LANDBOUWSCHAP Bespreking minister Boersma met het Landbouwschap VAN HET Aandacht voor jonge boeren en tuinders Landbouwcommissie Europees len Europese Commissie! parlement achter prijsvoorstel- Werktuigendagen Liempde markt. Het Landbouwschap acht een werkelijke prijs verhoging noodzakelijk teneinde de inkomensontwik keling in de landbouw in de pas te brengen met de inkomenstrend buiten de agrarische sektor. Boven dien betwijfelt het Landbouwschap ernstig of de jongste prijsvoorstellen enige zekerheid kunnen bie den voor een blijvende oplossing van de monetaire moeilijkheden, welke zich in het komende prijsjaar opnieuw kunnen voordoen. De voorgestelde land bouwprijzen komen op geen enkele wijze tegemoet aan de wensen van het COPA en aan de prijsvoorstel len van de Europese Cie ontbreekt ten ene male een objectieve methode van prijsberekening. FFDENS de gedachtewisseling met minister Boer sma werden door het Landbouwschap twee op lossingen genoemd om een werkelijk landbouwprijs- beleid te voeren. In Brussel zou het monetaire beleid losgekoppeld moeten worden van het landbouwprijs- beleid. Uiteraard moet er dan ruimte voor werkelijke prijsverhogingen komen. Wanneer de EEG-Minister- raad de prijsvoorstellen aanvaardt als een monetaire maatregel om de gemeenschappelijke markt gedeel telijk te herstellen (afbraak van compenserende grensbedragen), zou dit hers'.el naar de mening van het Landbouwschap op zijn minst in twee of meer dere etappes plaats moeten vinden. De heer Boersma merkte op dat de Europese Commissie niet bereid is het monetaire beleid te ontkoppelen van het prijsbe leid In dat geval zou de commissie bovendien met geheel nieuwe en wellicht lagere voors ellen komen. De Europes Commissie heeft medegedeeld dat in de loop van dit jaar een gesprek met de ministerraad plaats zal vinden over de grondslagen van het toe komstig landbouwbeleid in de EEG. De bewindsman is het met het Landbouwschap eens dat de lasten die voortvloeien uit de monetaire moeilijkheden in de gemeenschap zo rechtvaardig mogelijk verdeeld moe ten worden. Het Landbouwschap zei te verwachten dat de prijsvoorstellen voor de akkerbouwsektor zeer ern stige gevolgen zal hebben en dat de inkomenssituatie in de akkerbouw niet alleen schrijnend maar ook en vooral onrechtvaardig wordt beïnvloed. Ook voor de veehouderij sektor zal het moeilijk zijn om begrip te krijgen voor de prijsvoorstellen van de Europese Commissie. Het Landbouwschap verzocht minister Boersma te Brussel aan te dringen op prijsbeslissingen die recht doen aan de methode van prijsberekening die het OOPA ontwikkeld heeft. Uit een oogpunt van tech nische waardering achtte de heer Boersma de prijs voorstellen weliswaar inventief en ingenieus, ten aanzien van de inhoud heeft de bewindsman ook zijn reserves. Hij hecht grote waarde aan een herstel van de gemeenschappelijke markt waarbij men tege moet komt aan de redelijke verlangens van de land bouw. Afd. Voorlichting Landbouw schap B. A. BOKMA „IS het nog verantwoord een bedrijf te beginnen?" *Met deze vraag wenden aspirant-boeren en -tuin ders zich tot hun organisaties. Het grote probleem is bijna altijd: de financiering. Enige vermogensvor ming vóór het eigen bas worden is uitermate moei lijk. In het Landbouw-Economisch Bericht 1973 van het LEI is te lezen dat van de jonge bedrijfshoofden slechts enkelen vóór de bedrijfsovername een inko men hadden gelijk aan het CAO-loon van een land arbeider. Meewerkend op het ouderlijk bedrijf kregen zij geen of slechts een gedeeltelijke beloning voor hun arbeid. Bij de bedrijfsovername werd dit wel op een of andere manier verrekend, maar de finan cieringsproblemen zijn er niet volledig mee opgelost. Het LEI constateert dan ook dat door de noodzaak tot vermogensvorming in vele jonge agrarische gezinnen mede gezien het relatief lage inkomen het con sumptieniveau onder grote druk staat. Wij zouden zeggen: de broekriem moet wat te ver aangehaald worden. Wil de jonge boer of tuinder ook nog pro beren zijn bedrijf uit te breiden en te moderniseren, IJE landbouwcommissie van het Europees parle- ment heeft zich, tijdens een recente vergadering in Brussel achter de prijsvoorstellen inzake de land bouw van de Europese Commissie gesteld. Een ont werpresolutie waar dat in staat (opgesteld door de Nederlandse christen-democraat J. de Koning) gaat nu naar de plenaire vergadering van het parlement. De parlementaire commissie heeft onder meer vastgesteld dat goedkeuring van de landbouwprijs- voorstellen van landbouwcommissaris ir. Pierre Lar- dinois onmiddellijk de gemeenschappelijke landbouw markt tussen de Beneluxlanden, Frankrijk en Dene marken zou herstellen. Bovendien zouden de bestaan de prijsverschillen enerzijds met Duitsland en ander zijds met Italië aanzienlijk worden verminderd, al hoewel de commissie erkent dat de uiteenlopende prijsverhogingen, zoals ze voorgesteld zijn, de pro ducenten in Duitsland en de Benelux voor grote moeilijkheden zal stellen omdat onvoldoende com pensatie voor de in deze landen optredende kosten stijgingen geboden wordt, gaat ze daar toch mee ak koord! Wel wordt het noodzakelijk geacht dat de lid staten die hebben gerevalueerd, in de fiscale en/of sociale sfeer aanvullende niet-produkt-gebonden maatregelen kunnen nemen ten einde de landbouw inkomens volgens de algemene prijsverhoging aan de onderhavige verordening aan te passen. Ook geeft de Landbouwcommissie wel uiting aan zijn bezorgd heid met betrekking tot de economische situatie in de landbouw en met betrekking tot de inkomens van bepaalde categorieën producenten, zoals deze zijn beschreven in het recente verslag van de Europese Commissie en dringt er op aan dat de Europese Commissie toekomstige prijsvoorstellen, evenals vo- rigjaar, vergezeld doet gaan van zo exact mogelijke gegevens omtrent de inkomensontwikkeling in en buiten de landbouw en de kostenontwikkeling waar mede deze zich ziet geconfronteerd. AP 9 en 10 april wordt in de EEG-Raad van Land bouwministers te Luxemburg de discussie over de prijsvoorstellen 1973/'74 voortgezet. Hopenlük is xSS?r begnP VOOr de moeilijke positie waar in de landbouw verkeert dan in de landbouwcommis sie van het Europese Parlement! Overigens is by de eerste gespreksronde in Brus sel in de Europese Ministerraad reeds duidelijk ge worden dat met uitzondering van de Deense en in zekere zin de Franse er geen delegatie was die zich enthousiast loonde voor de Commissievoorstellen. West-Duitsland was het volstrekt met de voorstellen van Lardinois oneens en de Duitse minister Ertl liet dan ook een ronduit onaanvaardbaar horen en zei niet akkoord te kunnen gaan met koppeling van de prijsvoorstellen aan intrekking van de compenseren de bedragen. Hjj noemde het herstel van de eenheids prijzen een gevaar voor de EEG. Het is een schimmen spel, aldus Ertl, om in deze nog steeds onzekere mo netaire situatie naar eenheidsprijzen te willen stre ven. ven. Ook België en Luxemburg stelden zich op het standpunt dat het prijsbeleid op zichzelf bekeken moet worden en dat het ontkoppeld moet wor den van het vraagstuk van de terugkeer naar een gemeenschappelijke landbouwmarkt. De Franse dele gatie bepleitte in Brussel echter juist de noodzaak van terugkeer naar een gemeenschappelijke markt en de Britse delegatie voor een nog geringere prijs stijging. Dat zal ook beter passen in de strijd tegen de inflatie, aldus het Britse argument. Op woensdag 9 en donderdag 10 mei worden te Liemp de dit jaar weer de traditionele werktuigendagen gehou den. Op velerlei gebied zal de bezoeker op het buiten „Velder" voorlichting kunnen vinden en krijgen op agra risch gebied. Zo zal bijv. voorlichting worden gegeven over de rentesubsidie.Mogelijkheden bij verbetering van boerenj, stallen, nieuwbouw veredelingslandbouw en voorzieningen uitbreiding rundvleesprodiuktie. Opvallend is de aandacht voor het milieu; verschillende deelnemers en vooral ook de voorlichtingsdiensten zullen daaraan aandacht besteden. Er zullen „biowassers" worden ge toond, die de ventilatielucht van varkensstallen van hun onaangename geur ontdoen en verscheidene methoden op het gebied van biologische afbraak van mest zullen hun aandeel leveren in de stankbestrijding. Op het punt van stallenbouw zal men een betere huis vesting voor mestkalveren tonen. Ook verrijst er een moderne Uniframe-stal, die met levend vee zal worden bezet. In de stal met voer-ligboxen zullen, dank zij de samenwerking met het Proefstation voor de Rundvee houderij en het I.V.O. in Zeist melkkoeien in volle pro- duktie te zien zijn. Gezien de belangstelling voor de rundvleesproduktie zullen er rood- en zwartbonte vlees rassen en diverse kruisingen te zien zijn en bovendien kalveren en varkens. In een buitenstal zullen schapen worden ondergebracht. In de Ring zal worden gedemonstreerd, hoe bij het uit rijden van kuilvoer veilig een trekker kan worden ge bruikt. De Arbeidsinspectie zal beveiligingsmaatregelen toelichten, waarbij waarschijnlijk een stuntman het ge vaarlijke omslaan van een trekker zal laten zien. Bij de landbouwtrekkers zal men de nieuwe mogelijk heden van de grote Mercedes-Benz zowel als de Deutz- Intrac kunnen bewonderen. Het wordtt daarmee o.a. mo gelijk, dank zij voor. en achteraftakassen aan de voor kant gras te maaien en het aan de achterzijde op te ra pen. Ingewikkelde arbeidsgangen kunnen in één rit over het land worden uitgevoerd, wat de structuur ten goede komt. Voor tuinbouwers zijn er kassen van kunststof, die in segmenten kunnen worden verrold en in de sector eigen vindingen vragen de Brabantse boomkwekers de aan dacht met een constructie van een trekker met daarnaast een wagen, waannee grote laanbomen en andere gewas sen met aardkluit kunnen worden verplant De grootste aardbeienteler van Nederland zal laten zien hoeveel er op dit terrein gemechaniseerd is en hoe men de oogst over de gehele zomer kan spreiden. Een demonstratie met sla- en preiplantmachines en een, waar bij elf trekkers tegelijk worden ingeschakeld, zal zeker ook veel belangstelling trekken. Op de meeste stations zullen weer combinaties van toegangs- en spoorkaarten verkocht worden naar de spe ciaal voor de Werktuigendagen geschapen halte Liempde. Wie de voorkeur geeft aan de auto vindt rondom het terrein volop parkeergelegenheid. dan lijken zijn problemen bijna onoverkomelijk. In de loop der jaren hebben al vele commissies studie verricht en rapporten uitgebracht over de problematiek van de jonge agrariër. Soms heeft het tot zichtbare resultaten geleid, maar ook zijn rap porten na verschijning onder een stoflaag verdwenen. LANDBOUWSCHAP WIL VERDERE STUDIE |\E sociaal-economische afdeling van het Land- bouwschap heeft de oude en minder oude rap porten opnieuw onder de loupe genomen. Dit ge beurde met de bedoeling na te gaan wat wel en wat niet is gerealiseerd. Vanzelfsprekend gaat het Land bouwschap daarbij uit van de huidige problematiek. Er is een nota opgesteld waarin een soort inventari satie is gemaakt van de aanbevelingen van de diver se rapporten Ier oplossing of verlichting van de pro blematiek van de agrarische ondernemers vóór, tij dens en na de bedrijfsovername. Een en ander is voor het dagelijks bestuur van het Landbouwschap aanleiding geweest om te besluiten tot de instelling van een commissie die zich in deze problemen moet verdiepen. De commissie zou samen gesteld moeten worden uit vertegenwoordigers van de drie landbouworganisaties, de drie centrale jon gerenorganisaties, Rabo-bank, plattelandsvrouwen, agrarische werknemers, de Vereniging van Land- bouwboekhoudbureau's en één of meer hoogleraren. Als adviseur zouden deskundigen van het ministerie van Landbouw en het LEI kunnen optreden. Met nadruk heeft het dagelijks bestuur van het Land bouwschap gesteld dat een antwoord op de vragen van de toekomstige boer of tuinder slechts indivi dueel kan worden gegeven. FINANCIERING EN RENTABILITEIT F de nota van de sociaal-economische afdeling wordt al min of meer aangegeven welke on derwerpen in het onderzoek van de commissie cen traal zullen staan. Men denkt daarbij aan: de gevol gen van de groei van de economie en welvaart voor de noodzakelijke groei van de agrarische onderne ming; het kostenpatroon van de onderneming van een jonge boer of tuinder, alsmede het beperken van de risico's gedurende de eerste jaren na de be drijfsovername; de gevolgen voor de rentabiliteit door verschillende verhoudingen van eigen en vreemd vermogen; de vooruitzichten voor de ontwikkeling van de agrarische onderneming, immers voor het voortbestaan van de onderneming is het moment van bedrijfsovername slechts één van de vele kritische momenten; de externe voorwaarden (beschikbare grond, toekomstige ontplooiing), welke voor een deel bepalend zijn voor de uitbreidingsmogelijkheden van een jonge ondernemer in een bepaald gebied. VELE PROBLEMEN IJE kernpunten van de problematiek liggen zoals uit deze opsomming blijkt, bij financièring en rentabiliteit. Tot een van de taken van de commissie zou kunnen worden gerekend het maken van een nadere studie over eventuele nieuwe financierings- vormen. Naast het bankwezen zouden daarbij dan tevens de afnemers- en leverancierskredieten, als mede vormen van risicodragend vermogen moeten worden betrokken. In de overheidssfeer zou bestu deerd kunnen worden of bepaalde regelingen dienen te worden aangepast en/of nieuwe vormen nodig zijn. Enkele ondersteunende maatregelen waar jonge ondernemers nu baat bij kunnen hebben, zijn het Borgstellingsfonds, Grondbank, O. en S.-Fonds. Ook rentesubsidie, en ruilverkavelingen kunnen met name de jonge ondernemers vooruit helpen. Voor het oplossen van de financieringsproblemen is de renta biliteit van doorslaggevende betekenis. Nagegaan zou moeten worden in welke mate de rentabiliteit zou kunnen worden beïnvloed bijvoorbeeld door specia lisatie, bepaalde samenwerkingsverbanden, de afzet mogelijkheden van de produkten, landbouwbeleid, fiscaal beleid en maatregelen vanwege het milieu en de planologie. De bevindingen van -de commissie zullen als richt snoer kunnen dienen voor het zoeken naar het ant woord op de vraag van iedere jonge boer en tuinder: „Is het nog verantwoord een bedrijf te beginnen?"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4