9 Zoals in de probleemstelling aangegeven tonen de cijfers duidelijk aan dat in 1972 op ruimere afstand in de rij is gezaaid dan in 1971. In West Zeeuwsch- Vlaanderen is het verschil in toename minder groot. Hierbij zij opgemerkt dat in dit gebied speciaal bij het genetisch zaad in 1971 al op grote schaal op een grotere afstand in de rij werd gezaaid. Voor 1973 is te verwachten dat de zaaiafstand in de rij gemiddeld nog wat zal toenemen. Meningen zal de teler over de opkomst van de bieten De helft tot tweederde van de telers was tevreden over de opkomst. Hierbij moge aangetekend worden dat men vooral tevreden was over de opkomst van het genetisch éénkiemig zaad. De overigen waren matig tot slecht tevreden over de opkomst. Bekend is dat in de twee geënquêteerde gebieden een aantal bietenpercelen zijn herzaaid. De enquêtegegevens wijzen uit dat dit slechts 3 tot 3% van de oppervlakte bedroeg met weinig verschil in gebied en zaad type. Zaaizaadbehandeling tegen insekten In hoeverre het bietenzaad in de twee gebieden tegen insekten wordt behan deld, blijkt uit de volgende tabel. middel Zuid-Beveland West Z.-Vlaanderen genetisch éénk. zaad technisch éénk. zaad genetisch technisch éénk. zaad éénk. zaad lindaan 29 30 47 44 heptachloor 40 34 35 38 carbaryl 9 9 11 10 niet ingevuld of niet behandeld 22 27 7 8 Lindaan en heptachloor worden in beide gebieden het meest toegepast. Naast vorengenoemde gegevens bleek dat de telers goed tevreden waren over de resultaten van deze behandeling met weinig of geen verschil naar middel. Chemische onkruidbestrijding De mate waarin chemische onkruidbestrijding wordt toegepast en welke mid delen worden gebruikt, komt tot uiting in de volgende tabel. Toegepaste chemische onkruidbestrijdingsmiddelen in van de oppervlakte Zuid-Beveland West Z.-Vlaanderen middel genetisch technisch genetisch technisch éénk. zaad éénk. zaad éénk. zaad éénk. zaad TCA voor en na zaaien (voorj.) 6 8 7 6 Avadex voor zaaien 6 1 4 11 Pyramin voor opkomst 98 97 97 99 Venzar voor opkomst 1 1 spor. I.P.C. voor opkomst 51 46 18 20 Betanal na opkomst 8 8 15 6 Pyramin of Venzar na opkomst 10 6 5 5 gèen enkel middel spor. 1 spor. N.B. Telt men de getallen per kolom op dan komt men boven de 100 Dit komt omdat meerdere middelen al of niet gemengd op dezelfde percelen zijn toegepast. In 1972 zakte het zaad in veel gevallen te diep weg in de losse grond, waar- dooi? de kiempianten zwak waren. Het algemeen gebruikte middel ,.Pyramin" en dan voor opkomst, wordt op bijna 100 van de oppervlakte bieten gespoten. In Zuid-Beveland werd in 1972 het middel I.P.C. (toegevoegd aan het middel Pyramin) op een veel groter aantal percelen toegepast dan in West Z.-Vlaanderen. In West Zeeuwsch-Vlaanderen werd het middel Betanal (na opkomst) en dan het meest bij het genetisch éénkiemig zaad weer meer toegepast. De toe passing van chemische onkruidbestrijding heeft vrijwel algemeen ingang ge vonden. Opmerkingen op de enquêteformulieren omtrent matig en niet tevre den zijn over het resultaat van de chemische onkruidbestrijding in 1972 hadden in hoofdzaak betrekking op die gevallen waarbij men vond dat het middel (vnl. I.P.C.) „te goed" had gewerkt en dus schade aan de bietenplantjes had veroor zaakt. Mechanisch dunnen De oppervlakte die in 1972 mechanisch gedund werd is aangegeven in de vol gende tabel. Bij het blind dunnen werd in hoofdzaak gebruik gemaakt van de „Vicon slingerdunner". Bij het tastdunnen werd alleen de „Monomat" gebruikt. IN HET KORT In de zomer van 1972 werd een enquête gehouden met betrekking tot de voor jaarsperiode van de suikerbieten teelt onder de leden van de verenigingen voor Bedrijfs voorlichting in Zuid-Beveland en van de Akkerbouw- Studieclubs in West Zeeuwsch-Vlaanderen. In totaal werd 42 van het aantal verzonden formulie ren terug ontvangen waarvan de telers 40 van de totale oppervlakte suikerbieten binnen deze twee gebie den vertegenwoordigen. Het aandeel met genetisch éénkiemig zaad bedraagt reeds 38 in Zuid-Beveland en 45 in West Zeeuwsch- Vlaanderen. In Zuid-Beveland werd gemiddeld 12 van de opper vlakte suikerbieten op eindafstand (12 cm) gezaaid en in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds 24 De zaaiafstand in de rij is in 1972 duidelijk toegenomen in vergelijking met 1971. Voor 1973 verwachten de telers een nog verdere toename van het zaaien op eindafstand, bi Zuid-Beveland waar in 1972 een kleiner aantal telers dit toepaste, zal de toename het grootst zijn. De telers zijn over de opkomst van het genetisch één kiemig zaad wat meer tevreden dan over het technisch eenkiemig zaad. Er werd 3 van de geënquêteerde oppervlakte over- gezaaid. De percelen die moesten worden overgezaaid, waren op alle voorkomende zaaiafstanden in de rij ge zaaid en met weinig verschil in technisch en genetisch éénkiemig zaad. Bij de vragen ten aanzien van de zaaizaadbehandeling tegen insekten waren op een aantal terug ontvangen formulieren geen gegevens ingevuld. Wanneer aangeno men wordt dat deze geen behandeling hebben toegepast, dan komt het er op neer dat in Zuid-Beveland ±23% van de telers het zaaizaad niet tegen insiekten behande len en in West Z.-Vlaanderen 6 Vim de toegepaste middelen worden Lindaan en Heptachloor het meest ge bruikt. Bij de chemische onkruidbestrijding wordt Pyramin voor opkomst" voor bijna 100 toegepast. In Zuid-Be veland wordt daar voor 50 van de oppervlakte en in West Zeeuwsch-Vlaanderen voor 20 van de op pervlakte het middel IPC aan toegevoegd. Het middel IPC leverde in 1972 nogal wat moeilijkheden op. In Zuid-Beveland wordt 20 van het geënquêteerde areaal en in West Z.-Vlaanderen 9 mechanisch ge dund. De blinde dunner wordt het meest gebruikt. Me chanisch dunnen wordt wat meer in genetisch dan in technisch eenkiemige rassen toegepast. Ongeveer 40 van de telers die mechanisch dunnen, gaan daarna nog nadunnen in handwerk. De grote bedrijven, die reeds meerdere jaren mechanisch dunnen, doen dit niet. Zij, die mechanisch dunnen voor het eerst of nog slechts kort toepassen, zijn ook maar „matig" tevreden over het re sultaat van zowel de blinde dunner als de tastdunner. Neemt men mechanisch dunnen en zaaien op eindafstand samen dan blijkt dat men in beide gebieden reeds op on geveer 32 van het areaal een teeltmethode toepast die zo weinig mogelijk handwerk vraagt. Uit het totale beeld van de enquête kan geconcludeerd worden dat in de eerstkomende jaren het op eindafstand zaaien met zaad van genetisch éénkiemige rassen nog ver der zal uitbreiden om tot een handwerkloze teelt te ko men. Mechanisch dunnen, dat eigenlijk nooit algemeen is toegepast, zal eerder inkrimpen dan uitbreiden. Tenslotte moet opgemerkt worden dat het zaaien op eindafstand of het mechanisch dunnen weinig verschil in saldo per ha te zien geven. Voor de bedrijven die nog over voldoende arbeid beschikken levert de normale precisiezaai, met de chemische onkruidbestrijding en de verdere verzorging in handwerk, nog altijd de hoogste beloning op. Degene die over nog uitgebreidere gegevens van de en quête wil beschikken, kan zich vervoegen bij ondergeteken den of bij het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes. J.C. VAN BERGEIJK A. BAKKER 's Heer Hendrikskinderen Biervliet tel. 01100—7237 tel. 01152-253 Mechanisch gedunde oppervlakte in van het totaal formulieren) (van terug ontvangen mechanisch gedund met Zuid-Beveland West Z.-Vlaanderen genet. techn. tot. éénk. z. éénk. z. gem. genet. techn. tot. éénk. z. éénk. z. gem. blinde dunner 20 9 8 8 20 9 tastdunner 5 6 2 Uit bovenstaande cijfers blijkt dat het mechanisch dunnen maar in beperkte mate wordt toegepast en West Zeeuwsch-Vlaanderen in dit opzicht sterk af wijkt van Zuid-Beveland, De bewerkte oppervlakte met de tastdunner is van zeer beperkte betekenis. Uit de antwoorden op de gestelde vragen blijkt name lijk dat na het mechanisch dunnen het nadunnen in handwerk vrij hoog is. Het geheel overziende zijn het vooral de grotere bedrijven die mechanisch dunnen met de „slingerdunner", dit reeds meerdere jaren toepassen en hier voor nog steeds een groot gedeelte „technisch éénkiemige bassen" zaaien. Zij passen geen nadunnen in handwerk meer toe en zijn ook tevreden over het resultaat, (meer ervaring) Een aantal „nieuwe telers" daarentegen, die het mechanisch dunnen ook gaan toepassen, kiest daar vooral genetisch éénkiemige rassen voor en maakt vooral gebruik van de tastdunner. Zij gaan daarna toch weer nadunnen in handwerk en zijn uiteindelijk maar matig tevreden over het resultaat!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 9