%zlm land EN TUINBOUW Tentoonstelling 21-22-23 juni del™ 73 ünoordï^h EUROPESE IMPASSE officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant I fP; 'MELP^ VRIJDAG 27 APRIL 1973 61e Jaargang - No. 3179 land en tuinbouwblad Over goed anderhalve maand is het zover en gaat op 21 juni de ZLM Land- en Tuinbouwtentoonstelling „Delta '73" op Noord-Beveland van start. Om hieraan ook buiten de ZLM zelf zoveel mogelijk bekendheid te geven zijn onlangs enkele grote aankondigingsborden geplaatst bij de grote toegangswegen naar Noord-Beveland. Volgt nog binnenkort een bord in de buurt van Rilland en één in West Noord-Brabant. Uitgevoerd in blauwe letters op witte ondergrond wordt op deze manier nog eens extra de aandacht op deze drie ZLM hoogtijdagen te Kamperland gevestigd. In dti nummer o.m.: %r Nadere gegevens C.A.O. Landbouw '73/'74 Pagina 4 Rundvleesproduktie in Noord-ltalië Pagina 7 - 9 Vee en vlees Pagina 10 Melkmethoden in de zomer Pagina 11 De maand mei op het Z.W. landbouwbedrijf Pagina 12-13 Volledige mechanisatie van de aardbeienteelt Pagina 17 ONS COMMENTAAR T}E Europese Gemeenschap verkeert voor de zo- veelste maal weer in een crisissituatie. Dat is na de derde vergaderronde over de landbouwprijzen wel duidelijk geworden. Het is immers zeer de vraag of op 28 en 29 april tijdens de laatste bespreking van de landbouwministers enig resultaat geboekt zal kun nen worden. Daarvoor liggen de standpunten der di verse landen nog te ver uiteen. Ondertussen is weer eens duidelijk naar voren gekomen dat van een echt Verenigd Europa nog lang geen sprake is. Wij dach ten dat de fundamentele oorzaak daarvan gelegen is in het feit dat de nationale politici nog lang niet aan Europees denken toe zijn. In Brussel of Luxemburg worden in de Minister raad nog steeds geen Europese maar Nationale be langen behartigd. Er is weliswaar een ingenieus Euro pees bouwwerk van handelsbevorderende maatrege len opgebouwd, maar men heeft vergeten het funda ment van de politieke wil tot samengaan te storten. En juist dit fundament dient aanwezig te zijn wil men het bouwwerk kunnen voltooien. Dat betekent naar onze mening dat in de eerste plaats zo snel mo gelijk één Europees geldstelsel tot stand gebracht dient te worden en dat daarnaast eindelijk eens een begin wordt gemaakt met het versterken van de su- pra-nationale bevoegdheden van een Europese rege ring (Commissie) en parlement. Men zal daarbij moeten beseffen dat de weg terug praktisch uitgesloten is. Daarvoor heeft het Europe se bedrijfsleven met de landbouw voorop, zich al veel te diepgaand gericht op een Verenigd Europa. De huidige problemen voor de landbouwminister- raad zijn eigenlijk voor een belangrijk deel de proble men van de regeringsleiders en ministers van finan ciën. LANDBOUW DE DUPE TNTUSSEN krijgt de landbouw de rekening voor de zoveelste maal gepresenteerd. Wanneer immers op 28 en 29 april in de ministerraad geen over eenstemming wordt bereikt, betekent dit dat de be staande prijzen en grenscompensaties ongewijzigd gehandhaafd blijven. Daarmee is de landbouw dan van de regen in de drop terecht gekomen. Het is te hopen dat men het niet zo ver laat komen. Het zou toch een treurige zaak zijn indien men na 2 jaar de Mars op Brussel weer al was vergeten. Dat er intussen door de verschillende delegaties en ook de Europese Commissie nog heel wat water in de wijn zal moeten worden gedaan is een duide lijke zaak. Zo zal Engeland moeten beseffen dat het inhalen der prijsachterstand van dit land niet volledig ten koste van de boeren in de andere landen mag gaan. Dit is ook in strijd met de strekking van de toetredingsovereenkomst. Aan de andere kant is het een duidelijke zaak dat een praktisch ongelimiteerde melkprijsverhoging, zo als Frankrijk wil, eveneens niet te verwezenlijken is. Daarvoor zijn de zuivelvoorraden te omvangrijk. Maar ook de Commissie zal moeten inzien dat inflatiebestrij- ding en het weer instellen van een éénheidsmarkt voor landbouwprodukten niet alleen via de boerenprijzen te verwezenlijken is. Natuurlijk dienen de compenseren de bedragen zo snel mogelijk te verdwijnen.'Maar al leen wanneer er enig reëel uitzicht is op monetaire sta biliteit in de toekomst en indien dit niet enkel en al leen ten koste van het inkomen van de boer gaat. Dat inflatiebestrijding alleen via de landbouwprij zen nauwelijks effekt sorteert en slechts het inkomen en weerstandsvermogen van de landbouw verder on dergraaft is door het COPA zo langzamerhand met voldoende onweerlegbare cijfers aangetoond. NEDERLANDS STANDPUNT I-IET standDunt dat door landbouwminister Boers- ma tijdens de besprekingen werd ingenomen komt niet overeen met de zienswijze der georgani seerde landbouw. Immers de 1 reëele prijsverho ging die hij voorstelde kan de kostenstijging bij lange na niet compenseren. JBIijkbaar geldt ook bij hem het argument dat de landbouw recht heeft op met andere bevolkingsgroe pen vergelijkbare inkomens, nauwelijks en hebben politieke motieven de overhand. In het kader van het door hem zelf zo fel verdedigde Centraal Akkoord zou tenminste een volledige compensatie voor de kosten stijgingen ook voor de landbouw toch aanvaardbaar moeten zijn. Of wordt de landbouw in het kader van de inkomensnivellering in de hogere inkomensklas sen geplaatst? De concrete inkomenscijfers geven hier in ieder geval geen aanleiding toe. Wel kunnen wij de zienswijze van Boersma dat niet alleen in de veehouderij maar ook in de akkerbouw sector prijsverhogingen noodzakelijk zijn, volledig on dersteunen. Maar dan reëele verhogingen en niet een schamele 1 Al met al ziet de situatie wat betreft de Europese landbouwprijzen er dus vrij somber uit. Laten we hopen dat de ministers bij de laatste on derhandelingen wat meer speelruimte hebben mee gekregen van hun thuisfront. En dat met name aan het voorkomen van een inkomensachteruitgang der boeren voorrang wordt verleend boven vage, op on juiste uitgangspunten stoelende, politieke doeleinden als monetaire eenheid en inflatie-bestrijding via de landbouwprijzen. De COPA-voorstellen bieden daar toe nog steeds het meest reëele uitgangspunt. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 1