zlm Land- en Tuinbouwtentoonstelling „Delta '73" te Kamperland komt in zicht vji^v Coöperatie vraagt om mensen met fantasie Landbouw-Comité na Luxemburg TN de bisschoppelijke vastenbrief 1973 wordt op bladzijde 14 gesproken over de vindingrijkheid, die nodig is om te komen tot een betere inrichting van onze samenleving. We troffen op die bladzijde de volgende zinsnede aan: „fantasie kan realistischer zijn dan het conventionele denken". Deze zin in de voortreffelijke vastenbrief heeft ons aangesproken. Misschien kunnen we genoemde zin nog wat beter voor ons krijgen door ze wat vrij te vertalen: het den ken los van de werkelijkheid dus niet met beide benen op de grond kan van meer zin voor de werkelijkheid blijk geven dan het denken binnen de bekende, platgereden paden van de gewoonte. Over het algemeen houden wij Nederlanders niet zo van al dat vrije gefantaseer, waar we niets voor kopen (ja, ja zonder de commercie kunnen we niet leven). Het brengt geen. brood op de plank en dus doe je er niets mee. Fantaseren is voor de meesten een ge zellig tydverdryf, maar verder moet het niet gaan. We houden ons liever aan de bekende werkelijkheid en op basis daarvan willen we wel nadenken hoe we de dingen kunnen veranderen. Geen flauwekul op basis van fantasie, want dat leidt tot niets. Of alleen maar tot mislukking en verliezen. Zo gezien leidt de aangehaalde passage uit de vastenbrief alleen maar tot de gevolgtrekking, dat fantasie helemaal niets voorstelt. ANDERS BEKIJKEN TOCH willen wij een poging doen de kwestie van fantasie en werkelijkheid totaal anders te be naderen. Mensen, die heel in het bijzonder van de fantasie verbeelding) leven zijn de kunstenaars. Kunstemakers zijn er volop, maar echte kunste naars weinig. Zij bezitten de gave van de creativi teit, van het scheppend vermogen en behoren daar mee tot het scheppend ambacht. Daarvoor is een stuk verbeeldingskracht nodig of wel een rijke fan tasie om in andere verhoudingen en dimensies (af metingen) te kunnen denken. Dit betekent doorgaans ook een heel andere benadering van de werkelijk heid. Of om het anders te zeggen de dingen en men sen te bezien vanuit een andere, nieuwe invalshoek. Zij gaan de werkelijkheid met totaal andere wapens te lijf dan de bekende en dus conventionele. Zij ver staan de kunst fantasie en werkelijkheid te vervlech ten tot nieuwe vormen van bestaan, waardoor onge dachte werelden opengaan. COÖPERATIE VRAAGT FANTASIE 70 kunnen wij, gewone stervelingen, veel van de echte kunst leren. Niet alleen voor ons per soonlijk leven, maar ook in ons maatschappelijk be zig zijn. De kunst inspireert tenzij we ons er bij voor baat tegen afzetten. Gelukkig bezit ieder mens in mindere of meerdere mate het vermogen om creatief (scheppend) bezig te zijn. Iedere aanleg hoe gering ook ,kan door oefenen verder ontwikkeld worden. Dit kan ook gebeuren in ons werk, al zal het ene werk meer een beroep doen op onze fantasie en ons schep pend vermojen dan het andere werk. Zo ook binnen het coöperatieve bedrijfsleven. We hebben in de co- operatie behoefte aan mensen, die met fantasie de werkelijkheid tegemoet kunnen treden. Of het nu be stuursleden, direkties of staffunktionarissen betreft. Deze mensen hebben als belangrijkste opdracht scheppend te werken. Ze moeten door en over de dingen heen kunnen zien en him fantasie prikkelen om tot nieuwe scheppingen te komen. Zeker in deze tijd van voortdurende wijzigingen in het structurele patroon. LEIDING GEVEN IS VOORUITZIEN l^OOR traditioneel te denken loop je je gemak kelijk stuk. Tot schade van jezelf en van de genen, die hun belangen aan je hebben toevertrouwd. Zonder fantasie en scheppingsdrang geen vernieu wingen. Nu kunnen we ons best voorstellen, dat er coöperatie-voormanden zijn, die niet van vernieuwin gen houden, want vernieuwingen uitvinden en door voeren vraagt veel inspanning en geeft een berg on rust. En waarom zou je gaan veranderen als alles nog goed gaat. Toch lijkt ons dat niet de juiste houding. Leiding geven is nog altijd ook vooruitzien, want zon der dat loop je voortdurend achter de feiten aan en kun je tenslotte de boot helemaal missen. Om dat te voorkomen is nu juist fantasie nodig. Met fantasie benader je de werkelijkheid beter dan zon der. Daarom ge^en wij de vastenbrief gelijk. Een co- operatie zonder creatieve mensen houdt op den duur op coöperatie te zijn. leder bestuur en iedere direktie zullen creatiéf moeten blijven en medewerkers moe ten zoeken met een gezonde dosis fantasie. Alleen dan kan de coöperatie in de toekomst een middel blijven om de leden bij de tijd te houden! DRS. J. DIJKGRAAF, L.C.C. - Goes. (Vervolg van WIJZIGING HINDERBESLUIT Het hoofdbestuur nam met teleur stelling kennis van het standpunt van de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne dat niet aan varkens-, kalver- en pluimveebedrijven automa tisch een hinderwetvergunning voor eerste pagina) twee jaar onveranderd voortgezette be drijfsuitoefening kan worden gegevfen. De minister is bereid om de normale rundveehouderijbedrijven (met mest- opslag) buiten de Hinderwet te laten vallen, tenzij zij natuurlijk via electro- motoren of butaangas er toch onder terecht komen. Maar de intensieve veehouderijbedrijven zullen direct en onverminderd met de hinderwetbepa lingen te maken krijgen. Er wordt nu gesuggereerd dat voor de gevallen, waar geten soepel beleid mogelijk is (met name de bedrijven in of dichtbij burgerbebouwing) een fonds te stich ten voor bepaalde uitkeringen in geval van gedwongen sluiting of verplaat sing. Het hoofdbestuur wil wel in die richting meedenken, als niet (zoals de minister ook suggereerde) zo'n fonds door de andere agrarische vergunning houders zou moeten worden gevoed. Een dergelijk fonds behoort uit de al gemene middelen via de meest betrok ken instanties (ook de gemeenten) te worden gevoed. Het beleid van diver se overheidsinstanties heeft immers gezorgd voor het ontstaan van de ge wraakte toestanden. WEER EEN ZLM MANIFESTATIE VAN FORMAAT TN de loop van haar nu 130-jarige geschiedenis heeft de ZLM vele tentoonstellingen op het ge bied van de land- en tuinbouw georganiseerd. Alweer geruime tijd geleden besloot in principe het hoofd bestuur der ZLM dat in 1973 wederom een land- en tuinbouwtentoonstelling gehouden zou worden. Na de bevrijding alweer de 18e. Daarna is het Tentoonstellingsbestuur onder voor zitterschap van de heer S. J. van Langeraad te Kam perland voortvarend aan de slag gegaan om het vele werk, dat aan het organiseren van een dergelijke manifestatie nu eenmaal verbonden is, gezamenlijk „rond te krijgen". Als data voor de Tentoonstellingsdagen werden donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 juni vast gesteld. De Dienst der Domeinen te Breda verleende voortreffelijke medewerking door het beschikbaar stellen voor deze tentoonstellingsdagen van de prach tig geleg,en terreinen van 18 ha aan het Veerse Meer op de Schotsman-Ruiterplaat nabij Kamperland. De officiële opening van de tentoonstelling op don derdag 21 juni zal verricht worden door de Erevoor zitter der ZLM, ir. M. A. Geuze. MU ruim zes weken voor de openingsdatum, zijn de voorbereidingen voor de Tentoonstellingsda gen reeds in een vergevorderd stadium. Zo is de be schikbare overdekte expositieruimte van ca. 3500 m2 geheel en die op het open terrein bijna geheel vol geboekt. Op het open terrein zullen op een netto oppervlakte van ca. 14.000 m2 praktisch alle grote werktuigenfirma's aanwezig zijn en een compleet overzicht geven van al datgene dat op het gebied van de moderne mechanisatie in de land- en tuinbouw aan de markt is. Gezamenlijk geven de 130 standhou ders, vertegenwoordigend enkele honderden merken en typen werktuigen en toebehoren, een inzicht in de moderne gemechaniseerde landbouw. Ook op de ontwikkelingen in de recreatiesector, zowel wat 2e woning, jachthavenbouw enz. betreft, wordt door een spectaculaire stand op deze tentoonstelling ingehaakt. Op 28 mei wordt op de Tentoonstellingsterreinen met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. Be gonnen zal worden met de aanleg van waterleiding, electriciteit en telefoon. Daarna volgt het maken van de afrastering van het terrein, de indeling enz. enz. Vanaf deze datum wordt het Tentoonstellingssecre tariaat van Goes overgeplaatst naar het Tentoonstel lingsterrein te Kamperland. VAN de verschillende evenementen die deze ten- toonstelling zal bieden, willen wij in het bijzon der vermelden de „Dag van het rund- en kleinvee" op vrijdag 22 juni. Keuringen en demonstraties van rundvee, schapen en geiten, demonstratie van de kampioenen en collectie fokdieren en gelegenheid tot het bezichtigen van collecties vleesvee enz. zijn er op die dag. In de namidda- een werktuigenshow met als on derwerp „Transport in de landbouw". En voor de zaterdag als evenement de bekende „Zeeuwse Dag van het Paard", voor de 4e maal georganiseerd en ditmaal in het kader van de ZLM-dagen „Delta '73". Naast de keuringen van de verschillende paarden- ponyrassen in de ochtenduren, volgt 's middags een bijzonder gevarieerd programma met springnummers, voltige, dressuur, 16-span trekpaarden, rassendefilé, parade enz. De zaterdag wordt besloten met een muzikale show door het Fanfare corps met drumband en Majorette peleton van Togido uit Hekelingen, die een spectacu lair hoor- en schouwspel zullen verzorgen. IVDOR de ZLM zelf wordt in een groots opgezette stand, ondergebracht in een paviljoen van ruim 800 m2, in samenwerking met alle ZLM instellingen, Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland en Plat telandsjongeren Zuid een overzicht gegeven van de vele aktiviteiten van de organisaties en instellingen. In dit paviljoen zal tevens een maquette van het Deltagebied worden geplaatst. Op bijzonder instruk- tieve wijze wordt daarin de werkzaamheden uitge beeld en o.m. de getijwerking getoond. Voorafgaand aan de tentoonstellingsdagen wordt op woensdag 20 juni voor de ZLM-leden en -begun stigers te Goes een ZLM-dag georganiseerd, 's Mid dags wordt de Buitengewone Algemene Ledenverga dering gehouden met als centraal thema „Het gezins bedrijf in de landbouw". Inleidingen zullen gehou den worden door prof. F. W. J. Kriellaars en de Deense landbouw-attaché mr. K. Milthers. Na een ge zamenlijke koffiemaaltijd in „De Korenbeurs" te Goes volgt in de Grote Kerk een concert door het Antwerps Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flip- se. In de nummers van de volgende weken volgen over e.e.a. nadere bijzonderheden. Ook worden in ons blad binnenkort nadere gegevens bekend gemaakt betref fende de toegangsregeling en -prijzen voor onze leden en begunstigers, die de ZLM Tentoonstelling willen gaan bezoeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 3