ik zeg maarzo... met opslagen ventilatie- problemen moet u naar Tolsma Techniek TOLSMA TECHN EK Van gritbak tot volautomatische gritverdeler 14 F. EDZERS C.P.V. Tilburg DE KALKVOORZIENING OP LEGBATTERIJEN IN de tijd, dat onze legkippen een topproduktie van nauwelijks 80 haalden, was de eischaalkwali teit vrijwel geen probleem. Het gebruik van onvolle dig voeder was tot voor enkele jaren nog algemeen gebruikelijk, evenals het regelmatig bijvoeren van grit. De kippen gehouden op de grond werden door de aanwezigheid van gritbakken in de gelegenheid gesteld naar behoefte grit op te nemen. Nadat het volledige voeder in omloop is gekomen, is de gritbak en 'het bijvoeren van grit echter ver dwenen. Maar dit was niet de enige verandering in onze legpluimveehouderij. De fokkers van onze leg rassen hebben steeds geprobeerd de produktie hoger op te voeren, hetgeen een aantal van hen uitstekend is gelukt. Het is thans heel normaal als er dagproduk- ties van 90 worden gehaald. Daarbij komt nog, dat het steeds meer gebruikelijk wordt voor deze hoog produktieve rassen een produktieperiode van 15 a 16 maanden aan te houden. Vooral in de laatste leg- maanden loopt de schaalkwaliteit sterk terug. Het, behoort niet tot de uitzonderingen wanneer 10 slechte eischalen voorkomen. Dit euvel kost veel ex tra werk en heeft een ongunstige invloed op het werktempo, een reden waarom dit niet meer geac cepteerd kan worden. Wij leven nu éénmaal in een tijdperk dat elk uur nuttig besteed moet worden. Werkbesparing is ook juist één van de redenen waarom het volledige voeder de markt heeft ver overd. Van de voederleveranciers wordt echter ver wacht, dat de voedersamenstelling zodanig is uitge balanceerd dat dit voeder voor elk ras en iedere pro duktieperiode geschikt is. Het bijvoeren van grit wordt door velen als een overbodige luxe gezien. Wij moeten ons echter de vraag stellen of wij met deze voedermethode op de goede weg zijn. Is het 'mogelijk een voedersamenstelling te maken, die voor alle leg rassen en voor elk produktieniveau juist is? Waar schijnlijk is dit ten aanzien van de grit voorziening niet mogelijk, hoewel de meningen hierover zeer ver schillen. AAN WELK ADVIES MOET DE PLUIMVEEHOUDER ZICH HOUDEN? IVE voorlichter van de voederindustrie vindt het bij- voeren van grit niet altijd nodig, terwijl de voorlichter van het fokbedrijf het bijvoeren van grit gewenst vindt. Het is jammer dat deze meningsver schillen er zijn. Het betekent echter wel, dat er op dit punt in gezamenlijk overleg nog veel te bereiken valt. De moeilijkheid blijft echter, dat de fokkers de voederleveranciers niet rechtstreeks durft aan te val len en omgekeerd wil ook de voederindustrie liever goede maatjes met de fokkers blijven. Het gevolg is dat er niets gebeurt en dat de pluimveehouder de du pe hiervan dreigt te worden. De pluimveehouder is alleen geïnteresseerd in dat ras, dat hem de hoogste netto winst oplevert. Wan neer dit de hoog produktieve rassen zouden zijn, dan moeten wij gezamenlijk proberen de eischaal te ver beteren. In de praktijk bestaat de indruk, dat het bij voeren van grit niet nodig wordt geacht. Het is hier bij de vraag of de kalk in de juiste vorm in het voe der aanwezig is. Een andere vraag is, of het wel juist is dat de dieren vanaf het begin tot het einde der pro duktie steeds dezelfde hoeveelheid kalk tot hun be schikking hebben. Ook weten wij dat er verschillen de soorten grit in de handel zijn, waarbij moet wor den bedacht dat het nuttig effect van dit produkt me de door de fijnheid wordt beïnvloed. Indien nu duidelijk mocht blijken, dat de eischaal via het voeder niet te verbeteren is, dan zullen de fokkers zich de vraag moeten stellen of zij met deze hoog produktieve legrassen op de goede weg zijn. Het is thans de hoogste tijd dat er in georganiseerd ver band gewerkt gaat worden. De slechte eischalen kos ten de pluimveehouder geld, maar ook de eierhandel ondervindt hiervan de nodige nadelen. Het verstrekken van grit is op vele batterij bedrij ven een probleem. Dit kan mede de oorzaak zijn dat er te onregelmatig grit wordt bijgevoerd. Het één of twee maal per week voeren van grit geeft niet het gewenste resultaat en kan zelfs een ongunstige in vloed op de produktie uitoefenen. Het is daarom prettig te kunnen melden, dat dit tijdrovende werk voorgoed tot het verleden behoort. EEN VOLAUTOMATISCHE GRITVERDELER rT pluimveehouders niet alleen ondernemers en pluimveeverzorgers zijn, bleek mij op het leg- batterij bedrijf van de heer Van Oosten te Krabben- dijke, die de uitvinder is van de volautomatische grit verdeler. De heer Van Oosten heeft 11.000 legkippen, die regelmatig extra grit krijgen toegediend. Het is bekend dat het toedienen van grit veel werk bete kent, terwijl 'een juiste verdeling problemen geeft. Door de pluimveehouders wordt dit als een noodza kelijk kwaad geaccepteerd, maar de heer Van Oosten dacht hier anders over. In de pluimveehouderij staat de automatisering op een hoog peil, behalve de grit- voorziening. Het is bijzonder interessant dat het juist iemand uit de praktijk is geweest, die het probleem „gritvoorziening" nader heeft onderzocht en kans heeft gezien een voor ons allen zeer groot probleem op te lossen. Zoals het veelal met uitvinders gaat, is het ook de heer Van Oosten pas na veel passen en meten gelukt een apparaat te ontwerpen, dat in staat is op elk gewenst tijdstip en in elke gewenste hoe veelheid grit aan de kippen toe te dienen. De gritverdeler staat in verbinding met de voeder silo. Het doseerapparaat is aan een vijzel gekoppeld en zorgt er voor dat de juiste hoeveelheid grit wordt meegenomen. Het systeem werkt zeer nauwkeurig. Aan de hand van zeefproeven is gebleken, dat het grit goed verdeeld in de voedergoot aanwezig is. Wij mogen de heer Van Oosten dankbaar zijn voor deze De heer W. van Oosten en zijn volautomatische gritbak uitvinding. In de eerste plaats betekent dit een grote arbeidsbesparing en in de tweede plaats zal door het gebruik Van de gritverdeler regelmatiger grit aan on ze legkippen worden verstrekt. Het geheel betekent een belangrijke bijdrage tot het bereiken van een be tere eischaalkwaliteit, hetgeen moeilijk in geld is uit te drukken. De prijs van deze gritverdeler behoeft voor de meeste pluimveehouders geen 'belemmering te zijn. De voordelen die hier tegenover staan zijn zo danig dat wij het betreuren, dat dit apparaat niet eer der is uitgevonden. Wij mogen dan ook verwachten dat binnen niet al te lange tijd deze unieke Zeeuwse uitvinding op vele pluim veebedrijven in binnen- en buitenland ingang zal vinden! GEEFT UW ADRESVERAN DERING OP AAN DE REDAKTIE GROTE MARKT 28 GOES TEL. 01100—5010 leder in zijn vak, zeggen we altijd maar. Tolsma Techniek is al jarenlang lucht behandelingsadviseur. Ze hebben zich bekwaamd in de problematiek rond de opslag, de droging, de koeling en de ventilering van bijv. aardappelen. Maar dat kunnen voor hetzelfde geld uien zijn. Of bieten. Of knollen. Of bollen. Ze hebben daarvoor een ronduit uniek systeem ter beschikking. Dat enerzijds bestaat uit vrijstaande, vrijdragende, demontabele Tolnop keerwanden met net zo veel schepluiken als u wilt. En anderzijds uit het Tolsma driehoek ventilatiesysteem, bestaande uit samen- klapbare, driehoekige luchtkokers met bijpassende ventilatoren In alle denkbare kapaciteiten. De praktijk bewijst keer op keer dat akkerbouwprodukten bijzonder veel baat hebben bij dit systeem. Evenals bij het ondergrondse bewaarsysteem, waarvoor Tolsma ventilatoren met vierkant voorfront levert van 1 tot 15 P.K. En niet alleen hiervoor maar voor alle voorkomende ventilatieproblemen. Voor u wellicht voldoende reden om eens kontakt met Tolsma op te nemen. Bel even of stuur een lege envelop met uw naam en adres aan antwoordnummer 18 in Emmeloord. li» Havenstraat 18 Emmeloord Tel. (05270) 4755*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 14