Melkmethoden in de zomer Pluimvee en eieren Wacrde uitvoer pluimveehouderij steeg ruim 20 procent in eerste kwartaal '73 Alleen de dierenarts mag onthoornen 11 C. R. A. TILBURG, A VAN HOOYDONK De staltijd voor de koeien is weer voor een groot deel achter de rug. Dit betekent dat we ons weer zullen moeten richten op de melkmethoden tijdens de zomerperioden. Er zijn uiteraard verschillende manieren om de koeien te melken jn de zomer. eenvoudigste oplossing en ook de goedkoopste is wel de melkmethode waarbij de koeien zowel in de zomer als in de winter in dezelfde doorloopmelk- stal gemolken kunnen worden. Dit geldt dan speciaal voor de ligboxen- en voerligboxenstallen. Hierbij kan men dan nog overwegen om de koeien 's nachts bin nen te houden zodat ze 's morgens niet uit de weide opgehaald behoeven te worden. Melktechnisch is dit in ieder geval aantrekkelijk. Of dit voedertechnisch verantwoord is hangt van meerdere factoren af die van bedrijf tot bedrijf verschillen. Een praktische op merking bij deze methode is, dat de melkstal direkt vóór het melken goed nat gespoten moet worden zo dat deze na het melken veel gemakkelijker schoon te spuiten is. Dit geldt natuurlijk ook in de winterperio de. MELKEN OP DE GRUPSTAL PEN andere groep bedrijven melken zomer en win- ter op de grupstal. Hierbij is altijd nog het pro bleem van het vast- en losmaken van de koeien. Een hulpmiddel hierbij is een buis te plaatsen op 60 cm hoog en 50 cm uit de hangkettingen of vastzetpa- len met haken er aan waarbij in een handomdraai alle koeien in één keer los zijn. Hierbij moeten de koeien voorzien zijn van kopriem of halsband met enkele ringen eraan. Vooral voor bedrijven met melk- leiding op de grupstal is dit een aantrekkelijke me thode omdat de melkleiding dan het hele jaar door gébruikt kan worden en dus eerder economisch ver antwoord is. Er is echter ook nog een andere manier mogelijk bij deze stallen om alle problemen van vast zetten in- en uitlaten van de koeien, stal schoon hou den e.d. te vermijden. Er kan een eenvoudige door loop melkstal tegen de bestaande stal worden ge bouwd. De melkleiding kan zodanig verlegd en aan gepast worden, dat ook in deze doorloopstal toch met de bestaande melkleiding gewerkt kan worden. Om een goede aansluiting te krijgen met de melkleiding op de grupstal is het noodzakelijk om de koeien ge lijkvloers te houden en dus een melkersput te maken voor de melker zelf. Deze methode bespaart veel ar beid en is in verhouding niet duur. In enkele geval len is deze melkstal ook onder te brengen in een be- steende ruimte die al tegen de stal aan gebouwd zit. De tot nu toe besproken melkmet'hodes gelden na tuurlijk alleen voor bedrijven die het grasland aan huis hebben liggen. HET WEILAND LIGT VER VAN HUIS HOOR een andere en veel grotere groep is het ech- ter veel moeilijker. Zij kunnen de koeien niet naar huis laten komen maar moeten zelf naar de koeien toe. Voor kleinere koppels koeien tot 20 stuks is de weidewagen nog altijd de beste oplossing als men steeds van 't ene perceel naar het andere moet. Kan men gedurende heel de zomer op één en dezelfde blok blijven dan kan beter een zomermelk- stal gebouwd worden. Hierbij kan volstaan worden met een eenrijige melkstal van eenvoudige construc tie, die aan een zijde open is. De diepte van deze stal is 3,50 en de hoogte onder de nok 2,50 m. De dichte achterzijde moet 1,80 m. hoog zijn. De open zijde is ongeveer 2.00 m. hoog en deze is naar het zuiden gericht. De stal moet een verharde vloer hebben met 'n lichte helling naar de open zijde. De zijwanden dienen dicht gemaakt te worden anders krijgt men te veel „trek". Voor grotere koppels koeien omhoog gaan. Worden de koeien geregeld omge- schaard, dan is het natuurlijk niet mogelijk om bij ieder perceel een verharde wachtruimte te maken. Hierbij wordt de wachtruimte dan veel groter ge maakt waarbij dan een schrikdraad geplaatst kan worden. Ook voor deze wagens zijn originele tekenin gen verkrijgbaar. De grote voordelen van de door- loopmelkstal en doorlcopmelkwagen is o.a.. dat de koeien niet meer vast gezet behoeven te worden en dat de melker altijd droog staat tijdens het melken. Verder geeft het een arbeidsbesparing en 'n grote arbeidsverlichting. WELKE MELKMETHODEN KUNNEN WE IN DE WEIDE TOEPASSEN? IS er op het bedrijf geen melkleiding en geen melk tank aanwezig en levert men de melk af in bussen, dan kan men gewoon melken met de ketels en zo in de bussen uitgieten. Er zijn gebieden die rechtstreeks in containers melken van 150200 liter inhoud. Dit kan natuurlijk wel als deze melk recht streeks uit dit vat opgezogen wordt. Er zijn een aan- is het aantrekkelijker om ook hier 'n doorloopmelk- stal te bouwen. De meest gangbare stal is hier de gesloten dubbele tw^estands. Tekeningen hiervan zijn verkrijgbaar bij uw 'bedrijfsvoorlichters. Hierbij moet echter wel een verharde wachtruimte gemaakt wor den die minimaal 4.00 m. breed is. Per koe is een oppervlakte nodig van minimaal 1.25 m2. De afras tering bestaat bij voorkeur uit planken of palen zo dat de koeien zich niet kunnen verwonden. De wacht ruimte moet geregeld schoon gemaakt worden d.m.v. een handschuif of met de traktor. OOK KAN DE DOORLOOPMELKWAGEN GEBRUIKT WORDEN If AN men niet op een vaste plaats melken bij gro- tere koppels koeien dan biedt de doorloopmelk wagen perspektief. Bedoeld wordt hier de wagen met verhoogde stand hetgeen wil zeggen dat er geen melkput gemaakt wordt maar dat de koeien 80 cm tal bedrijven die wel een diepkoeltank hebben maar geen melkleiding. Op deze bedrijven wordt een hulp tankje aangeschaft dat vacuumbestendig is en waar rechtstreeks in gemolken kan worden. Hierbij kan ge bruik gemaakt worden van 'n kort stuk roestvrij sta len melkleiding met 2 of 4 melkinlaten, dat dwars in de melkstal of melkwagen wordt gestoken. Dit stuk leiding moet altijd mee naar huis genomen worden om te reinigen. Thuis gekomen moet er een apart pompje zijn die de melk van deze hulptank in de grote tank pompt. De reiniging van dit tankje kan dan met behulp van 'n sproeidop en dit pompje ge reinigd worden. Op 'n bedrijf waar zowel melklei ding als melktank aanwezig is, is de werkwijze ge lijk. Hierbij is echter geen apart pompje nodig, maar kan het overpompen gebeuren met de melpomp van de melkleiding. De reiniging hierbij is ook volauto matisch te verwezenlijken. Samenvattend kan men zeggen dat het gebruik van melkleiding zowel in de winter als in de zomer een aantrekkelijke melkme thode is die in de praktijk steeds toeneemt. In het eerste kwartaal is de waarde van de uitvoer van de pluimveehouderij met 21,1 ten opzichte van voorgaand jaar gestegen tot 253,73 miljoen. In maart steeg de uitvoer van 73,19 tot 89,39 miljoen. Men dient zich niet blind te staren op deze stijging, gezien de sterke stijging van de kostprijzen, die verband houden met de o.a. sterk gestegen kosten van het voer. Voor een belangrijk deel is de toeneming van de uitvoer toe te schrijven aan een gestegen export van geslacht gevogelte. Naar hoeveelheid steeg de uitvoer met 5,6 doch naar waarde met 19,3 van 130,9 tot 156,2 miljoen. Het exportpakket was als volgt samengesteld. Ie kwartaal in tons 1972 1973 'totaal 52.692 55.632 waarvan kuikens 46.673 50.169 7,5% kippen 2.850 2.470 13,3 eenden 1.189 875 26,4 kalkoenen 1.893 2.013 6,3 diversen 90 105 16,7 n 1 v v a v 1 O r\ 1 r» i 1 f\n aan t~\ 'i..n m "d1 Naar Duitsland gingen 45.082 ton kuikens (43.635); 2248 ton kippen (2723); 727 ton eenden (1091); 1748 ton kalkoenen (1493). Aan levend slachtpluimvee werd 3899 ton uitgevoerd (3797), waarvan 1488 ton kippen naar Italië (2088) en 1634 ton kuikens naar Duitsland (1218). EIERUITV OER De uitvoer van eieren was in het le kwartaal 17,3 procent hoger dan in 1972 en bedroeg ca 343 milj. stuks. De waarde steeg met 5,3 tot 44,3 miljoen. Duitsland bleef de grootste afnemer. Er gingen 306 milj. eieren naar Duitsland vergeleken met 278,4 mil joen in 1972. Engeland was de tweede afnemer met 21,7 milj. (vorig jaar 108.000). De uitvoer naar Bel gië daalde van 3,57 tot 3,14 miljoen die naar Frank rijk van 2,30 tot 1,60 miljoen en die naar Italië "van 1,51 miljoen tot 180.000 stuks.'Bij eiprodukten was er een toeneming van de uitvoer naar hoeveelheid niet 16,5 tot 5080 ton en naar waarde van 44,4 tot 18,31 miljoen. Een opmerkelijke stijging vertoont de uitvoer van- broedeieren met 21,2 tot 30,3 milj. stuks met een toeneming naar waarde van 32,9 tot 10,6 milj. De uitvoer naar Duitsland steeg van 14,9 tot 17,6 milj. stuks; die naar Italië van 3,2 tot 6,6 milj. De uitvoer van eendagskuikens steeg met 53,5 tot 4,8 milj. stuks. Libië was de grootste afnemer met 2,0 milj. stuks (1,0). v. d. W. De schaalvergroting op de rundveebedrijven, gepaard aan het toenemende gebruik van open loopstallen, heeft ertoe geleid dat steeds meer tot onthoornen van de run deren wordt overgegaan. Dit onthoornen heeft op zichzelf een redelijk doel. Voorkomen wordt dat de dieren elkaar met de hoorns kunnen verwonden. Er zijn verschillende methoden van onthoornen. Voor zover de hoornpit erbij betrokken is, betekent het ont hoornen eohter een heelkundige handeling. De waarnemend direkteur van de Veeartsenijkundige Dienst waarschuwt de veehouders, bedoelde onthoorning alleen de dierenarts te doen verrichten. Anderen stellen zich aan vervolging bloot! Deze methoden zijn in feite het uitvoeren van een operatie op gezonde dieren. Be doeld onthoornen valt daarmee onder de Wet op de Diergeneeskunst. En het beroepsmatig uitoefenen van de diergeneeskunde is krachtens deze wet uitsluitend aan de dierenartsen voorbehouden. Anderen die veelvuldig op veeteeltbedrijven komen, als veeverloskundigen, cas- treurs, bedrijfsvoorlichters, enz., zullen dus bedoelde ont hoorning niet mogen uitvoeren. Bovendien is het onthoornen van runderen, waaronder mede wordt begrepen het operatief of met behulp van een gloeiende staaf vernietigen van de hoornaanleg bij jonge kalveren, een pijnlijke behandeling, die onder ver-v doving dient te worden uitgevoerd. Deze verdoving mag evenmin door anderen dan dierenartsen worden toege- ^Gebleken is, dat op verzoek van veehouders anderen dan dierenartsen bedoelde onthoorning niettemin hebben uitgevoerd. Voor deze overtreding zijn zij dan ook ver oordeeld

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11