Rond de Schelde Opéénzetten van bieten vraagt veel zorg Gewassen groeien traag „Batig saldo" ook benutten voor verbeteringen en afzetstruktuur Voorlopig genoeg regen gehad 5 In de afgelopen maand april is op SCHOUWEN- DUIVELAND zeer weinig voorjaars<werk (verricht. De weersomstandigheden tot en met Pasen stonden het uitvoeren hiervan niet toe, behalve dan o.a. inzaaien van groenbemesters. Het voorjaarswerk ibetrof hoofd zakelijk het poten van de laatste aardappelen. In maart was reeds 90 van dit gewas gepoot. Het koude schrale weer in april was nu niet bepaald gunstig voor de groei. Die regen daarentegen was zeer welkom, zowel t.a.v. de kieming als t.a.v. de werking van de bodemherbiciden. De wintertarwe staat er goed zeer goed voor. Vele telers zullen gelukkig zijn dat ze de N-gift wat geminderd hebben of doelbewust gekozen hebben voor een gedeelde N-gift. De koude aprilmaand heeft de tarwe wel „benen" gegeven. Plaatselijk is voet ziekte geconstateerd en daarvoor geldt toepassing van 2 liter OCC per ha. Ook de zomergranen komen goed op. Denk vooral aan het feit dat in granen vele mogelijkheden zijn voor onkruidbestrijdingsmid delen. Onkruidbestrijding in de korte vruchten be gint in de granen! iDe suikerbieten kwamen nu niet bepaald florissant boven. Het opkomstpercentage is over het algemeen goed te noemen. De koude gaf een ongunstig beeld. Denk om de vele belagers in dit zo belangrijke ge was. Deze maand zal aan dit gewas normaliter veel zorg besteed worden: het opéénzetten!! Probleemloos is dit nog niet, maar het 'behoeft beslist geen pro bleem te worden. Toepassing van machinaal dunnen kan prima resultaat geven. Bij 24 blaadjes kan men reeds met de blinde dunner gaan werken. Verzorging van de aardappelen komt komende maand ook aan de orde. Voor de opbouw van de ruggen is het gewenst zo weinig mogelijk 'bewerkingen uit te voe ren. De opkomst der erwten was/is goed. Plaatselijk komt veel schade voor door vreterij van duiven. En kele percelen zijn reeds uitgereden. Hopelijk komt eindelijk eens t.a.v. dit mankement met legaal over leg tussen instanties/personen een oplossing ter voor koming van deze schade. Dit laatste wordt met het jaar erger, m.ajw. verbetering in deze is noodzakelijk. Anders (wel begrijpelijk, maar niet toe te juichen) kon wel eens individueel illegaal voor oplossing ge zorgd worden. Het maiszaaien is in de laatste week van april begonnen. Ons inziens was de grondtemperatuur niet voldoende voor een goede vlotte ibeginontwikke- ling, wat toch zeer belangrijk is voor dit gewas, aten we maar hopen dat de komende maand ons ho gere temperaturen bezorgt. 'Gunstig weer is wel noodzakelijk want in de komende maand moet heel wat verzorgingswerk gebeuren. We kunnen in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN al lesbehalve spreken van een vlotte voorjaarsgroei van de gewassen; uitgezonderd de wintertarwe, wel ke naar onze mening toch wel een normale groei te zien geeft. In vele tarwepercelen is momenteel al heel dui delijk de oogvlekkenziekte legeringsvoetziekte) te constateren. Terecht worden verdachte percelen ge spoten met 2'2,51. CCC om de dan te verwachten legering grotendeels tegen te gaan. Wellicht zullen we in de toekomst ook tegen voetziekten in granen een direkte bestrijding kunnen uitvoeren. Met de mogelijkheid om in de granen ook andere ziekten te lijf te gaan, waardoor de kg-opbrengst nog verder kan stijgen en het saldo per ha daardoor op een goed niveau blijft, zou dan de teelt van met name winter tarwe op veel bedrijven nog verder geïntensiveerd kunnen worden. Wie weet in bepaalde gevallen zelfs tot 100 De weersomstandigheden zijn blijkbaar ook reeds gunstig Voor de ontwikkeling van de meeldauw. Vooral in percelen met een dichte stand en die zijn er zeer veel is nu reeds meeldauw te vinden. Het verdere weersverloop zal in grote mate bepalen of we al dan niet hiertegen moeten gaan spuiten. Laten we niet alleen op de advertenties in de kran ten afgaan. Zoals we reeds stelden, verloopt de groei van de meeste gewassen traag. Enkele percelen vlas, maanzaad en bieten hébben van de nachtvorst ge leden. Een enkel perceel zelfs van een hagelbui. Als gevolg 'hiervan en wat 'betreft bieten ook wel van vreterij, zijn enkele percelen herzaaid moeten wor den. Er is veel tegen thrips gespoten. Slechts een en kele bietenteler heeft geen preventieve maatregelen genomen tegen vreterij in bieten bij de opkomst, met als gevolg dat herzaai nodig was. De laatste dagen van april boden de kans op een groot deel van de mais en bonen te zaaien. We wachten op rus tig, warm en zonnig weer. Dit zal de groei en het nog vele werk ten goede komen! Toen we deze week de voorpagina van het streek blad voor THOLEN en ST. PHILIPSLAND opsloe gen werden wij als agrariërs prettig verrast door een bijzonder goed kantlijn-artikel waarboven de treffen de 'kop stond van: „Batig Saldo". Voor zover u als lezer van de Eendracht'bode dit artikel niet gelezen mooht hebben, raden wij u aan dit alsnog te doen. Wij zouden zeggen: „Nu hoort u het ook eens van een ander!" De hoofdredacteur van genoemd streekblad consta teert dat oogstjaar 1972 financieel een batig saldo heeft opgeleverd, 'hetgeen zich niet alleen weerspie gelt in de portemonnaie van de agrariër, maar even zeer in de explotatie-overzichten van de dienstverle nende en aanverwante bedrijven van de handel en van de coöperaties. Terecht constateert de redactie dat het hier wellicht een uitschieter betreft en dat het danook zinvol is de uitkomsten goed te analyse ren en in het juiste kader zetten. Het zou een reden te meer moeten zijn om nu vanuit een gunstige uitgangspositie nu de hoofden by elkaar te steken, teneinde de kostenverzwarende inflatieontwikkeling in de toekomst beter aan te kunnen en met name worden daarbij de veilingen genoemd. Dit is zeer juist gezien, niet alleen in dit licht, maar ook al om dat de veilingen in Zuid-Holland en West-Brabant waarmee wij nogal wat contacten hebben, ook on dertussen zich gaan fuseren tot de veiling Zuid-Hol land Zuid. De Veranderingen in onze maatschappij grijpen in een versneld tempo plaats. In de vr- statistische sa menleving van vroeger waren er revoluties nodig om daarin ingrijpende veranderingen aan te brengen en iedereen leefde daarin bewust mee, om de dood eenvoudige reden dat ontkomen aan deze revolutio naire ontwikkeling niet mogelijk was. Thans zou men kunnen stellen is er sprake van een als maar door gaande revolutie en men zou zich kunnen afvragen of er dan nooit een fase van stabilisatie intreedt, of er dan nog steeds niet genoeg veranderd is, na al die veranderingen die wij al hebben beleefd en waar aan wij ons nog maar nauwelijks hebben aangepast. Binnen de agrarische sector blijft de strijd voort gaan om de producenten een acceptabel bestaan te garanderen. Helaas echter lukt dit niet voor alle bedrijfsgenoten en steeds moeten er collega's af haken. Hierdoor zien anderen kans om hun bedrijven te vergroten. Voor zover mogelijkheden om op deze wijze tot vergroting te komen niet aanwezig zijn. probeert men door intensivering en modernisering toch aan een redelijk inkomen te komen. Ook bij de handel en de verwerkingsbedrijven van agrarische producten gaan de structuurveranderingen snel en deze komen evenals elders in het economi sche leven neer op samengaan van ondernemingen of op beëindiging van de bedrijven. In de lange keten die onze producten af leggen om bij de consument te komen, treden steeds veran deringen op. O.i. staan wij als kleine producenten veel te weinig 'bij deze ontwikkeling stil en dat is toch heel erg verkeerd. Want daardoor schakelen wij wel eens te laat om en laten wij dikwijls nood zakelijke aanpassingen binnen ons bedrijf en in onze coöperaties achterwege! Laten wij daarom het „Batig Saldo" nu eens uitbuiten en allen onze schouders zet ten onder o.a. een verbetexde afzetstructuur van onze veilingen! Afgelopen week is er op ZUID-BE VEL AND een begin gemaakt met de inzaai van de korrel- en de snijmais. De grond lag er goed 'bij. De regen is echter af en toe de grote spelbreker geweest. Alles bij el kaar hebben we gedurende de maande april nog al wat regen gehad. Dit is hier en daar ook wel te zien aan de trekkersporen die in sommige gewassen voor de chemische onkruidbestrijding zijn gemaakt. Vocht versterkt de werking van de bodemherbiciden wel, maar we hébben nu toch wel echt genoeg van het goede gekregen. Voor de DNOC-bestrijding in die zo mergranen was het nog al eens te nat, terwijl boven dien af en toe de Wind nog al eens het spuiten onmo gelijk maakte. De suikerbieten zijn goed boven ge komen; de standdichtheid lijkt zeer goed te zijn. Het is nog niet mogelijk om met het doorslaan te kun nen beginnen. De groei is nog maar zeer matig, on danks de vroege zaai. In Zuid-Beveland is thans niet alleen in de land bouw, maar ook op de werken die in veel mindere mate belangrijk zijn voor de landbouw, veel te zien. De werken aan weerszijden van het Kanaal door Zuid-Beveland vorderen goed. Het zal toch nog wel enkele jaren duren eer we onder het kanaal door kunnen ryden. De bewoners in de omgeving hebben nu al met enkele problemen te maken gekregen. Door de verschillen in de ondergrond treden wat verzakkingen op, waardoor woningen en gebouwen hetzij scheefzakken of scheuren. Verder vraagt men zich af in 'hoeverre we deze zomer gevolgen kunnen verwachten van de sterke bronbemaling die nodig is om de bouwputten droog te maken en te houden. Ook bij de ScheldeRijn-verbinding voorbij Ril land is veel te zien. De Ver. v. Bedrijfsvoorl. Oost Zuid-Beveland hield daar vorige week een geslaagde excursie naar heen. Daar is heel wat meer te zien en te beluisteren dan dat men vanaf de rijksweg zou kunnen verwachten. (Zie verder pag. 7.) Met het politieke klimaat heeft het dit voorjaar in ons kleine landje ook niet erg meegezeten. Voorspel lingen waren niet van de luoht en meer dan eens be grepen we er niets meer van. Het kon vriezen en het kon dooien, maar al met al heeft het erg lang ge duurd. Ook met de vergrote E.E.G. schijnt het moei lijker te zijn om de nodige bewindslieden te vinden welke in diverse talen tot eenr accoord kunnen ko men, maar intussen krijgt de landbouw weer eens de rekening gepresenteerd. Met de groei van de gewassen gaat het ook niet vlot. Het blijft te koud en ondanks de vroege inzaai komen we toch achter op het schema te liggen. De bieten staan ongeveer een maand in kiemstadium bo ven de grond en zijn dan uitermate gevoelig voor bo demherbiciden en zoutschade. Hierdoor vallen er al enkele plantjes weg. Bovendien geeft thripsschade nog een zekere groeiremming en zodoende zullen we laat kunnen beginnen met het bietendunnen. Ook de ingezaaide klaver en lucerne hebben van deze para sieten te lijden en dus zouden we het meest gebaat zijn bij lekker groeizaam weer. De laatste aardappelen zijn vorige week gepoot en dus wel een heel verschil met de eerst gepote perce len. Eigenlijk was de structuur van zware grond nog niet goed te noemen. Mede door zon en wind grijsde de bovenlaag goed op, maar iets dieper was de grond nog nat en taai en was slechter dan een maand ge leden. Wie vroeg de beslissing tot poten heeft geno men ligt nu ver voor. Vroeg wat geknoeid wordt door de natuur meestal nog wel gecorrigeerd, maar laat geknoeid wordt alleen maar bestraft. Voor het goed drogen van het land is zon en wind hard nodig, maar voor het uitvoeren van bespuitin gen wensen we juist rustig en donker weer. Vooral bij het toepassen van de D.N.O.C. in de zomergranen is ons weer eens gébleken hoe gering soms de kansen voor een juiste toepassing zijn en toch moet het op tijd gebeuren en liever nog te vroeg dan te laat, want grote onkruiden laten zich nu eenmaal slecht bestrijden. Ook bij de toepassing van C.C.C. moe ten we er aan wennen, dat we deze bespuiting vroeger uitvoeren dan in het verleden, want naast verkorting 'heeft dit middel ook een gunstige invloed op de oogvlekkenziekte, welke thans reeds in meerdere wintertarwepercelen te vin den is. Deze vorm van voetziekte voimt op het on derste halmlid tussen de knopen één of meer lens vormige vlekken welke binnen in licht gekleurd en door een donkere rand omgeven zijn. Door verkor ting en versteviging van de stengels kan legering, welke door deze vorm van voetziekte veroorzaakt wordt, worden voorkomen of uitgesteld. Meer dan vroeger vraagt een graangewas thans alle aandacht van de boer. Naast kleur- en groeistof fen wordt het straks de gewoonste zaak van de we reld, dat we kennis hebben van de meeldauw en luiSbest rij ding en dat we ook de afrij pingsziekten niet uit het oog verliezen. Momenteel is aan de graan- percelen al de lichtere kleur vanwege het mindere stikstofgébruik te zien. Juist dit vormt al de basis voor een gezonder gewas en misschien valt het straks met de aantasting van de genoemde ziekte wel mee. Laten we het hopen, want dan zitten we op de goede weg en lopen we weer de kans om topopbrengsten te kunnen behalen. Als dan in Brussel de prijzen ook nog zijn opgetrokken, dan hebben we tevens ook nog een gezondere landbouw, want goede prijzen zijn daarvoor het enige juiste middel!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5