Rond de Schelde Teeltjaar '73 van start gegaan ZLM-afdelingen Aardenburg en Sluis samengevoegd Zorg voor goede graslandexploitatie! 5 Min of meer schoorvoetend is men op THOLEN en ST PHILIPS LAND de afgelopen week (1217 mrt) aan de inzaai begonnen. De eerste dagen van de week werden op grote schaal benut om kunstmest te strooien. Daar dit vrijwel allemaal gebeurt met strooiers met grote capaciteit en per dag gemakke lijk zo'n 10 a 15 ha gestrooid kan worden, was dit werk bij verschillende collegae half in de week al geklaard! Op kleine schaal zijn daarna wat uien, bieten en vroege aardappelen aan de grond toever trouwd, terwijl van de te zaaien zomertarwe en gerst reeds een behoorlijk groot gedeelte werd gezaaid. Toch constateerden we over het algemeen een wat terughoudende stemming. Eensdeels kwam dit zeker omdat, hoewel het bovenop lekker grijs zag, de on dergrond nog veel te wensen overliet. Plaatselijk zagen we hierin grote verschillen en we kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat mede door het uitblijven van vorst van enige betekenis, het gebied wat vorige zomer de meeste regen kreeg nu ook over het algemeen het meest met de struktuur tobt. Anderdeels doet het klimaat eerder guur dan groeizaam aan en dat doet vooral ten aanzien van In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN hebben de meeste dorpen een eigen afdeling. Vooral de laatste jaren neemt de belangstelling voor het bijwonen van vergaderingen snel af. We maakten opkomsten mee Van nog geen tien leden. Om voor een dergelijke opkomst sprekers te laten komen is in deze tijd, waarin nu eenmaal erg veel vergaderd wordt, eigen lijk niet meer verantwoord. De afdelingen van Sluis en Aardenburg hebben daarom gemeend te moeten fuseren, hetgeen dan ook intussen is geschied. Of daarmee de opkomst bij vergaderingen en excursies in de toekomst gunstiger zal zijn, moet worden afge wacht. Voor deze nieuwe afdeling van ongeveer zes tig leden is intussen een nieuw bestuur gekozen. Vorige week waren we op een grondverkoping. Het was tijdens de karnaval, waarbij karnavaleske prijzen werden geboden van ruim 20.000 per ha. Alhoewel in bepaalde gevallen begrijpelijk, doen dergelijke transacties de grondprijzen weinig goed! In het akkerland is het weer erg druk. We schrij ven half maart, bij een prachtig zonnig weer met een aangename temperatuur. De grond is over het algemeen goed, droog en niet zo los van boven als vorig jaar. Zomergranen, vlas, blauwmaanzaad, erwten, suikerbieten en uien zijn reeds een heel eind gezaaid. Vooral het zaaien van bieten krijgt meer aandacht dan vorig jaar. Tegen mogelijke in- sektenvreterij wordt meer dan anders een volvelds- behandeling toegepast. Het middel Temik 10 G wordt nog slechts weinig gebruikt. Voor een goede wer king van de bodemherbiciden zullen we wel moe ten hopen op tijdig wat regen. De voorjaarsstart is dus alweer voorbij en het is weer even druk. Laten we hopen dat we met even veel gemak en sukses als in 1972 de zaken weer rond zullen krijgen! De voorjaarswerkzaamheden zijn op WALCHEREN ook weer geleidelijk op gang gekomen. Het strooien van de kunstmest vroeg allereerst de aandacht. Dit moet inderdaad met aandacht gebeuren omdat voor komen van strooibanen in vele gewassen dikwijls schadelijke gevolgen heeft. Zeker wat betreft de kwa liteit zoals bijv. bij vlas. De verdeling, van vooral de stikstofhoudende meststoffen, is dan ook van het al lergrootste belang. Br worden weer duizenden tonnen verstrooid. Een globale berekening leert dat dit 'bij de inzaai voor ons gebied rond de 10.000 ton aan kunst mest betreft, of 200.000 zakken van 50 kg. We hopen dat die 200.000 plastiekzakken na het strooien goed worden opgeruimd, anders dreigen we nog om te komen in de plastiek! Op de „vroege" percelen1 is mnen begonnen met het inzaaien. We zagen afgelopen week al verschillende precisiezaaimachines aan het werk. Wanneer de weersomstandigheden verder meewerken dan zal de inzaai weer vroeg plaats vinden. Overigens is het noodzakelijk Voorzichtig te zijn. Op vele perce len is de grond onder in de bouwvoor nog te voch tig. Er blijkt duidelijk verschil te zijn tussen het tijdig ohder droge omstandigheden op wintervoor ge ploegde en het later onder minder gunstige omstan digheden geploegde. Hopelijk krijgen we een periode met nog wat drogend weer. Vlug regen op versbe- werkte grond geeft dikwijls struktuurbederf. We heb ben de indruk dat de praktijk dit jaar serieus reke ning heeft gehouden met het advies betreffende de stikstofbemesting op de wintertarwe. Br is duide lijk wat minder zwaar bemest. bieten denken aan de mogelijkheid van schieters en overzaai. Het motief om nu reeds bieten te zaaien was werkverdeling, zowel voor de loonwerkers met z'n precisiezaaimachines nu als straks bij de ver pleging voor onszelf. Een zaak die, wanneer het lukt, bij de geringe personeelsbezetting van de be drijven, zeker het overwegen waard is. Zo is het „teeltjaar '73" dan van start gegaan. Zonder dat we ons al te veel illusies maken over de perspectieven is de stemming toch ongetwijfeld wat positiever dan vorig jaar. De reden daarvan is de gunstige prijsont wikkeling van met name aardappelen en uien. De nog steeds stijgende prijzen van deze produkten zullen zowel voor het sterk uitgedunde groepje telers dat nu zijn produkt nog vrij heeft, als voor de pool- deelnemers geen windeieren leggen. Dank zij deze stimulans zijn de allernoodzakelijkste investeringen weer gepleegd kunnen worden en beginnen we niet zo pessimistisch aan de zorgen voor de nieuwe oogst. Hopelijk zal de waardering en de beloning ook in 1973 in een redelijke verhouding staan tot de zorgen en het werk die besteed worden aan de produktie van grondstoffen voor de voedingsmiddelen. Terwijl we dit schrijven wordt in het TV-program- ma „De bronnen van het leven" weer eens gewezen op een dreigende ramp als tegenover de toenemende zuurstofverbruikende stroom van verbrandingsmoto ren e.d. de zuurstofproducerende plantenwereld maar "Steeds wordt ingekrompen. In dit opzicht ook doet de landbouw veel goed werk. Dit zou ook van die kant waardering verdienen en het rechtvaardi gen dat de boer als een producent van zuurstof, dat zo schaars dreigt te worden, alleen al uit dat oog punt bestaansrecht zou hebben. Overigens vragen wij ons af of er ook van o verheidszij de niet meer aan dacht besteed dient te worden aan het op peil hou den van de planten en bomenwereld in Nederland. De vele braakliggende terreinen bij rotondes e.d. zouden naar onze mening best beplant kunnen wor den met niet te hoog opgaand struikgewas. Zoedoen- de zou toch ook nog een gedeelte van het verlies van de Nederlandse flora teruggewonnen kunnen worden. (Zie verder pag. 7.) Met de opkomst van de gewassen zullen we er op dienen te letten of er vogelschade wordt aangericht. Vorig jaar kwamen verschillende collega's tot de verrassende ontdekking dat er op wat afgelegen per celen ernstige vogelschade was veroorzaakt. Vooral het afschieten van enkele wilde duiven en deze exem plaren in het betreffende perceel ophangen schijnt voor de soortgenoten nogal afschrikwekkend te zijn. Indien men zelf niet over een schiet vergunning be schikt, dient men contact op te nemen met de be treffende jager in zijn gebied. Het grasland heeft ook deze winter weinig geleden van wateroverlast of vorst. Toch zijn er klachten over achteruitgang van de kwaliteit, van het grasbestand en het in toenemende mate voorkomen van onkrui den, o.a. muur. Vooral die percelen welke zwaar met stikstof worden bemest, waardoor een zware grasont wikkeling ontstaat en die te laat worden gemaaid, vertonen dikwijls bovengenoemde problemen. Als op de te late maaidatum, gezien de grasontwikkeling, fel zonnig droog weer volgt, is de hergroei van het gras zo gering, dat er een holle zode ontstaat, waar door onkruiden de kans krijgen zich te ontwikkelen. Br zijn ook collega's welke van mening zijn, dat het veelvuldig bewerken met de hooibouwwerktuigen, o.a. trommelschudders, een ongunstige invloed op de kwaliteit van de zode heeft. Laten we echter bij de opstelling van het weideplan ook eens rekening hou den met de maaidatum, nietafgaande op de kalen der, maar op het ontwikkelingsstadium van het gras. Bij een goede graslandexploitatie moet het mogelijk zijn onkruidontwikkeling te voorkomen. 1 APRIL EN VERGELINGSZIEKTE Velen zijn op de hoogte van de bepalingen, genoemd in de Verordening bestrijding^ verge- lingsziekte bij bieten, dat op 1 april geen voe derbieten met spruitvorming meer op de be drijven mogen voorkomen. Minder bekend is dat ook spruitvorming aan bietenresten die op het land of elders zijn achtergebleven, onder de werking van de verordening valt. Deze spruitvorming is immers minstens zo gevaarlijk voor de verspreiding van vergelings- ziekte als die middels de voederbietenkuilen. Verleden, jaar heeft spruitvorming op bietenres ten aanleiding gegeven tot het opmaken van proces-verbaal, terwijl ook meerdere overtre dingen met betrekking tot de bietenkuilen moes ten worden geconstateerd. Het is op het moment van opstelling van het bovenstaande nog te vroeg om te kunnen zeg gen of eind maart de luizen actief zullen zijn. Laten we hopen van nietl Het lijkt daarom noodzakelijk, ter voorkoming van moeilijkheden er op te wijzen, dat van U in ieder geval actie wordt verwacht, wanneer U in de kuil of in de schuur of wellicht op het land (voeder) bieten of resten daarvan hebt, die spruitvorming vertonen. Voorkom proces-verbaal en help de verge- lingsziekte te bestrijdenl Dat er op het gebied van landbouwwerktuigen van alles te koop is hebben we begin deze maand op de 44e Internationale landbouwtentoonstelling te Parijs kunnen aanschouwen. Het is echt de moeite waard om eens een blik te werpen op de ontwikkeling die daar op mechanisatiegebied gaande is. De tendens is dan ook, dat de machines ook daar steeds maar gro ter worden. Vooral bij de bietenrooiers krijgt de zes- rjjer en dan speciaal het zelf rijdende type de over hand en deze zijn praktisch allemaal met fooischijven uitgerust. In de lössgrond kunnen deze ongetwijfeld goed werk leveren. Verder zijn in de meeste grote maaidorsers een paar extra schudders gemonteerd en een ruime cabine behoort daarbij al tot de standaard uitrusting. Bij alle merken van tractoren is momen teel al een extra zwaar type tractor van boven de 100 pk en bij enkele soms van nog meer pk's tentoonge steld. Dit wijst er toch wel op, dat men in die rich ting gaat denken. Vermeldenswaard is dat er voor deze tractorreuzen nu al aangepaste werktuigen op de markt zijn welke tot een zeer grote capaciteit in staat zijn. Typisch was de constructie van een zelf rijdende sproeimachine waarop aan de voorkant een sproei- boom van 30 meter was gemonteerd met daarachter de tank en geheel achterop de cabine, zodat de chauf feur een prima zicht op het werk had. Slrohakselaars waren er te kust en te keur en deze konden worden aangepast voor aardappelloof klappen, gras kneuzen en maisstoppels hakselen. Blijkbaar ziet de Franse boer niet veel heil in het oogsten van het stro. Meer dere nieuwe typen van aardappelrooiers hadden extra grote rooischijven en een aardappelopschepapparaat was uitgerust met een grote platte roterende schijf, welke de aardappelen heel goed van de grond in de bewaarcellen op de opvoerband bracht. Dit type schijnt ook op een ongelijke bouwvoor heel goed werk te kunnen leveren. Geheel nieuw was een type bie tenlader welke met twee draaiende „zonnen" was uit gerust. De bieten werden hierdoor uit het zwad opge nomen en voordat ze op de opvoerketting kwamen als 't ware dubbel gereinigd. Perplex stonden we van een iets gewijzigde ristervorm van een doodgewone ploeg. Uit traditie zijn we gewend aan een ploegvoor met een steile kant, maar door verbreding van het rister aan de kant waar normaal de kouter is gemonteerd, werd deze kant geheel schuin door het rister mee ge ploegd. Hierdoor krijgt de tractorband ook meer ruimte in de ploegvoor, maar tevens krijgt het ge ploegde land een veel betere vlakke en gesloten lig ging. De vorm van de snede is er oorzaak van, dat het geheel veel beter in elkaar past en ook in trek kracht schijnt het een hele besparing te geven. Tevreden over alles wat we gezien hadden zijn we weer huiswaarts gekeerd en je voelt je dan van alle illusies beroofd wanneer je na een bezoek aan zo'n tentoonstelling je eigen inventaris weer in de schuur ziet staan. Omdat het weer lente wordt ga je toch weer met nieuwe moed aan de slag en in je achter hoofd speel je met de gedachte, dat over enkele jaren al deze nieuwe machines welke je pas hebt bewon derd, ook weer oud ijzer zullen zijn. Door een goed gebruik van deze machines dienen we er voor te wa ken, dat we er meer dan een oud-ijzerprijs aan over houden. De koers welke we in deze hebben te gaan ligt voor ons en het is beslist het overwegen waard welke richting we dienen te gaan. Met de aanschaf van tweedehands werktuigen alleen komen we er niet! We zitten nu eenmaal in een geweldige stroomver snelling en alleen met goed materiaal kunnen we ons drijvende houden. De aanschaf van werktuigen is erg duur en daarom beslist het overwegen waard hoe in deze te handelen. Duur huren is altijd nog veiliger dan te duur kopen. Een ieder bekijkt het echter door zijn eigen bril!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 5