Calixin toedienen als meeldauw uw gerst en tarwe heeft geïnfecteerd BASF b f5.90 vink axel CONSUMENTEN ABC 1973 boekhandel WIE NIET ADVERTEERT WORDT VERGETEN De techniek van het rantsoeneren bij pluimvee Weerzo'n uitgedokterd BASF produkt! 14 markt 12 tel. 01155 - 2020 Cons. Varkens- en Pluimvee houderij Tilburg Het rantsoeneren van pluimvee neemt de laatste jaren sterk toe. Het vindt algemene toepassing bij de opfok van slachtkuiken-ouderdieren, terwijl het ook in de legperiode van deze dieren wel wordt toegepast, zij het in iets mindere mate dan in de opfokperiode. Ook in de leghennensector is een groeiende belang stelling om vooral ook in de opfokperiode te gaan rantsoeneren. Een van de grootste problemen bij het toepassen van voerbeperking is de uniformiteit van het koppel. Niet alle dieren krijgen de kans evenveel voer op te nemen. Grote gewichtsverschillen tussen de dieren onderling kunnen hiervan het gevolg zijn. Een belangrijke rol speelt hierbij het voersysteem dat gebruikt wordt. 'Daarom is het van belang, indien men wil gaan rantsoeneren, met de mogelijkheden van de diverse voersystemen rekening te houden. Vooral bij de aankoop moet men dit goed overwegen. Enkele systemen zijn: A. Losse voerbakken Deze vragen een lage investering, maar bij rant soeneren veel arbeid omdat men dagelijks of om de twee dagen (skip a day methode) een afgewogen hoe veelheid voer per bak moet storten, wat door het vele gesjouw als zwaar werk beschouwd kan worden. De ze methode komt dan ook alleen maar in aanmerking voor koppels van zeer kleine omvang. B. Buisvoerinstallatie Dit systeem is voor het verstrekken van een afge meten hoeveelheid voer vrijwel niet geschikt. Door dat veel voer in het buizenstelsel zit en pan voor pan gevuld wordt ontstaat een vrij groot tijdsverschil tus sen het vullen van de eerste en de laatste voerpan. Een gelijkmatige verdeling is daardoor niet mogelijk. C. Voergoot met sleepketting Dit is het in de praktijk het meest toegepaste sys teem, dat ook vrij goed kan voldoen. Toch zien we hierbij nog wel eens problemen, vooral bij strenge rantsoenering en in lange hokken. Dit komt omdat de dieren die het verst van de voerhopper zitten a) later met de voeropname beginnen, dus kortere vreettijd en b) steeds over een lager voerniveau in de goot kun nen beschikken dan de dieren vlak 'bij de voerhopper, waardoor de opname-hoeveelheid per tijdseenheid lager wordt. Men kan dit bezwaar verminderen door het plaatsen van extra voerhoppers en bij een dubbel circuit de kettingen tegengesteld te laten lopen. Hoe meer extra voerhoppers hoe gelijkmatiger de voer- verdeling zal zijn. Dit vraagt echter wel weer extra arbeid, het afwegen en vullen wan de extra hoppers. Om het werk te verlichten kan men extra silo's met vijzels plaatsen, om deze bijgeplaatste voerhoppers te vullen. D. De ehoretime voerpamien Bij dit systeem worden de voerpannen in het ge hele hok ongeveer gelijktijdig gevuld waardoor ook een ongeveer gelijke hoeveelheid per voerpan wordt verkregen. Verder kan een automatische afweging van de hoeveelheid voer worden ingesteld. Hierdoor is het mogelijk om ook -bij strenge rantsoenering toch een uniform koppel te krijgen. Daar het systeem nog vrij nieuw is, zijn de praktijkervaringen hiermee in Nederland nog gering. Het belangrijkste bij alle voersystemen is, dat on voldoende voerbaklengte per dier aanwezig is. Dit punt komt ook nog wel eens in het gedrang als men de bezettingsdichtheid gaat opvoeren. Om tot een goe de controle van het rantsoeneren te komen, is een re gelmatig wegen van dieren noodzakelijk. Let laarbij op: a) voldoende aantal dieren wegen (5 b) steeds op dezelfde plaatsen wegen en c) steeds op de zelfde tijd wegen. De gewichtsverschillen tussen de dieren onderling geven een indruk van de uniformi teit van het koppel. Meeldauw is een schimmelziekte die een ernstige infectie in uw gerst en tarwe kan veroorzaken. Hiertegen is gelukkig een medicijn ontwikkeld: Calixin. Spuit bij de eerste meeldauw- aantasting. Reeds aanwezige infectie wordt in gerst bestreden en in tarwe gedurende enkele weken afgeremd. Het middel geeft bovendien een neven werking op andere schimmels. Calixin kan vermengd met groeistoffen worden verspoten. Calixin geeft een goede bescherming en zorgt voor een hogere opbrengst. Ook Calixin komt uit de hogeschool der gewasbeschermers. Van BASF - één van de grootsten op het gebied van gewasbescherming. Dat betekent een grote zekerheid voor u. BASF heeft méér produkten die de belagers van uw oogst onder de duim houdengewasbeschermers in akker bouw, tuinbouw, bollenteelt, fruitteelt en groenteteelt. Advies? Vraag ge rust inlichtingen! BASF Nederland B.V., Afdeling Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem, Tel.: 085-450691. Maak Uw besteedbaar inkomen méér waard Een jaarboek met gegevens en waarschuwingen over kwaliteiten prijzen gebruikseigenschappen zwendelpraktijken loze beloften slechte service enz.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 14