w De teelt van witlofwortelen De aardbeien gaan weer komen DINGEN VAN DE WEEK F. VADER Tuinbouwcons. Goes Voor de witloftrekker is het van zeer groot belang uit te kunnen gaan van goede wortels. De kwali teit van de wortel bepaalt namelijk voor het grootste deel de opbrengst de kwaliteit van het te oogsten lof. Vooral bij de wortels die enige tijd bewaard moeten worden en pas in de winter of het voorjaar worden opgezet, speelt de kwaliteit een grote rol. In dit artikel gaan we na welke factoren van belang zijn om goede wortels te kunnen telen. GRONDSOORT EN BEMESTING nJOTLOFWORTELS moeten rustig en zonder storin- gen kunnen groeien. Rustig groeien betekent dat er niet veel stikstof beschikbaar mag zijn. Dit houdt niet alleen in dat er weinig of geen stikstof meststof gegeven mag worden, maar ook dat de grond niet veel stikstof mag naleveren. De voorvrucht is hierbij belangrijk. Het zonder storingen opgroeien betekent dat de structuur en de hoedanigheid van de grond in goede conditie moeten zijn. De ontwatering en de be wortel baarheid moeten goed zijn. Op slecht ontwaterde grond groeien wortels met veel zijtakken, wat later bij het opzetten moeilijkheden geeft. Op zwaardere grond is de kwaliteit van de wortel beter dan op lich tere grond. In verband met de mogelijkheden voor machinaal rooien worden witlofwortels echter meest al geteeld op de lichtere grondsoorten. 'Zoals uit het bovenstaande blijkt, wordt voor het zaaien geen stikstof gegeven. Als tijdens de groei blijkt dat het gewas er wat arm bijstaat, kan een lich te overbemesting worden gegeven met b.v. 150 a 200 kg kalksalpeter per ha. De behoefte aan fosfaat is niet groot. Een gift van 400 kg superfosfaat per ha is meestal voldoende. Witlof heeft voor een goede groei wel veel kali nodig. Het gewas kan dit echter zelf heel goed uit de grond halen, zodat een zware bemes ting niet nodig is. Omdat witlof niet erg gevoelig is voor chloor, kan hiervoor kalizout worden gebruikt. Een gift van 300 kg kalizout 60 per ha is door gaans genoeg. RUGGENTEELT OF OP VLAKVELD jlVE wijze van telen, n.l. op ruggen of op vlakveld U wordt bepaald door de wijze waarop men wil rooien. Is er voor het rooien een speciale machine beschikbaar die op vlakveld geteelde witlofworteis kan rooien of wil men met de hand rooien, dan hoeft men geen ruggen te maken. Dikwijls wordt echter bij de oogst gebruik gemaakt van aardappelrooima- chines, omdat deze overal aanwezig zijn. Het is dan echter noodzakelijk dat de wortels geteeld worden op ruggen met meestal een rijafstand van 75 cm. Een kritiek punt bij de teelt van witlofwortels is de opkomst van het zaad. Dikwijls is de opkomst op vlakveld beter dan op ruggen. De oorzaak hiervan is dat voor het maken van de ruggen een diepe grond bewerking nodig is. De grond wordt daardoor te droog. Dit bezwaar kan men ondervangen door de ruggen enige tijd vóór het zaaien klaar te leggen. De grond kan dan wat bezakken, zodat de verbinding met de ondergrond voor het opstijgen van vocht weer hersteld wordi. Als de tijd tussen het maken van de ruggen en het zaaien te kort is, of als het in de tussentijd te weinig regent, kunnen zich moei lijkheden met de opkomst voordoen. Het is daarom aan te bevelen de ruggen te maken zodra de grond hiervoor geschikt is. Om in de herfst goed te kunnen rooien is het no dig dat in het voorjaar een goede grondbewerking plaatsvindt. Dit is geheel te vergelijken met de teèlt van aardappelen. Men kan dan ook van dezelfde ap paratuur gebruik maken. De grond moet 10 a 12 cm diep goed los gemaakt worden; daarna worden met een aanaardgarnituur de ruggen gemaakt. Meestal zal dit in twee keer moeten gebeuren. Na het maken van de ruggen moeten deze aangedrukt worden, waardoor een platte kop van 20 cm breed ontstaat. ZAAIEN TOAiLS hiervoor gezegd, is de kwaliteit van de "wortel van groot belang voor het latere trekre- suliaat. Bij de kwaliteit is ook de afmeting van de wortels belangrijk. Wortels met een doorsnee van 3 6 cm zijn de beste om een goed resultaat te krijgen in deze maat, is noodzakelijk dat er 220.000 plan ten per ha staan. Deze moeten regelmatig verdeeld zijn. Vooral dit laatste is belangrijk. Om een goede verdeling van de planten te krijgen, zal het nodig zijn dat na de opkomst gedund wordt. Witlofteelt -op ruggen, noodzakelijk om te kunnen oogsten met een aardappelrooier Een zogenaamd op eindafstand zaaien is meestal te riskant, omdat de opkomst daarvoor te wisselvallig is. Het is wel van belang het zaad goed te verdelen in de rij, om het dunwerk zoveel mogelijk te beperken. (Zie verder pagina 19) Vorige week waren er hier en daar reeds aardige partijtjes aardbeien uit de kassen te koop. Dat was dan Glasa uit kassen waarin is gestookt en bovendien de planten zijn belicht. Over het algemeen is de stand van deze zeer vroege aardbeien matig en soms zelfs slech'In Zeeland is er zeer veel voorbloei opgetreden en hierdoor wordt niet alleen de produktie geremd maar de vruchten die hiervan komen zijn het aan kijken ook weinig waard. De prijs van de eerstelin gen van de aardbeienoogst was goed. Ze lag rond ƒ2,40 per doos met 200 gram inhoud. In de komende weken mag op een geleidelijke toename van het aan bod worden gerekend. Wat de aanvoeren van fruit betreft gaat plaatselijk het aanbod van Conference reeds wat minder worden, maar over he. algemeen zal hiervan in de maand april toch nog heel wat aan de veilingen komen. De prijzen trokken vorige week weer aan. De maat 65-70 mm werd verkocht rond en iets boven een gulden per kg. De maat 60-65 mm deed rond 95 cent en de maat 55-60 mm rond 90 cent per kg. Bij de appelen wordt het beeld nu vrijwel geheel beheerst door Gol den Delicious en Winston. Van beide rassen wordt een goede kwaliteit aangeboden en er is een levendi ge vraag, zowel voor de binnenlandse markt als voor expor.. Hierdoor blijven de prijzen stabiel op een vrij hoog niveau, vooral voor .wat de Winston betreft. De grote maten deden vorige week tussen 1,25 en 1,40 per kg en de maat 65-70 mm werd rond 1,20 per kg verkocht, terwijl voor de maat 60-65 mm een prijs van rond en iets boven een gulden per kg werd be taald. Golden Delicious in de grote maten deed tus sen 75 en 80 cent per kg, al naar gelang de kleur van de appels. Voor de maat 65-70 mm lag de prijs op 65 tot 75 cent en voor de maat 60-65 mm werd rond 55 cent per kg betaald. E leven weer in de tijd dat de grote nationale en internationale industrieën hun jaarverslagen uit brengen over het jaar 1972. Het lezen hiervan is niet alleen een tijdrovende bezigheid maar bovendien wordt hier dikwijls een taal gesproken die de mees ten onzer niet verstaan. Af en toe nemen we toch kennis van de meest in het oog lopende zaken die in deze verslagen aan de orde komen. Zo viel het ons de afgelopen week in de eerste plaats op, dat de grootste banken rekenen op een stijging van de rente in de komende jaren. Eon andere zaak is die van de zeer forse winststij ging bij Philips. Bij dit concern was 1971 een bijzon der moeilijk jaar, waarin de winst per aandeel van tien gulden slechts" ƒ2,49 bedroeg, maar in 1972 is een grandioos herstel opgetreden en de winst is meer dan verdubbeld tot ƒ5,31 per aandeel van ƒ10. Het Philips concern heeft vele poten die tot de winst bijdragen en in 1972 schijnt in het bijzonder de onge kend snelle opmars van de kleuren t.v. een bijdrage tot de grote stijging te hebben geleverd. Philips is op het gebied van de kleuren t.v. toonaangevend en de vraag naar deze apparaten was het afgelopen jaar zo groot dat dikwijls er in een te langzaam tempo aan voldaan kon worden. Voor 1973 zijn de verwach tingen eveneens hoog gespannen, want men ver wacht op de West-Europese markt een stijging van het aantal kleuren t.v.'s met 30 tot 5,6 miljoen stuks. Op het eind van 1972 beschikt 13% van de gezinnen binnen het bereik van kleuren t.v.-zenders over een dergelijk apparaat. We lazen in het jaarverslag van Philips ook dat het aantal werknemers toenam van 367.000 tot 371.000 maar dat het in Nederland een daling onderging van 99.000 tot 97.000. De omzet van Philips bereikte de hoogte van bijna 20 miljard gulden. Om dat in tuin- bouwcijfers te vergelijken: ongeveer 20 keer de to tale opbrengst van de totale Nederlandse groenten en fruitproduktie. FEN ander jaarverslag dat in brede kring belang stelling kreeg is dat van de Koninklijke Shell- groep, bijkans de grootste olieleveranciers van de wereld. De Koninklijke heeft in 1972 nog al wat te genwind gehad door een stagnerende economische situatie in vele landen waarin het haar produkten moet afzetten en de winst van dit concern bleef dan ook beperkt tot 10,01 per aandeel van 20,tegen 14,08 per aandeel het jaar daarvoor. De afzet en prijsvorming voor de produkten van deze maatschap pij schijnen echter weer de goede kant uit te gaan en voor 1973 is men optimistisch gestemd. Het is ons trouwens opgevallen dat er een- groot optimisme heerst in brede kring van het bedrijfsleven. De scheepswerven zitten boordevol orders. De bouw ondernemingen doen beste zaken, ondanks de stag natie in b.v. de wegenbouw. Wel valt het op dat het aantal fusie en overnemingen nog steeds bijzonder groot is. Duidelijk gaat binnen het Nederlandse be drijfsleven de tendens naar grotere eenheden voort. Vooral de bouwondernemingen zijn wat dat betreft de laatste maanden aktief. Vele kleinere, regionaal gerichte ondernemingen gaan onder de vleugels van grote internationaal gerichte ondernemigen. Het is voor de kleine ondernemingen dikwijls moei lijk om te voldoen aan de eis van voldoende groei die deze tijd stelt. Vooral de familievennootschap heeft het wat dan betreft moeilijk. Dikwijls staat men voor onoverkomelijke bezwaren ten aanzien van de financiering der enorme investeringen die nodig zijn. TA7E hebben hieraan deze week aandacht besteed omdat het goed is dat we kennis nemen van wat rondom ons gebeurt. Over het algemeen is bin nen de tuinbouw de stemming op het ogenblik wat opgewekter dan we de laatste jaren gewoon zijn, maar we horen ook vaak de opmerking dat dit wel een uitzondering zal zijn en dat we ons voor de op komst moeten instellen op lagere uitkomsten. In de eerste plaats hopen we dat dit niet zo zal zijn, maar we moeten ook bedenken dat het niet kan. Toen on geveer 5 jaar geleden de fruitteeltcrisis begon lagen de lonen gemiddeld minstens 50 lager dan op het ogenblik. De kosten zijn over het algemeen dienover eenkomstig gestegen. Binnen de tuinbouw kunnen we enkel hoop hebben voor een redelijk bestaan in de toekomst wanneer we goed ingerichte, met moderne machines toegeruste bedrijven hebben, waar we een zo groot mogelijke mechanisatie toepassen om de fak- tor arbeid zo laag mogelijk te houden en de faktor groei trachten te bevorderen. Vooral aan de financie ring van de onderneming zullen we veel aandacht moeten besteden. Op het ogenblik is de coöperatieve gedachte nog al in discussie, speciaal in de kring van de z.g. vrije ondernemers. Enkele debacle's in de coöperatieve sfeer hebben nogal wat kritiek op de coöperatie tot gevolg gehad. We vinden dit een overdreven zaak want de coöp. heeft ongetwijfeld veel goede kanten. Drs. Dijkgraaf heeft er in dit blad reeds verschillen de keren over geschreven. We hebben wel de indruk dat financiering en vermogensvorming niet altijd de sterkste kant is geweest van verschillende coöp. Wan neer er dan tegenslagen komen, kan men weinig op vangen. We hebben de laatste jaren wel eens ge sprekken gevoerd met overwegend jongelui die ons er van trachten te overtuigen dat we naar een maat schappij moeten waarin de op winst gebaseerde on dernemingsvorm moet verdwijnen. De gang van za ken hij verschillende bedrijven in de laatste maanden hebben ons er toch van overtuigd dat we het winst streven niet kunnen missen om een zo groot moge lijk nationaal-economisch rendement te krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15