MECHANISATÏE- NIEUWS B.O.V.A.L. Dit jaar zeker 15 miljoen Forse omzetstijging Cebeco-FIandelsraad mechanisatiebedrijf Goes Nieuw voor oud Jaarvergadering 6 Door Vicon Verkoop Nederland B.V. is in de afge lopen wintermaanden de oudste nog in gebruik zijnde Acrobat Harkkeerder opgespoord. Daartoe werden in verschillende landbouwbladen advertenties geplaatst waarin de bezitters van oude Acrobat harkkeerders verzocht werden zich te melden. Vele honderden Acrobat gebruikers stuurden niet alleen het gevraag- In de de vorige week gehouden jaarvergadering van de Bond van Agrarische Loonbedrijven is o.m. door de secretaris een overzicht gegeven van de belang rijkste aktiviteiten van de Bond in 1972. Kritisch stelt de B.O.V.A.L. zich op ten aanzien van rentesubsidies en startpremies voor samenwerkingsverbanden. Ter zake van de rentesubsidies stelt de BOVAL zich op het standpunt dat deze op de aanschaf van machines aan samenwerkingsvormen overbodig is. In Neder land is met de bestaande overmechanisatie, aldus de B.O.V.A.L., daaraan geen behoefte. Investeren in klei ne machines die niet of nauwelijks rendabel te maken zijn op eigen landbouwbedrijf zou een stap terug be tekenen in de vooruitgang in de mechanisatie. Het vormen van combinaties van boeren met het doel ge zamenlijk de grote moderne machines rendabel te ex ploiteren, is al enige jaren zonder succes gepropa geerd, zo wordt geconstateerd. De vele landbouwers die gebruik maken van en aangewezen zijn op de loonwerker zijn uitgeschakeld voor het verkrijgen van rentesubsidies, zo constateert de B.O.V.A.L. In de E.E.G.-voorwaarden was geen ruimte voor de loonwerker opengelaten. Brussel er kent de loonwerker (nog) niet. Op internationaal ni veau wil men hierin verandering trachten aan te brenge. De B.O.V.A.L. stelt dat wil men werkelijk nieuwe ontwikkelingen stimuleren cm de landbouw op een hoger plan te brengen, ook aan de subsidiëring van de samenwerking boer/loonwerker een kans Het Landbouwmechanisatiebedrijf in Goes mag niet klagen over de verkoop van werktuigen en machines. De omzet ligt ongeveer 30 hoger dan vorig jaar. Dit betekent een indrukwekkende stijging. De ver klaring hiervoor ligt overigens wel voor de hand, namelijk de betere uitkomsten in de landbouw. Na een paar slechte boerenjaren is er nu de mogelijk heid weer te investeren in de mechanisatie. Enkele jaren zijn aanschaffingen uitgesteld, die nu ingehaald kunnen worden. Daarnaast is duidelijk sprake van versnelde aanschaf mede tegen de achtergrond van de prijsstijgingen. Tot nu toe zijn de prijsverhogingen beperkt gebleven, maar de verwachting is dat in de loop van dit jaar de prijzen verder zullen stijgen. Een van de belangrijkste oorzaken hiervoor is de opwaardering van de Duitse mark (DM). West- Duitsland levert niet alleen werktuigen, maar ook veel materiaal aan andere werktuigen producerende landen in West-Europa. De DM heeft zo een sleutel positie, zodat de landen meer eigen valuta moeten is de prijs van dit werktuig sinds die tijd nauwelijks gestegen. In 16 jaar werden in totaal ca 2100 ha met de machine bewerkt. Reparatiekosten, afschrijvingen enz. meegerekend, werd een kostprijs per ha bere kend van 0,54. De Gebr. K amer stelden hun 16 jaar oude Acrobat weer ter beschikking van Vicon en het is wel zeker dient te worden gegeven. Begonnen is met de uitwer king van de moderniseringsrichtlijn tot het verstrek ken van een startpremie voor samenwerkingsverban den in land- en tuinbouw. Deze startsubsidies kunnen ook verleend worden aan samenwerkingsvormen die een rationeler gebruik van de werktuigen beogen, met name de machineringen. Instemmend met de op vatting van ir. Cruq, dat de machinering slechts be doeld kan zijn om de aanwezige machines bij de boe ren/leden zo snel mogelijk te liquideren en dat de grote machines thuis horen op loonbedrijven, kan de startpremie dit proces alleen maar versnellen. Het creëren van machineringen mag, aldus de opvatting van de B.O.V.A.L., nimmer 'bedoeld zijn als concur rentie van de bonafide loonbedrijven. Wanneer men de positie van de loonbedijven gaat ondermijnen, stelt men de mechanisatie op de helling. LOONWERK IN SUIKERBIETENTEELT Op de jaarvergadering belichtte drs K. C. van Kem pen enkele aspecten van het loonwerk in de land bouw, in het bijzonder met betrekking tot de suiker bietenteelt. Nederland neemt terzake van loonwerk een bijzon dere positie in in West-Europa en ook in de E.E.G. In Nederland wordt 70 van de suikerbieten door loonwerkers geoogst, een percentage dat alleen wordt overtroffen door Ierland met 80 en op de voet ge volgd door België met 60 In andere Westeuropese landen loopt dit percentage uiteen van 8 (Engeland) tot 30 (Zweden). Evenals de landbouwbedrijven moe ten ook de loonbedrijven rekening houden met de ont wikkelingen in de maatschappij en met name in de landbouw en de daarmee verbonden afzet- en ver werkingskanalen. Dat betekent dat zij rekening moe ten houden met verdergaande specialisaties, bedrijfs- vergrotingen en samenwerkingen. KWALITEIT EN TOELEVERING Bij onvoldoende zorg voor de kwaliteit en toeleve ringstempo lopen de boeren en de loonwerkers de kans, dat handel en industrie verder gaan penetreren neertellen voor zowel werktuigen als materialen en dit leidt onvermijdelijk tot prijsstijgingen. Ook in ons land. GOEDE POSITIE De werktuigenhandel is door de omzetstijging mo menteel wat stabieler in deze zin, dat het aantal be drijven vrijwel constant blijft. De voorafgaande jaren zijn door de omzetdaling bijzonder moeilijk geweest, zodat een aantal het hoofd in de schoot heeft ge legd. Het Cebeco-Iiandelsraad bedrijf in Goes heeft de depressie uitstekend weerstaan en mocht zelfs nog omzetstijgingen boeken. Het bedrijf heeft een goede positie verkregen met als werkgebied de provincie Zeeland, de Zuidholland se eilanden, West-Brabant met het Land van Heus- den en Altena met de Biesbosch en sedert kort ook de Alblasserwaard (Giessenburg). Het beschikt over 15 steunpunten, zodat de afstanden kort zijn en de service vlot. Een goede organisatie geeft vertrouwen bij de afnemers en vergroot de kansen op het voort bestaan, zodat de voorzieningen ook voor de toekomst bestendigd blijven. Dit is belangrijk, omdat door de nog steeds verder gaande mechanisatie de afnemers zich in hoge mate gesteund moeten weten door een goed geoutilleerd hulpbedrijf zoals dat van Cebeco-Handelsraad in Goes. Het bedrijf heeft momenteel een personeelsbestand van 110, waarvan 70 monteurs. We hebben hier te maken met een gespecialiseerd bedrijf, dat in deze tijd alle zeilen wil bijzetten om land- en tuinbouw op het vlak van de mechanisatie alles te geven wat maar mogelijk is. GROTERE WERKTUIGEN De grotere machines zijn nog steeds in opmars. De oorzaken zijn duidelijk: schaalvergroting in land- en tuinbouw door het samenvoegen van bedrijven en door combinaties. Oim als voorbeeld de trekkers te noemen. In het verkoopprogramma van Cebeco-Han delsraad Goes is de lichtste trekker nu al 45 PK (Sa- me). In het thans lopende boekjaar zijn rond 125 trekkers verkocht, waarvan veruit de meesten met vierwielaandrijving, hetgeen mede van belang is voor de voorjaarswerkzaamheden. De Same fabriek in Ita lië is de grootste fabriek wat betreft trekkers met vierwielaandrijving. Wat voor de trekkers geldt, geldt evenzeer voor de aardappel- en bietenrooiers. Dit jaar zullen vermoe delijk 8 zelfrijdende (2-rijige) aardappel- en uien- rooiers worden verkocht en dan praten we over ap paraten van 70 a 80.000,per stuk. Over investe ren gesproken. Noemen we daarbij de aflevering van 200 pootmachines (een verdubbeling vergeleken met vorig jaar), terwijl de omzet aan stortbakken eveii- eens verdubbeld is. NIEUWE LIJNEN De nieuwste ontwikkeling is het multi-funktionele gebruik van machines door verwisseling van sets. We denken aan de 3-rijige getrokken Amac bietenrooier, (Zie verder pag. 11) p.rtfrt iaïT-CZ2 in het gebied waarin wij thans werken, aldus drs Van Kempen. Hij constateerde dat bij de conservenindus- trie dit proces reeds aan de gang is. Ook neemt 'het aantal industrie- en handelsondernemingen toe, dat via het huren van land of een andere overeenkomst voor aardappelen, uien, wortelen enz. hun kwalitei ten, hun soorten, hun toeleveringstempo veilig stel len door zelf de teelt en de oogst ter hand te nemen. Drs Van Kempen zag hier een duidelijk aspect van de rol van de loonwerker in de contractuele binding van de boer. Het lijkt echter niet mogelijk om een betaling naar kwaliteit in de loonwerktarieven in te voeren. In eerste instantie is en blijft de teler verantwoorde lijk voor de kwaliteit van het door hem geleverde produkt. De heer Van Kempen was van mening dat er meer informatie zal moeten komen over de relatie tussen kwaliteit en leveringstempo (dat is in feite beschikbaarstelling) en. de economische resultaten. In het kader van deze relatie zal naar andere kwaliteits normen moeten worden gezocht. Hij pleitte voor een goede en intensieve voorlichting aan boeren en loon werkers alsook aan afnemers/fabrikanten. BIETFABRIEK SUIKERFABRIEK De suikerbiet is een -van de eerste produkten ge weest waarvan de kwaliteit bij de levering wordt vastgesteld en daarop wordt uitbetaald. Niettemin is deze industrie in de eerste plaats bietfabriek geble ven en onvoldoende suikerfabriek geworden. De an dere faktoren die de kwaliteit bepalen en de rende menten en de kosten in de fabriek beïnvloeden ko men echter bij deze kwaliteitslbepaling onvoldoende tot gelding. De kwaliteit van het loonwerk komt in extreme ge vallen tot uiting in tarraboete of -premie, maar in ieder geval door de harde-weg-bijdrage, dus in -beta ling aan de teler. De vraag is of de teler in staat is om de financiële konsekwenties van de 'betalingsregeling onder alle omstandigheden geheel te overzien en te vertalen in een formulering waar de loonwerker mee kan wer-i ken. v. d. W. de serienummer, maar kwamen ook met praktische tips.. Het bleek dat de Gebr. Kramer, Communicatie- weg 27 te Assendelft de oudste Acrobat in gebruik hadden. Deze machine was in 1957 gekocht bij het Landbouw Mechanisatiebedrijf van de Gebr. Rijkhof te Assendelft. De machine kostte toen 786,Dank zij een ver doorgevoerde gemechaniseerde produktie dat deze machine op de komende RAI tentoonstelling zal worden getoond. Als tegenprestatie ontvingen zij van Vicon het nieuwste model Acrobat. Van dit eve nement werd bijgaande foto gemaakt. Sinds de introduktie zijn ca 200.000 „Acrobaten" verkocht. Aldus Vicon Verkoop Nederland B.V.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6