TUINBOUW- KLANKEN Houden wij onze bedrijfskennis op peil? Niet al te pietepeuterig. maar, maar en maren! DINGEN VAN DE WEEK 15 Ook in de THOOLSE vollegrondstuinderij komt er de laatste paar jaar enig zicht in welke richting de bedrijven gaan die zich proberen staande te houden. Zo vindt men bedrijven, waar naast de soms uitge breide 'bloembollenteelt, ook ruimte gelaten wordt voor de vroege aardappel- en plantuienteelt. Voor een goede werkverdeling passen deze teelten nogal aar dig bij elkaar. En bij aanwezige vakkennis zit daar meestal een goed rendement in. Voorts worden er door enkele bedrijven naar mogelijkheden gezocht in de intensievere groenteteelt, zoals aardbeien, sprui ten, witlof, knolselderij en augurkenteelt. Waarschijn lijk door meestal iets te weinig vakkennis van deze produktenteelten, komen deze echter nog slechts schoorvoetend op gang. Misschien dat het zijn nut zou hebben nog eens te wijzen dat het dan allereerst noodzakelijk is tot het geregeld lezen van goede vak bladen. Juist door het iedere week kennis nemen van de verschillende mogelijkheden die er beslist nog al tijd te vinden zijn, kan men zijn bedrijf meer levens vatbaarheid geven. Een nog veel te weinig gelezen vakblad als „Groenten en Fruit" moet in dat geval toch beslist door iedere groenteteler worden gelezen. In dit veertiendaags overzicht uit WALCHEREN willen we enkele gedachten schenken aan de vei lingsvergadering van de Coöp. Veiling „Walcheren" te Middelburg van 2 mei j.l. Hoewel we reeds een extra vergadering hebben gehad ter vaststelling van diverse besluiten zoals fusthuur, garantiefonds etc., is deze vergadering de echte jaarvergadering ge weest. En hoewel de room er wel wat af was, waren er toch nog bijna 60 leden, zo ongeveer 75 a 60 van de omzet vertegenwoordigende, aanwezig. De be langrijkheid van deze vergadering was voor de aan wezigen dan ook meer de rede van de voorzitter de heer A. Don uit Oostkapelle. Bepaald nuttig was dat deze rede aan alle aanwezigen in de koffiepauze werd uitgereikt en aan de niet aanwezige leden alsnog toegestuurd zou worden. Een ieder kan e.e.a. dan nog eens napluisen. Want laten we eerlijk zijn het geen in een redevoering naar voren wordt gébracht te onthouden is moeilijk en hoogstens de hoofdpun ten blijven hangen! Uit de rede viel ons onder meer op dat de fusie met overig Zeeland van de baan is en ook wel zal blijven. Vandaar het streven van het bestuur om desondanks toch verder te gaan in de fusie-vrij age. Contacten met Z.H.Z. werden reeds in de PZC vermeld en kregen ook wij te horen. In teressant vonden wij de passages dat we in een vei lingwezen niet al te pietepeuterig moeten zijn en beslist niet tot op de laatste cent moeten zitten, maar, maar, maren! Terecht wordt gesteld dat men bijv. in Z.H.Z. ook nog niet alles geregeld heeft tot op de laatste „maar"! Daar zal beslist nog enkele jaren voor moeten worden uitgetrokken. Maar de Z.H.-co.llega's hebben wèl grond gekocht, hebben wel gebouwd, hebben wel een grote omzet met verlaagd tarief bereikt. E!n onze Z.H.-collega's kunnen wel de concurrentie aan. Naar te denken is zal de zuigkracht van die monsterbedrijven steeds groter worden. Zelfs zo dat t.z.t. ook in Zeeland hiermede rekening zal moeten worden gehouden. Gesteld werd ook dat velen onzer te individualistisch zijn ingesteld wat naast deugd ook ongemak kan geven. Zo is naar het oordeel van velen de gedachte bijvoorbeeld dat onze veilingen zouden gaan verdwijnen, niet altijd juist. Want een fusie sluit in genen dele uit dat er geen grote aan voer of bepaalde verkooppunten zoudenkunnen blij ven. Integendeel! We hebben enkele hoofdpunten vrij vertaald hier weergegeven. We hopen dat zij die de rede bewaren, niet t.z.t. op elk woordje zout zullen leggen als later zou blijken dat iets niet zou kloppen of uitkomen. Uit het zakelijk overzicht willen we nog melden dat onze omzet in 1(97)2 40.000 hoger was; en in voor jaar 1973 hebben we 38.000 meer geveild dan voor jaar 1972. Een zorg is dat het aantal kopers eerder af dan toeneemt. Dat ons ledental nog fors daalt en de omzet stijgt is voor ons een bewijs dat onze be drijven naar grootte groeien. Zo zijn er 8 bedrijven die boven de 150.000 vei len; 60 rond de 50.000; -60 rond de 12.500 en het restant van ƒ0 tot ƒ2.000. Totaal 4*6 miljoen. Het tekort over 1/972 werd zoals door het .bestuur voorgesteld en door de vergadering na nogal wat dis cussie aanvaard, weggewerkt op een eerlijke zij het niet op de meest galante manier. Maar in geldzaken is „galantie" een duur artikel. Het zwarte bessen- potje werd er n.l. volgens de richtlijnen van ons aller C. Bureau voor gebruikt. Persoonlijk hadden we over de gehele periode 1950 '1965 vrij veel 'bessen geveild en hoewel we nogal bewaarderig zijn konden ook wij onze veiling-brie ven uit die periode niet meer tonen. Eh alleen hierop wordt uitgekeerd, hetgeen o.i. ook juist is. We beho ren alzo bij de 96 die het tegen de 4 langeadem- bewaarders aflegden! Deze 4 krijgen ook prompt hun geld. Al met al een goede vergadering, met en kele gezonde kritische geluiden en de wetenschap dat we een actief bestuur hebben waarin de H. H. W. Jo- ziasse, S. Lutein, P. TonCzn werden herkozen en de heer Meliefste uit Middelburg de heer In 't Anker periodiek opvolgt in de R.v.T. We geloven een goed bestuur te hebben waarvan opvalt dat het een bijna geheel jonge nieuwe generatie is. Hiermede is dan Op iedere Thoolse veiling kan men zich daartoe ver voegen. Het abonnement betaalt zichzelf door wat men er van meepikt. Zo is er vorige week weer ruim aandacht 'besteed aan de tentoonstelling te Liempde, die dezer dagen gehouden is. In het bijzonder is dit jaar stilgestaan bij de mogelijkheden die het plastiek de groentekweker biedt. Naast de aardbeienteelt wordt het plastiek steeds meer gebruikt voor de augurken- en witlofteelt. Ook komt het gebruik van plastiektunnels weer meer in de belangstelling. Toch komt het ons voor, dat voor onze streek de tunnels moeilijk opgang zullen maken, omdat zonder be schutting de plastiektunnel te vlug stuk waait, zoals door enkele beginnelingen alreeds is ondervonden. Juist met de ervaringen die anderen hebben opge daan, kan men zijn voordeel doen, maar met de no dige voorzichtigheid zal 'het ook nuttig zijn een wel bewust doel na te streven. Met altijd te blijven hin ken op twee gedachten zal men nooit tot een goed re sultaat kunnen geraken. Zo mogelijk zal de band tus sen het gewone organisatielid en de steeds op hoger niveau werkende bestuurders nauwer moeten worden aangehaald. Het is dringend noodzakelijk dat ook de gewone leden zich ervan bewust moeten zijn, dat ook het organisatieleven soms aan vernieuwingen toe is om zijn funktie waardig te blijven. Vanzelfsprekend zullen zij moeten worden voorgelicht naar het hoe en waarom van soms onbegrijpelijke dingen. Wanneer ieder zijn taak naar behoren tracht uit te voeren dan hoeft men nog niet bang van de toekomst te zijn! WAARSCHUWING GEBRUIK BESTRIJDINGSMIDDELEN TIJDENS DE BLOEIPERIODE Het is algemeen bekend, dat men bloeiende vruchtbomen niet mag spuiten met de voor bijen giftige middelen. Bloeiende paardebloemen moe ten voor het spuiten afgemaaid worden. Denk ook aan de bijen bij het spuiten vlak voor en vlak na de bloei. Bij de buren kunnen de andere fruitsoorten of rassen al of nog in bloei staan. Overtuig u daarom goed, of al dan niet gespo ten kan worden. Bij onvoldoende voorzorgen bent u strafbaar. WAARSCHUWING GEBRUIK BESTRIJDINGSMIDDELEN TWEE WEKEN NA DE BLOEI Het gebruik van carbaryl voor vruchtdunning in Golden Delicious is een zeer giftig middel voor honingbijen, hommels en wilde bijen. Denk ook aan bloeiende onkruiden en drinkplaatsen van bijen (zoals plassen in karresporen)Voor dat gespoten wordt, moeten de bloeiende onkrui den eerst afgemaaid worden. ook het sprookje uit de wereld dat er geen jonge krachten zouden zijn en ook de nonsens dat ze het niet zouden kunnen! Met dit opbeurend geluid mo gen we ons artikel eindigen en de vele andere punten voor een volgende keer bewaren! (Zie verder pag. 17) Vorige week woensdag werd in Middelburg de al gemene jaarvergadering gehouden van de Coöp. vei ling „Walcheren" te Middelburg. Bij die gelegenheid heeft voorzitter A. Don van deze veiling behartens- waardige opmerkingen gemaakt over de bruikbaar heid van de veiling om tegen zo goed mogelijke prijs, tegen zo laag mogelijke kosten de produkten af te zetten, zowel plaatselijk als ook via andere veilingen. We willen deze week aandacht besteden aan deze rede van de Walcherse veilingvoorzitter omdat hij din gen heeft gezegd die voor elke tuinder in Zeeland en daar buiten van belang zijn. Met grote koppen bracht de dagbladpers naar aan leiding van hetgeen de heer Don heeft meegedeeld het bericht dat de Walcherse veiling zich wil aanslui pen bij de in het zuid-westen gevormde veilingcom binatie Zuid-Holland-Zuid. Er werden volgens die ver slagen ook nog al wat kritische opmerkingen gemaakt over de houding van de Zuid-Bevelandse veilingen die met elkaar in ©en samenwerkingsgesprek zijn. Het blijkt dat de heer Don heeft gesteld dat één veiling in Zeeland met een omzet van 30 miljoen gul den geen levensvatbaarheid heeft, maar dan gezien in het licht van één grote veiling Zuid-Holland-Zuid te Barendrecht. Hij is van mening dat de grote vei ling met een omzet van honderd miljoen gulden die er bij Barendrecht komt en waarin zes bestaande vei lingen samen gaan, een grote zuigkracht zal blijken te hebben op het Zeeuwse gebied. De heer Don zei voorts van mening te zijn dat de Zeeuwse veilingle den zich beter moeten laten informeren en bereid moeten zijn om eigen autonomie op te geven. Volgens hem is men in Zeeland bezig de boot te missen om dat men niet durft of wil kiezen voor iets groots. Men knijpt in stoelleuningen of men is chauvinistisch. Hij stelde dat door al het geleuter en het opwerpen van bezwaren, de teler de rekening zal moeten betalen. In Zeeland is men volgens hem nogal tevredien over zichzelf nu gekozen is voor een topcoöperatie. Men wil opgaan in groter verband en durft zelfs te stellen dat de kosten op langere termijn niet zijn op te bren gen, maar dan dient men ook te durven beslissen. De heer Don vond dat met name de veiling Goes zichzelf niet heeft kunnen overwinnen. Als ideale op- lossig zou men volgens hem kunrifön zien: één afzet punt in Zeeland als onderdeel van één groter geheel. In ieder geval is het volgens de Walcherse veiling voorzitter geen oplossing die nu wordt nagestreefd in het Zeeuwse. Daarom heeft hij als voorzitter van „Walcheren" reeds enkele keren een onderhoud ge had met de voorzitter van de nieuwe veiling Zuid- Holland-Zuid over toetreding tot deze nieuwe veiling in oprichting De heer Don heeft in zijn openingsrede verder nog eens nadrukkelijk gesteld dat men het buiten de vei ling om verkopen niet kan gedogen. De veiling wordt dan uitgehold tot nadeel van de leden. Op Walche ren wil men niet lijdzaam toezten wanneer er buiten de veiling om wordt verkocht. Het bestuur overweegt de leden die dit doen, een aanslag voor veilingkosten op te leggen. Met nadruk wees spreker er op dat de ervaring nog altijd leert dat geen betere prijsvorming tot stand komt dan onder de meest optimale omstandigheden veilen. Volgens hem wordt het succes van de veiling om hoge mate bepaald door de mate van samenwer king tussen de leden. Zij moeten daarom ook zorgen voor een regelmatige aanvoer, opdat het kopersbe stand zich daarnaar kan richten. Wat dat betreft was de heer Don niet zo gerust op de vermindering van het aantal kopers. Het kan in de toekomst de prijs vorming .wel eens nadelig beïnvloeden. Vandaar dat hij kwam tot zijn opmerking over de noodzaak om tot een vergaande concentratie van het aanbod op één punt te komen. Het moet erkend worden dat de rede van de heer Don, nadat ze in de pers was verschenen, nogal in druk heeft gemaakt in Zeeuwse tuinbouwkringen. Zo werden er nogal wat opmerkingen gehoord in de geest van: „Die man heeft gelijk, hij ziet het goed zitten". Anderzijds waren er ook die de problemen toch wel iets anders zagen liggen. Die vroegen zich af of door de heer Don de zaken niet al te veel vanuit de Wal cherse groenteteeltsector werden benaderd. Dat het voor de Walcherse veilingleden een goede zaak zou kunnen zijn hun groentepakket via de veiling Zuid- Holland-Zuid tot waarde te brengen zal wel juist zijn, want wanneer er gesproken wordt over een veiling met een omzet van honderd miljoen gulden, zoals die er bij Barendrecht komt, dan betreft dat in hoofd zaak de groenteveiling. Het fruit neemt echter in deze omzet slechts een ondergeschikte positie in. En zo vragen die anderen zich af is de fruitomzet van 30 miljoen gulden bij een Zeeuwse veiling, dan geen grote omzet? Is er dan geen sprake van een fruit- pakketaanbod, dat nergens in Nederland te koop is, zowel naar variatie als naar kwaliteit? Dat het met de fruitafzet dezelfde kant op zou moeten als met de groenten is voor hen ook de grote vraag. Het ligt nu eenmaal niet zo gemakkelijk want het aanvoerpatroon van onze Zeeuwse tuinbouw is zeer gevarieerd. En zo hoorden we ook de mening dat de veilingen nog steeds verlengstukken zijn van de bedrijven van de telers, met als taak de afzet zo goed mogelijk ge stalte te geven. De discussie over hoe deze afzet het beste gerealiseerd kan worden blijkt een lange moei zame Zeeuwse weg te zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15