TUINBOUW- KLANKEN Wij hebben niet alles in de hand Handel in bloembollen nieuwe oogst gaat wat stroever lopen Appelmarkt iets zwakker DENGEN VAN DE WEEK 1® De uitzonderlijke harde storm van 2 april heeft ook voor de THOOLSE tuinders voor de nodige scha de gezorgd. De schade beliep van afgewaaide dakpan nen tot ingedrukte zijgevels van warenhuizen. Indien hiervoor niet verzekerd, dan is dit voor de ergste gevallen weer een behoorlijke schadepost. Naast het dan nodige herstel van de gebroken rui', en, zit de teler ook nog met het feit dat het op dat tijdstip in de kas staande gewas óók meestal verloren is. Vooral voor de jonge ondernemer, die meestal met veel ge leend geld moet werken, is dan voor dit jaar het beleg van de boterham weer verdwenen! De ondernemer van tegenwoordig moet wel over een grote dosis optimisme beschikken om ondanks alles tóch weer verder te gaan, om alles zo goed mogelijk te versieren. Ook de vollegrondstuinder moet altijd rekening houden dat niet altijd alles verloopt^ als hij het wel zou wensen. Elk jaar zal hij wel één of meerdere gewassen hebben dat teleur stellende resultaten geeft door droogte, te veel nat, of te lage temperaturen. De beste risicospreiding is nog altijd wel, dat men niet alles op één kaart zet, De eerste week van april is wel een schrille tegen stelling geworden ten aanzien van de tweede helft van maart. Het weer kenmerkte zich door regen, hagel, kou en veel wind. Ook SCHOUWEN en DUI VEL AND is niet aan het geweld van de storm ont komen. Echter vergeleken met de schade in som mige delen van ons land, mogen we gewagen van beperkte schade. De glastuinders hier zijn er bepaald goed af gekomen, vergeleken met vele van hun col lega's in het Westland. De gevallen neerslag in onze omgeving is overigens gewenst geweest: o.a. voor het oplossen van de kunst mest, de werking van de bodemherbiciden en hier en daar ook nog wel voor wat droogliggend zaad. Het gure weertype van afgelopen week heeft een positieve invloed gehad op de prijsvorming van di verse groentesoorten en bloemen. Zo heeft elk weer type z'n mee en z'n tegen! Voor de één een domper, voor de ander een buitenkansje. Een kenmerk van 's levens loop! Zo heeft de inzaai van de gewassen toch nog een stremming ondervonden. Hoewel in sommige delen van ons gewest de inzaai praktisch is voltooid, in onze omgeving en dan met name. in Duiveland, lig gen nogal wat percelen waarvan zaad en plan goed nog in de schuur ligt. Er moeten in onze kontreien nog wat gladiolen worden geplant. Van de gecontrakteerde bloemzaden moet het grootste deel nog worden ingezaaid. Wan neer de toestand van de grond zeer binnenkort weer geschikt is om de inzaai te hervatten, zal vroeg of later gezaaid weinig gaan ui'maken in verband met de voortdurend lage temperatuur. Voor diverse ge wassen, als witlof, knolselderie, stamslabonen en an dere is het uiteraard nog te vroeg. Op Schouwen en Duiveland is het tot heden goed afgelopen met de hagel. De buien waren wel talrijk, maar meest lichte hagel. De meeste lulpentelers zien met bezorgde blik naar de dreigende luchten. Hagel is één van de meest gevreesde zaken voor het tulpen gewas. Voor zover ons bekend, zijn er gelukkig nog geen meldingen van aanmerkelijke schade gedaan. Met de handel in de tulpenbollen, nieuwe oogst, wil het beslist nog niet vlotten. De grote soor en zijn bepaald te gering in prijs om de teelt rendabel te maken. Dan zou het aantal leverbaar wel heel hoog moeten uitvallen en dat zou over de hele linie de zaak ontwrichten. Het tulpenareaal is weliswaar gekrompen, maar de handel blijkt daar nog niet ze nuwachtig over te doen. Met de handel in gladiolen, nieuwe oogst, verloopt het wel wat gunstiger dan in de tulpen, maar de te verwachten uitbreiding van het areaal noopt de han del het rustig aan te doen. Het aanbod wordt drin gender en de prijzen hebben neiging tot dalen. Een harde economische wet, waar we mee te maken hebben! en men zijn bedrijf instelt op een niet te smalle basis. In het agrarisch bedrijf is het door de jaren heen altijd nog zo geweest, dat men onderhevig was aan tegenlopende faktoren. Maar tegenwoordig is daar nog bijgekomen, in het bijzonder voor de glastuin ders, dat meestal met veel geleend kapitaal gewerkt moet worden, zodat het dan, wanneer het eens wat extra tegenzit, men soms al gauw niet aan zijn fi nanciële verplichtingen kan voldoen. Gelukkig is het nog altijd zo, dat gelijkgerichte ondernemingen elkaar in tijd van ziekte en onverwachte tegenslag, de helpende hand toesteken, om de scherpste kan en er wat af te halen. Bovendien weet dan het slacht offer zich moreel gesteund, wat altijd iets is van zéér grote waarde. Tot nu toe houden de groenteprijzen zich nog op een behoorlijk niveau en het spreekwoord zegt, da. de eerste klap een daalder waard is! Gemiddeld ge nomen zijn de tuinders nu wel wat optimistischer gestemd dan een paar jaar terug toen er wel sprake was van een dieptepunt. Een goede ondernemer zal zich sterker concentreren waar of zijn bedrijf nog voor verbetering vatbaar is. Juist die vasthoudend heid leidt dikwijls tot ongedachte goede resultaten, wat het best gehonoreerd wordt in een nieuwe ople vingsperiode. Ook het Thoolse veilingwezen bevindt zich weer in een wat optimistischer stemming dan een jaar geleden, toen de balans naar de verkeerde kant uit sloeg. Het lijkt er wel op dat de Thoolse aardappel en uienveilingen steeds groter bekendheid genie ten. Eilandelijk worden er nog steeds veel uien geveild en gesorteerd, die verscheiden tientallen km-verderop zijn geteeld. Misschien dat in de naaste toekomst de kring van aanvoerders steeds groter zal worden, om reden dat de afzet én prijs het best gediend wordt bij geconcentreerde aanvoeren. Juist daar zijn de levenskansen voor een af zet vereniging he! grootst. Rest nog de vraag: wat gezonder zal zijn, óf de gezamenlijke Thoolse veilingen naar el kaar toe moeten groeien; óf dat de zwakkere loten maar af moeten sterven? pp de fruitveilingen was vorige week weer een ruim aanbod van Golden Delicious. De s emming was niet onvriendelijk maar over het algemeen wer den toch wat lagere prijzen betaald dan in de voor gaande weken en dat terwijl de kwaliteit van het aangeboden produkt beslist niet minder werd, in tegendeel uit de c.a. cellen en soms al uit de scrubcel- len kwamen prima partijen in dikwijls behoorlijke ma'en. Nog steeds werden de geel gekleurde partijen het best betaald. Het verschil met de groenere par tijen was soms wel 510 cent per kg, wanneer het de grootste maten betrof; bij de kleinere maten wa ren de groene soms wat duurder. Er waren ook vorige week uitschie ers waardoor er Golden Delicious voor 90 cent per kg werd ver kocht maar het merendeel van de partijen in de grote maten kwam aan 0,75 tot 0,85 per kg en de maat 6570 mm werd verkocht rond en soms iets beneden 70 cent per kg. Het geel van de Golden Delicious gaat nu sterk overheersen in de veilinghallen. Plaatselijk waren er op sommige dagen geen andere rassen meer 'e koop. Soms was er nog wel wat Winston en hier voor bleef de vraag groot wat resulteerde in prijzen tot 1,40 per kg voor de grote maten en rond 1,30 voor de maat 6570 mm. De klasse I 6065 mm met een goede kleur kwam zelfs wel aan 1,10 per kg. De Winston uit de c.a.cellen heeft het dit jaar wel bijzonder goed gedaan. Conference blijft er ook nog steeds te koop, met name bij de veilingen in Krabbendijke, Goes en Ter- neuzen. De prijs trok vorige week verder aan en voor de grote en middelmaten werd tussen 1 en 1,10 per kg betaald terwijl de maat 55—60 mm klas se I steeg tot dicht tegen 1 gulden per kg. Het aanbod van kasaardbeien werd in Kapelle wat groter. Het weer noodde niet direkt tot het eten van deze vruchten en dat had tot gevolg dat de prijzen vrij gevoelig terugliepen. De goede kwalitek kas aardbeien werden eind vorige week verkocht rond 1,70 per doos met 200 gram inhoud. \700R velen van ons is het in de week die voor af ging aan het moment dat we dit schrijven de storm met orkaankracht geweest die sterk tot hun verbeelding heeft gesproken. Voor de tweede keer in betrekkelijk korte tijd zijn we op een drastische manier herinnerd aan de natuurkrachten die soms zo onverwacht in tomeloos geweld los kunnen bars ten. We weten niet hoe het u gaat, maar op dagen met zeer zware storm luisteren we een keer extra naar de weerberichten om te horen wat er wordt ge zegd van de waterstanden. Misschien is het nog iets dat ons is bijgebleven na die zwarte nacht van 1953 toen er na een storm zoveel ellende kwam. Misschien is het ook omdat we ergens ons steeds weer afvra gen of de dijken die ons tegen het water moeten be schermen, wel sterk genoeg zijn. In ons gebied is over het algemeen de schade door de storm meege vallen. Er ging er hier en daar wel een schuur tegen de vlakte en werden er bomen ontworteld en vlogen vele pannen van de daken. Het is materiële schade die te overkomen is. Veel erger is wanneer er slacht offers vallen. Dat is niet met geld goed te maken. We zijn wel onder de indruk gekomen van de enor me omvang van de stormschade in het Westland waar de schade in de glastuinbouw en de bloementeelt enorm groot is. De fruittelers vragen zich af hoe de reeds ontwikkelde pereknoppen de gesel van de storm doorstaan zullen hebben. PEN andere zaak die ons vorige week bezig kon houden, is die van het opgeven door Mr. Bur ger van de poging om een kabinet te formeren. Na 127 dagen kabinetsformatie bleek ook deze geen kans te zien een regering te vormen die kan rekenen op voldoende steun in de Tweede Kamer. Het lijkt een bijzonder moeilijke situatie waarin we als volk zijn terecht gekomen. De polarisatie viert hoogtij en er wordt kennelijk te weinig uitgegaan van het feit dat er geen enkele partij is die een meerderheid in de Kamer heeft, zodat er samengewerkt met anderen moet worden. Nu is dat op zichzelf een niet zo verwonderlijk feit want we maken het dikwijls mee op velerlei fronten. Er is soms een ontstellend gebrek aan begrip voor elkaar en eikaars moeilijkheden, ook binnen kringen die beter moesten weten. Het geldt ook voor de po litieke partijen. Als het goed is, meet een politieke partij bereid zijn om regeringsverantwoordelijkheid te dragen wanneer dat van haar wordt gevraagd en dat zal in de gegeven situatie niet anders kunnen dan samen met andere groeperingen. Daarom zal er een keuze gemaakt moeten worden. Met grote belangstel ling wachten we de verdere ontwikkeling af. Wel is een bekend gegeven en het geldt nog steeds dat wie het onderste uit de kan wil hebben, het deksel op de neus krijgt. Dan kan ook gelden voor de Nederlandse politieke situatie in 1973 en trouwens niet alleen voor dit gegeven! KAAAR genoeg over deze dagelijkse zorgen van het Nederlandse volk in het algemeen. We zijn tuinders en voor sommigen van ons is het nieuwe seizoen reeds in volle gang en dan denken we aan de groentetelers, voor anderen is de afloop van het oude seizoen een dagelijks gegeven waarmede ze te maken hebben (uien en fruit). Wat de groente betreft valt op de tegenvallende prijzen voor sla. Vorige week was er na de storm even een opleving, maar het was van korte duur en ge middeld is de sla te goedkoop. Daar staat tegenover dat een produkt als spinazie, dat in ons gebied in behoorlijke hoeveelheden wordt geteeld, een zeer goede tijd doormaakt. Iedere dag opnieuw ligt de prijs tussen ƒ1,en 1,30 per kg en dat maakt het voor de telers een aantrekkelijke zaak. Toen we daar over nadachten werden we bepaald bij het feit dat het nog al eens anders loopt dan toekomstvoorspellers ver wachten. Het is niet zo lang geleden dat men geen toekomst meer zag voor de spinazie omdat de diep vriesspinazie sterk in opmars was. Het tegendeel is echter het geval. De consymptie van verse spinazie stijgt jaarlijks. Het Produktschap voor Groenten en Fruit vertelde dezer dagen in een marktoverzicht dat de aanvoer van spinazie op de veilingen tot en met maart kleiner is geweest dan in de voorgaande ja ren maar de gemiddelde prijs lag op f 1,07 per kg tegen het vorig jaar f 0,91 en twee jaar geleden 0,72 zodat de waarde van de aangevoerde spinazie hoger is dan in voorgaande jaren. Dat het anders loopt dan men verwacht zien we ook met een produkt als stoofperen. Het is nog niet zoveel jaren geleden dat men hiervoor geen markt zag omdat de moderne huisvrouw er van uitgaat dat het gemak de mens dient en liever de peren kant en klaar in blik kocht. Er is echter een groeiende markt voor stoofperen die worden klaargemaakt in de ge zinnen als in grootmoeders tijd. Het is waarschijnlijk de nostalgie naar het verleden om met een bekend opinieblad te spreken die hieraan debet is, maar het feit ligt er. En zo kunnen we met meer onver wachte veranderingen in het consumptiepatroon te maken krijgen! Daarom willen we deze week beslui ten met de opmerking: Een boeiend vak met onge kende en soms ongedachte mogelijkheden blijft het, heel die tuinbouw!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19