J r,c j L: 'i Rond de Schelde UIT DE PRAKTIJK Over opkomst gewassen niet te klagen Behoorlijke uitbreiding prinsessebonenteelt voor conserven industrie ZLM- groep in Italië Walcherse gevolgen van zuivelstakingca. 1 milj. kg melk per week kwijt te raken A PRIL is met de storm van de 2de april niet zo best begonnen. Aan verschillende bedrijfsgebouwen op ZUID-BEVELAND is nogal wat stormschade ver oorzaakt. Het blijkt dat lang niet alle eigenaren, zo wel verbruikers als verpachters, hun gebouweh tegn storm hebben verzekerd! Tot nu toe, dus 'half april, hebben we af en toe wat regen gehad. Wel niet zo veel, maar toch is in deze periode niet veel veldwerk uitgevoerd. Toch zijn nu zo tussendoor de laatste aardappelen wel ge poot. Verder heeft men ook nog heel wat groenbe- mesters gezaaid. Sommige percelen wintertarwe ontwikkelen zich op dit moment wel zeer vlot. Vooral op aanwijzingen van de laatste jaren kan het gewenst zijn om reeds vroeg een CCC-'bespuiting uit te voeren. De opkomst van de zomergranen is zeer goed en vlot. Op verschillende percelen komen reeds de eerste suikerbieten- en maanzaadplantjes voor de dag. De omstandigheden zijn echter nog niet zo gunstig. Die gewassen waarbij een vroeg zaaien gewenst is zaten vóór 1 april in de grond. Voor de overige TWE week voorafgaande aan afgelopen weekeinde waren de weersomstandigheden ook op WAL CHEREN niet erg gunstig voor de opkomst en groei van de jonge gewassen. De neerslag kwam in diverse vormen, naast regen ook sneeuw en hagel. Daarbij een koude gure wind waardoor de plantjes eerder neiging hadden om te krimpen dan om ie groeien! Door de geringe groei is het tot op heden nog niet mogelijk een goed beeld te krijgen wat betreft de opkomst van de gewassen. Op de eerst-gezaaide per celen staan bijv. bieten en blauwmaanzaad gedeelte lijk boven. Pas na een aantal groeizame dagen zal beoordeeld kunnen worden of de opkomsL voldoende zal zijn om een volledig gewas te krijgen. Ondertus sen is het wel zaak om na te gaan wat of de oorzaak kan zijn bij een onvolledige opkomst. Bij beschadi ging door bodeminsecten zal door een tijdige bestrij ding mogelijk toch nog een voldoende bestand kun nen worden verkregen. Hopelijk krijgen we wat groeizamer weer. Velen zullen vóór of kort na de Pasen korrel- of snijmais willen zaaien. Er moet op voldoende diepte gezaaid worden, maar dan is voor een vlo te opkomst toch wel een gunstige bodemtemperatuur gewenst. Met de inzaai van de bruine bonen kunnen we be ter nog maar wachten tot mei, zeker op de wat kou- IMENIG THOOLS en FLIPLANDS boer zal de laat- ste week gedacht hebben aan de problemen van vorig jaar, bij de opkomst van de gewassen. Ook dit jaar werd, evenals vorig jaar, vroeg en on der guns', ige omstandigheden het zaad en pootgoed aan de aarde toevertrouwd. Ook nu zijn er in onze streek slechts enkele aardappelpercelen die nog ge poot moeten worden, terwijl verder alles gezaaid is. Behalve bonen en mais dan uiteraard. Kwamen bonen tot nu toe sporadisch vóór in onze omgeving, dit jaar zit er, procentueel, een behoor lijke uitbreiding in. Met name dan de teelt van princesselbonen voor de conservenindustrie. Wanneer deze teelt, in financieel opzicht, kan concurreren met de graanteelt, is het een welkome aanvulling in ons bouwplan. De bietenplantjes die reeds boven staan zien er maar armetierig uit. Geen wonder ook bij het weer van de afgelopen week. Krijgen we echter snel beter weer dan konden we wel eens heel vroeg aan het dunnen zijn. Hoe het allemaal zal lopen daarover is nog geen zinnig woord te zeggen. Wel heeft het vorig jaar ons geleerd dat we met overzaaien heel voorzichtig moe en zijn! De prijs van de uien is deze week tot boven de 1 per kg opgelopen. Weinig telers zullen er nog van profiteren en het uitvalpercentage zal wel hoog zijn. Toóh is een dergelijke prijs, "voor zover ons be kend, nooit eerder voorgekomen. Hopelijk heeft de goede uienprijs niet geleid tot een grote areaaluitbrei ding want dan kon hetsvolgend seizoen weer wel eens gewassen als de korrel- en de snijmais en de stamsla- bonen is het niet nodig zoveel haast meer te maken. Zo tussen 20 en 25 april beginnen is meestal wel vroeg genoeg. Hier en daar loopt al wat jong rundvee in de wei. Veel gras is er op dit moment nog niet. Slechts op enkele bedrijven blijken de voorraden aan ruw voer te beperkt te zijn geweest. Aankoop van ruw- of krachtvoer is op dit moment een dure zaak gewor den. Het is voor de melkveehouders niet te hopen dat er te veel narigheid zal ontstaan nu op het loonfront in de zuivelindustrie zulke grote problemen worden gemaakt (eigenlijk worden alleen maar ultimatums gesteld) over schijnbaar niet eens zulke grote be dragen. Wij hopen dat eer dit blad bij u aanwezig is, de problemen via onderhandelingen opgelost zullen zijn. dere gronden. Indien men prijs stelt op een regelma tige diepte van inzaai en een regelmatige stand in de rij, is het te overwegen de bonen, evenals de mais met een precisiezaaimachine te zaaien. Daarbij heeft men aanzienlijke besparing aan zaaizaad, wat mee telt gezien de flinke prijzen voor dit zaaizaad. De kosten voor het precisiezaaien worden dan ook ruim schoots vergoed door de zaaizaadbesparing. Onze zuivelsector heeft dezer dagen over belang stelling niet te klagen. Het wegwerken van een ge deelte van de boterberg heeft nogal wat reacties op gewekt, zowel binnen als buiten de landbouw. Nu staat de dreigende staking van de zuivelarbeiders in de belangstelling. Ook voor ons gebied kan dit nare gevolgen hebben. We denken hierbij aan de inkom stenderving van de melkveehouders en de mogelijke verontreiniging van het oppervlaktewater door het laten wegvloeien van de melk. Het gaat in een tijd van topproduktie ook in ons gebied toch nog altijd om 100>150.000 kg melk/dag. Dus 1 miljoen kg per week. Hopelijk worden beide partijen het eens. We gun nen zowel zuivelarbeiders als melkproducenten dat ze meegroeien met een stijgend inkomen. Hierover moet echter in redelijk overleg onderhandeld worden en niet met een stakingsstok van Groeneveldhout achter de deur! De ZLM-excursie, die onder leiding van de heren Korteweg en Sinke in 1972 naar Napels en omgeving werd gemaak,', heeft ook een publicatie tot gevolg gehad in het plaatselijke landbouwblad. Bij een bezoek aan het citrusbedrijf van de heer Bruno Fusco te iMassalubrense bij Sorrento werd deze foto van de Zeeuwse dames in klederdracht gemaakt. slecht zijn. De aardappelprijs is ook flink opgelopen en we hebben de indruk dat veel telers hun laatste partij hebben verkocht. Bij dergelijke prijzen is het ook wel erg riskant om nog langer te bewaren. Als is het dan door goede ardappel- en uienprijs een goed boerenjaar, toch moeten we ons wel blijven realise ren dat he met onze z.g. „gegarandeerde produkten" slecht gesteld is. Geen enkele prijscompensatie voor de gestegen kosten is onaanvaardbaar en dat zal dan ook duidelijk gezegd moeten worden en zonodig, helaas, met harde maatregelen worden aangetoond. We blijven echter hopen dat het redelijk verstand de overhand zal hebben en wensen u een prettig Paasfeest! (Zie verder pagina 19) Voor het derde jaar achter elkaar is de maand april een koude en kille maand. De zware regenval in de eerste week was ideaal voor een goede kieming van de pas gezaaide gewassen en de lichte regen buitjes van nu zijn bij uitstek geschikt te noemen voor een goede werking van de toegepaste bodem herbiciden. Voor een te grote agressiviteit van de toegepaste bodemherbiciden. Voor een te grote agrs- siviteit van de toegepaste I.P.C. bestaat weer wel gevaar omdat dit middel juist bij dit weertype op zijn felst werkt en pas bij hogere temperaturen spoedig aan het einde van zijn latijn is. Zo blijkt weer hoe moeilijk het is om het juiste recept voor een verantwoorde chemische onkruidbestrijding vast te stellen Als we dit weertype van te voren gewe ten hadden, dan hadden we de dosering van de spuitmiddelen beslist wel kunnen verlagen en te vens hadden we misschien wel veel en veel meer bieten op eindafstand kunnen zaaien wat zeker een •besparing van de helft aan zaaizaad zou hebben be tekend en het dunwerk zou dan later ook wel te verwaarlozen zijn geweest. „Misschien" is hierbij bepaald wel het goede woord, want uit ervaring we', en we maar al te goed welke risico's een boer nu eenmaal loopt. Hij ligt met zijn gewassen buiten en is dientengevolge overgeleverd aan de grillen der natuur en ontkomt er daardoor niet aan om met heel veel factoren rekening te moeten houden. Op ander gebied kan een koud voorjaar weer wel een gunstig effect opleveren, namelijk bij de prijsvor ming van de laats e partijen van de consumptie-aard appelen van de vorige oogst. Hoe slechter de groei kansen liggen voor de vroege aardappelen hoe beter de prijzen van de oude meestal uit bus komen. Dit is louter een regel welke berust op de wet van vraag en aanbod. We zien dit verschijnsel ook wan neer een gewas het over heel de linie qua opbrengst laat zitten en dien engevolge schaars is. Van de an dere kant weten we wat het betekent om met een geladen schip de grond in te gaan. Dit alles maakt de boer en zijn inkomen zo flexibel. De zomergranen hebben door de s'orm, de nacht vorsten en de hagelbuien erg geleden. Gelukkig is het D.N.O.C.-stadium nog niet bereikt, want daar voor moet het blad van het graangewas over een ongeschonden waslaag beschikken om speciaal ern stige beschadiging te voorkomen. Tevens moet er eerst heel klein zaadonkruid boven de grond staan om dit middel met succes te kunnen loepassen. Het •doel heiligt de middelen, luidt het spreekwoord en juist mede daarom is het zaak de middelen verant woord en op tijd toe te passen. In de bieten lopen we tussen hét 2-'blad- en 4-bladstadium de kans op thripsbeschadiging en vooral bij droog en schraal weer zullen we weer op onze qui-vive moeten zijn. Het mestvee dat omstreeks half maart de weiden is ingegaan heeft daar reeds betere dagen gekend. Nu is er mede door de koude weinig gras, maar meestal ervaren we, dat dat toch wel meevalt. De weiden knappen er van op en kort gras heeft ook een betere waarde zodat het vee er nie* zo veel van nodig heeft. Terugziende in het verleden missen we thans de Paasveetentoonstellingen. Vroeger lie pen de slagers met hun bekroonde dieren door het dorp en waren hun etalages rijkelijk versierd met met vet opgespoten rollades en andere vleessoorten. Soms lag er zelfs een half geslacht varken met een sinaasappel in de bek tentoongesteld. Het zag er allemaal zo geheel anders uit en veel feestelijker. Als kinderen werden we dan in het „nieuw" gestoken en waren dan op ons Paasbest. Zo stond Pasen toen ook al in het teken, dat alles nieuw werd, maar door de jaren heen zijn we de diepere betekenis ervan toch gaan beseffen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 17