Patoranen Topogard'! LIGTERMOET CHEMIE BV MECHANISATIE- NIEUWS Rau „Quantometer"Nieuw regelapparaat veldspuiten Hi Lemken werktuigen voor trekkers vanaf 100 Pk in de praktijk Oplossing landbouwprijsproblemen nog niet in zicht! 14 De Duitse Rau-fabrieken vervaardigers van de Rau Kombi machines, die in Nederland in de handel worden gebracht door G. W. van Driel Van Dorsten B.V. te Hoofddorp helbben patent gekregen op de Rau „Quantometer", een manometer, waarmee de Lemfcen 12-schaar half gedragen stoppelploeg, werk breedte 3.60 m Lemken 6-schaar halfgedragen wentelploeg hoeveelheid te verspreiden sproei vloeistof van de Rau veldspuiten wordt geregeld. Door gebruik van de „Quantometer" (Quanto kwantum of hoeveelheid) is het mogelijk de juiste tankdruk in te stellen, wanneer men een bepaalde hoeveelheid sproeistof bij een bepaalde rijsnelheid wil toedienen. Het tijdroven de en soms ingewikkelde raadplegen van tabellen met het daarbij behorende rekenwerk is dus volledig overbodig geworden. Wanneer men tijdens het werk bij voorbeeld door wijziging van de rijsnelheid of door het uitschakelen van een aantal sproeidoppen andere verhoudingen krijgt, dan geeft dit geen problemen. De standen op de „Quantometer" kunnen dan zonder meer worden gewijzigd dit kost slechts enkele ogenblikken en men kan verder werken. De „Quantometer" past op alle ypen Rau Kombi veld spuiten, ook op de machines, die in het verleden ge leverd werden. Naarmate de trekkers zwaarder worden vraagt men ook aangepaste werktuigen. Door de Cehave NV te Veghel, importeur van Lemken-ploegen voor ge heel Nederland, werd onlangs afgeleverd aan Goos- sens Agrarische Bedrijven te Asten, een Lemken 12- schaar halfgedragen stoppelploeg type Glimmer RA 12/30/360, met een eigen gewicht van 1.259 kg en een werkbreedte van 3.60 m. Om het transport te ver gemakkelijken wordt deze ploeg in het midden ge dragen door een luchtbandwiel. Dit wiel is hydrau lisch in hoogte verstelbaar en te leveren met hydrau lische breedteverstelling. De kokerbalkkonstruktie is in het midden scharnierend uitgevoerd, voor aanpas sing aan de bodemoneffenheden. Door voornoemd bedrijf werd ook aangekocht een Lemken 6-schaar halfgedragen wentelploeg type Diamant, werkbreedte 2.10 m, eigen gewicht 2.400 kg. Wentelen en op diepte stellen van deze ploeg ge schiedt hydraulisch. De helft van de ploeg wordt ge dragen door het transportwiel, met als gevolg een lichte voorwielbelasting van de trekker. Ook werkt momenteel op dit bedrijf een Onyx- diepwoelcultivator met 13 tanden, werkbreedte 3,90 m, gewicht 933 kg, werkdiepte 50 cm. Deze diep- woelcultivator wordt ingezet voor verschillende grondbewerkingen zoals: maisstoppelbewerking, het losmaken van de ploegzool en ondergronden. Werk zaamheden ter bevordering van een goede lucht- en waterhuishouding. Al deze werktuigen worden ge trokken door een Fendt Favorit 612 S trekker, vier- wielaandrijving, met een 6 cylinder motor van 120 FK met een eigen gewicht van 4.820 kg. We zullen er volgende week wel uit moeten komen, maar op dit moment kan ik me nauwelijks voorstellen dat we, zelfs na een aantal nachtvergaderingen, vol gende week een oplossing bereiken. Dat zei de Neder landse minister van landbouw, drs J. Boersma, maan dagavond na een discussie over de landbouwprijzen voor oogstjaar 73/74. Nederland staat nog steeds (in het kader van een eventueel compromis) een tussen oplossing voor; dat wil zeggen dat we willen meewer ken aan een eerste aanzet tot een terugkeer naar een gemeenschappelijke markt door gedeeltelijk opheffen van de compenserende bedragen aan de EEG-binnen- grenzen. Inmiddels bestaan er op dit moment nog tien tallen verschillende standpunten ten aanzien van de onderscheiden landbouwprodukten. Nederland wil, aldus de minister, dat er voor wat betreft de graan prijzen een reële verbetering voor de boeren uit de bus komt. Nederland is er ook wel voorstander van dat per 1 mei de melkprijs reëel verbeterd wordt met 1 procent in plaats van dat er een prijsverhoging in september komt. Frankrijk wil daarentegen een ver hoging van 8V2 Conclusie van minister Boersma: Tegenstellingen „per produkt" zijn maandag verder gepreciseerd. Er is voorlopig géén enkele toenadering van de standpunten gebleken/ Behalve de Duitsers hebben ook de Belgen, de Lu xemburgers en de Britten zich maandag uitgesproken tegen een koppeling van de prijsvoorstellen met het herstel van de gemeenschappelijke markt. Uitgaande van de stelling dat van een koppeling zou worden af gezien eisten België, Duitsland en Luxemburg een re ële prijsverhoging voor de granen van 4 procent. Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk willen echter, vrezend dat ze zich de woede van de consument op de hals gaan halen (en dat geldt in het bijzonder voor het Verenigd Koninkrijk) helemaal geen prijsver hoging voor granen. Duitsland stelt daarentegen, dat de Duitse boeren niet het gelag van het herstel van de gemeenschappelijke markt moeten gaan betalen. E.E.G.-Landbouwcommissaris Lardinois is maandag ook nog even teruggekomen op de uitspraken van het Europees parlement vorige week, dat in een éénrege lige resolutie de Europese Commissie vroeg haar prijs voorstellen opnieuw te overwegen. Lardinois zei dat de Europese Commissie woensdag de gehele situatie opnieuw zal bezien. Hij ontkende ten stelligste dat hij het voornemen heeft met geheel nieuwe prijsvoorstel len te komen. doen het vlug, veilig en voordelig. Snel en gemakkelijk aardappelen rooien, de wens van iedere teler. Topogard en Patoran houden uw aardappelen het gehele seizoen vrij van onkruid. Topogard: toepassen kort voor opkomst van de aardappelen op gekiemde onkruiden. Patoran: toepassen direkt na het aanruggen op nog vochtige grond. Geregistreerd handelsmerk van Ciba-Geigy A.G., Basel. POSTBUS 699 - ROTTERDAM - TELEFOON 010-235420 y/

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 14