NIEUW ontsmet aardappelpootgoed tegen Rhizoctonia met (MANC0ZEB) duphar Phoma-schimmel meest gevaarlijk voor konsumptie-aardappel volgens de poedermethode op de volautomatische pootmachine tijdens het poten. regelmatige opkomst maximaal aantal stengels per plant hogere opbrengst gunstige beïnvloeding van de maatsortering en minder kriel hoog percentage blanke knollen Dosering: 300 gram per 100 kg pootgoed. Vraag voor nadere informatie naar de uitvoerige technische mededeling. 10 (Vervolg) meen bijzonder weinig rotte knollen. Op deze ma nier door redenerend is het dus mogelijk, dat de schimmel van het ene jaar op het andere op de poot- aardappel aanwezig blijft, zonder aktief te worden, zonder zichtbaar te worden in de praktijk via rotte knollen. In de grond, tijdens de groeiperiode van de poot- aardappel, kan de schimmel van de moederknollen op de „nieuwe oogst" overgaan. Theoretisch is het dus mogelijk dat de schimmel van een S op een E en van een E op een A overgaat zonder zich te laten zien. H.ij blijft dan steeds „latent" aanwezig. De konsumptieaardappel werd tot voor kort onder de Nederlandse omstandigheden ook in het algemeen bij wat hogere temperaturen gerooid. Dank zij de uitstekende tinpreparaten is het mogelijk geworden om de aardappelen langer groen te houden. En mede dank zij kultuurtechnische omstandigheden zoals ver betering van sloten, waterlossingen en drainage, waagt de konsumptieteler het om zijn gewas aardap pelen steeds later te rooien. Vroeger „groeiden" de aardappelen in juli, nu in augustus en straks in september. Ik bedoel om daar mee top-opbrengsten te krijgen. En dat is ook nodig om de kostenstijgingen nog ergens te kunnen opvan gen. Onze oppervlakte land is beperkt, maar de op brengstverhoging per éénheid van oppervlakte biedt nog vele mogelijkheden. Maar dan moeten we geen pootgoed gebruiklen, waar de phoma-schimmel fin voorkomt! Want, dat latere rooien betekent gunstiger voorwaarden voor de vernietigende schimmel. In de loop van september daalt de grondtemperatuur snel, waardoor tijdens het oogsten van de konsumptie- aardappelen de temperatuur veelal beneden de 9° komt. VOORZICHTIG ROOIEN BIJZONDER voorzichtig rooien is natuurlijk om allerlei andere redenen, ook bij de pootaardap- pel, een dringende eis. Maar tegen de phoma-schim mel een bijzonder belangrijke. We ontkomen bij de voortschrijdende mechanisatie niet aan enige „ver wondingen", waardoor invalspoorten voor de schim mel ontstaan. En dat betekent, tijdens de bewaarpe riode bij lage temperaturen, rot in de partij. De mate waarin hangt af van de graad van be smetting en die is moeilijk te beoordelen. Maar wat doet U, als U in januari in de box aardappels kijkt en er komen rotte knollen in voor? Durft U dan nog te bewaren tot april, mei, juni of juli? En dat is juist de kracht voor het Nederlandse konsumptie- aardappelbedrijfsleven. Het bewaren van de aard appel tot diep in het voorjaar, ja zelfs tot aan de nieuwe oogst toe! Daar zijn onze koelhuizen op gebouwd, zelfs voor zien van dure mechgnische koeling. En daar worden kontrakten op afgesloten. Maar dat is ook één van de mogelijkheden voor een goede toekomst voor de Nederlandse aardappelteelt. In de herfst zijn er vele kapers op de kust. 'Dan kunnen ook onze Franse kol lega's voldoende (vaak te veel) aardappelen op de markt brengen. En ook de Engelsen en de Duitsers. In de ons omringende landen is de situatie ten aanzien van de phoma-schimmel bijna uitzichtloos. Maar wij hebben nog een kans! Daarom moet ons pootgoed weer vrij worden en daarom moet die kon sumptieteler alleen maar vrij materiaal aankopen. Vrij materiaal om z'n investeringen veilig te stellen, om zijn kontrakten met industrieën te kunnen voort zetten. GEZONDE BASIS WAAR ook voor de aardappelver'werkende in- dustrie is het bijzonder belangrijk om de schim mel weer uit de Nederlandse aardappel te werken. Immers zij kan dank zij goede be waaraardappelen 12 maanden per jaar draaien. Dat betekent een optimaal gebruik van het geïnvesteerde kapitaal. Het hele jaar door gave, gezonde knollen. Wat een weelde! Dat was zo. Dat is zo en dat moet zo blijven. Daar hebben we met elkaar wat voor over. Ook de industrie! Voor phoma geldt nadrukkelijk: Beter voorkomen, dan genezen! Al met al betekent het dat we met el kaar rechtop moeten gaan zitten in de hele vertikale aardappelbedrijfskolom. We spannen ons samen in om de schimmel het land weer uit te werken. Er wordt alles aan gedaan om het NAK-gekeurde pootgoed, oogst 1973, haast vele andere goede eigen schappen het predikaat phoma-virij mee te geven. Dan is de basis weer gezond. En het is met name voor de bestemmingsteler, dus voor de teler van kon- sumptie- en fabrieksaardappelen van het grootste belang daar gebruik van te maken. IS HET TREKKEN VAN WITLOF AANTREKKELIJK? (Vervolg van pag. 13). KOSTEN De kosten die voor het witloftrekken per jaar gemaakt moeten worden, zijn: Schuur met inrichting 1800, Wortels 28 ton 160,— 4500, Brandstof 500, Water, electriciteit 400, Diverse materialen 400, Kosten per jaar 7600,— OPBRENGST De opbrengst stellen we op 50 van het gewicht van de wortels, dus 35 kg per m2. De af te leveren hoeveel heid per maand is dan, 4 kuilen van 20 m2 80 m2 x 35 kg 2800 kg. Voor het gehele seizoen is dat dus 5 x 2800 kg 14.000 kg. Als gemiddelde sortering houden we hier aan 50 A II (1400 kg), 35 B II (1000 kg) en 15 afwijkend (400 kg). De sorteringsverhouding kan uiteraard sterk uiteenlopen. Gecombineerd met de kg- prijzen die in het voorgaande genoemd zijn, komen we tot de volgende geldopbrengsten: De totale geldopbrengst is dus 14.370,—, dus gemid deld 1,—/kg. Van dit bedrag gaat af 10 aan veiling provisie, kisthuur, vracht en verpakkingsmateriaal. De netto geldopbrengst is dus f 14.370,1437, 12.933,Hiervan gaan af de kosten voor het trekken: 7600,—, zodat de vergoeding voor de arbeid is: 5.333,De benodigde arbeid is 640 uur, zodat de be loning neer komt op 8,33 per uur. INTERESSANT OM TE OVERWEGEN Met het trekken van witlof is een uurloon te verdienen van 8,33 per uur, mits er begonnen wordt met afleveren in november. Een groot deel van de kosten wordt ge vormd door de wortels, n.l. 32 ct/kg. Als de wortels op het eigen bedrijf worden geteeld, komt een deel hiervan terug in de vorm van een hoger saldo per ha dan van de gebruikelijke akkerbouwgewassen. De kosten van de schuur vormen naar verhouding een klein deel van de kosten, n.l. 13 ct/kg. Dit wordt nog gunstiger als de ruimte intensiever zou worden gebruikt. Er is uitgegaan van matige opbrengstprijzen. Een gemiddelde meerprijs van 10 ct/kg geeft een hogere opbrengst van 1400, of 2,20 per uur. De opbrengsten per m2 zijn op veel bedrijven hoger dan 35 kg/m2. De conclusie kan dus zijn, dat het voor sommige bedrijven interessant is, de moge lijkheden van witloftrekken te overwegen. A II B II afwijkend Geld- opbrengst Maand prijs/kg geldopbrengst prijs/kg geldopbrengst prijs/kg geldopbrengst per maand november 140 1960 115 1150 95 380 3490 december 125 1750 100 1000 80 320 3070 januari 100 1400 75 750 55 220 2370 februari 105 1470 80 800 60 240 2510 maart 120 1680 95 950 75 300 2930 118 8260 93 4650 73 1460 14370 dithane'm-45 PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B.V. AMSTERDAM gepatenteerde complexe dithiocarbamaatverbinding geregistreerd handelsmerk Rohm and Haas Company Philadelphia

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 19