum, Geranium (Pelargonium), Dahlia's zijn reeds in april van eigenaar veranderd en reeds in de tuin geplant ter verfraaiing en ter vervanging van vroege tulpen, hyacinthen en narcissen. Heeft men zich wel voldoende gerealiseerd dat de IJsheiligen echt geen bakerpraatje is, maar deze nu nog maar net achter de rug is en we nog koude en zeer lage temperatu ren 's-nachts kunnen krijgen? We hebben al heel wat planten van een mooie kwaliteit een droevig ge zicht zien trekken, ja sommige moeten zelf vernieuwd worden! Laat men eerst zijn late tulpen eens uitlaten bloei en! Verwijder voordat de meeldraden en de bloem blaadjes gaan vallen, deze eerst en deponeer ze in de vuilnisbak of nog beter op een composthoop. Dan graaft men voorzichtig de bol met wat grond eraan en vanzelf ook nog blad en kuilt ze op een verlaten donker plekje zo kort 'bij elkaar op. Nadat ze afgestor ven zijn rooit men ze weer op, haalt de grote bloei- bare bollen er uit en bewaar ze dan droog en koel tot van 't najaar. Nu heeft men tijd en ruimte gekre gen om na het verdwijnen van de IJsheiligen, pas de zomerplanten te zetten, dus eind mei. Dan kan men een goede oogst van bloemen verwachten! Nu vraagt men zich af wie is de schuldige; diegene die zo vroeg koopt of diè zo vroeg verkoopt? Geen van beiden; noch de kweker, noch de koper, gaan vrij uit! Bij een goede kweker wordt men gewaar schuwd. Er zijn er die dat niet prettig vinden en naar een andere handelaar, kweker of de markt gaan. Maar uw late tulpen (Darwin) waarschuwen 4 SEIZOENEN OP UW BALKON De Commissie voorlichting Bloemen en Planten heeft een fleurige en instruktieve folder het licht doen zien waarin voorlichting wordt gegeven over de mogelijkheden voor flatbewoners of bij huizen zonder tuin door middel van bloem- en balkonbakken toch een soort „tuin" te creëren. De brochure wil bij het realiseren daarvan een gids zijn. Het vertelt hoe vier seizoenen lang een stukje natuur buiten pal voor de ramen gemaakt kan worden. Na een korte inleiding hoe de bloembak ingericht behoort te worden en andere nuttige wenken wordt per seizoen aangegeven met welke planten balkonbakken beplant kan worden. Het boekje is bij de bloemist, hovenier, tuincentrum enz. gratis verkrijgbaar. Deze zal boven dien graag bereid zijn de klant mondeling alle verder gewenste informatie te geven en van advies te dienen. DE DORETTE TUINKRUIWAGEN Importeur „Brouette" te Rotterdam (tel. 010224740) van velerlei soorten kruiwagens voor de land- en tuin bouw en de bouwnijverheid brengt sinds kort een voor de tuinier ontworpen kruiwagen op de markt. Het is een 2-wielige tuinkruiwagen, waarop een speciale tuinge reedschapsdrager kan worden gemonteerd. Technische bijzonderheden van deze Tuinkruiwagen Dorette, waar van de brutohandelsprijs incl. B.T.W. 88,39 bedraagt zijn. Inhoud van uit één stuk geperste bak met een plaatdikte van 1,2 mm is 60 ltr. Het geheel is geplaatst op 2 anti-slip banden, in een fris gele kleur gespoten met rode wielvelgen. De gereedschapshouder u wanneer het tijd is. Zijn deze uitgebloeid dan is de tijd rijp voor het planten van uw voorjaar- of zo merplanten! 17AN de plantenfamilie's die u nu kunt planten, kunt u stekken kopen mits u geen dahliaknol len heeft liggen. Hiervan is een groot sortiment in de handel, van hoog tot laag enkelbloemige en dub- belbloemige in alle mogelijke vormen en kleuren. Laat ik me eerst tot de lage bepalen die u vooraan in de bloemborder zet of op een vak zoals men rozen plant. Plant men ze op een vak dan geen 2 of 3 kleu ren met elkaar, bepaald u tot 1 kleur! Voor vakbeplanting en dan de Mignon-dahlia varieert deze grote groep per soort van 3550 cm hoogte en zelfs nog iets meer. De bloemen zijn zowel dubbel als enkelvoudig. Men moet steeds de uitgebloeide knoppen er uit halen om van een herhaalde bloei verzekerd te zijn. Krijgt u de planten thuis ge stuurd en hebben ze reeds meer dan drie bladparen, dan de top er uit halen. Ze bloeien dan iets later, maar men verkrijgt hierdoor veel meer bloemen. Soorten en kleuren noemen we hier niet. Elke goede kweker heeft een grote sortering. De meeste soorten zijn enkel-bloemig en zijn dan ook het mooist. De gevuld-bloemige plant vinden we persoonlijk min der geslaagd, maar zijn dan ook geen Mignon-dahlia. In de bloemborder zet u naar gelang van de grootte van de border minstens drie van één soort en kleur bij elkaar! TWE dahlia is een zeer grote familie met vele soor- ten kleuren en vormen. U kunt ze ook speciaal voor snijbloemen gebruiken en in uw snijbloemen en de standaarduitvoering van de bi} te leveren set tuin gereedschap bestaande uit een bladhark, 10 tandshark, cultivatorhak en cultivator 3-tands, kosten tezamen 53,66 incl. BTW. De gereedschappen zijn geheel rood geplastificeerd, het staal geanodiiseerd tegen corrosie. afdeling; ze kunnen ook in de bloemborder, maar dan ook in groepen van drie bij elkaar. Neem nooit te grote bloemen, hoogstens tot 15 cm bloemdoorsnee. Ze bloeien rijker in een massa kleuren. Ook hiervan geven we, geen soorten op die we mooi vinden; de lijst zou veel te lang worden! Ook hier kan een goede kweker u een grote sortering leveren. Enkele groe pen willen we wel noemen, b.v. de cactus-dahlia met zijn fijne opgerolde bloembaadjes en de decoratieve groep met blaadjes haast evenlang als breed. Heeft u de planten in uw tuin staan, knijp dan de top er uit boven het derde of vierde bladpaar.. In de tegenover staande bladoksels ontwikkelen zich dan een dubbel aantal scheuten die de bloem leveren. Bij deze dahlia's moet u beslist een stok plaatsen en de scheuten los aanbinden met raffia, maar mooi ruim, alsof ze er zo maar tussen hangen. Deze snijbloem dahlia's moet u goed in de gaten houden om mooie bloemen te verkrijgen. Nadat u de ko<p er uit heeft geknepen, krijgt u 7>8 tal scheuten die u dus aan bindt. In de zij-oksels van de bladeren ontstaan ook weer nieuwe scheuten. De top en één bloemkop laat u zitten, maar uit het eerste bladpaar knijpt u de knoppen weg. Op deze manier krijgt u een grotere bloem, maar ook een langere bloemstengel! Soms maakt men twee bladparen schoon met deze knop pen, dan krijgt u minder bloemen, maar wel grote. Een goede methode indien u voor een tentoonstelling kweekt. Een bemesting met VAM-compost of korrelmest is voor dahlia's aan te bevelen. Ze maken veel loof, dus goed wat voedsel geven. Stalmest (vooral oude) is zeer goed. Goes Kr. GOUDZWAARD Het gaat nog steeds best met de appelprijzen. Enkele maanden geleden dachten wij „dat houdt geen stand, de prijzen zijn hoger dan de voorraad- situatie wettigt". Maar het is anders en beter uitge komen. Het prijsverschil met het vorige jaar wordt eerder groter dan kleiner. Zo begint een marktover- zicht van half mei over appelen, uitgegeven door het Produktschap Groenten en Fruit. Het vraagt zich af waar het in zit dat de ontwikkeling zo gunstig is en het komt tot de conclusie, dat waarschijnlijk de forse oogstreduktie in Argentinië een rol speelt. Dit is namelijk een belangrijk appelproducerend land, waar van de oogst omstreeks deze tijd aan de markt komt. De produktie daar dit seizoen is maar 44 van die van het vorige seizoen! Argentinië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika hebben een iets grotere oogst dan het vorige jaar, maar door de lage produktie in Ar gentinië zijn er van het zuidelijk halfrond dit voor jaar toch 20% minder appelen dan het vorige jaar. Het Produktschap voor Groenten en Fruit komt dan ook tot de conclusie, dat het leggen van een verband tussen de prijzen van Europees bewaarfruit en de oogst van het zuidelijk halfrond in strijd lijkt met de opvatting dat bewaarappelen en appelen van de nieuwe oogst elk hun eigen markt hebben. Dat geldt onder normale omstandigheden. Bij schaarste blijken er consumenten te zijn die de appelen van de nieuwe oogst te duur vinden en daarom toch maar een be- waarappel kopen. Men krijgt ook de indruk, dat de consumenten zich vrij gemakkelijk en met weinig of geen protest verzoend hebben met het feit dat de appelen dit seizoen duur zijn. In gesprekken met niet-deskundigen wordt dikwijls vlot begrip getoond voor de stelling, dat de prijzen de laatste jaren te laag waren en thans normaal. Het feit, dat de slechts 15% kleinere West-Europese produktie ongeveer 100% hogere prijzen tot gevolg heeft gehad, toont aan hoe weinig er voor nodig is om de prijzen te herstellen. Het betekent echter ook, dat er weinig voor nodig is om dp markt in een vol gend seizoen weer te doen instorten, en het Produkt schap noemt dat een mogelijkheid, die reëel aanwezig geacht moet worden. Met name de Westduitse Streuanbau zou straks wel eens een extra grote oogst kunnen geven met alle gevolgen van dien voor de prijsvorming. Voor wat Nederland betreft zegt het Produktschap dat de voorraad per 1 mei ongeveer 5 groter was dan het vorig jaar bij een 23 kleinere handelspro- duktie. Er is dus in een langzamer tempo geruimd. Dat langzamer ruimen gold met name de Golden Deli cious. Anders dan de Franse Golden Delicious, waar van de prijzen op de Westduitse markten steeds meer gaan uitlopen op die van het vorige seizoen, blijken de prijzen van de Nederlandse Golden Deli cious op onze veilingen in de loop van het seizoen geleidelijk minder te gaan afwijken van die van 1971/ 1972. Dat neemt niet weg, dat het lang bewaren tot dus verre lonend geweest lijkt te zijn, zeker als men be denkt dat het besluit om nog niet te ruimen de prijs van het moment ten goede komt. Door elkaar geno men is de prijs van de Golden Delicious op de vei lingen dit jaar 2x zo hoog als het vorige jaar. Terecht is daarom de conclusie van het Produktschap voor Groenten en Fruit, dat 1972/1973 geen slecht sei zoen meer kan worden. Wat de export betreft, trekken twee dingen de aan dacht. In de eerste plaats dat de spreiding over de landen van bestemming ingrijpend gewijzigd is. Enge land, Frankrijk en België namen meer (Engeland zelfs veel meer) dan het vorige seizoen, de beide Duits- landen en de Canarische eilanden minder. De veiling- aanvoer was tot nog toe 27 kleiner; de export ver minderde slechts met 19% ten opzichte van het vo rige seizoen. Op de vraag, of er nu zoveel minder voor het bin nenland beschikbaar was, schat het Produktschap dat dit nauwelijks het gevat is, want dit seizoen zijn er vrijwel geen appelen uit de markt genomen en het vorig jaar t/m april was dat 37 miljoen kg. Dat be tekent, dat wat beschikbaar was voor verkoop niet 27 kleiner was, maar slechts 20 hetgeen even veel is als de vermindering van de export. Op de Centrale Markt in Amsterdam werden in de periode van juli tot en met april 15,4 miljoen kg ap pelen verkocht tegen 15,6 miljoen kg in de overeen komstige periode van het vorige jaar, en 16 miljoen kg 2 jaar geleden. De prijzen waren echter aanmer kelijk hoger. Gemiddeld betaalde de groothandel tot nu toe in Amsterdam voor de appelen 58 meer dan het vorige jaar. Het betekent, dat de Amsterdammer ruim de helft meer heeft uitgegeven voor zijn appelen dan het vo rige seizoen. Het blijkt ook dat de prijzen geen in vloed hebben gehad op het kwantum dat verkocht kon worden en het Produktschap noemt dit een bij zonder interessant verschijnsel omdat de prijzen blijk baar niet onder alle omstandigheden alleen maar be paald worden door de wet van vraag en aanbod. Wij vinden het een bijzonder interessante zaak, die hier over de appelafzet aan de orde komt en daarom me nen wij er goed aan te doen hieraan aandacht te be- stedenl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17