nog steeds de beste luzerne in europa! Praktijk past stikstofgift goed Bij bewerking vallen zwaardere gronden nog tegen Nederlandse pootaardappelen op 7de Italiaanse internationale landbouwtentoonstelling te Verona KORTE WENKEN aan Tot dusver hebben we gunstige weersomstandig heden gehad bij de voorjaarswerkzaamheden. Het kunstmeststrooien heeft men op NOORD-BEVELAND vlot achter elkaar af kunnen werken. Het is opval lend hoe gematigd dit jaar de praktijk is met de stikstofgift op zowel de granen als het vlas. We zijn benieuwd of we het nu bij het juiste eind hebben, want elk jaar staat immers op zichzelf. Krijgen we een natte zomer, dan wordt er veel stikstof gemo biliseerd en kan de gematigde stikstofgift nog te veel zijn. Het omgekeerde kan echter ook plaats hebben wanneer het een droge zomer wordt. Door het betrek kelijk late tijdstip van kunstmeststrooien en het vroege tijdstip van zaaien is de tussenliggende perio de vrij kort. Vooral voor de suikerbieten kan dit nadelig zijn tengevolge van zoutschade. De eerste bieten zijn ongeveer op dezelfde tijd als vorig jaar gezaaid. De struktuur is echter beduidend minder. Vooral in het begin viel het op de lichtere grond nog wel mee om een goed zaaibed te krijgen, maar op de zwaardere grond viel het tegen om een vol doend kruimelig laagje te krijgen. Meestal werden het „sintels". Er wordt (en is) nogal wat meer ge- Ook op ZUID-BEVELAND is men op een vrij vlot te manier vrijwel overal zo rond 15 maart met het voorjaarswerk kunnen beginnen. In de jongere pol ders wat vroeger, in de oudere polders moest men wat meer geduld hebben. De lichtere gronden vie len bij de bewerking mee. De zwaardere gronden zijn alleen in het bovenste laagje wat door de winter opgeknapt. Komt men wat dieper, dan vallen ze tegen. Diep bewerken om aardappelland klaar te maken zal zeker in het vroege seizoen problemen en risico's met zich meebrengen. Duidelijk is nu toch wel voor de dag gekomen dat het overgrote deel van de kunstmest nu nog uitgestrooid moest worden. Over de vorst hebben we geen kansen gekregen. Dit heeft enigszins als een rem gewerkt op de uit zaai van de gewassen. Vorige week is het grootste deel van de zomertarwe en zomergerst wel gezaaid. Verder zijn ook al heel wat uien gezaaid en plant uitjes gepoot. Daarnaast ook al wat suikerbieten en aardappelen. Van beide laatsten echter nog niet zo veel. In het algemeen was men de afgelopen week nog niet zo haastig met de laatste twee gewassen. Nu ziet men deze week meer als een juister en meer aanvaardbaar tijdstip voor de suikerbieten. Het po ten van de aardappelen gaat eveneens nog zeer rus tig aan. Een belangrijk deel van het pootgoed moet nog op de bedrijven aangevoerd worden. In de wintertarwe waar geen bodemherbiciden zijn gebruikt, staat mede door de zachte winter reeds heel wat onkruid. Op vele percelen heeft men al een bestrijding met DNOC uitgevoerd. Bestrijding van het onkruid nu het nog klein is, heeft de grootste slagingskansen. Bovendien worden de mogelijkheden om alsnog groenbemesters in te zaaien ook nog gro ter. Bij de suikerbietenteelt is er een duidelijke over gang waar te nemen naar het gebruik van gene tisch éénkiemig zaad. Verder gaat men er geleidelijk toe over om op wat grotere afstanden in de rij te zaaien. Het aantal telers dat de laatste weken nog geprofiteerd heeft van de hoge aardappelprijzen van 30 cent of van uienprijzen van boven de 50 cent is zeer gering. Dit beperkte aantal telers kan nu toch wel een aantrekkelijke bewaarpremie in ontvangst nemen. He' aantal partijen van zowel aardappelen als van uien dat nu nog in telershanden is, is nu toch wel zeer gering geworden. tiricaty&irOUaia. few*» Onder het motto „Neem zelf een proef, koop 'hier een of enkele rassen van de vermaarde Nederlandse pootaardappelen" was in de collectieve Nederlandse pootaardappel-presentatie in Verona ook een plaats ingeruimd voor de verkoop van een assortiment Ne derlandse rassen. Het pootgoed was verpakt in zakjes van 2V2 kg, elk zakje geplombeerd en voorzien van het N.A.K.-Certificaat. De in Verona wonende, uit Nederland afkomstige, mevrouw Fontana die vlot Italiaans spreekt had het druk met haar verkoop. Zij had zich vooraf grondig over de belangrijkste raseigenschappen laten instru eren. Bijgestaan door de heer Harmsen, pootgoeddes- kundige van de Stichting voor Pootaardappelpropa- ganda, werden de vele vragen der geïnteresseerden op prettige wijze beantwoord. Alleen al op de ope ningsdag kochten meer dan 200 bezoekers een zakje Nederlands pootgoed. Het gaf vele Italiaanse aardap peltelers een gerede aanleiding om een praatje te maken en vragen te stellen. Het was duidelijk dat de ze persoonlijke contacten tussen de verbruikers van het Nederlands pootgoed en een Nederlandse deskun dige in een behoefte voorzien. De bezoekers aan deze stand kwamen uiteraard in hoofdzaak uit Noord-Ita- lië, maar ook aardappeltelers uit Midden- en Zuid- Italië, zelfs uit Joego-Slavië, Tunesië en andere Mid dellandse Zee-landen bleken de Nederlandse inzen ding te waarderen. m p C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW VOOR HET SLAGEN van een ondervrucht moet U op tijd zaaien en de dekvrucht niet te veel stikstof geven. Onder een te zware dekvrucht kan geen ge was tot ontwikkeling gekomen, terwijl U met een te zwaar gewas ook geen maximale opbrengst haalt. Wees daarom niet te royaal met de stikstof bemes ting en geef ook de ondervrucht een kans. HET KAN GEBEUREN dat er in Uw jonge perce- lengraüzaad nogal wat kamille-planten staan, zodat een bestrijding noodzakelijk is. Het is mogelijk tot begin maart een bestrijding uit te voeren, door te spuiten met 6 liter M.CJ?.A.-T.B.A. U mag niet spui ten tijdens vorst, omdat een dergelijke bespuiting dan nogal wat schade aan het graszaad kan veroorzaken. ELK JAAR OPNIEUW worden aan erwtenpercelen veel schade toegebracht door vogels. Zowel duiven, kraaien, fazanten als eenden pikken aan de zaden en aan de jonge planten. Deze vogelschade kan veelal worden voorkomen door 5 a 6 cm diep te zaaien en er voor te zorgen dat geen zaaizaad als lokmiddel boven de grond op het veld achter blijft. Met een precisie- zaaimachine, die op 25 cm, rijenafstand kan worden ingesteld, is het mogelijk erwten op deze diepte van 5 a 6 cm te zaaien. Bij uitzaai met een gewone rijen- zaaimachine kan dit niet. IN DE MAAND MAART vraagt het pootgoed in de bewaarplaats Uw extra aandacht. De temperatuur loopt hoog op en dikwijls staan de poterbakken te dicht opeen zodat te weinig licht doordringt. De ho gere temperatuur en te weinig licht zorgen voor een te snelle groei van de kiemen, waardoor deze al vrij gauw te lang worden en het effekt van voorkiemen bij het poten geheel verloren gaat. OM TE ZORGEN DAT U sterke stevige kiemen op Uw pootaardappelen krijgt, moet U ruimte maken in de bewaarplaats. Zet een aantal kiembakken op wa gens in zoveel mogelijk licht. Dit betekent dat U met een gedeelte van het pootgoed naar buiten moet om zo goed mogelijk van het licht te profiteren. Zet allt deuren van Uw bewaarplaats open en profiteer van de koelere nachten om terug te koelen, denk echter om nachtvorst. netisch éénkiemig zaad verzaaid dan vorig jaar. Het zaaien op eindafstand (>12cm) neemt echter min der snel toe. Dit type zaad heeft de laatste jaren toch wel bewezen over een aanmerkelijk betere veldop- komst te beschikken. Daarom is het jammer dat deze eigenschap niet beter wordt uitgebuit om de zaai- zaadkosten per hectare verantwoord te kunnen drukken. Nu de meeste gewassen zijn gezaaid en op bescheiden schaal met het poten van de aardappelen is begonnen, krijgen we weer enigszins een indruk van het bouwplan. Hierin valt echter op dat de uit zaai van zomergerst minder is dan verwacht werd. Barenbrug Holland B.V., Postbus 4, Arnhem. Tel. (085) 431051 VEILIGHEIDSFRAME VEREIST OP TREKKERS BIJ AANRIJDEN KUILHOPEN Een trekker moet zodanig zijn ingericht of beschut, of van zodanige inrichting zijn voorzien, dat het ver oorzaken van gevaar zoveel mogelijk wordt voorko men. Op grond van deze bepaling in het Landbouw- veiligheidsbesluit werd vorig jaar aan een boer een boete opgelegd. Hij werd daarmee verantwoordelijk gesteld voor een dodelijk ongeval op zijn bedrijf. Het ongeluk gebeurde bij het samenpersen van gras op een kuilhoop met een trekker. Het Landbouwschap wijst, voor het begin van de voederwinning op de landbouwbedrijven, nogmaals op de gevaren van het aanrijden met trekkers van kuilhopen. Een veiligheidsframe kan het risico van een noodlottige afloop van een ongeval aanzienlijk verminderen. ALGEMEEN AANBOD ZAAILIJNZAAD OOGST 1973 De kwekers van de vlasrassen Reina, Hera, Fibra en Primo maken bekend dat de voorwaarden voor de pro- duktie van en de handel in zaailijnzaad van hun rassen voor oogst 1973 gelijk zijn aan die van het vorige jaar. In het kort komt het erop neer dat de produktie van de klassen superelite, elite en le vermeerdering op contract met de kweker of zijn vertegenwoordiger plaats vindt en dat de produktie van 2e en 3e vermeerdering aan de gestelde voorwaarden voldoet is toegestaan. Deze voorwaarden houden o.a. in dat men bij verdere vermeer dering alleen gebruik mag maken van definitief NA.K. goedgekeurd zaad. Wordt de opbrengst als goedgekeurd strovlas met internationaal geleidebiljet geëxporteerd naar België dan is een kwekersvergoeding verschuldigd van 120,per ha. Blijft de zaadopbrengst van het ge oogste strovlas in Nederland dan is bij goedkeuring en plombering door de N.A.K. een kwekersvergoeddng van f 10,per 100 kg verschuldigd. In beide gevallen wordt de kwekersvergoeding door de N.A.K. geïncasseerd. Ex port van goedgekeurd zaad is alleen toegestaan na toe stemming van de kweker of tegen nader omschreven voorwaarden. De volledige tekst van dit algemeen aanbod is verkrijgbaar bij de kwekers van genoemde rassen. VEEHOUDERIJ OP ZANDGROND WAAR snijmais wordt gezaaid is het verstandig om een kalkbemesting te geven. Strooi 5001.000 kg kalk per ha en werk dit in met een cultivator. Mais is ook gevoelig voor een tekort aan magnesium. Een magnesiumhoudende kalkmevt- stof is bij een laag magnesiumgehalte van de grond op zijn plaats. zo goed mogelijk van het licht te profiteren. Zet alle mooie dagen snel oplopen in de stallen. Bekend is dat bij een hogere staltemperatuur dan 16 a 180 C. de melkproduktie daalt, vooral als het hierbij nog be dompt is. Er dient tijdens} warme dagen flink te wor den geventileerd. WEGGOOI VERPAKKING is tegenwoordig in de mode, zowel voor melk als voor kunstmest. Het is echter wel van belang waar dit materiaal blijft. Als U bij het strooien de wind kans geeft vliegen de plas tik zakken over het perceel en komen ze in de sloot terecht. Met het water meegevoerd verstoppen ze dui kers en riolen. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 7