MACHTELOZE DEMOCRATIE officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant VRIJDAG 13 APRIL 1973 61e Jaargang - No. 3177 land en tuinbouwblad Reeds een aantal jaren worden de mogelijkheden onderzocht om met minder grondbewerking bij de teelt van akkerbouwgewassen toch tot goede resultaten te komen. Door Italiaans raaigras met het graangewas hi te zaaien, in de herfst met 34 liter Gramoxone dood te spuiten, kunnen deze percelen ondiep en zonder voorschaar geploegd worden, zodat de groene massa niet onderin de voor wordt „ingekuild", kan een besparing aan tijd, trekkracht en manuren worden verkregen terwijl indirekt ook de organische stof- gehalte van de grond gunstig wordt beïnvloed. Bijzonderheden hierover op pagina 12 en 13. t In dti nummer o.m.: 25 jaar kring O. M.-Brabant ZLM Pagina 3 O.V.M. verzekeringszaken Pagina 4 C.A.O.-lonen landbouw 73/74 Pagina 6 Alles heeft twee kanten Pagina 7 9|* Voorlichting over rundvleesproduktie Pagina 8/9 Rundveefokbedrijf van 50 ha Pagina 11 Beluchtingssystemen aardappel- en uienbewaarplaatsen Pagina 12/13 Bemesting en teeltmaatregelen snijmais Pagina 15 ■fc Tuinbouwklanken en Het planten van knolselderij Pagina 19/21 ONS COMMENTAAR DEEDS geruime tijd verwachtten wij in ons com- mentaar aandacht te kunnen besteden aan het nieuw gevormde kabinet en ip het bijzonder de nieuwe minister van landbouw. Na het mislukken van forma teur Burger lijkt het er evenwel op dat we nog lang niet aan een nieuwe regeringsploeg toe zijn. Overigens kunnen we wel begrijpen dat men in sommige kringen nu niet direkt in een begrafenis stemming verkeerde na het falen van Burger. Zeker ook voor de zelfstandigen gaf immers het program ma der progressieve drie „keerpunt '72" weinig re den tot optimisme. Aan de andere kant betekent het wel dat er weer zeer kostbare tijd verloren gaat, juist in een periode dat vele dringende problemen om een oplossing schreeuwen. Immers van de demissionaire regering Biesheuvel mogen geen echte beleidsbeslissingen meer verwacht worden. Maar daardoor weet men ook ook op vele ministeries en daaronder ressorterende diensten eigenlijk niet goed meer waar men aan toe is. Vandaag genomen besluiten kunnen immers straks door een kabinet van andere signatuur weer onge daan gemaakt worden. Men stelt dus beslissingen zo veel mogelijk uit. Dat geldt ook voor het ministerie van landbouw, waar men naast het vertrek van Ir. Wellen bovendien nog geconfronteerd wordt met een interim-minister van buiten de landbouw, die tevens nauw bij de formatieperikelen is betrokken. En ondertussen blijft de onzekerheid op velerlei gebied, zoals planologie, ruilverkaveling, hinderwet en milieu, sociale verzekeringen, belasting etc. voort duren. Daarbij moeten dan deze maand in Brussel belangrijke besluiten over de landbouwprijzen wor den genomen, waarbij de opstelling van de Neder landse landbouwminister van groot belang kan zijn. Wij zijn daar niet zo gerust op! SNELLE OPLOSSING NOODZAKELIJK DN toch is ook de landbouw, evenals overigens het overgrote deel van het bedrijfsleven, niet meer dan een min of meer geïnteresseerde toeschou wer bij de formatie-match. Wij vragen ons dan ook af of het bedrijfsleven niet veel meer druk moet uit oefenen op de betrokken partijen en kamerfracties om tot een snelle oplossing van de kabinets-crisis te ko men. Wanneer dan ook het Landbouwschap aan de nieuwe formateur de landbouwwensen weer schrifte lijk ter kennis brengt, zou naar onze mening boven aan dat lijstje wens moeten staan dat er op korte termijn een regering komt. Dat is immers de eerste vereiste wil vervolgens aan de vervulling der land bouwwensen gewerkt kunnen worden. De laatste berichten spreken inmiddels van een tweetal formateurs, te weten Mr. Van Agt en Prof Dr. Albeda. Dat zou kunnen betekenen dat de hier en daar geopperde gedachte om een r.iet-politiek, zui ver zakelijk kabinet te foVmeren, dat de orde in de politieke en sociaal-economische chaos moet herstel len, nog niet voldoende weerklank heeft gevonden. Wij vinden dat jammer. Immers dat lijkt nog de enige mogelijkheid om op korte termijn een regering te formeren. NIET AF7IJDIG BLIJVEN KTATUURLIJK is één van de belangrijkste zaken waarmee een nieuwe regering direkt gecon fronteerd zal worden de strijd over de inkomensver deling die nu tussen werkgevers en werknemers ge voerd wordt. De vraag dus om centen of procenten loonsverhoging. Ook hier heeft de landbouw zich tot nu toe betrekkelijk afzijdig opgesteld. Beginnend bij de zuivelfabrieken lijken evenwel ook de toeleveren de en vooral verwerkende landbouwindustrieën, en daarmee de boer zelf, erbij betrokken te worden. De gevolgen van stakingen in deze sektoren zullen im mers de portemonmia van de boer niet voorbij gaai. Naar onze mening is het dan ook hoog tijd dat de georganiseerde landbouw in dit conflict een duidelijk standpunt inneemt. Daarbij dient de landbouw volgens ons om twee redenen afwijzend te staan tegenover de eisen der vakbonden op het gebied der inkomensnivellering. In de eerste plaats hoort dit thuis in de volksvertegen woordiging en niet bij loononderhandelingen binnen het bedrijfsleven, waarbij bovendien nog slechts een beperkt gedeelte der belanghebbenden rechtstreeks betrokken is. Nauw hiermee samen hangt het feit dat de inkomensnivellering in de praktijk reeds ver wordt doorgevoerd middels de progressie in de belastingen. Het feit dat de vakbondseisen een enorme derving aan belasting-inkomsten voor de staat betekenen zegt op zich al genoeg over het afremmen van het extra (procentuele) inkomen. Wij zijn dan ook duidelijk van mening dat inkomensnivellering een zaak is van het parlement, waar iedere Nederlander is vertegenwoor digd, en niet van werkgevers en werknemers! Eigenlijk is het toch een merkwaardige zaak dat in een tijd met grote werkloosheid en sterke inflatie er miljoenen kostende stakingen worden geaccep teerd die een doel nastreven waardoor alleen nog maar grotere werkloosheid en inflatie wordt bereikt! Immers een te sterke inkomensnivellering anders dan via belastingen, betekent stijging van de consumptie uitgaven en daardoor een extra inflatiestimulans. Ter wijl de duurder wordende arbeid nog meer aanzet tot vervanging van arbeid door machines. Daarnaast zul len het vooral de middengroepen zijn die van de voorgestelde inkomensnivellering weer de dupe wor den. Wij zijn dan ook van mening dat de georgani seerde landbouw duidelijk achter de bedrijven dient te staan die door deze akties worden bedreigd. EUROPEES PARLEMENT DEN bedroevende vertoning van onmacht hebben wij vorige week kunnen konstateren bij de be handeling van de landbouwprijsvoorstellen in het Europees Parlement te Luxemburg. De voorstellen der Europese Commissie werden met de kleinst mo gelijke meerderheid verworpen, zonder dat een alter natief voorstel door een meerderheid werd aanvaard. De tegenstanders van het Commissievoorstel waren immers verdeeld in een groep die de prijsvoorstel len te hoog vond en een groep die de prijsvoorstel len te laag vond. Daardoor heeft het Parlement voor de eerste keer in haar geschiedenis geen kans ge zien een advies uit te brengen. Wanneer deze grote tegenstellingen zich deze maand ook tijdens de be sprekingen der Ministerraad manifesteren, kunnen er vanuit Brussel weinig zinvolle prijsbesluiten ver wacht worden. De bijeenkomst van landbouwminis ters van begin deze week wijst al in deze richting. Steeds duidelijker wordt in ieder geval dat de hele E.E.G.-landbouwmarkt h een crisissituatie is terecht gekomen. En zolang de nationale geldpolitici niet be reid zijn het E.E.G.-fundament door een werkelijk ge meenschappelijke geldpolitiek te verstevigen blijven alle maatregelen lapmiddelen, waarvan niet in de laat ste plaats de Europese en zeker ook Nederlandse boer de dupe wordt! LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 1