1 «1 n 1 25 JAAR Werktuigen in de ring Kuilvoer en zomerstalvoedering 0 Liempde MET medewerking van de Rijkstuin- en landbouw voorlichtingsdienst, de Wageningse Instituten en in overleg met de Federatie „Het Landbouwwerktuig" organiseert de Tuirabouw-bond NCB dit jaar voor de 25e maal de bekende werktuigendagen te Liempde en wel op woensdag 9 en donderdag 10 mei a.s. De officiële opening op 9 mei zal om 9.30 uur door Mr. Pieter van Vollenhoven in gezelschap van H.K.H. Prinses Margriet geschieden. Het landgoed „Velder" is wederom voof deze werktuigendagen ter beschikking gesteld. Het ligt tussen Eindhoven en 's-Hertogenbosch, vlakbij rijksweg E 9 en is via de halte Liempde ook per spoor te bereiken. Beide werktuigendagen zijn voor de bezoekers open: gesteld vanaf 8.30 tot 17.00 uur De normale toegangs prijs is 5,per persoon, de catalogus 1,Voor groepen gereduceerde toegangsprijs. Er zijn op de ver schillende stations voordelige trein-toegangsbiljetten ver krijgbaar die recht geven op een treinretour halte Liemp de (aan spoorlijn Boxtel en Best) en toegangsbewijs tot de tentoonstelling. Op de stations is de dienstregeling aangegeven van de treinen die bij de speciale halte Liempde stoppen. Bij treinen die daar niet stoppen moet te Eindhoven of Den Bosch overgestapt worden. Liempde heeft naast de tentoongestelde werktuigen in het bijzonder gericht op de Brabantse omstandigheden, bedrijven en bedrijfsvoering het aantrekkelijke van de verschillende demonstraties. Uit de veelheid van onder werpen die er te zien zullen zijn, geven wij onderstaand een kort overzicht en voorzover de plaatsruimte dit toe laat enkele nadere bijzonderheden. A. Terrein Regeninstallaties Demonstratie en expositie met beregening voor land en tuinbouwbedrijven, plantsoenen en sportvelden. Prak tisch alle fabrikaten uit Nederland, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Israël en Amerika zijn vertegenwoor digd. Er is een „geleide" demonstratie met arbeidsbe sparende apparatuur. B. Terrein Spuitmachines, Cirkelmaaiers en Hefmasten Demonstratie voor de fruitteelt in een 3 ha grote fruit- tuin. C. Terrein Vierwielige trekkers - slootreiniging - ont smetting Demonstratie door een fabrieksteam van Oostenrijkse trekkers alsmede demonstratie met taludmaaiers en nieuwe ontsmettingsmachines. D. Terrein nieuwe machines en werktuigen voor de landbouw 16 firma's komen uit met ongeveer 40 machines en werktuigen die „Nieuw zijn voor Liempde". Hieronder zijn enkele spectaculaire ontwikkelingen waarmee 'voor het eerst in Nederland wordt gedemonstreerd. E. Machines voor Bosbouw en groenvoorziening Speciale demonstratie van de Ned. Heidemij met ma chines voor het verplanten van grote bomen. Voorts de monstreren hier nog 5 firma's met machines voor hout bewerking. F. Terrein Recreatie rond de boerderij Op dit terrein zullen diverse typen caravans met bij behorende recreatie-artikelen zoals b.v. zwembaden, wor den geëxposeerd. H. Terrein Ring Hier worden 30 machines voorgereden en toegelicht door het Consulentschap voor landbouwwerktuigen Wa- geningen. Dit consulentschap alsmede het I.L.R. Wage- ningen komen hier uit met een presentatie. K. Terrein Vierwiliege trekkers - Draineermachines Demonstratie door een fabrieksteam van een Duitse trekkerfabriek. 5 firma's demonstreren hier met draineer machines waaronder enkele met radiografische besturing en electronische diepteregeling. L. Terrein 4- en 2-wielige trekkers met werktuigen voor de tuinbouw Firma's laten hier diverse bewerkingen zien met on geveer 60 machines voor de tuinbouw. Het zijn speciaal voor de tuinbouw gebouwde trekkers met spitmachines, frezen, plantmachines, ploegen, maaiwerktuigen etc. M. Terrein Grond verzetmachines Demonstraties met hydraulische kranen, graafmachines en slotenreinigers. N. Terrein Voorlichting algemeen Provinciale Directie voor Bedrijfsontwikkeling Tilburg in samenwerking met diverse Consulentschappen, Wage ningse Instituten, Proefstations en Organisaties toont hier diverse stallen met inrichting, levend vee, voorlich ting op gebjed van rundvleespi'oduktie, modernisering van het landbouwbedrijf, grasland, maisteelt, melkwin- ning, schapenhouderij, milieuzaken, diergezondheid en batterijen voor konijnen. O. Terrein Voorlichting Tuinbouw Het consulentschap voor de tuinbouw Tilburg geeft demonstraties van Mechanisatie aardbeienteelt - groente teelt - ondergrondse beregening rooien boomteeltgewas- sen. In de kas de Ned. Gasunie - Centrale Co2 voorzie ning - Watervoorziening bij tomaten Voorlichting cham pignons en aardbeien. Het C. v. B. en A. te Wageningen geeft voorlichting over Verwarming, mechanisatie, wa tervoorziening, arbeid. Het I.T.T. Wageningen toont diverse aspecten van watervoorziening in de Tuinbouw. P. Terrein Tentoonstelling Tuinbouw Firma's exposeren met kassenbouw, verwarming, kas- beregening, klimaatsbeheersing, sorteer-, oogst-, was- en rooimachines, trekkers, koelcellen, transportmiddelen (op een oppervlakte van 1 ha). Deze presentatie wordt thans mede verzorgd door de N.F.O. in samenwerking met het Sprenger instituut te Wageningen. T. Terrein Tentoonstelling algemeen Firma's exposeren trekkers, machines, werktuigen, ge reedschappen stallen- en schurenbouw, zaden, planten, meststoffen en varia op een terrein van 7 ha. De werktuigen die dit jaar in Liempde in de ring zullen worden voorgereden en toegelicht behoren tot de groep werktuigen voor het uithalen van kuilvoer en tot de groep werktui gen voor de zomerstalvoedering. Het voorrijden en de bespreking beide dagen om 11.00 uur en 14.30 uur. pE mechanisatie voor het uithalen van kuilvoer voor. ziet in een dringende behoefte om zwaar en on aangenaam handwerk te vervangen door machines. Af hankelijk van de grootte van de veestapel zijn op een veehouderijbedrijf dagelijks al gauw enkele tonnen kuil voer nodig. Het is dus niet verwonderlijk dat er thans veel belangstelling is voor deze werktuigen ,die niet alleen een arbeidsbesparing maar vooral ook een arbeids- verlichting geven. We kunnen ze indelen in de volgende groepen: werktuigen voor het lossteken van het kuilvoer werktuigen aan de voorlader werktuigen aan de herinrichting andere werktuigen Door de firma De Boer te Leeuwarden wordt een elek trisch aangedreven silagemes in de handel gebracht. Daarmee kan het kuilvoer tot een diepte van 50 cm wor den gesplit. Vooral in combinatie met een grasvork is dit een goed werktuig. Tot de werktuigen aan de voorlader behoren de kuil- voergrijpers Wifo en Reco en de kuilvoervorken Lien en Faucheux. De Wifo, de Reco en de Lien kunnen ook aan de achterlader worden bevestigd. Door middel van een hydraulische cilinder worden ze in het voer gedrukt. Be vestigd aan de voorlader kan het voer op een wagen worden geladen of rechtstreeks naar de voergang wor den gebracht. Bekende werktuigen aan de herinrichting zijn o.m. de Silofox en de Mentor. Mentor komt met een geheel nieuw werktuig. Met een hydraulisch bediende schop wordt een blok voer van ca. 2 m3 (700 kg) losgestoken. Verwacht mag worden dat voor deze apparatuur veel belangstel ling zal bestaan. Ook de grasvorken behoren tot deze groep. Interessant is dat er enkele vorken komen met een breedte van ca. 2,30 m, die zijn voorzien van een hydraulisch afschuifbord. Ook voor het opzetten van de hoop is dit een belangrijke verbetering. Tot de andere werktuigen behoren de hydraulische kranen .waarvan er één op een opraapwagen is gebouwd op een opraapwagen, terwijl de Oswalt silolosser op een trekker is gemonteerd. Dit werktuig, dat uit Amerika komt, is in onderzoek bij het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie te Wageningen. Voor het laden van in pakken geperst voorgedroogc} gras zal de Farm hand klauwvork worden getoond. Tijdens de tentoonstel- lingsdagen is een nieuw vluschrift over het uithalen van kuilvoer gratis verkrijgbaar. WERKTUIGEN VOOR ZOMERSTALVOEDERING Een andere groep werktuigen die in de ring besproken zullen worden zijn de werktuigen voor de zomerstalvoe dering. Bij zomerstalvoedering wordt het gras gemaaid en op stal aan de koeien verstrekt. Voor dit systeem be staat een toenemende belangstelling, vooral op bedrijven met een ongunstige verkaveling. In vergelijking met be drijven die het vee dag en nacht in de wei hebben kan bij zomerstalvoedering een halve grootvee-eenheid per ha meer worden gehouden. Voor het maaien kan een maaibalk of een cirkelmaaier worden gebruikt. De firma Sieberg te Ede zal de Deutz Intrac tonen met een Fahr cirkelmaaier voorop en een opraapwagen erachter. Op deze wijze wordt het maaien en laden in één werkgang uitgevoerd. Om het voer rechtstreeks zonder handwerk voor de koeien te brengen zal een Strautmann opraap wagen worden uitgerust met een opvoertransporteur en een dwarsafvoerbandje, terwijl een wagen van het merk Pöttinger zal worden voorzien van loswalsen en een vijzel. Voor grote bedrijven kan het hakselen interessant zijn. De hakselaars zullen worden getoond met een twee- of vierwielige wagen, die het gras ook rechtstreeks voor het vee brengt. Ir. L. VAN LOO Consulentschap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid. it.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9