CERTROl! COMBIN AAGRUNOL eigenlijk K cnkrukl niet leliik Rundveefokbedrijf van 50 ha volgens allernieuwste principes 1TEN rundveefokbedrijf op hoge zandgrond, dat gezien veebezetting, voe- ding en huisvesting goeddeels op Amerikaanse leest is geschoeid: zo zouden wij het september 1972 in Renkum gestarte en 30 maart j.l. officieel ge opende „Fokbedrijf Bos in het kort kunnen omschrijven. Directeur-aan deelhouders zijn de heren J. Tinssen (53), die zich speciaal met de akkerbouw bemoeit, en ir. P. K. ter Veer, die in het bijzonder de veehouderij voor zijn reke ning neemt. Het rundveefokbedrijf meet vijftig ha, gepacht van het oorspronke lijke akkerbouwbedrijf van Tinssen, dat totaal honderd ha groot was. Aldus ir. W. F. Gerhardt in ,,De Landbode" van 6 april j.l. waaraan wij het volgende ont lenen. „Het was vroeger rogge, rogge en nog eens rogge op het bedrijf, dat ik na het overlijden van mijn vader overnam", verklaarde de heer Tinssen tijdens de openingsbijeenkomst in restaurant Campman in Renkum. „Later kwamen er on der meer fabrieksaardappelen en ook gerst bij, maar het ware was het toen nog niet. Op geen stukken na zelfs", aldus de heer Tinssen. De gewenste om mekeer kwam pas nadat Tinssen en Ter Veer via wederzijdse kennissen met elkaar in contact waren gekomen en het plan „Bos B.V." van de grond kwam. „Wij zijn in september vorig jaar al gestart maar hebben de officiële opening uitgesteld tot wij over wat ervaring beschikten". ENTHOUSIAST OVER HOLSTEIN-FRIESIAN IR. Ter Veer is geboren op een veeteeltbedrijf in Zuidhorn (Groningen), stu deerde veeteelt in Wageningen en was on'der meer 18 maanden verbonden aan het veeteeltconsulentschap van Alkmaar. In 1967 maakte Ter Veer een studiereis nar de Verenigde Staten en kwam enthousiast terug. Enthousiast over de Amerikaanse veehouderijbedrijven, maar vooral enthousiast over de produktie-capaciteiten van de Holstein-Friesians. „Naar mijn mening moeten wij op ons bedrijf in Renkum niet streven naar hoge, maar naar heel hoge melkproduktie. Een gemiddelde produktie van 4.000 kg betekent zoals ik het zie armoe, bij 5.000 kg is de zaak financieel min of meer in evenwicht, terwijl pas bij 6.000 kg het financiële voordeel duidelijk voelbaar is." En nu het bedrijf zelf. Totaal 50 ha, waarvafn 7 ha blijvend grasland, in hoofdzaak bestemd voor droogstaande koeien en jongvee. Ook in de zomer wordt stalvoedering toegepast, met zelf geteelde snijmais als enig ruw voer. Er wordf beregend en uiteraard zwaar bemest: bebalve stalmest, 450 kg triple- super, 550 kg KAS, 400 kg Chili en 500 kg kali. De snijmais wordt ingekuild in ry kuilen zonder toevoeging; de kuilen worden met plastic en grond afgedekt. ONGEISOLEERD EN MET BUITENVOEDERING WAT de huisvesting betreft is behalve naar doelmatigheid naar lage inves teringskosten en wat de bouw en inrichting betreft naar een zo hoog mogelijke arbeidsproduktiviteit gestreefd. Geadviseerd door „Land'bouwbedrijfs- gebruwen" en „Boerderij enbouw" viel de keuze op het door het O.- en S.- fonds gesubsidieerde project van Prefab BV in Delft: een ongeïsoleerde „multikennel" met open nok en buiten voedering (principe „koeienhut"). De eetruimte dient tevens als uitloop. De eetruimte en de tussenliggende voergang zyn niet overdekt. Ter Veer ziet dat niet als een bezwaar. „Bij regen, ja zelfs bij sneeuw blijven de koeien vaak buiten. De dieren verkiezen kennelijk de frisse buitenlucht en ook hier gaat wellidht op, dat „ventilatie belangrijker is dan isolatie". Als er problemen zouden zijn, verwacht ik die eerder in de zomer dan in de winter." Op het moment telt „Bos BV" twee kennels, elk 60 grootvee-eenheden (gve) en twee elk voor 30 gve; de totale capaciteit bedraagt 180 gve, en er is volop ruimte voor verdere uitbreiding. Bij deze opzet is er dus met het oog op het te verstrekken rantsoen ruimte voor vier groepen: hoogproduktief, laagproduktief (de grens ligt bij 18 a 20 kg), droogstaande koeien en drachtig jongvee en guste pinken. De voerhekken hebben geen inrichting om de dieren vast te zetten. Ook hier domineert dus het principe van zoveel mogelijk dieren per arbeidskracht. Bezijden de vier kennels bevindt zich het zogenaamde „hoofdgebouw". Hier treffen wij behalve het kantoor de melkstal (2 x 4-standsvisgraat) aan, met aangrenzend de wachtruimte voor de koeien en de melkkamer. Verder: een stal voor veertig kalveren, zeven afkalfboxen en een ziekenstal. Mestschuiven schuiven de mest op gezette tyden naar de dryfmestkanalen onder het hoofdgebouw en de diwarsigang tussen de twee grote en de twee kleine kennels. De mest wordt door middel van een pomp tijdelijk in een bovengrondse silo van 625 kubieke beter opgeslagen. Wegens de betrekke lijke vastheid van deze mest moet thans nog water worden toegevoegd om de zaak naar behoren te laten verlopen. Een noodoplossing uiteraard. Hiervoor zal nog een definitieve oplossing gevonden moeten worden. Ook over de vaste vloeren is ir. Ter Veer nog niet helemaal tevreden. VAN AMERIKAANSE SNIT WAT de gebouwen betreft nog een heel belangrijk punt: de investering. Deze bedroeg, alles incluis hoofdgebouw en kennels, melkinstallatie met melktank, de complete drijfmestinstallatie met mestopslag, alsmede grondwerk, erfverharding en riolering ƒ340.000. Heigeen bij een totale capaciteit van 180 grootvee-eenheden neerkomt op rond 1900 per gve. Deze maximale capaciteit maakt het bedrijf op dit moment uiteraard nog niet waar. Het telt thans in totaal 159 „koppen", te weten 55 aangekochte overlopers-vaarzen, die de laatste maanden van '72 en januari *73 hebben gekalfd, 15 aangekochte vaarzen, die binnenkort zullen kalveren, verder het gehele veebeslag van Dijkstra in A-dorp, wegens bedrijfsbeëindiging overge nomen: te weten 40 melk- en kalfkoeien, 20 drachtige vaarzen en 20 kalveren, en tenslotte nog enkele andere aankopen, 9 stuks in totaal. De plannen van ir. Ter Veer gaan uit naar een op Amerikaanse leest ge schoeid bedrijf met koeien van Amerikaanse snit. Behalve het veebeslag van Dijkstra, dat destijds in de I.V.O.-praktijkproef (deels insemineren met Neder lands, deels met Amerikaans sperma) werd opgenomen, werden de overige dieren bijgevolg geïnsemineerd met sperma van de Amerikanen Paclamar Capsule en Heatherstone Lucky Type-blazer, met de bedoeling ook in volgende generaties een zodanige kruising toe te passen. Overigens is thans circa 70 van de gehele veestapel in de boeken van het N.R.S. geregistreerd, terwijl het plan is op de duur op 100 uit te komen. WAT DE VOEDING BETREFT PENS per dag wordt het voer voor de koeien gebracht, eerst de snijmais, daarover de bostel en tenslotte het krachtvoer. Tot 1 februari j.l. was het dagelijkse rantsoen: snijmais ad libitum, krachtvoer (20 vre-70 zw plus Fokbedrijf Bos BV in vogelvlucht. Op de voorgrond de mestsilo met een capa citeit van 625 m3. Daarachter 4 kennels, 2 van 60 gve en 2 van 30 gve. De to,ale lengte van dit complex is 64 meter, de totale breedte 24,5 meter Daar achter het hoofdgebouw, 36,5 meter lang en 10 meter breed. basismineralen en vitaminen): hoogproduktieve en laagproduktieve dieren (grens by 18-20 kg) respectievelijk 8 en 5 kg, droogstaand vee: 2 kg, snijmais beperkt. Per 1 februari werd het rantsoen in verband met de sterk gestegen krachtvoerprijzen gewijzigd. Het werd nu: snijmais ad libitum plus 10 kg verse bostel, hoogproduktieve en laagproduktieve dieren respectievelijk 6 kg A-brok en 3 kg krachtvoer als boven, droogstaand vee als boven. Bij de officiële opening spraken ook de heren ir. D. Hoogerkamp, rijksland- bouwconsulent voor boerderijbouw en -inrichting, en J. Leenheer, voorzitter van het N.R.S. De eerste schetste de welhaast stormachtige ontwikkeling in recente jaren binnen onze rundveehouderij, niet op de laatste plaats wat de stallenbouw betreft. VOORZITTER NRS AAN HET WOORD lYjE heer Leenheer verklaarde in Renkum dat aangaande het fokbeleid zijn ideeën niet altijd met de hunnen strookten. Stelt men de vraag of onze allerbeste Nederlandse koeien voor een optimaal rendement op onze Neder landse bedrijven kunnen zorgen, dan meent de heer Leenheer hierop met een volmondig „ja" te kunnen antwoorden. Niettemin heef. het N.R.S. het ver standig geoordeeld ook voor „uitgezochte" dieren van buitenlandsen bloede de mogelijkheid tot registratie open te stellen. Voor op grote schaal kruisen met Amerikaans bloed achtte de heer Leenheer de tijd echter nog niet gekomen. Voorenaleer de fokkers daartoe zouden be sluiten, doen zij er verstandig aan de resultaten van de opgezette wetenschap pelijke proeven af te wachten. „Dit neemt niet weg, dat ik ons land in een kleiner wordende wereld groot genoeg acht om initiatieven als door „Fokbe drijf Bos BV" genomen, toe te juichen", aldus de voorzitter van het N.R.S. Alleen jammer dat 't tussen uw koren groeit. Daar moet u dan wel iets aan doen met (mcpa-mcpp en bromoxynil) Vooral kamille, ereprijs, muur, kleefkruid, zwaluwtong, varkensgras en perzikkruid zijn er erg gevoelig voor. Ook gevoelig zijn akkerdistel en in iets mindere mate klein hoef blad. Geregistreerd handelsmerk van Amchem Products Inc. U.S.A. CERTROL-COMBIN is ver krijgbaar bij uw leverancier en bij AAGRUNOL. AAGRUNOL BV - GRONINGEN -TEL 050 -134041 997 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 11