<~Üoor de <^Orouw Plattelandsvrouwen telen Turks fruit Nog aan de schoonmaak? 21 Redactiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen Voor Zeeland: D. KugelSwart, Poortvliet Voor Brabant: A. J. M. RoosenschoonStolk, Halsteren \/OOR één der kleine huisjes in het Turkse dorpje Tascöprü Koyü is een vrouw met hoofddoek en in harembroek gekleed bezig voor een gemetselde bakstenen oven, die vrij staat naast het huis. Uit een halvemaanvormige opening trekt ze het platte, gare brood naar zich toe, waarna met een handige beweging het vuur in een gelijkvormige opening er naast wordt opgerakeld. Een nieuwe hoe veelheid deeg wacht reeds om in deze vóór-verhitte oven geschoven te worden. Lachend kijkt ze op, wanneer ze de gast van gisteravond ontdekt, die in het eenvoudige, zelfgebouw de klublokaal een bijeenkomst bijwoonde van de eerste vrouwenvereniging op het Turkse platteland. Snel komt ze aangelopen met een flakon eau de cologne, waarvan ze een weinig in mijn handen sprenkelt onder het mompelen van een paar woorden, die de kleine Nurhan van 13, die mij door het dorp vergezelt, vertaalt als ,,you are welcome". ,,U bent welkom" wordt voor mij het hoopvolle begin van de gesprekken, die door Nurhan vertaald worden met het Engels, dat ze in Istanbul op een kost school als één der hoofdvakken leert. IIAAR moeder vertegenwoordigde Turkije in 1967 op een studiebijeenkomst in het gebouw van de Wereldvoedselorganisatie in Rome. Deze mevrouw Isvan kwam onder de indruk van het vele werk, dat in andere landen door middel van vrouwenorganisaties voor geïsoleerd levende plat telandsbewoners wordt gedaan. Ze heeft sinds deze bijeenkomst in Rome niet meer stilgezeten. Het is haar gelukt op het Turkse platteland in haar dorp een eerste vrouwenvereniging op te richten, die op dit moment 52 leden telt. Door de leerplichtwet heeft de bevolking óók op het platteland, en nu laat ik de nomadische bewoners buiten beschouwing doorgaans vijf schooljaren gekend, onderbroken door lange va kanties van in totaal vijf maanden. Deels zijn deze vakanties te vergelijken met onze vroegere aardappelrooivakanties; hier zijn de plat'elands- kinderen nog allen mede-kostwinners. Het geleer de op de lagere school wordt echter nooit funk- tioneel en zeker niet bij de vrouw, die lange dagen werkt op de kleine akker bij het schamele, doch zeer nette huisje èn als loontrekkende op de velden der grotere bedrijen. Mede hierdoor is 98 van deze vrouwen op het platteland vandaag nog analfabeet en een derde van de kinderen sterft mede door onkunde van de moeder uit deze achtergebleven gezinnen der ontelbare keuterbe- vrouwen bewerken de grond bij de kleine boerderijtjes. Let op de typische hoofddoeken en de harembroeken die op het platteland in dit gebied algemeen gedragen worden. drijfjes in het Yalova-gebied, ten oosten van de Bosporus landinwaarts. Nooit zullen de vrouwen het koffiehuis of, zoals bij ons het dorpscafé, be treden. Niet wegens een bepaald verbod, maar vanwege een gewoonterecht of adat. Een voor beeld van de vele obstakels, die de vrouwen be letten aan het openbare leven deel te nemen! AP dit moment wordt gewerkt aan een projekt, dat het mogelijk zal maken, het zo juist aangevangen voorlichtingswerk door een eerste plattelandsvrouwenvereniging, uit te breiden en een meer blijvende vorm te geven. Door het oplei den van plaatselijke leidsters, die het vertrouwen van hun dorpsgenoten genieten, zullen vrouwen groepen opgericht kunnen worden, die op een breed terrein blijvend aktief bezig zijn voor de ontwikkeling van de eigen leden en voor de op bouw van de eigen leefgemeenschap. In de opleiding zullen de reeds bestaande voor lichtingsmogelijkheden in het eigen gebied be'rok ken worden. Het voordeel van een bestaande ver eniging is, dat de vrouwen als groep gemakkelijk en direkt te bereiken zijn. Want aan welk nieuw gebeuren buitenshuis de Turkse plattelandsvrouw ook wil deelnemen, de man zal hiervoor eerst benaderd moeten worden. de ovens waar het brood in wordt gebakken staan buiten, onder een afdakje. Op de achtergrond hangen de zelf geweven vloerkleedjes te drogen. IP hopen in het méér ontwikkelde Europa onze milieu-lessen ter harte te nemen, zodat door onze ervaring in Turkije een gezond leefmilieu behouden kan blijven voor de nog steeds kwaken de kikkers gedurende de zoele zomeravond en voor de tientallen ooievaars, die we in de verse voren achter de ploeg langbenig zien schrijden. Dit opleidingsprojekt in Turkije legt de nadruk op het initiatief van de volwassene, wat hij wenst te v/eten of te kunnen; het zal de weg wijzen, waarlangs men de zelfbegeerde kennis of kunde kan vergaren. Dat deze oogst jaarlijks mag toe nemen, aldus mevr. M. K. Schleurholts—Grooten huis, European AVP of AOWW, onlangs in een radiopraatje „Modern Platteland". WE zachte winter die we achter de rug hebben heeft de grote schoonmaak vervroegd. Veel vrouwen zal dit feit helemaal onberoerd laten, maar voor an deren en dit aantal is nog wel zó groot dat we ze niet graag allemaal tegelijk te gast zouden krijgen betekent het lekker vroeg klaar zijn dit jaar, zeker vóór Pasen. Ja, als het lente is worden gordijnen buiten gehan gen, worden matten geschrobd en de zolder of de ber ging met bezemen gekeerd. Natuurlijk gaan er stemmen op die zeggen dat wie haar huis het hele jaar door gewoon en goed schoon houdt niet in een paar weken tijd de hele boel over hoop behoeft te halen. De moderne huizen en meube len zijn gemakkelijk te onderhouden, bekledingsstof- fen zijn motvrij, de huidige vitrage levert geen was- en strijkproblemen op, kolenkachels sterven uit, veren bedden worden niet meer gebruikt evenmin als ko- lenfornuizen, en vele nieuwe huizen hebben geen zol der meer. WAT GAAN WE DOEN? WAT is allemaal waar. Maar niet elke huisvrouw woont in een centraal verwarmd nieuw huis en welke vrouw met een stel gezonde, drukke kinderen heeft tegenwoordig nog hulp van een werkvrouw of dienstmeisje? Ook heeft niet elke vrouw zoveel orde en regelmaat dat elke kast in huis regelmatig wordt uitgehaald en schoongemaakt. We werken inderdaad anders dan onze grootmoe ders, maar de schoonmaak, de opruim- en vernieu wingsbehoefte is toch gebleven. Als de eerste stralen van de voorjaarszon, hoe heerlijk ook, onbarmhartig alles belichten, de verf, het verschoten behang, de be kleding van de stoelen, dan lijkt het dat we er niet aan kunnen ontkomen! Want ook vernieuwen en her stellen hangt nauw samen met de schoonmaak. Schoonmaak die niet afhangt van het huis waarin we wonen, ook niet van de ons ter beschikking staande apparatuur of de grootte van het gezin en zelfs niet van leeftijd. Wel hangt het van onze beurs, vaardig heid en enthousiasme af of de behanger, de stoffeer der en de schilder ingeschakeld zullen worden, of dat we zelf de kwast en de plaktafel zullen hanteren. We willen hier dan ook niet in de eerste plaats ver tellen dat u dekens beter eerst kunt kloppen vóór u ze gaat wassen en evenmin dat u bij het schoonmaken van een huis op zolder of in ieder geval boven, be gint, dat kasten en plafond onderhanden genomen worden vóór de rest wan een kamer aan de beurt komt. Maar misschien heeft nog niet iedereen er aan gedacht kasten op te ruimen vlak voordat de vuilnis man langs komt. en de zolder eens met het gehele ge zin aan te pakken. Dat is niet alleen gezelliger maar ook praktisch. Elk gezinslid kan nu zelf of mee be slissen wat wel of niet bewaard zal worden en voor sleep- of stouwwerk is mankracht bij de hand. Daarbij raden wij nog aan niet alle speelgoed weg te doen of weg te geven waar de eigen kinderen in middels te groot voor zijn geworden. Er komt ook wel eens bezoek met kindertjes of we passen wel eens op andermans kroost en dan komt enig speelgoed in huis heel goed van pas. En dan de laatjes. Die doen we zeker zelf èn alleen, want daarin komen we immers van alles te gen? Tedere herinneringen, staaltjes van menselijke behoudzucht, slordigheid en eigenaardigheden. En we nemen ons voor de zoveelste keer voor om nu toch echt binnenkort alle foto's die we tegenkomen te gaan inplakken en we leggen ze zorgvuldig op een stapel tje. Verder de brieven, die oude vulpen, het kleine kapotte ringetje uit onze jeugd, dat gedroogde bloem pje, herinnering aan een feestje bij lieve vrienden en de ansichten die we kregen uit verre, vreemde lan den. We kunnen er niets van wegdoen en rangschik ken dus alles maar weer ordelijk in de afgestofte laatjes BETTY TEELING STERREN Stilkens staar ik naar de sterren die in onvolprezen pracht lonken, flonkeren van verre, 'k Zie hen fonkelen in de nacht, als in beven voortgedreven langs een ongeschreven baan. Waar zij nimmer aan ontkomen maar voor immer veilig gaan, Sterren zwermen zonder zwaarte aan de hoge hemeltrans. Ons vermanend met de klaarte van een louterende glans. Als planeet zeer zeker duister, geven zij in 't Scheppingskoor 't eeuwig lied van licht en luister elk in eigen ritme door. 't Staat in dienst van hoger Machten heel dit laaiend legioen. Verre sterren stralen krachten, die op aarde wonderen doen. Schone zielen staan als sterren voor de volkeren op wacht. Over brengend licht en luister, in het duister van de Nacht. A. ZONDERTUIS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 21