De electrische weideafrastering dient gecontroleerd te worden door een goede vakman. Vrijwel steeds zal dan parathion 25 tegt n 1.6 liter per ha het meest aangewezen middel zijn. In het gewas koolzaad kan het noodzakelijk zijn een bestrijding tegen de koolzaadglanskevers uit te voeren. Er is dan een keuze te maken tussen de middelen Thio- dan, Nexagan en Malathion. Het laatste middel is zeer giftig voor bijen. DIVERSEN Bouwboek. Na het zaaien en poten van de gewassen en het uitstrooien van de kunstmest is het wel noodzakelijk om de gegevens van het afgelopen voorjaar na te zien en op een deugdelijke manier vast te leggen. De meest aantrekkelijke vorm is om dit in een bouwboek te doen. Er is thans een losbladig systeem. De bedrijfsvoorlich- ters kunnen u daarover inlichten. Het grondonderzoek. Het gaat nu ook weer tijd worden om uw opgave te doen voor het nemen van grondmon sters voor het bemestingsonderzoek. Zeker voor die per celen waar eventueel wat aan kan mankeren wat de pH en/of de CaC03 betreft. Indien noodzakelijk kan dan tijdig een kalkmeststof als schuimaarde besteld worden. mesters te telen. Op die percelen waar het in verband met de uitgevoerde chemische onkruidbestrijding moge lijk is om rode klaver te zaaien dient dit zo vroeg moge lijk plaats te vinden. Eventueel kan later nog een lichte MCPA bespuiting tegen distels uitgevoerd worden. Op een groot aantal percelen zal de voorkeur aan een grasgroenbemester gegeven worden, deze kunnen wat later gezaaid worden. Op percelen waar volgend jaar bieten geteeld zullen worden verdient klaver de voor keur. In de wintertarwe kan zowel Engels- als Italiaans raaigras gebruikt worden. INSEKTENBESTRIJDING ||OEWEL het voor deze maand uiterst belangrijk js de volle aandacht aan de onkruidbestrijding te wij den, moeten we toch ook de insektenbestrijding niet ver geten. In gewassen als suikerbieten en blauwmaanzaad en ook in erwten en vlas moeten we vooral bij koud, schraal weer verdacht zijn op het voorkomen van thrips. SAMENVATTEND 1. Blijf aandacht schenken aan de veevoe ding er> zorg voor een goede ZW: vre verhouding. 2. Zorg voor een goede klauwverzo/ging van hei vee. 3. Zorg dat de afrastering en de elektri sche weideinsta'latie goed in orde zijn. 4. Zorg voor een goede onkruidbestrijding in uw grasland. 5. Tracht kopziekte bij de koeien te voor komen door magnesium bij te geven. 6. Voor van kopziekte verdachte dieren dient de veearts onmiddellijk gewaar schuwd te worden. Door lid te worden van een melkcon- trolevereniging weet men welke koeien vervangen moeten worden. Tracht de voederwinning zo goed moge lijk uit te voeren om een hoogwaardig voer voor de a.s. winter te krijgen. Zorg dat de voordroogkuil goed afge dekt wordt en kontroleer regelmatig of het plastic nog dicht is. Geef de snijmais een goede bemesting. flink gewas moet leveren moet dan ook in de belangrijk ste groeiperiode over voldoende vers fosfaat kunnen be schikken. De meest gewenste hoeveelheid als rijenbemes- ting is wel 200 kg triplesuper per ha. De N gift moet afgestemd worden op het ras en op de voorvrucht met een eventuele groenbemester. Op de meeste percelen zal dit tegen de 100 kg per ha zijn. Op verschillende percelen kan dan later, indien gewenst, een lichte overbemesting gegeven worden. Het met de hand of machinaal wieden is in stamsla- bonen niet aanbevelenswaardig. Toch zijn er ook aan de De zakken met grond of de wagenbanden die gebruikt worden om het plastic strak te houden moeten tegen het steile gedeelte van de wand van de kuil gehangen worden om de triverabanden strak te kunnen houden. 7. Houd de koeien in de wei in een goede konditie door zetmeelrijke krachtvoer bij te voeren. chemische onkruidbestrijding problemen verbonden. Het meest geschikt is om Ivorin te gebruiken in een hoeveel heid van 3Vz6 kg per ha. Dit hangt af van de zwaarte van de grond en het ras. UIEN Op veel uienpercelen ia tegen de made van de uien- vlieg een rijenbehandeling met Phytosol toegepast. Thans speelt de chemische onkruidbestrijding de groot ste rol. Ook als bij het zaaien Ramrod werd gespoten zal het meestal, voordat de uien boven komen, nog nood zakelijk zijn om de reeds bovenstaande onkruiden met Gramoxone te bestrijden. Na de opkomst zijn er meerder mogelijkheden als bijv. 46 liter chloor IPC of 7 kg Ramrod. Zijn er dan, on danks voldoende voorzorgsmaatregelen, toch reeds on kruidplantjes aanwezig dan zijn deze nog te bestrijden met 5 kg Lironion. GROENBEMESTERS ^RACHT, om de organische stofvoorziening in uw grond op peil te houden, zoveel mogelijk groenbe- VEEHOUDERU Hoewel er deze maand drukke werkzaamheden op het land zijn eisen ook het vee en het grasland hun verzor ging op de gemengde bedrijven. Naar gelang het warmer wordt, zal de voedselopname bij het vee meestal wat af nemen. Om de koeien op produktie te kunnen houden dient voortdurend nagegaan te worden of ze nog wel de juiste hoeveelheid ZW, vre op kunnen nemen. Klauwvereorging. Door de lange staltijd komen op veel bedrijven nogal beengebreken voor bij het vee. Koeien met beengebreken kunnen niet voldoende produceren en zijn ook vroeger versleten. Voordat het vee de wei ingaat is het noodzakelijk de klauwen goed na te zien en zo nodig wat bij te kappen. Verzorging grasland. De afrastering van het grasland dient voordat het vee naar buiten gaat goed in orde te zijn. Ook de elektrische weideinstallatie dient gekontro- leerd en nagezien te worden door een goed vakman. Ook dienen de molshopen gespreid te worden daar anders veel moeilijkheden kunnen voorkomen bij het maaien en het hooi of kuilvoer met grond verontreinigd wordt. In nieuw ingezaaid grasland kan veel onkruid voor komen zoals muur. Bij een zware muurbezetting is het noodzakelijk deze te bestrijden daar anders die grassen verstikken. Muur kan bestreden worden in een jong sta dium met 8—10 kg DNOC per ha. Als de muur te groot is voor een bestrijding met DNOC dan kan gespoten wor den met 34 liter MCPP per ha. Klaver verdraagt deze bespuiting slecht. De percelen af laten weiden door schapen kan ook goede resultaten geven. Ook zijn er veel percelen die zwaar bezet zijn met paardebloemen en boterbloemen. Bij zware onkruidbe zetting wordt de produktie van het grasland belemmerd zodat onkruidbestrijding noodzakelijk is. Paardebloemen kunnen bij het begin van de bloei bestreden worden met 23 liter 2.4 D-amine per ha. Boterbloemen kunnen bij het begin van de bloei bestreden worden met 4 liter MCPA 25 per ha. De bemesting op het grasland is praktisch op alle be drijven in begin maart reeds gebeurd. Maar toch zijn er nog percelen die in begin april bemest worden met stik-' stof. Deze zeer late bemesting geeft niet alleen een te late grasgroei maar kan bij een zware stikstofbemesting een te geile groei veroorzaken met een te hoog eiwitge halte van het gras. Dit kan bij de koeien, naast ernstige diarree, ook nog kopziekte veroorzaken. Een stikstofgift in de vorm van magnesamon verdient dan de voorkeur. Om geen moeilijkheden tijdens het maaien te hebben en om verontreiniging van het hooi en kuilvoer te voorkomen dienen de molshopen tijdig uit elkaar gesleept te worden. QIJ gunstig weer zullen op het eind van de maand de koeien naar buiten gaan. Daar de overgang van stal naar de weide voor het vee zeer groot is dient extra aandacht aan het vee geschonken te worden. Op veel bedrijven is het mogelijk de koeien 's nachts op te stal len en wat zetmeelrijke produkten bij te voeren. Die be drijven die niet op kunnen stallen dienen nog meer zorg te besteden aan het vee. Door dagelijks wat stro in het weiland bij te voeren kan de droge-stofvoorziening wat gunstiger worden zodat de diarree tegengegaan wordt. Percelen met een hoog kaligehalte en een zware stik stofbemesting zijn zeer gevaarlijk voor het optreden van kopziekte. Kopziekteverschijnselen kunnen optreden bij een onjuiste verhouding van kali, natrium, calcium en magnesium en bij temperatuurschommelingen. Een ge middelde etmaaltemperatuur beneden de 14° C is zeer gevaarlijk voor het optreden van kopziekte. Zodra de melkgift daalt en de koeien zich wat van de koppe1 af zonderen, de oren wat achterover leggen en de ogen wat dicht knijpen dient onmiddellijk de dierenarts gewaar schuwd te worden. Om kopziekte te voorkomen dienen tijdig voorzorgs maatregelen genomen te worden door minstens 14 dagen voordat de koeien naar buiten gaan elke dag ant'kon- ziekte koek bij te voeren en dit vol te houden totdat de gemiddelde etmaaltemperatuur niet meer beneden de 14° C daalt. Een bezwaar van deze koek is dat verschillende koeien weigeren deze op te nemen. Een veilige en goed kope manier is vlak voor het inscharen over een dauw- nat gewas een topdressing te geven met 30 kg gebrande magnesietpoeder per ha. Op percelen met zeer hoge kali gehalten kan ook 300400 kg kiezeriet per ha gestrooid worden of de stikstof regelmatig geven in de vorm van magnesium. Op zware grond hebben magnesamon en kiezeriet echter minder effect. Het kan ook voorkomen dat de koeien het gras slecht op willen nemen. Oorzaak hiervan kan zijn een laag na- triumgehalte van het gras. Door op het gras 100150 kg landbouwzout per ha te strooien zal het gras meestal smakelijker worden. Op lichte gronden kan bij schraal weer de grasgroei ernstig belemmerd worden door man- gaangebrek. Het gras vertoont dode punten. Dit kan ver holpen worden door het gras te spuiten met 15 kg man- gaansulfaat per ha. BIJVOEDERING VAN KRACHTVOER IN DE WEIDE yELEN denken dat de koeien in de weide een hoge melkproduktie kunnen geven zonder krachtvoer. De koeien kunnen uit gras 2025 kg melk produceren. Om de melkproduktie op peil te houden dient aan de hoge produktieve dieren weidekoek bijgevoerd te worden daar anders de produktie snel zal gaan dalen met het gevolg een te lage jaarproduktie. (Zie verder pagina 10) 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 7