Combineren van maai- en spuitwerk Peren werden wat goedkoper DI\tE!V V DE WEEK 14 H. WIEDENHOF Tuinbouwconsulentschap GOES CR bestaat tegenwoordig vrij veel belangstelling voor het combineren van werkzaamheden die per seizoen vaak moeten worden uitgevoerd. Het zoeken naar mogelijkheden tot het opvoeren van de prestatie per man blijkt één van de redenen te zijn van de toegenomen interesse voor het combineren van maai- en spuitwerk. Ook begint men in de prak tijk steeds meer op te zien tegen het veelvuldig moe ten rijden in de beplanting. Anders gezegd: men heeft het gehele bedrijf juist met trekker en spuit- machine doorkruist en moet dezelfde afstand nog maals met trekker en maaimachine afleggen. Het is begrijpelijk dat bedrijfsleiders die bovendien veel over de openbare weg moeten rijden (en soms ook voor overwegen of bruggen moeten wachten) omdat hun bedrijf uit verspreid liggende percelen bestaat, nog meer voelen voor het combineren van werkzaam heden. HOE GROOT ZI|N DE VOORDELEN? OTEL dat er op een fruiiteeltbedrijf met een op- pervlakte van 8 ha (appels en peren) per sei zoen 20 x moet worden gespoten en 10 x moet worden gemaaid. Stel dat er voor het spuitwerk incl. vullen en rijden per ha 50 minuten nodig zijn en voor maai- werk incl. rijden 40 minuten. Dan is voor dit bedrijf de benodigde totaaltijd per seizoen: Voor spuitwerk incl. vullen en rijden: 8 x 20 x 50 minuten 8000 min. 133 uren. Voor maaiwerk incl. rijden: 8 x 10 x 40 min. 3200 min. 53 uren. Theoretisch kan men aannemen dat door het com bineren van deze werkzaamheden de totaaltij d voor maaien incl. rijden (53 uur/jaar) zal worden uitge spaard. Als echter voor het spuitwerk (door de com binatie met maaiwerk) per ha slechts 5 minuten meer tijd nodig is, dan zal de tijdwinst (53 uur) per jaar teruglopen naar 40 uren winst. Als met de be schikbare trekker, door onvoldoende aftakasvermo- gen, in een lagere versnelling moet worden gereden, zal van de 53 uren tijdwinst wellicht niet meer over blijven dan 35 uren. NEVENVOORDELEN fVOOR langzamer te rijden kan in veel gevallen de kwaliteit van het spuitwerk worden ver be erd omdat de doordringing beter wordt. Daarbij zal door meer keren te maaien de kwaliteit van de grasmat verbeteren. Tevens zullen, omdat de grasmat onge veer 10 keren per jaar minder wordt bereden, de bo- demstruktuur en de grasstrook minder worden bena deeld. Het is moeilijk te berekenen hoe zwaar deze neven voordelen wegen. Naarmate de benodigde tijd voor het rijden van percelen naar perceel groter is, zullen ook de voordelen van gecombineerd spuiten en maaien groter zijn. CONSTRUCTIES AP de afbeeldingen A t/m D zijn 4 mogelijkheden u voor het combineren van spuit- en maaimachine aan te trekker afgebeeld. A en C zijn de langste combinaties, waarbij met A meer ruimte voor het wenden nodig is dan met C. Bij A en B zal een extra aftakas onder de trek ker moeten worden geconstrueerd. Bij B is een extra hoge trekker en een lage, korte cirkelmaaier vereist. Bij C is aan de tandwielkast van de cirkelmaaier een extra aftakasstomp nodig. Bij D zijn een verhoogd spuiimachineframe en een lage, korte cirkelmaaier nodig. Bovendien zijn extra voorzieningen voor aandrijvingen van de cirkelmaaier noodzakelijk. Bij A wordt het gras eerst gemaaid en daarna bereden, maar door het grote aantal keren maaien zal dit voordeel klein zijn. ONTWIKKELING OP GANG GEKOMEN ;TJ)E constructies A, B en D zijn voor de industrie moeilijk te standaardiseren. Door samenwerking tussen spuitmachinefabriek(en) en cirkelmaaierfa- briek(en) kunnen uit constructie D zeer goede com binaties worden ontwikkeld! Constructie C geeft thans de meest eenvoudige oplossing, maar hiervoor zal een speciale cirkelmaaier of een speciale aandrijf kast moeten worden aange schaft. Bovendien moet rekening worden gehouden met het „balanceren" van de gevulde en lege spuit omdat de spuit rechtstreeks aan de cirkelmaaier is bevestigd. Ook het aankoppelpunt tussen spuit en cirkelmaaier moet exact in het midden liggen tussen de twee kruiskoppelingen van de aandrijfas; dit om MAAI-SPUIT-COMBINATIES TtTTiroTmwimnïïTJwmirmiTïTntiflnnn aankoppelpunt midden tussen kruiskoppelingen het regelmatig ronddraaien van de spuitventilator te garanderen. GEBRUIK VAN ANDERE MAAIMACHINES I\E vraag wordt nogal eens gesteld of het toepas sen van messenkooi-maaiers interessant is omdat de aandrijving door loopwielen geschiedt en er dus geen extra aftakas nodig is. De aanschaffingskosten en het onderhoud van een stel kooi-maaiers zijn ech ter ongeveer tweemaal zo groot als die van een cirkel maaier. Bovendien zullen versnipperde snoeihoutde- len nogal eens opstoppingen kunnen veroorzaken. Ook het gebruik van zgn. scho.elmaaiers (kooi- grasmaaiers) wordt nogal eens aangehaald. Omdat deze maaiers het gras niet versnipperen, zullen ze alleen voldoen als er zeer kort gras mee wordt ge maaid. Het maaien en laten liggen van lang gras kan bijzonder nadelige gevolgen hebben voor de grasstro ken. Lang gras zal bovendien tot snelle verstopping van de spuitventilator kunnen leiden. Op de fruitveilingen bleef ook de vorige week het aan bod van peren aan de ruime kant. Het betrof uitsluitend de conference uit de c.a.-cellen. Er werd een goede kwa liteit aangeboden maar de handel was luier want de grootste maat, die in het begin van de week in Goes nog iets boven een gulden per kg noteerde, zakte in de twee de helft van de week tot rond 95 cent. De maat 6065 mm kwam op ongeveer 90 cent per kg en de maat 5560 mm op 80 cent of iets daar beneden. De klasse II 5055 mm werd ook belangrijk goedkoper want hiervoor kwam de prijs op 55 cent per kg, tegen in de week daarvoor 63 cent. De maat 45—50 mm werd verkocht voor 38 cent per kg. De grote en middelmaten werden gekocht voor België en Frankrijk en de kleine maten gingen in hoofd zaak naar Engeland en Noorwegen. De appelmarkt was goed gestemd en over het algemeen kwam de Golden Delicious op een wat hogere prijs, voor al Voor de betere kwaliteiten. Hiervoor werd soms tot tegen 90 ct per kg betaald. Mooi gekleurde partijen deden al gauw rond 80 ct voor de meest aangeboden grote ma ten. De maat 6570 mm kwam op 70 cent per kg. Win ston bleef ook goed gevraagd en noteerde onveranderd tussen 1,20 en 1,40 per kg voor de grote maten en rond 1,10 per kg voor de maat 6570 mm. De kleine maat (60—65 mm) werd verkocht rond 85 cent per kg. Andere appelrassen speelden in het veilingbeeld binnen ons gebied geen rol meer. In Kapelle-Biezelinge werden op 16 maart de eerste aardbeien uit de kassen aange voerd. Het waren er nog maar 24 stuks maar bij zon en warmte zoals er vorige week was, mag er op gerekend worden dat de ontwikkeling in de kassen snel zal ver lopen. WANAF deze week donderdag tot en met zon- dag wordt in de hallen van de veiling CCWS te Honselersdijk een grote expositie gehouden van bloemen. Dat gebeurt ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van deze Westlandse bloemenveiling die vooral de laatste jaren een onstuimige groei door maakt. Er zijn 2000 bloementelers die hun produkten aanvoeren op deze bloemenveiling en in 1972 veilden ze samen voor 202 miljoen gulden. Hoe snel die ont wikkeling de laatste jaren is gegaan blijkt uit het feit dat er twee jaar eerder, dus in 1970 werd geveild voor 113 miljoen gulden. Ter gelegenheid van dit gouden veilingfeest is o.m. een boek verschenen dat de geschiedenis van de bloementeelt in het Westland beschrijft en deze ont wikkeling is toch wel bijzonder spectaculair. Er wor den op de CCWS 50 jaar bloemen geveild en de omzet van de eerste veertig jaar was even groot als de omzet van het jaar 1972! In een interview met de direkteur van deze veiling lazen we dat er dit jaar weer ongeveer 120 ha bloe menteelt bij komt in het Westland en uiteraard be treft dat dan in hoofdzaak de teelt in kassen. Het is geen wonder dat men zich dikwijls afvraagt waar het heen moet met al deze bloemen. Als we echter zien hoe het loopt in dit belangrijkste tuin bouwgebied van ons land dan is dat toch wel een bijzondere zaak. Ook dit voorjaar loopt het immers weer best. We lazen in een overzicht van de veiling- omzetten dat de CCWS in Honselersdijk in de maand januari van dit jaar voor 5,6 miljoen gulden meer bloe men heeft geveild dan het vorig jaar in die maand. De omzet van de maand januari bedroeg namelijk 17,9 miljoen gulden tegen het vorig jaar 12,3 miljoen gulden. In Aalsmeer was de omzetstijging overigens nog wat groter want hier werd in de maand januari geveild voor 21,7 miljoen gulden tegen het vorig jaar in die maand 15,4 miljoen gulden, aldus het Vakblad voor de bloemisterij. I-JET zijn bedragen waar je als fruit- en groente teler toch wel even van duizelt. Er staan enorme investeringen achter en niet te vergeten zeer veel vakmanschap. Als er één ding duidelijk is wat die bloementeelt betreft dan is het toch wel, dat men een zeer goede vakman moet zijn om een maximum re sultaat te behalen. Degenen in ons gebied die wil len omschakelen op de bloementeelt zullen dat ter dege in het oog moeten houden. Men zal zich die vakkennis kost wat kost eigen moeten maken want wanneer men ze mist mag geen goed resultaat van de bloementeelt worden verwacht. Degenen die nog wat willen zien van hetgeen de Westlandse bloementelers weten te presteren kun nen tot en met zondagavond terecht in Honselersdijk. De show die daar is georganiseerd en gratis toegan kelijk is, werd woensdag geopend door de commis saris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk. Op een oppervlakte van 4800 m2 hebben telers en handelaren het beste van hun kweekkunst naar vo ren gebracht. Aan demonstraties en voorlichting zal veel aandacht worden geschonken op deze tentoon stelling. O.m. zijn er ook bloemschikwedstrijden. Ruimte is er genoeg op deze veiling, die een be bouwd oppervlakte beslaat van 55.000 vierkante me ter. De laatste jaren zijn we er dikwijls geweest en altijd was men aan het bouwen en bijna steeds be trof het uitbreiding. FEN zeer interessante markt is en blijft het, heel dit bloementeelt gebeuren waarop de Neder landse tuinders zijn overgeschakeld. Zoals bekend zijn er ook in Zeeland wat telers die begonnen zijn met het telen van bloemen. Het moeilijke punt voor hen is de afzet, want ze zitten ver van de grote vei lingcentra voor deze produkten. De veiling in Kapelle-Biezelinge heeft een regeling getroffen met de veiling in Berkel voor het veilen van de bloemen uit het gebied van deze Zeeuwse veiling. Het vervoer naar Berkel wordt centraal geregeld. De veiling Berkel is ook een snel groeiende bloe menveiling, wel veel minder groot nog dan de CCWS in Honselersdijk maar het gaat wel hard. Blijkens de opgave van de omzet werd in januari 1973 bij deze veiling voor 2,2 miljoen gulden aan bloemen geveild dat was bijna een half miljoen gulden meer dan het jaar daarvoor in dezelfde maand. Voor wat Zeeland betreft vertoond verder de veiling HBG in Lisse veel aktiviteiten om bloemen van Zeeuwen naar deze vei ling te brengen. Deze heeft zich gespecialiseerd op bolbloemen en speciaal de tulpen en gladiolen spe len een belangrijke rol. Verder is er in Walcheren bij de veiling een verkoophal voor bloemen van de Walcherse bloemengroothandel. Er is dus heel wat in beweging en met belangstel ling zien we de verdere ontwikkeling tegemoet. Er zijn glastuinders die het met lede ogen aanzien. Vast staat dat het een ontwikkeling is die toont perspec tief te bieden en die niet stopgezet kan worden, ook al zijn er dan misschien in Zuid-West Nederland af- zettechnisch gezien wel wat moeilijkheden te over winnen. Met de nodige goede wil kan er echter veel gebeuren!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 14