nog steeds de beste luzerne in europa! MECHANISATIE- NIEUWS Nieuw model Fox hakselaar Rumptstad-Van Driel vastetand cultivatoren De Becker-precisiezaaimachine „Beckerlijn" in Nederland 8 Barenbrug Holland B.V., Postbus 4, Arnhem. Tel. (085) 431051 baar. Hierdoor wordt niet alleen de breedte voor het transport sterk verminderd, maar ook is het mogelijk om onder zeer zware werkomstandigheden de zijdelen op te klappen, waardoor er minder trek kracht wordt vereist. De brochure is voor belangstellenden verkrijgbaar (tel. 02503—7041). De Fox zelfrijdende hakselaars, die Brinkmann Niemeijer N.V. te Zutphen in 1973 op de markt brengt hebben op enige punten belangrijke verbeteringen ondergaan. Nog meer capaciteit en kwaliteit zijn de beweegredenen van deze veranderingen. De type nummers zijn hierdoor van 424 en 457 gewijzigd in 4400 en 6600. De belangrijkste van de detailverbete- ringen zijn: a. een verbeterde en versterkte versnellingsbak; b. een verbeterd hydraulisch systeem; c. een nieuw op rubbers gemonteerd platform, waardoor trillingen en lawaai sterk worden gere duceerd; d. de bedieningen zijn vereenvoudigd en op gemak kelijker te bereiken plaatsen aangebracht (bijv. voetpedalen voor de bediening van de hefinrich- ting en de afvoerpijp; het stuurwiel is verstelbaar en schuingeplaatst). e. het invoerrolmechanisme is verbeterd. f. Ten gevolge van de toepassing van een nieuw uit laatsysteem (Donaldson Strata Engine air sys tem) is het motorlawaai sterk verminderd. g. de radiateur is vernieuwd en heeft 50 meer koelcapaciteit; h. verstelbare spanpoelie op de hoofdaandrijving. Van Driel Van Dorsten te Hoofddorp hebben in een brochure de verschillende mogelijkheden van de Rumptstad-van Driel cultivatoren beschreven en door schematische tekeningen verduidelijkt worden vermeld het losmaken van wielsporen in gerooid aardap- pellland. de bestrijding van aardappelopslag (een steeds nijpender wordend probleem!): met de cultivator wordt de bodem onder de bouwvoordiepte vol doende losgemaakt. Door de juiste vorm en stand van tanden en ganze voeten blijven de rooi ver- lies-aardappelen echter in de bovenlaag, waar ze reeds bij matige vorst doodvriezen. het opbreken van de üloegzool op bouwvoordiepte of dieper gelegen verdichte lagen (zelfs tot 45 cm diepte!). het bewerken van slempgevoelige grond, tenein de deze ongeploegd goed te laten overwinteren. het in één werkgang zaaiklaarmaken van gerooid land. Blijkens de resultaten van proefnemingen door het I.L.R. te Wageningen vragen deze cultivatoren ver bluffend weinig trekkracht: zelfs de minste bij geme ten verschillen tot 50 De Rumptstad-van Driel cultivatoren worden in 2 modellen geleverd: met een tandafstand van 25 cm en van 37,5 cm. De hoogte onder het frame is zeer ruim (65 cm). De modellen met 25 cm tandafstand zijn verkrijgbaar in werkbreedten van 225 tot 525 cm (9 tot 21 tanden): die met 37,5 cm tandafstand van 265 tot 565 cm1 (7 tot 15 tanden). Bij de machines met de grotere werkbreedten zijn de zijstukken opklap- effenheden tot 25 cm worden gevolgd. Naast deze werktuigenramen kan Becker ook tril- tandcultivatoren leveren zonder, met enkele, of met dubbele verkruimelrollen. Ook hier is het mogelijk de verschillende verkruimelrollen te monteren. Bo vendien kan voor een goede aansluiting met de on dergrond (Vooral op lichte gronden) een rol geleverd worden met losse, gladde of getande schijven. Voor het zaaiklaar maken van het land, bijv. mais, op onvoldoende bezakte grond kan gebruik gemaakt worden van een vorenpakker. Deze wordt gemonteerd tussen triltandcultivator en verkruimelrol. Voor het zaaien van mais wordt momenteel al leen nog gebruik gemaakt van precisiezaaimachines, meer in het bijzonder machines die ongevoelig zijn voor de korrel-grootte. Eenerzijds om het lastige verwisselen van de zaaischijven te voorkomen. An derzijds echter vooral omdat deze machines een beter resultaat geven bij het zaaien. Door de ongevoelig heid voor de vorm ontstaat minder beschadiging van het zaad en is de regelmatigheid beter. De kans dat missers of dubbelen voorkomen is kleiner. In het algemeen werken de machines die ongevoe lig zijn voor de korrelgrootte met vacuum. Becker heeft evenwel een patent op een eenvoudig systeem, namelijk met druklucht. Er wordt slechts één zaai- schijf gebruikt, met een doorlopende boring. Aan vankelijk wordt iedere cel van de zaaischijf gevuld met een aantal korrels. Op een bepaalde plaats wordt nu geblazen, één korrel wordt onderin de cel gedrukt waardoor de luchtstroom wordt afgesloten, hierdoor kunnen alle andere korrels uit de cel worden ge blazen. Uit verschillende proeven is gebleken, dat dit praktisch voor 100 enkele vullingen geeft en geen missers. De voordelen van dit systeem zijn dat: de pomp altijd zuivere lucht aanzuigt, dit in tegenstelling tot de vacuümsysteem waarbij de kans bestaat dat deeltjes van de maiskorrel, ontsmettingsmiddelen enz. door de pomp gaan, met kans op schade aan de pomp, en er geen eisen worden gesteld aan de afdichting, waardoor de bedrijfszekerheid wordt vergroot. Bovendien stopt, wanneer de machine wordt stopgezet, ook de schijf; de korrel valt echter niet uit de cel; dit kan wel gebeuren bij de va- cuummachines wanneer het vacuum wegvalt. Daarbij blijven bij het wegvallen van de druk, aan het eind van de rij, de korrels in de cellen, zodat dit bij weer inzetten geen missers gaaft. De zaaiafstand kan eenvoudig worden ingesteld door verwisseleing van 4 tandwielen 10, 12,5 15, 18, 20 of 22,5 cm of d.m.v. een schakelkast. De kunstmestgift kan d.m.v. tandwielverwisseling worden geregeld. De kunstmest wordt ongeveer 5 cm naast en 2 cm dieper dan de korrel in de grond gebracht. Sinds kort heeft Brinkman Niemeijer NV te Zutphen de vertegenwoordiging voor Nederland ge kregen van de gehele „Beckerlijn", bestaande uit Becker-zaadbedkombinaties, Becker-maisprecisiezaai- machines Aeromat en Becker-precisiezaaimachines voor bieten, de Centra Drill. Met de vele combinatiemogelijkheden is het hier mee mogelijk in één bewerking een goed zaaibed te krijgen. Het Becker-pro gramma is opgebouwd uit diverse werktuigramen, eggevelden, triltandcultiva- f toren en verkruimelrollen. Eggevelden en triltandcultivatoren kunnen geleverd worden met: a. eggetanden; b. lepel.anden; c. veer- eggetanden; triltanden en triltandcultivatoren enkel of dubbelgeveerd. Afhankelijk van de gewenste ver kruimeling kunnen deze verschillende eggevelden onder het werktuigraam worden aangebracht, of wor den geleverd in een vast „Acker"-raam. Voor een fijne verkruimeling worden de eggen gebruikt voor bijv. granen en bieten. Een nog fijnere verkruimeling wordt bereikt met de veertandeggen. In één veld ko men evenveel veertandeggen voor als normale egge tanden. Door de vering is de werking intensiever; ze zijn bovendien zelflossend en kunnen vooral ge bruikt worden voor bieten. Mais en aardappelen vragen een grover zaaibed, waarvoor de triltandcultivator gebruikt kan worden. De verkruimelrollen hebben de volgende funkties: a. diepteregeling; b. vlakmaken; c. verkruimelen; d. aansluiting verzorgen met de onderlaag. Geleverd kunnen worden draadverkruimelrollen en verkrui melrollen met platte getande strippen (diameter 28 of 32 cm). De getande verkruimelaars hebben een sterk verkruimelde werking en bovendien wordt de bovenlaag goed aangedrukt. Ook is het mogelijk een grote rol vóór te monteren voor het aandrukken en een kleine achter voor de verkruimeling. De draad- verkruimelrol heeft een mengende werking en werkt dieper. Door middel van verschillende werktuigramen kun nen de volgende combinaties in diverse breedtes wor den opgebouwd: Rational. Onder het frame kunnen alle genoemde eggevelden worden aangebracht met een draadspin del kan dun.v. de verkruimelrollen de diepte nauw keurig worden ingesteld. De zijkanten zijn opklap baar voor transport. Ratwwnat. Dit is een nieuw werktuig; met behulp van veren kunnen de zijdelen gemakkelijk worden opgeklapt. Bovendien worden de eggevelden en de verkruimelaars apart met een veer belas", waardoor oneffenheden van het land gevolgd worden. De Hydromat. Bij de Hydromat wordt d.m.v. olie druk een constante druk op de eggevelden en ver kruimelaars ingesteld waardoor nauwkeurig alle on-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 8