Naar meer speurwerk in coöperatief verband De ontwikkeling van de Sociale Verzekering Staatssecretaris van sociale zaken mr j. g. Rietkerk heeft onlangs tijdens een bijeenkomst van de Mij voor Nijverheid en Handel - N. en Z.O. Drente een aantal aktuele zaken betreffende de ont wikkeling van de sociale verzekering aan de orde ge steld. Onder meer wees hij er daarbij op dat de sociale uitkeringen relatief sterker toenemen dan het natio nale inkomen. Als oorzaken daarvan noemde hij o.m. „Uit de Groene School geklapt" 'f Ww3 de heer F. de Wit, een der algemeen di- rekteuren van Cebeco-Handelsraad, die tijdens een ledenvergadering van Cebeco Zuidwest in Zie- rikzee de research of wel het speurwerk door co- operaties ter sprake bracht. Schrijver van dit artikel herinnert zich, dat hij over dit onderwerp jaren ge leden al eens geschreven heeft. Hij pleitte toen voor een inventarisatie van het speurwerk door de coöpe ratie om na te gaan hoeveel geld hieraan werd be steed mede ter bevordering van de coördinatie. Enkele uitzonderingen daargelaten is ons coöpera tieve bedrijfsleven nooit bijzonder speurwerkminded geweest. De belangstelling was niet groot, omdat er veel geld mee gemoeid kan zijn, terwijl de concrete resultaten nogal grote vraagtekens oproepen. De op merkingen van de heer De Wit wijzen echter in een positieve richting. Hij vraagt zich namelijk af in hoe verre landbouw en coöperatie speurwerk verrichten ter wille van het toeleveren van grondstoffen aan de industrie, met name de niet-agrarische industrie zo als de chemische, textiel e.d. Wij vinden dit een uit stekende vraagstelling, temeer omdat deze komt van de kant van een der topfiguren van Cebeco-Handels- de totale beroepsbevolking die de premies moe ten opbrengen neemt de laatste jaren nauwelijks toe. het aantal uitkeringsgerechtigden stijgt regelma tig. Het aantal bejaarden (AOW) en weduwen (AWW) stijgt met resp. 2% en 2 Het aantal ar beidsongeschikten vertoont een nog veel sterkere stijging, n.l. ca 10 per jaar. Het aantal kinderen waarvoor recht op kinderbijslag bestaat neemt sterker toe dan het feitelijke aantal kinderen, omdat studerende kinderen van 16 jaar en ouder recht hebben op dubbele of drievoudige kinder bijslag. Ook de A.W.B.Z. vertoont een sterke uitgavenstij ging. Het aantal verpleegden nam in 1971 met 12,5 toe, in 1972 met 13,5 Ook het aantal ziekte verzuimdagen blijft stijgen. Daarbij nog de onver wacht grote lastenstijging van de arbeidsonge- PUBLIKATIE Globale beoordelingsrapporten 1972 van het Instituut voor Tuinbouwtechniek, Dr. S. L. Mansholtlaan 12 te Wageningen. Verkrijgbaar door storting van 0,15 per stuk op giro 950088, onder vermelding van het gewenste nummer. no. 7201. Rugspuit Mesto type Stabilus nr. 354. no. 7202. Rugnevelspuit Mesto Superblo. 35. no. 7203. Rugspuit Dofra type Record, no. 7204. Draaiende sproeier Wright Rain type Moni tor. no. 7205. Draaiende sproeier Wright Rain type Lan cer. no. 7206. Draaiende sproeier Wright Rain type Pre fect. no. 7207. Komkommersorteermachine Ekonoom type Standaard. no. 7208. Zelfrijdende kipwagen Bouyer type T 52. no. 7209. Spitfrees S.B.O. type 155. no. 7210. C02-toestel E.R.M.A.F. type GP75. no. 7211. Kasluchtingsmechaniek D.G.T. type LG 3N. AO. 7212. Spitfrees Imants type S 1500 Hd. no. 7213. Spitfrees Imants type DS 1400 Hd. raad. Deze laatste toevoeging vraagt wellicht om enige verduidelijking. Welnu Cebeco (Centraal Bu reau) en Handélsraad waren vanouds handelsorgani saties en het lag nu niet in de eerste plaats op de weg van de handel om aan technische en/of chemi sche research te doen. SPEURWERK - KOSTBARE ZAAK THANS zijn de industriële aktiviteiten van Cebe co-Handelsraad echter van enige betekenis geworden en vanuit deze gezichtshoek krijgen de kanttekeningen tijdens zijn inleiding „leven wij op een eiland?" een bepaalde inhoud. Industrie zonder speur werk is namelijk ondenkbaar. Zonder het ontwikke len van nieuwe produkten (met het woord produkt in de ruimste betekenis) en het verbeteren van be staande produkten gaat een bedrijf naar de knoppen. Nu is speurwerk bijzonder duur of het nu de com merciële, technische of nhemische of andere research betreft. Zelfs heel grote concerns kunnen het soms niet helemaal alleen aan en bundelen van de researsh is daarom meermalen een van de fusie motieven. Speurwerk vindt bovendien zeer verspreid plaats en het geld er voor komt uit verscheidene bronnen. We denken aan de rijksoverheid, aan universiteiten en hogescholen, aan bedrijfstakken en aan afzonderlijke ondernemingen. In dezelfde volgorde kunnen we spre ken van algemene of fundamentele research, van be- drijfstakgerichte reserach en research gericht op de bruikbaarheid voor één bepaarde onderneming. Ne derland is een klein land, het kan daarom niet al te veel geld in speurwerk stoppen en dit vraagt de groot ste aandacht voor een optimale aanwending. Dit laat- schiktheidsverzekering voor loontrekkenden (W.A.O.), waardoor de premie van 4 in 1972 op 7,8 in 1973 gebracht moest worden. Allemaal oorzaken die leiden tot lastenverzwaringen. Las tenverzwaringen die eveneens het gevolg kunnen zijn van grote prijsstijgingen, zoals de situatie die zich reeds een groot aantal jaren bij de zieken fondsen voordoet. Het meest frappant daarbij is de tariefstij ging van de ziekenhuisverpleging die van 1966/70 15,5 bedroeg, in 1971 21 en in 1972 25 AM deze steeds verdergaande stijgingen binnen de perken te trachten te houden en tot een betere beheersing van de sociale verzekeringslasten te komen deed de Staatssecretaris een drietal suggesties: De eerste om in de sociale verzekering en zijn uit voering meer waarborgen tegen afwentelings praktijken in te bouwen. Ik heb de indruk, dat werkgevers èn werknemers het meer dan vroeger normaal vinden bepaalde eigen verantwoordelijkheden door de sociale ver zekering over te laten nemen. Het af laten vloeien van actief personeel op kosten van de W.A.O. en het afstemmen van de duur van seizoenarbeid, op verzekeringsperioden zijn hier voorbeelden van. De tweede, dat wij moeten proberen een einde te maken aan een ontwikkeling, waarbij alle voor zieningen, die zich maar even daarvoor lenen, in het verzekeringspakket worden gestopt. Dat geldt zowel voor de overheid als voor maatschappelijke organisaties. Uiteindelijk moeten wij het toch met elkaar betalen en ik heb verschillende voorbeel den van voorziehingen, waarvan de uitgaven na die overbrenging nauwelijks meer in de hand te houden zijn. En ten slotte zou ik meer in het algemeen willen stellen, dat voor mij steeds klemmender wordt de vraag, of wij voor het geheel van de sociale verze kering voldoende mogelijkheden hebben om de sterke lastenontwikkeling te beïnvloeden. Ik heb die vraag voor mijzelf ontkennend beant woord. Het is mijn overtuigingdat wij op dit ge bied op verantwoorde wijze betere beleidsinstru menten zullen moeten ontwikkelen. Daarbij zou ik er de voorkeur aan geven dit te bereiken langs de weg van het inbouwen van evenwichtselemen- sfe ?eldt in niet mindere mate voor de speurwerk- o.diviteiten van het coöperatieve bedrijfsleven. INVENTARISATIE NODIG J* R gebeurt ongetwijfeld het een en ander. Noe men we met name de aardappelmeel (plus de rivaten) en zuivelsektor met daarnaast nog anderen Waarom nu geen nationale coöperatie kommissie in gesteld ter bestudering van de researchproblematiek. Zo n kommissie kan inventariseren, in geld vertalen, uitgangspunten voor de research formulieren, aari planning doen en aan vele zaken meer. Zo bijvoor beeld ook een betere aansluiting zoeken bij wat el ders gebeurt en eventueel de samenwerking met an deren bevorderen. Wij hopen van harte, dat dit gaat gebeuren. Het mag dan een terrein vol voetangels en klemmen zijn, maar dit is geen reden om geen pogingen te doen. Tenslotte gaat het voor een belangrijk deel van boe- rengeld en dat moet zo verantwoord mogelijk wor den aangewend. Daar hebben de leden van de coöperatie recht op. Bovendien is speurwerk een middel om onze boeren en tuinders in de markt en in dé maatschappelijke integratie te houden en te brengen, waardoor de be- drijfsinkomsten gunstig worden beïnvloed. Nogmaals wij hopen, dat er wat van komt. De zaak is belang rijk en daarvan moeten de mogelijkheden mijns in ziens nader onderzocht worden. Graag het initiatief aan Cebeco-Handelsraad en met name aan de heer De Wit. Drs. J. DIJKGRAAF. L.C.C. - Goes. ten in de voorzieningen zelf. Mocht dit niet moge lijk blijken, dan voorzie ik, dat de overheid grote re bevoegdheid zal moeten hebben om deze be langrijke sector van onze maatschappelijke voor zieningen beter te kunnen beheersen. Vooral het laatste punt lijkt weinig hoop te bieden voor de naaste toekomst om tot een betere beheer sing te komen van de sociale verzekering. Wel wordt bijv. door de Sociale Verzekeringsraad een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de grote stijging van de W.A.O. lasten. Ook zal naar verwachting per 1 juli een uitbreiding worden doorgevoerd van de eigen bij drageregeling in de A.W.B.Z. inrichtingen, die hope lijk de kosten enigszins kunnen beperken dan wel een verdere sterke stijging daarvan voorkomen. Ook ten aanzien van de kinderbij slag verzekeringen raken velen ervan overtuigd, dat een herwaardering zeker op zijn plaats is. De Staatssecretaris merkte dienaan gaande op dat het hier om een lang niet eenvoudige zaak gaat. Nodig is een herbezinning op de uitgangs punten van de kinderbijslag en een evaluatie van de ontwikkeling sedert de invoering. Daarbij zullen vra gen spelen van integratie kinderaftrek-kinderbijslag, s udiefinanciering, gezinssubsidie, een eventuele in komensgrens voor het recht op kinderbijslag, wijzi ging van de welvaartsvastheid in waardevastheid, een vermindering van de progressie bij toenemend kindertal. Anderzijds zijn er nog vele wensen van de vakbe weging op het sociale vlak als de wens tot verbetering van de werkloosheidsverzekering, de wensen tot een betere financiering van de z.g. extra-murale zorg, en tot een volksverzekering voor gescheiden vrouwen of voor onvolledige gezinnen. Afgezien van de wense lijkheid, zo zei de Staatssecretaris, gebood de eerlijk heid hem te zeggen, dat hij daartoe echt geen moge lijkheden zag. Het hoge kostenniveau dwingt ons steeds tot een meer kritische doorlichting, waarbij de wezenlijke van de opgebouwde sociale zorg behou den dient te blijven. Nederland heeft een uitstekend sociaal verzekeringspakket. Daaraan zijn echter voor de bevolking zeer hoge lasten verbonden. De Staats secretaris verwacht dus de stijgende kosten te kunnen terugdringen. Of zal het net zo gaan als met de infla tie en de prijsstijgingen? Diegenen die de steeds ho gere premies moeten opbrengen vragen zich af: „Waar gaan we met de sociale verzekeringen heen?" BI. Machines worden meer gerepareerd dan gebruikt Vindt u dit een vreemde redenering Wij ook. Toch schijnen er land- en tuinbouwers te zijn, die zo denken. Immers zij vinden, dat een jongen, die later in de agrari sche bedrijfstak wil gaan werken, net zo goed naar de Lagere Technische School kan gaan en niet naar de ..Groene Schoof". Inderdaad, kennis van machines is belangrijk voor de aanstaande boer, fruitkweker, tuinder of hovenier onontbeerlijk zelfs. Daarom wordt in ons lesprogramma dan ook veel aandacht aan techniek ge geven, in de 2e klas 2 uur, in de 3e klas 3 uur en in de 4e klas 2 uur per week. Onze leerlingen leren de meest voorkomende storingen op te sporen en te herstellen. Aan revisie van motoren komen we echter niet toe! Is ook niet nodig. Onze leerlingen leren echter wel de machines te GEBRUIKEN! Ook wordt er nog les in booglassen gegeven* We laten het echter niet alleen bij techniek. Denkt u maar de algemeen vormende vakken. Ons leerplan is wat deze vakken betreft hetzelfde als dat van de Lagere Technische School!! Onze leerlingen verkeren echter in de gelukkige omstandigheiddat ze op een kleine school zitten. U weet dit voor de ontwikkeling en prestaties van veel jongelui betekent. Tenslotte houden we ons ook nog bezig met vakken die voor de a~s. werker in de land en tuinbouw ons inziens onmisbaar zijnzoals bodem kunde, biologie, bedrijfsadministratie enzte veel om hier te vermelden. Wie het allemaal precies wil weten, vraagt 't programmaboekje aan van de „Groene School", Biezelingseweg 10, Kapelle, tel. 011021812, buiten schooltijd 1603. a

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6