VEE EN VLEES Slachtprijzen blijven oplopen De ziekte van Aujeszky Zeefestival op Huishoudschool „Prinses Beatrix" te Kruiningen 27 De gemiddelde marktprijzen voor slachtvee in Neder land en de gemiddelde marktprijs in de E.E.G. als geheel waren in de week tot 13 april hoger dan in de voorgaan de week. De Nederlandse uitvoer blijft matig en -bedroeg in de week tot 8 april 131 ton. Ingevoerd werd die week 635 ton vers/gekoeld vlees en 446 ton aan 'bevroren vlees. De invoer van levende slaohtrunderen was 522 stuks, waarvan 251 uit Engeland kwamen, 150 uit Duitsland en 121 uit België. Uit Duitsland werdien 93 mestrunderen aangevoerd en uit Frankrijk 75. Overzicht prijsverloop in de E.E.G. week tot 13 april: E.E.G.-gemiddelde 344,69 (343,52); Nederland ƒ326,89 (324,76); België 339,88 (341,08); Luxemburg 351,37 (349,01); Duitsland 327,65 (328,29); Frankrijk ƒ358,59 (357,99); Italië 377,27 (377,47); Denemarken ƒ300,55 (296,88); Ierland ƒ336,04 (334,64); Engeland 337,78 (335,99). KALVERPRIJZEN OMLAAG De gemiddelde marktprijs voor kalveren vertoonde een niet onbelangrijke daling terwijl de gemiddelde markt prijs in de E.E.G. als geheel steeg. De prijsschommeLingen in de verschillende lidstaten waren nogal aanzienlijk. De Nederlandse uitvoer van kalfsvlees blijft vrij goed en bedroeg in de week tot 8 april 1723 ton, waarvan 842 ton naar Italië ging; 611 ton naar Duitsland en 220 ton naar Frankrijk. Aan levende dieren gingen 1272 mestkalveren naar Italië. Uit Duitsland werden 578 nuchtere kalveren aangevoerd. Overzicht prijsverloop in de E.E.G., week tot 13 april: E.E.G.-gemiddelde 504,05 (501,43); Neder land ƒ482,43 (494,13); België ƒ532,43 (514,22); Luxem burg 482,92 (491,74); Duitsland ƒ501,87 (493,73); Frankrijk 510,16 (507,17); Italië 544,93 (541,44); Dene, marken 341,03 (331,03); Ierland ƒ446,72 (448,54); Enge land 531,46 (534,10). VARKENSMARKT De Coveco heeft de uitbetalingsprijzen voor slachtvar- kens voor de lopende week, dat is de week tot 13 april niet gewijzigd. Uitgegaan wordt van een prijs van 3,92 per kg voor geslachte varkens van 75/90 kg, kl. I af-mes- terij met de gebruikelijke toeslag en kortingen voor ande re klassen en gewichten. Bovendien wordt iy2 gekort voor kosten van vracht en commissie. Ook de NCB-coö- peratie, de VAKO (Oss) en de HOVA (Cuyk) hebben de uitbetalingsprijzen voor de lopende week, dat is de week tot 20 april, niet gewijzigd. Men gaat uit van een prijs van 3,85 per kg voor varkens van 75/90 kg, klasse I, 'af-mesterij. Voor varkens van de kl. E geldt een toeslag van 5 cent per kg, voor varkens van de kl. II, III en IV gelden de gebruikelijke kortingen van 5 cent per klasse. Voorts wordt 2 cent per kg gekort voor de gewichtsklas se 91/100 kg, voor elk kg boven de 90. In de week tot 8 april werdien ca. 198.000 varkens geslaoht, dat is 5000 meer dan voorgaande week. In die week werden 9818 levende en 28.994 geslachte varkens uitgevoerd. Daarvan gingen resp. 6704 en 12.185 naar Duitsland; 2146 en 7362 naar Frankrijk; 898 en 9447 naar Italië en 70 levendie naar België. Aan delen van varkens gingen 1148 ton magere delen de grens over, alsmede 574 ton buikspek en 137 ton overig spek. Naar België gingen 420 mestbig- gen, terwijl 589 Hypro-biggen naar andere derde landen gingen. Uit Duitsland kwamen 148 biggen binnen, als mede 164 slachtvarkens en 69 ton spek voor die smel- terijen. Voorlopige cijfers voor de week tot 13 april geven een slechts geringe toeneming van de uitvoer te zien. Uitge voerd werden ca. 39.830 varkens, waarvan 11315 levende, terwijl 1347 ton magere delen werden uitgevoerd. Voor de week tot 14 april heeft de groothandel de prijzen voor carbonades met 10 tot 15 cent per kg verhoogd. Hammen bleven gelijk in prijs, dooh voor schouders werd de prijs -met 10 cent verlaagd. Ook buiken gingen met 5 cent naar beneden. De E.E.G.-referentieprijs voor de week vanaf 26 maart was 3,80 (3,79). In de lidstaten waren de referentieprij- zen de volgende: Nederland 3,60 (3,49); België 3,79 (3,75); Luxemburg 3,79 (3,74); Duitsland ƒ3,59 (3,62); Frankrijk 3,78 (onver.); Italië 4,60 (4,61); Denemarken 3,93 (onver.); Engeland 3,66 (3,68); Ierland 3,50 (3,49). VEE EN VLEES IN DE E.E.G. België. De varkensmarkt is stabiel. De aanvoeren zijn van normale omvang. De uitvoer van levende en geslach te varkens naar Duitsland en Frankrijk was vrij kalm, terwijl de afzet naar Italië wat toenam. Italië nam tegen goede prijzen ook nogal wat hammen op, terwijl de uit voer naar Frankrijk bemoeilijkt werd door lage biedprij zen. De slachtveamarkt was ook vrij stabiel, ook al meld. de „Brussel" een daling van de gemiddelde marktprijs. De aanvoer was namelijk vrij groot en inderdaad was er bij slachters wat terughoudendheid, op grond van voor- raadpositie. De slachtpaardenmarkt werd gekenmerkt door weinig prijsveranderingen -bij een betrekkelijk kort aanbod. Frankrijk. De varkensprijzen op de markten in de ver schillende departementen waren uiteenlopend, echter overwegend wat hoger. Op Rungis werd de notering voor de belle-coupe gehandhaafd op Fr. 5,75. Voor buiken liepen de prijzen terug, dooh voor hammen was de markt licht oplopend. De monetaire moeilijkheden betekenen een extra hindernis voor een normaal handelsverkeer. De interprofessionele notering werd met 10 punten ver hoogd tot Fr. 4,45 en 4,20. Voor slachtkoeien was de markt overwegend wat zwakker, met name voor de min dere kwaliteiten. Voor stieren evenwel waren de prijzen :n vrijwel alle categorieën hoger. Dat hield voornamelijk verband met niet onbelangrijke aankopen door Italiaanse kopers. De gemiddelde marktprijs was dan ook wat hoger dan voorgaande week. Voor kalveren was er ook enige prijsstijging op te merken, mede dank zij het betrekkelijk korte aanbod. Duitsland. De aanvoer van slachtvee was overwegend ruimer dan voorgaande week, met name de aanvoer van stieren. Voor koeien was de markt vrij vast, doch voor stieren werden veelal wat lagere prijzen gerealiseerd). De doorsneeprijs voor stieren daalde aan Rijn/Roer met DM 3,70 tot DM 384,30. In het westen en zuiden lagen de prijzen van stieren tussen DM 390 en 415. Voor vaar zen waren de prijzen wat hoger, alsook voor koe'en. dooh de gemiddelde marktprijs was lager dan voorgaande week. Dat was wel het geval met slachtkalveren, waarvan de aanvoer betrekkelijk kort was. In het noorden en wes ten waren de aanvoeren van varkens kleiner, in het zui den wat groter. De handel was matig, doch overwegend kwamen er geen grote veranderingen in de meest betaal de prijzen. Gemiddeld zal de marktprijs DM 2 per 100 kg hoger geweest zijn dan voorgaande week. De Sleeswijk- Holsteinse verzendslachterijen betaalden de volgende prijzen: kl. E DM 4,33; kl. I DM 4,02; kl. II DM 3,75; kl. III DM 3,55. In Weser-Ems werden door 31 slachterijen 33.834 varkens geslacht in de periode 57 april. Hét aandeel kl. E was 1 prijzen DM 3,954,16 (4,04); kl. 1 18 DM 3,79—3,94 (3,86); kl. II DM 69 7, DM 3,59— 3,71 (3,66); kl. III 13 DM 3,34-^3,45 (3,41). GEEN SLACHTVERBOD VOOR KALVEREN In vragen aan de Europese Commissie suggereert het Italiaanse lid van het Europese Parlement de heer Girar- din een slachtverbod voor kalveren in te stellen. De on toereikende produktie van rundvlees zou daartoe aanlei ding geven. Er zou dan een verbod moeten komen om pas tot slachting van mannelijke runderen over te gaan als deze ten minste 400 kg wegen. Deze maatregel zou dan vergezeld dienen te gaan van een behoorlijke premie voor de producenten. Deze steunverlening zou dan, aldus de heer Girardin, een regionaal karakter moeten hebben waardoor deze steun zou gelden voor lidstaten die daar aan het meest dringend behoefte hebben, zoals bijvoor beeld Italië. In haar antwoord deelt de Commissie mee dat zij niet voornemens is een slaohtverbod voor kalveren aan de Raad voor te stellen. De Commissie is van mening dat de voornaamste inspanning thans -moet uitgaan naar de ont wikkeling van het potentiële aantal geboorten van kal veren. De Commissie is voorts van oordeel dat een rege ling inzake beperking of verbodi tot het slachten van kal veren niet tot één enkele lidstaat kan worden beperkt, zonder tegelijkertijd de grenzen van deze lidstaat te slui ten voor de invoer van kalfsvlees uit de overige lidstaten. De toepassing van een dergelijke maatregel zou leiden tot een afgrendeling van de verschillende markten van de Gemeenschap en dus in strijd zijn met de voorschriften van het E.E.G.-verdrag inzake het vrije verkeer van goe deren tussen de lidstaten. v. d. W. RUNDEREN GESCHEIDEN VAN VARKENS OPSTALLEN WERING VAN HUISDIEREN EN RATTEN UIT STALLEN aan een preventieve vaccinatie van varkens tegen de ziekte vooralsnog geen waarde kan worden toegekend. Een onderzoek naar dë effectieviteit van een dergelijke vaccinatie bij rundvee wordt thans ingesteld. De veesta pel kan op dit moment slechts worden beschermd door hygiënische maatregelen, zodanig dat smetstofoverdracht wordt voorkomen. Dit betekent o.m. gescheiden opstallen en het weren van bonden en katten die fungeren als smetstofoverbrengers (en zelf ook ziek kunnen wordien en sterven) uit de varkens- en runderstallen. Tevens is een effectieve rattenbestrijding noodzakelijk. De ziekte levert geen gevaar op voor de mens. De ge voeligheid van de mens voor deze infectie blijkt bijzonder laag te zijn. In de literatuur zijn slechts vier gevallen be kend. In deze gevallen was sprake van een op een labo ratorium opgelopen infectie met goedaardig verloop. De ziekte van Aujeszky hoort gezien karakter, wijze van smetstofverspreiding en mogelijkheden tot bestrij ding, niet in de Veewet thuis. Aldus minister van landbouw Boersma tevens namens diens ambtgenoot van volksgezondheid en milieuhygiëne, dr. L. B. J. Stuyt, in zijn schriftelijk antwoord op vragen uit de Tweede Kamer naar aanleiding van ziektegevallen in de Gelderse Vallei, c.a., die tot schade wegens veesterf- te hebben geleid. Voor tegemoetkoming in de schade achten de bewinds lieden geen termen aanwezig. Enerzijds valt op dit mo ment niet te voorspellen of het optreden van de ziekte in zijn huidige verschijningsvorm een tijdelijk karakter heeft. Anderzijds dóet de schade zich in hoofdzaak voor bij rundvee en voornamelijk ten gevolge van de wijze van huisvesting, n.l. niet of onvoldoende gescheiden van de varkens. Van de zijde van de Gezondheidsdiensten voor Dieren is gewezen op de risico's die het gezamenlijk huisvesten van runderen en varkens met zich meebrengt. Dit risico moet dan ook worden beschouwd als een be drijfsrisico. Voor oudere varkens op aangetaste bedrijven zijn geen mogelijkheden tot effectieve bestrijding aanwezig. Aldaar aanwezige jonge biggen echter, zowel die van aangetaste als niet aangetaste tomen, kunnen met een zeer goede kan op succes tegen de ziekte worden beschermd door injectie van een antiserum. Uit een recent, door het Cen traal Diergeneeskundig Instituut in samenwerking met de Faculteit der Diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit te Utsecht ingesteld experimenteel onderzoek, blijkt dat IJEEL toepasselijk voor een Zeeuwse Huishoud- school, van alle kanten „omringd" door water, was de naam „Zeefes ival" van de onlangs georga niseerde opendag van de ZLM Huishoudschool „Prin ses Beatrix" te Kruiningen. In stijlvol versierde les lokalen werd n.l. de aandadht gevestigd op de zee en wat daar in leeft en wat eruit komt. Daarnaast waren er niet alleen door de leerlingen zelfgemaakte kleding en handwerken te bewonderen, maar ook veel aandacht was besteed aan creatief werk. De meisjes doen op school aan leerbewerking en hout snijwerk, voornamelijk speelgoed, kettingen maken van zelfgemaakte kralen. Maar ook van boetseerklei worden de leukste dingen gemaakt, waarvan som mige in de gewone keukenoven worden gebakken en dan nageglazuurd. Wat opviel waren de kleurige ballen die in grote hoeveelheid in de lokalen hingen en voor de verlichting zorgden. Ook deze waren zelf gemaakt van diverse kleuren macramé. En niet te vergeten de werkelijk fantastische bloemversie- ring, gemaakt door de meisjes uit de hoogste klas. In het zogenaamde winkeltje waar toekomstige ver koopsters worden opgeleid, verkochten deze meisjes nu alle soorten vis en mosselen. ÏN de keuken heerste grote bedrijvigheid. Daar werden mosselen en alikruiken gekookt en wie langs kwam werd genodigd het zeebanket te keuren. Heel lekker was de gefrituurda mossel als warm hapje, waarvan u hier onder hef recept vindt Een ware tentoonstelling van opgemaak e schotels, hoe kan het anders, of alles was van vis, voltooide hier het geheel. Ook was de nodige aandacht besteed aan de Oosterschelde „open of dicht", het verkeer over de Westerschelde en de aan deze zee-arm gelegen industrie. Aan de rekreatie in geheel Zeeland was ook veel aandacht besteed. Alle aktuele vraagstuk ken van deze lijd dus! ALLERLEI instanties waren door de leerlingen aangeschreven om foto's, tekeningen en be schrijvingen te bemachtigen, van hoe het was en hoe het wordt, en dat alles heel overzichtelijk tentoon gesteld. Kortom te veel om alles met name te noe men! Dan res' ons nog de show van door de leer lingen en cursisten gemaakte kleding. De mode 'ver toont tegenwoordig opvallend kleurige kleding, voor al voor de jeugd, en dat kwam ook hier tot uiting Van strookjes, ruhes, ballonmouwen en strakke heuprokjes tot kieltjes, overdress en enkele zeer mo derne lange rokken, waren te bewonderen. De draag sters hadden veel sukkes en de direktrice mej. Brou wer en haar s' af hadden eer van hun werk. RECEPT GEFRITUURDE WARME MOSSELEN Op de bekende manier mosselen koken, uit de schelp halen, koud la ten worden. Wat zout en peper er op doen, ze daarna flink door paneer meel rollen en in heet frituurvet mooi bruin en knappend laten wor den. Presenteer er prikkers bij. Mej. J. VOS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 27