c^- 2ULd - ^eiuid Straf op druggebruik had nergens effekt, maakt probleem erger' Luchtverontreiniging en landbouw Jongerenaktiviteiten Onder redaktie van: H. A. HARDERWIJK TA/AT moeten ouders doen die merken dat hun kind met drugs experimenteert? Wat doet een onderwij zer als zijn klas stickies roken normaal blijkt te vinden? Om op dit soort vragen een antwoord te vinden heeft de UNESCO vijf jaren van studie en aktie uitgetrokken. Dit programma om door opvoeding en voorlichting het misbruik te bestrijden van alle „middelen" die men samen drugs noemt, is pas een jaar geleden begonnen. Er is dus nog te weinig materiaal verzameld om met enige kennis V3n zaken gedrags regels op te stellen. Op een symposium van onderwijsdeskundigen bleek uit een analyse van antwoorden uit veertien landen, dat allerlei benaderingen, die in de praktijk worden toegepast weinig doelmatig waren. Morele verontwaardiging of afschuw tonen is volgens het UNESCO-rapport niet op zijn plaats. Wellicht zelfs bereikt men hiermee het tegendeel van wat men beoogt bij een jeugd, die zich ervan bewust is dat we leven in een verslavingssamenleving, waarin koffie, tabak en alkohol beschouwd worden als dagelijkse levensbehoeften, waarin hoestdrankjes met opium erdoor te koop zijn, waarin volop amfetaminen gebruikt worden om wakker te blijven en barbituraten om in te slapen, alsmede een rijk assortiment van chemische „schokbrekers" tegen de spanningen van het dagelijks leven. Weinig sukses hebben ook de pogingen van leerkrachten b.v., om druggebruik te onderdrukken ze maken er alleen maar „martelaren" mee. Afschrik wekkende waarschuwingen uitdelen baat evenmin de jeugd vindt het nemen van risico's een natuurlijke zaak. Kampagnes van regeringszijde dragen het gevaar in zich, dat ze het druggebruik juist een aanzien ge ven dat het tevoren niet had, evenals sommige reportages, die of ze nu teveel of te weinig informatie geven veelal min of meer ophemelen wat ze zeggen of aan de schandpaal willen nagelen. GROEPSVERBAND Zorgwekkend werd in de eerste plaats geacht dat een uitgebreid assortiment van produkten verkrijgbaar is: cannabis-derivaten als marijuana en hasjiesj; narcotica van bekwelmende soort bereid uit papaver of langs synthetische weg waaronder morfine, codeïne, heroïne, methadon; cocaïne, al wordt dit weinig gebruikt; hallu cinogenen als mescaline, psilicybine en LSD; „psychotro- pische" stoffen, waaronder de amfetaminen en barbitura ten vallen; een massa andere stoffen, dde voor heel andere doeleinden gemaakt worden als b.v. vliegtuigüjm, waar van de dampen worden opgesnoven. De meeste van de geënqueteerde landen konstateren een grote toename van het gebruik in de laatste jaren en bovendien een sociale verschuiving: wat voorheen voornamelijk het middel was om aan de harde werkelijkheid te ontsnappen voor de armste en meest onder druk levende lagen van de bevol king heeft zich nu verbreid onder mensen met een zekere welstand en meer ontwikkeling. Ook is het geworden van een individuele bezigheid tot iets wat men in groepsver band beoefent. Opmerkelijk is ook dat steeds jongere bevolkingsgroepen onder de gebruikers worden aange troffen. Aan de Amerikaanse universiteit van Maryland gebruikte in 1967 15 van de studenten marijuana, in j^E toenemende industrialisatie van Zeeland nu en in de toekomst vraagt van de landbouw in dit gewest veel offers aan grond met voor de betrokkenen alle ge volgen van dien. Daarnaast stelt de landbouw zich de vraag: zal deze industrialisatie schade met zich meebren gen voor plant en dier en mocht dit het geval wezen, wat kunnen we dan doen om schade te voorkomen of tot een minimum te beperken?" Bij deze vraagstelling mag de vraag of ook de leefbaar heid van het milieu zal verminderen, niet worden ver geten, De industrie kan de lucht verontreinigen of het oppervlaktewater vervuilen met haar afvalstoffen. In dit kader beperken we ons tot de luchtverontreiniging. Onder luchtverontreiniging dienen we te verstaan alle Stoffen, dde op zichzelf of tezamen in de atmosfeer de lucht zodanig verontreinigen, dat zij of door zichtbaar heid of onaangename reuk het menselijk en dierlijk wel bevinden storen of/en een nadelige invloed uitoefenen op de gezondheid van mens, dier en plant. Ik zou hier aan toe willen voegen: schade toebrengen aan gebouwen, metalen en textiel. De bedoelde stoffen kunnen gasvor mig zijn of bestaan uit vaste deeltjes, ook wel vliegas genoemd. De stoffen kunnen in de atmosfeer worden ge- Stoten door: industrie olieverwerkende, chemische, kunstmest industrie, elektrische centrales huishoudelijke verbranding kolen- en oliestook verkeer, zowel weg- als waterverkeer UIT deze opsomming van bronnen van mogelijke ver oorzakers van luchtverontreiniging wordt zonder meer duidelijk dat, gezien de technische ,ekonomische en in bepaalde gevallen ook politieke aspekten, een oplos sing van dit probleem niet direkt voor de hand ligt. De stoffen, die de lucht verontreinigen kunnen de ge zondheid van de mens direkt of indirekt-benadelen. Dier en plant worden vrijwel steeds direkt benadeeld. Indirek- te benadeling ontstaat door: stankstoffen als gevolg van opslag van aardolie en andere produkten in bovengrondse tanks; stankstoffen uit rottingsprocessen als gevolg van een te laag 02 gehalte in het water; stankstoffen uit industrieel afvalwater; stankstoffen uit niet goed funktionerende rioolzuive ringsinstallaties; roet en vliegas (afzetting op gebouwen, wasgoed, enz.) 1969 36 In het Verenigd Koninkrijk waren in 1964 slechts veertig bekende verslaafden aan verdovende mid delen jonger dan twintig jaar. Twee jaar later was hun aantal gestegen tot 329, waarvan de meerderheid heroïne gebruikte. STRAFFEN QVER het algemeen is in de geënqueteerde landen ge bruik en bezit van drugs verboden, zij het dat de regels van land tot land sterk uiteenlopen. Zo is het ook met de straffen voor handelaars, die in Iran en Nigeria met executie worden bedreigd, in de VS met levenslang, tot tien jaar cel in Engeland, Frankrijk en West-Duits- land, maximaal drie jaar in Costa Rica. Gebruikers lopen in de meeste landen ook de kans ge straft te worden, hoewel het Unesco-rapport vaststelt dat „het opleggen van straffen aan druggebruikers niet alleen overal zonder uitwerking is gebleven... maar zelfs het probleem erger heeft gemaakt". Trouwens, hoeveel energie er ook al is besteedt om drankmisbruik tegen te gaan, de resultaten zijn niet na venant. Dergelijke aktiviteiten kunnen alleen slagen, zo meent de direkteur van de afdeling preventieve program ma's van het Bureau voor Narcotica in de VS, als ze Bij een direkte benadeling zijn bij mens, dier en plant veelal ziekelijke weefsel veranderingen aanwijsbaar. Af hankelijk van de aard van de aantasting kan dit tot sterf, te leiden. Zwaveldioxyde en fluorverbindingen zijn in het algemeen gesproken de belangrijkste verontreinigingen. pOSFAATVERWERKENDE industrieën (Hoechst, Pe- ciney) verspreiden in het algemeen fluorverbin dingen. De klachten of aantastingen kunnen zijn: verminderde eetlust en sterk vergrote speekselaf scheiding bij rundvee de dieren liggen te veel, terwijl het lopen veelal pijn lijk is de vacht is dof bij diverse landbouwgewassen valt een sterke op brengstdaling te konstateren De fluorneerslag bedraagt volgens Hoechst 3 kg/uur. Dat is per etmaal 72 kg. Van Péchiney 14 kg/uur, dus 316 kg per dag. Fluorvergiftiging bij gewassen is waarneembaar door het afsterven van bladtoppen (gladiolen) en bladranden langs een duidelijke grens. Hoe groter de inwerking van fluor, des te groter de bladsterfte. De gevoeligheid voor fluorvergiftiging verschilt van gewas tot gewas. Granen zijn minder gevoelig dan b.v. gladiool, pruim en perzik. Zwaveldioxyde ontstaat bij verbranding van kolen, olie, benzine, enz. De hoeveelheid S02 die in Nederland 'de lucht ingaat, bedraagt 700.000 ton. S02 geeft bij mens en dier prikkeling van de ademhalingsorganen. |^E landbouw gebruikt meer dan waarschijnlijk nodig is bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Helaas is er voor de landbouw geen andere weg om te komen tot hogere opbrengsten, dan intensief gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Toch moeten we deze dingen in hun ware verhoudingen blijven zien. DDT en andere chemikaliën ,die vroeger gebruikt zijn, hebben duidelijk bijgedragen tot vermindering van de verliezen in opbrengst. De geschiedenis heeft ons geleerd, dat we ze te overmatig hebben gebruikt en dat deze overdose ring in een aantal gevallen het evenwicht heeft verstoord. Ophoping van meetbare hoeveelheden gechloreerde kool waterstoffen in het weefsel van mens en dier. De wens van de boer een produkt, dat in alle gevallen tegen alle insekten kan worden gebruikt is een faktor tot door internationale samenwerking geschraagd worden en zijn gebaseerd op akties van langere duur om de school jeugd en het grote publiek voor te lichten. PUBLICITEIT INTERNATIONALE eensgezindheid is er op dit punt echter nog lang niet. Negen van de veertien landen waren wel voor een opvoedingsbeleid ten aanzien van het* drugprobleem, al waren de ideeën daarover uiteen lopend. Andieren zagen er minder in, uit de overweging dat het beter was geen slapende honden wakker te ma ken. De Fransen b.v. achten kursussen over drugs onge wenst en zien in overmatige publiciteit het risico, dat daardoor juist wordt verbreid wat men wil beperken. Men citeerde daarbij een uitspraak van een Amerikaanse schrijver, die een vergelijking maakte met seksuele voor lichting, welke laatste er ook vaak van wordt verdacht de jeugd aan te zetten tot experimenten. De Unesco-analyse maakt echter duidelijk dat jonge mensen veelal reeds uit hun direkte omgeving heel wat kennis hebben opgedaan. Men meent dat als b.v. meer dan twintig procent van de studerenden tenminste een maal één of andere drug heeft geprobeerd cijfers uit Sleeswijk-Holstein de voorlichting aan de jeugd maar beter absoluut volledig en juist kan zijn. In diverse Europese landen is de onderwijstaktiek erop gebaseerd om de jeugd te waarschuwen voor de gevaren van het druggebruik en om zoveel mogelijk het vormen van een romantisch aureool er omheen tegen te gaan. Het Unesco- rapport meent dat veel van dit dramatische aspekt zou wegvallen, als een drugles werd ingepast in het rooster b.v. tussen rekenen en taal. INVLOED OUDERS pOGINGEN om de ouders direkt edukatief te benade ren zijn slechts op enkele plaatsen ondernomen. Maar, stelt het Unesco-rapport: „zij zijn doorgaans niet in staat hun kinderen doeltreffend te helpen". Blijft over, andere sleutelfiguren te benaderen, zoals dokters, politie mensen, sociale werkers, geestelijken, zoals o.a. in Zwe den, de VS, Denemarken en Duitsland wordt gedaan. Over de rol van de pers, radio en tv zijn de opvattingen nogal verdeeld. De voorwaarden, die Frankrijk in dit op zicht aan publikaties rond het drugprobleem stelt, vinden echter nogal wat weerklank. Daarin wordt ondermeer opgemerkt, dat dergelijke kampagnes niet moeten laten zien hóe men het doet, beslist geen argumenten moeten gebruiken, die toch niet overkomen zoals „het is onwet tig" en vooral niet een soort anti-jeugd-racisme moeten oporepen. Daarentegen zou men wel een nuchter licht moeten werpen op de gevaren, zoals lichamelijke achter uitgang, afnemen van de geslachtsdrift, moeilijke gene zing waarbij zo nodig het gebruikersjargon (grass, stuff, speed) wordt gehanteerd. De meeste landen zijn voor een nuchtere aanpak, die jonge mensen voorziet van akkurate voorlichting als hulp om zelf hun standpunt te bepalen. Maar zoals wel blijkt uit de woorden op'Unesco's vragen zij, die deze voorlichting gaan geven, dragen een geweldige verant woordelijkheid. SPELWEEKEND een echt doe-weekend, waarbij het accent ligt op spel en expressie! een weekend in een prachtige omgeving, spe ciaal opgezet voor niet-bestuursleden en bestuursleden! Duur: van vrijdagavond 20.00 uur tot zondagmiddag 16.00 uur. Data: 25, 26 en 27 mei 1973 Plaats: Oisterwijk (N.-B.) Kosten: 15,p.p. De reiskosten worden vergoed! Opgave: zo spoedig mogelijk bij hét PJZ-sekretariaat (01100—5010) HAVELTE wanneer je je nog niet opgegeven hebt voor een plaatsje in de pjz-bus naar Havelte hier wordt de grote Landelijke Kulturele dag gehouden! op 28 april a.s., dan moet je dat nu doen! Voor een paar centen een hele dag op stap, samen met andere jongeren van andere pjz-afdelingen! Opgave: zo spoedig mogelijk bij je afdelingssekretariaat of bij het PJZ-sekretriaat (011005010). Vergeet je niet op te geven, want je zult er spijt van hebben. SPRANG-CAPELLE De grote toneelavond van de PJZ-Sprang-Capelle vindt plaats op 29 maart a.s. in „Zidewinde" te Sprang-Capelle. Opgevoerd wordt het prachtige blijspel „de klomp en de goudvis". Na afloop een sfeervol bal m.m.v. het „Cebeja- trio". Aanvang: 19.30 uur. fabricage van een dergelijk produkt. Momenteel is door een groeiend bewustzijn voor de milieuproblematiek bij de bevolking en de realisatie, dat overdadig gebruik van 'chemicaliën meer problemen geeft dan oplost een ken tering waarneembaar. Ik ben dan ook van mening, dat hoewel wij ons nog schuldig maken aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen hun uitwerking op het milieu in de toekomst moet en zal afnemen. Ik heb vooral aandacht besteed aan de ven|fcilende in dustrie, de bestrijdingsmiddelen en de kunstmest, omdat dit elementen zijn in en rond de landbouw, waarvan de meeste mensen denken, dat zij de grootste milieuproble men veroorzaken. In feite zijn er in de landbouw een aantal andere milieu-faktoren, die evenveel, zo niet mèèr aandacht vragen. Op de slotbijeenkomst van de EVTO-kursus 1973 verzorg den een 3-tal kursisten een inleiding. Hieronder een inlei ding van de heer J. Wisse-Nijssen over luchtverontreini ging en landbouw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 23