het land, hetgeen niet zonder stank geschiedt. De vloeistof wordt belucht in een be luchtingsinstallatie en vervolgens geloosd op al dan niet openbaar water. De BOD5 van het effluent bedraagt dan nog 60100 mg/1, wat inhoudt dat een reductie van 99 heeft plaatsgevonden. Om te voorkomen dat het drogestofgehalte in het bass.n te hoog wordt en de afbraak ongunstig gaat beïnvloeden, is toepassing van een slibput noodzakelijk. Hierin wordt het overtollige slib verzameld. Dit moet eveneens af en toe worden uitgereden. Het is reukloos en bevat 810 drogestof. Het slib be staat behalve uit onverteerde resten van de mest voor een belangrijk gedeelte uit de resten van afgestorven micro-organismen. De investeringen en jaarlijkse kosten voor de biologische afbraak van kalvergier zijn voor de onderstaande aantallen dieren als volgt: Aantal dieren Investering per box Jaarlijkse kosten per afgeleverd kalf 300 34,— 5,— 600 22,— 4,— 1000 17,— 3,50 In de varkenshouderij wordt biologische afbraak alleen toegepast met betrekking tot urine, dus in die situaties dat de vaste en de vloeibare bestanddelen van de mest gescheiden worden opgeslagen. In dergelijke gevallen kan eveneens een BOD5 van 60100 mg/! worden bereikt. STANKBESTRIJDING BIJ HET UITRIJDEN VAN DUNNE MEST EN GIER De mogelijkheden om de stankhinder te reduceren door tijdens het uitrijden van dunne mest deze direct in de grond te brengen, worden door het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen onderzocht. Hierbij wordt gebruik gemaakt van mestinjecteurs. Bij de getoonde machine wordt de mest in een ondiep geultje in de grond gebracht en met grond toegedekt. De machine is gebouwd voor gebruik in onbegroeid land. De mogelijkheden van het injecteren van mest in gewassen worden verder onderzocht. De grootste moeilijkheid bij het injecteren van de mest is het optreden van ver stoppingen door verontreinigingen inde mest. Bij het injecteren moet men er dan ook vooral op letten de mest „schoon" te houden. oppervlak wordt verkregen van 120 m- per m:{. Onderin wordt de ventilatielucht binnengeleid, terwijl bovenin water wordt versproeid. Door het nauwe contact tussen lucht en water gaan de stankcomponenten uit de lucht over in het water. Het zuiveren van het water vindt op dezelfde wijze plaats als in een oxydatiesloot. De lucht, die de wasser verlaat, heeft een soort gelijke geur als een dergelijke sloot. De geur wordt in het algemeen niet als hinder lijk ervaren. Voor ongunstig gelegen bedrijven kan de bouw van een luchtwasser worden overwogen. Er zijn momenteel met verschillende typen luchtwassers ervaringen opgedaan op 2 varkensbedrijven en 1 bedrijf met leghennen. Op één varkensbedrijf en het leghennenbedrijf zijn luchtwassers geplaatst die geleverd zijn door Fa. Celbouw te Zelhem; op het andere varkensbedrijf is ervaring opgedaan met een door het In stituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen ontwikkelde luchtwasser. De investeringen en de jaarlijkse kosten ,voor de luchtwasser bedroegen voor de varkensbedrijven respectievelijk 83,en 53,per varkensplaats berekend voor een ventilatiecapaciteit van 100 m'Vuur per varken. Bij een ventilatiecapaci- teit van 70 m'Vuur per varken zijn deze bedragen 58,en 38,per varken. De kosten per afgeleverd varken zijn berekend bij een ventilatiecapaciteit van 100 mVuur per varken op 6,22 en 5,33 per varken en bij een ventilatiecapaciteit van 70 m:t/uur per varken op ƒ4,36 en 3,76 per varken. De investering voor het leghennenbedrijf bedroeg 4,per kip en de jaarlijkse kosten per kip zijn bere kend op 0,95 per kip. Bovengenoemde kosten zijn mogelijk te verlagen door het kiezen van eenvoudige en goedkopere materialen. DROGEN VAN MEST De genoemde methoden hebben betrekking op stankbestrijding bij drijfmest. Men kan ook trachten stank te voorkomen of te verminderen door de mest aëroob en zo mogelijk droog te. houden. Worden de vaste en de vloeibare bestanddelen gescheiden bewaard dan kan men volstaan met alleen de vloeibare delen te be luchten. Hoewel droge mest het voordeel heeft dat ze niet stinkt, gemakkelijk te verwerken is en tegen aanvaardbare kosten over grotere afstanden kan worden vervoerd, is het drogen van mest financieel meestal niet aantrekkelijk. Uit het oogpunt van het hoge drogestofgehalte komt kippemest hiervoor nog het meest in aanmerking. In een aantal gevallen worden hiervoor trommeldrogers gebruikt. Verder zijn er proeven aan de gang om de mest in de mestkanalen van legkippen- Luchtwasser in varkensstal voor de bestrijding van stank van de ventilatielucht. Centralq luchtwasser met een capaciteit van 103.000 m '/uur waarin de ventilatielucht van 2 hokken met ieder 65.000 legkippen wordt gewassen. De meerprijs van de injectieapparatuur bedraagt 4000 a 5000 gld. Dit betekent uiteraard dat het uitrijden van de mest iets duurder wofdt. Bovendien is de werk- breedte van de injecteur klein. Bij het uitrijden van een mestgift per ha betekent dit vaak capaciteitsverlies. De mate waarin dit optreedt is o.a. afhankelijk van tankinhoud, perceelsafmetingen en mestgift. STANKBESTRIJDING MET BEHULP VAN LUCHTWASSERS Tot dusver zijn de beste resultaten bereikt met de toepassing van luchtwassers, waar de afgevoerde ventilatielucht doorheen wordt geleid. Een luchtwasser be staat uit een koker, gevuld met een honingraatachtig materiaal waardoor een hokken droog te blazen met koude lucht. Daartoe zijn op regelmatige afstanden boven de kanalen ventilatoren opgesteld, terwijl heen en weer bewegende eggen in de kanalen de mest van tijd tot tijd omzetten. SLOT Het onderzoek met betrekking tot de stankbestrijding en het wegwerken van mestoverschotten is volop aan de gang. Door de steun van de Commissie Hinder- preventie Veeteeltbedrijven en het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw kunnen perspectiefvolle methoden bij de stankbestrijding en het weg werken van de mestoverschotten op praktijkschaal worden beproefd. Met de erva ring die hierdoor wordt opgedaan kan later worden verdergewerkt. opfokperiode 2 tot 4 dagen langer en waren de voer kosten per big 3 tot 4,50 hoger. Het lijkt erop dat de voerkosten in grondhokjes iets gunstiger zijn dan in batterijen (meer ruimte per big?). Ook om ethi- tische overwegingen (dierenbescherming) moet de voorkeur gegeven worden aan grondhokjes. Verder zijn de huisvestingskosten bij grondhokjes 0,50 per big lager dan bij de vlakke batterijen. Door het 2 weken korter zogen van de zeugen zijn de kosten aan zeugenvoer 2 per big lager. Door het 2 weken eerder spenen (3^2 week t.o.v. 5V2. week) en dan verplaatsen van de biggen naar het grondhok of naar de batterij wordt een arbeids besparing verkregen van 51 min. per worp 6 min. of ƒ0,85 per big). De huisvestingskosten zijn als de biggen op 4 weken worden gespeend 'bij het overplaatsen naar batterijen 1,07 per big lager en naar grondhokjes 1,56 per big lager dan in het geval de biggen op 6 weken wor den gespeend en in de kraamopfokkerij blijven liggen. Dit alles kan resulteren in de volgende totaalverge lijking. Kosten per big bij spenen op 3 Vz4 weken en verplaatsen van de biggen naar grondhokjes en batterijen in vergelijking tot het spenen op 5Vz6 weken en laten liggen van de biggen in het kraam- opfokhok. Grondhokjes Batterijen Biggenvoeders 3,00 -f 4,00 Zeugenvoeders 2,00 2,00 Huisvesting ƒ1,56 ƒ1,07 Arbeid 0,85 0,85 Totale kosten minder 1,41 meer 0,08 Naast de mindere kosten bij grondhokjes en nage noeg gelijke kosten bij batterijen is bij beide syste men een grotere opbrengst mogelijk door meer wor pen per zeug per jaar. Als men de grondhokjes of batterijen niet gaat gebruiken om de biggen eerder te spenen, maar meer om normaal gespeende biggen (56 weken) uit de kraamopfokhokken over te plaatsen, wordt de be rekening anders. De technische resultaten bij deze methode van biggenopfok zijn nog niet bekend. Van lagere voerkosten van de zeug is geen sprake, even min van meer worpen per zeug per jaar. De arbeids besparing is bij spenen op 56 weken vrij gering. En tenslotte, bij systemen waar jonge biggen niet meer in het stro liggen, worden aan het klimaat en aan de algehele vorzorging hoge eisen gesteld. C.V.P. Nrd-Brabant Zeeland. Tilburg FORSE OMZETSTIJGING CEBECO-HANDELSRAAD die qua breedte tevens geschikt is als 2-rijige aardap pelrooier. Toch lijkt er in de combinatie niet zoveel te zitten, omdat de rooiperioden elkaar voor een deel overlappen. Wel in de combinatie uien-bieten, omdat de rooiperioden voor deze produkten verder uit elkaar liggen. De praktijk zal uitwijzen of de combi natie-vorm door zal zetten. Een leuke ontwikkeling is er in de afdeling elek triciteit, die over zes electriciëns beschikt. Deze me dewerkers verzorgen de aanleg van electrische leidin gen in stallen alsmede waterleiding en bijvoorbeeld ook de leidingen voor boxenvullers bij de opslag van land'bouwprodukten. De omzet van Manus melkma chines is sterk gestegen en daarmee tevens de aanleg van melkleidingen e.d. Verder vermelden we machines voor de grove tuinbouw en sorteerders, rooiapparatuur, stortbakken etc. voor de tulpen- en gladiolenteelt. En niet te ver geten zaai- en oogstmachines voor de teelt van silo- mais, waarvan het areaal groter wordt. Het landbouwmechanisatiebedrijf Goes is een akti- viteit, waarop het zuidwesten met recht trots kan zijn. Door bij de tijd te blijven kan deze vestiging van Cebeco-Handelsraad velen tot steun zijn in hun be drijfsvoering, waarvoor een aangepaste mechanisatie noodzakelijk blijft. J. D. L.C.C. Goes 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11