Redaktieraad land- en tuinbouwblad vergaderde Gewestelijke Raad voor Zeeland vergaderde Vergadering Gewestelijke Raad voor Noord-Brabant 4 In de onlangs gehouden vergadering van het Hoofd bestuur der ZLM is, naast hetgeen de vorige week reeds in het kort verslag werd verwerkt, onder meer ook het verslag van de medio april gehouden vergadering van de Redaktieraad ZLM Land- en Tuin bouwblad aan de orde geweest en nader door Redak- tieraadvoorzitter J. Nieuwenhuyse toegelicht. Wij ontlenen aan dit verslag onder meer dat uit de voor lopige exploitatiegegevens over 1972 blijkt dat de op laag van het blad gemiddeld 17.000 exemplaren per week heeft bedragen. Niettegenstaande de tussen tijdse portikostenverhoging zijn de uitgaven voor het blad binnen de daarvoor in de ZLM-begroting 1972 opgenomen bedragen gebleven. De gemiddelde kosten per abonnement waren dan ook iets lager dan destijds geraamd werd. ZLM LAND- EN TUINBOUWBLAD 1973 Bij het opstellen van de begroting 1973 werd des tijds uitgegaan van: een oplagestijging van 17.000 tot 18.000 exemplaren; een portikostenstijging van 20 en verhoging zet- en drukkosten met 10%. In maart van dit jaar bedroeg de oplage echter reeds 18.650 stuks en naar het zich laat aanzien zal, door de snelle toeneming van het aantal begunstigers, de GEMID DELDE oplage voor 1973 tussen de 19.000 en 20.000 exemplaren bedragen. Tevens blijkt de doorvoering van de portikosten verhoging 40^—45 te bedragen. De stijging van de loonkosten over 1972 bedroeg geen 10 maar 15,7 en de overige kosten 7 Deze drie tegenvallende faktoren tesamen maken het noodzakelijk de begroting van het landbouwblad over 1973 te herzien, en de uitgaven voor het land bouwblad in de ZLM begroting 1973 aan te passen. Tegenover de hogere uitgaven staan echter ook de hogere begunstigersbijdragen in de kosten van het blad. FORMAAT ZLM LAND- EN TUINBOUWBLAD Drukkerij Vink te Axel drukt op zijn offset-persen voornamelijk advertentiebladen. Het formaat daarvan is groter dan het ZLM Land- en Tuinbouwblad. Daar door moet papier aangekocht en in voorraad gehou den worden van verschillende breedte. Het telkens wekelijks terugkerende ombouwen van de persen op het landbouwbladformaat en weer terug op adver tentiebladformaat kost wekelijks enkele uren tijdver lies. Ook het voegen van het drukken van het blad tussen andere drukorders kan tot oponthoud en la tere aflevering leiden. Drukkerij Vink stelde voor het huidige formaat van 30 x 39 fz cm te brengen op 30 x 44 cm. De hieraan voor de redaktie verbonden omschakeling in opzet en opmaak van het blad zal nader uitgewerkt moeten worden. De Redaktieraad achtte geen overwegende bezwaren aanwezig tegen dit voorstel. In overleg met Drukkerij Vink en Drukkerij Van de Sande is beslo ten dat vanaf het Tentoonstellingsnummer van 18 juni op het nieuwe formaat zal worden overgeschakeld. BESPREKING VERSCHENEN NUMMERS Uitvoerig werd gediscussieerd over de inhoud van het blad in de afgelopen maanden. Een moeilijk punt blijft in hoeverre 't blad aantrekkelijker gemaakt kan worden voor het toenemend aantal begunstigers. Ge dacht wordt aan meer rubrieken, waarin algemene onderwerpen behandeld worden. Tevens werd er uit de Redaktieraad op gewezen dat het als een groot gemis wordt gevoeld dat aan grond- en pachtkwesties slechts weinig aandacht in het land- en tuinbouwblad wordt besteed. Meer voorlichting dienaangaande acht te de vergadering bijzonder gewenst. Het probleem is echter, zo is gebleken, dat het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau door zeer drukke werkzaamheden de tijd en gelegenheid ontbreekt om voorlopig een der gelijke rubriek over grond- en pachtzaken te verzor gen. INGEZONDEN STUKKEN Naar aanleiding van een recent verzoek tot het plaatsen van een ingezonden stuk in het landbouw blad werd gediscussieerd over het redaktiebeleid dien aangaande. De Redaktieraad was in dit verband van mening dat elk lid het recht dient te hebben een in gezonden stuk in zijn eigen verenigingsorgaan te kun nen plaatsen. Dit mits het geen zuivere privéaangelé- genheden betreft, maar van algemene strekking en van algemeen belang is. Ieder geval zal op zich zelf beoordeeld dienen te worden, maar in principe zal slechts bij uitzondering een ingezonden stuk gewei gerd moeten worden. NIET TE VERSCHIJNEN NUMMERS Het is de gewoonte dat zowel in augustus als eind december één nummer vervalt, zodat het landbouw blad 50x per jaar verschijnt. In 1973 vallen de Kerst dagen zodanig dat eigenlijk vrijdag de 28e december met een nummer uitgekomen zou moeten worden. Het voorstel van de redaktie om in de drukke zomer maanden twee nummers te laten vervallen, acht de Redaktieraad. een aanvaardbare oplossing. Gedacht wordt aan bijv. de nummers van 3 en 17 augustus. J. F. BLANKSMA. In de op 2 mei j.l. gehouden vergadering van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap werd voor de nieuwe zittingsperiode tot voorzitter resp. plv. voorzitter van de raad benoemd, de heren F. C. Verhelst te Westdorpe en F. de Roo te Goes. De aftredende voorzitter, de heer G. J. de Jager te Anna-Jacobapolder werd dank gebracht voor hetgeen door hem tijdens zijn zittingsperiode in het belang van de landbouw werd verricht. Ook de aftredende plv. voorzitter, de heer P. M. Kenter te Goes, werd in deze dank betrokken. Bestemmingsplannen voor de buitengebieden. De raad stelde zich op het standpunt, dat aan de bestaan de bedrijven in het agrarisch gebied geen belemme ringen van planologische aard mogen worden opge legd en besloot za nodig bezwaren in te dienen tegen de ontwerp-plannen c.q. in beroep te gaan bij de Kroon. Agrarische hulp- en nevenbedrijven. Het drastisch wijzigen van de begrips- en bestemmingsbepalingen voor de vestiging van agrarische hulp- en nevenbe drijven in het agrarische gebied werd in het alge meen niet juist geacht. Deze bedrijven hebben dik wijls een wezenlijke functie ten dienste van de land bouw en zullen dienovereenkomstig moeien worden behandeld. Tracé dammenweg Schouwen-Duiveland. De raad sprak zich uit voor handhaving van het reeds vastge stelde tracé voor het tweede gedeelte van de Dam menweg op Schouwen-Duiveland, daar er, mede gezien de kwaliteit van de gronden rond het gebied van Schelphoek, voldoende compensatiemogelijkhe den aanwezig zijn voor eventuele uitbreiding van het natuurgebied. Tarieven waterleiding agrarische bedrijven in Z. Vlaanderen. De van de Watermaatschappij Zeeland ontvangen voorstellen voor uniformering van de ta rieven in Zeeuws-Vlaanderen werden door de raad behandeld en zullen in samenwerking met de land bouworganisaties nader worden besproken met de di rectie van de W.M.Z. Electririteitsvoorriening agrarische bedrijven. De inmiddels met de P.Z.E.M. overeengekomen interim regeling voor het verkrijgen van grotere capaciteit werd door de raad uitvoerig besproken. De raad was van mening, dat, in afwachting van een definitieve regeling, met de thans getroffen overeenkomst de be staande moeilijkheden kunnen worden opgelost tegen redelijke vergoedingen. Rijksweg Schoondijke-Oostburg. De raad besloot opnieuw medewerking van de H.I.D. van de Rijkwa terstaat te vragen voor invoering van een snelheids beperking voor de rijksweg Schoondijke-Oostburg, gezien de risico's die er verbonden zijn aan het over steken van deze weg door langzaam verkeer. Aardappelteeltregeling. De invoering van een aard appelteeltregeling, waarbij gebruik van door de N.A.K. te velde goedgekeurd pootgoed verplicht ge steld wordt, werd door de raad niet noodzakelijk ge acht, daar een besmetting met Phoma noch via grond onderzoek noch via veldkeuring kan worden aange toond. Gezien het advies van de landbouworganisa ties zal een regeling worden voorgesteld, welke in houdt dat alle pootgoed op Fhoma-besmetting dient te worden onderzocht, dus ook de partijen die voor eigen uitzet worden geteeld. IN de onlangs,op 6 april j.l. gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Noord-Brabant van het Landbouwschap is bijzondere aandacht besteed aan de behandeling van de „Deelstudie Landbouw" en studie van een landbouwwerkgroep in opdracht van G. S. over de landbouw met betrekking tot de ruimtelijke ordening in het kader van de voorberei ding van het streekplan Midden- en Oost-Brabant. Alvorens daartoe werd overgegaan werd door de vergadering het verzoek behandeld om bij het opma ken van voordrachten ter voorziening van leden en plaatsvervangende leden van de pachtkamers alle werkzame organisaties in het overleg te betrekken. Tot op heden is alleen overleg gepleegd met die organisaties waarvan de vertegenwoordiger aftreedt. De vergadering besloot om in de toekomst met de drie gewestelijke landbouworganisaties overleg te plegen. Uiteraard zal dit beperkt blijven tot die or ganisaties die in de betreffende regio ook leden hebben. OPHOKPLICHT POSTDUIVEN Door de drie landbouworganisaties in de Noordbra bantse Westhoek is in overleg met de Directie Fauna beheer en de Bond van Duivenhouders, afdeling W.- Brabant op vrijwillige overeengekomen een ophok- plicht voor postduiven in te voeren voor de periode van 24 maart tot 1 mei 1973. Deze ophokplicht geldt van 7.00 uur tot 17.00 uur met uitzondering van de zater- en zondagen. Aansluitend op deze vrijwillige overeenkomst zal voor 1974 in overleg met G. S., ge tracht worden een algemene ophokplicht op wettelij ke basis gedurende de kritieke periode in het voor jaar ingevoerd te krijgen. RUILVERKAVELING ZONZEEL De Raad stemde in met de brochure over de ruil verkaveling Zonzeel, die door de gezamenlijke land bouworganisaties is uitgegeven. De stemming van deze verkaveling is te verwachten na de vakanties in 1973, terwijl nog daarvoor het ruilverkavelingsplan ter visie wordt gelegd. INZAMELING BESTRIJDINGSMIDDELEN De Raad besloot haar medewerking te verlenen met een actie Voor de inzameling van restanten be- str ij dingsmiddelen. DEELSTUDIE LANDBOUW In de deelstudie Landbouw ter voorbereiding van het streekplan Midden- en Oost-Brabant wordt in gegaan op de verschillende facetten wonen, wer ken, voorzieningen, vervoer, verkeer en landbouw die voor de ruimtelijke ordening van belang zijn en de konsekwentie's daarvan met de landbouw Ongeveer wordt 1/3 deel van de oppervlakte van het streekplangebied wordt in beslag genomen door stads- en dorpsgebieden en groengebieden. Het ove rige streekplangebied, groot 2/3 deel heeft een agra rische bestemming en is zodanig in gebruik. In 3/4 deel, ofwel de helft van het hele streekplangebied kunnen kavels gevormd worden tot 15 ha en groter, indien men geen rekening hoeft te houden met de huidige eigendoms- en gebruiksverhoudingen. In 1/4 van deze gevallen zijn dan zelfs nog kavels mogelijk van 40 ha of groter, zodat nog goede ruimtelijke strukturen te verwezenlijken zijn. Als richtdoelen gaat de studie ervan uit dat: 'De leef- en werkomstandigheden voor de agrari sche beroepsbevolking gelijkwaardig moeten zijn met die van buiten de landbouw b.v. de nutsvoorzienin gen; onderwijs; sport; cultuur. Gelijke werkomstan digheden; gelijke inkomensmogelijkheden. Daarbij moet de landbouw effiënt kunnen produceren. Buiten de landbouw gaan zelfs stemmen op, dat de landbouw alleen moet zorgen voor een goed verzorgd landschap en de ruimte goed beheren. De nog aanwezige agra rische gebieden van matige, ruime en grote schaal dienen maximaal gehandhaafd te worden, d.w.z. zo veel mogelijk niet agrarische ontwikkelingen weren zoals: campings, leidingen en wegen. Bovendien moet het vestigen van agrarische bedrijven gereguleerd worden om de mogelijkheid tot vergroting van de reeds aanwezige bedrijven open te houden. Daarbij is de landbouw voor een effiënte bedrijfsvoering aan gewezen op een rationele indeling van de cultuur grond. Na een uitvoerige discussie besloot de vergadering, overeenkomstig de Commissie Grondgebruik van het Landbouwschap, die de Deelstudie Landbouw uit voerig bestudeerde, het Provinciale Bestuur te be richten dat de Gewestelijke Raad de nota in principe kan aanvaarden onder de voorwaarde dat de inter pretatie zodanig dient te zijn dat redelijke ontwik kelingen in de landbouw niet tegengegaan moeten worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4