Het ter plaatse zaaien van spruitkool Kontraktteelt: Door meer samenwerking moeten akkerbouwers hun uitgangspositie versterken! 0 De konkurrentie tussen de boeren onderling is de be langrijkste oorzaak van de zwakke positie die de land bouw als grondstoffenleverancier inneemt. Het is dan ook onbegrijpelijk dat de boeren zich niet meer aaneen sluiten om zo tot een betere uitgangspositie te komen. Door onvoldoende het belang van samenwerking in de Nederlandse Kontrakttelersvereniging te onderkennen, ondergraven de akkerbouwers in feite hun eigen positie Aldus duidelijke uitspraken tijdens de algemene verga dering van de kring Zuid-West van de N.K.T.V., waarbij dus over de hoofden van de aanwezige leden heen, deze waarschuwende woorden tot de kontrakttelers in Noord- Brabant en Zeeland. STERKE ORGANISATIE NODIG De voorzitter van de kring Zuid-West van de N.K.T.V., de heer B. van Dueren den Hollander, had reeds, tijdens zijn openingswoord gewezen op de noodzaak om na zeven jaar arbeid verder te kunnen werken met een sterke or ganisatie. Onder het motto: „Zeven maal is hoe sterk?" vroeg hij zich af hoe groot die kracht nu al is en hoe de organisatie nog sterker zou kunnen worden. Zijn kon- klusie was dat de N.K.T.V. in zeven jaar een achterban heeft gevormd, die deze organisatie voldoende basis geeft om namens de telers tegenover de afnemers aan tafel te gaan zitten. De onderhandelingspositie zou echter nog meer aan kracht winnen als het ledental van de N.K.T.V. in grotere getallen zou kunnen worden uitgedrukt. Met voldoening kon de heer Van Dueren den Hollan der wijzen op een aantal resultaten die in de vrij korte bestaansperiode van de N.K.T.V. reeds is bereikt. Met praktisch alle verwerkende industrieën in de kring zijn blijvende kontakten gelegd. Voor een aantal belangrijke C. A. L. VAN WIERINGEN C.A.R. BARENDRECHT in Bedrijfsvoorlichting Z.H. Spruitkool wordt bijna in alle gevallen op het plan tenbed gezaaid en daarna op het perceel uitgepoot. De laatste drie jaren is op een aantal bedrijven ook spruitkool ter plaatse gezaaid; met deze teeltwijze zijn goede resultaten behaald. Als overwogen wordt de teelt van spruitkool op deze laatste wijze uit te voeren, is het nuttig met de volgende punten reke ning te houden. De keuze van het perceel. Het is overbodig te stel len dat het land goed gedraineerd en goed geploegd moet zijn en er weinig wortelonkruiden in mogen voorkomen, omdat deze onkruiden na het zaaien moeilijk bestreden kunnen worden met de soms vroege en oppervlakkige grondbewerking. De grondbewerking komt overeen met het klaar maken van het zaaibed voor suikerbieten en dat is vlak, vast en een ondiep los laagje van 3 cm bovenop. kontraktprodukten zijn, in samenwerking met handel en industrie, algemene modelvoorwaarden opgebouwd of wordt gebruik gemaakt van een voorlopig modelkontraKt. Zowel Dij telers als afnemers heeft de organisatie ver trouwen verworven. Tegen de achtergrond van de snelle ontwikkelingen is echter verdere uitbouw noodzakelijk. Op deze wijze zal de kracht van de organisatie toenemen. Daarbij kan gedacht worden aan de inbreng van telers zijde bij alle kontraktzaken, maar ook aan het behouden van een financieel gezonde organisatie. INDIVIDUELE PRODUCENT ONMACHTIG In zijn inleiding stelde de heer Schouten, de onmacht van de individuele producent centraal. De technische ontwikkelingen en het achterblijven van de prijzen voor akkerbouwprodukten brengen de boeren naar een ver hoging van de produktie. Het gevolg is dat overschotten ontstaan waardoor een zware druk oude prijzen wordt uitgeoefend. Als er al sprake is van wiïïist dan gaat mees tal de handel of verwerkende industrie mee strijken. Grote teeltverschuivingen ziet de heer Schouten niet ontstaan, zodat de akkerbouwers het vooral van de be staande gewassen zullen moeten hebben. Ook de onder linge konkurrentie tussen de akkerbouwers zal daarom in dezelfde mate of waarschijnlijk sterker doorzetten. Dit zal nog bevorderd worden doordat de prijzen waarschijn lijk aan de lage kant zullen blijven. Door samenwerking, zowel horizontaal als vertikaal, zou men zijn positie kun nen versterken. Helaas moet erkend worden dat de ak kerbouwer van vandaag kennelijk onvoldoende is inge steld op de industriële fase en daar onvoldoende weer woord op heeft. MENTALITEITSVERANDERING NODIG De heer Schouten ging ook in op de kwaliteit van de kontrakt-produkten. Hij wees er op dat de kwaliteits achteruitgang gedurende de afgelopen jaren schrikbarend is geweest. De belangrijkste reden daarvan is de snel doorgevoerde oogst-mechanisatie, waarbij kwaliteitsbe waking onvoldoende aandacht heeft gekregen. Een ander aspekt waarop de inleider wees, is de keihard zakelijke aanpak van de zijde van de afnemers. De telers zijn daar nog te weinig op ingesteld, zo meende hij. Een mentali teitsverandering is daarom nodig. Dat zou te pas komen bij der onderhandelingen over de prijzen. De verwerkende industrie beroept zich steeds maar op de moeilijke kon- kurrentie-positie ten opzichte van andere landen. Het is echter wel duidelijk dat de grondstofkosten maar een fraktie van het totale kostenpakket uitmaken. Daarom moet men zich niet te sterk door dit argument laten im poneren en harde eisen op tafel leggen. Dat wil niet zeggen dat er ook van de kant van de landbouw niet ernst gemaakt moet worden met het ver lagen van de kostprijs door bij te dragen aan een efficiën te werkwijze. In dit verband is het noodzakelijk uit te gaan van grote percelen en percelenkombinaties om de transportkosten van de dure oogstmachines zoveel moge lijk te beperken. Hier ligt ook een bestaansbasis voor De tijd van zaaien. Het is met proeven nog niet vastgesteld hoe vroeg of hoe laat nog gezaaid kan worden om een goede opbrengst per ha te behalen. Het afgelopen jaar werden de eerste spruiten op 16 maart ter plaatse gezaaid en ook in de eerste week in mei was het verantwoord om nog ter plaatse te zaaien. De rijenafstand kan variëren, maar in verband met de mechanisatie is het meestal een rijenafstand van 75 cm. De afstand in de rij was het laatsie jaar 10 a 11 cm en in één geval zelfs tot 25 cm in de rij. De zaaizaadhoeveelheid is bij 10 a 11 cm in de rij 400 a 450 gram per 'ha. De opkomst was bij deze 3- jarige ervaring goed, namelijk van 70 tot 95 veld- telersgroepefingen. Vooral voor de kontraktgewassen mag in de toekomst een uitbreiding van het aantal telers groeperingen worden verwacht. BEROEP OP NIET-LEDEN Duidelijke uitspraken bevorderen meestal de diskussie. Dat was ook in deze algemene vergadering van de kring Zuid-West het geval. In het algemeen kwam het er op neer dat de aanwezige leden zich wel met een en ander konden verenigen. De roep van de inleider was, zoals hij zelf opmerkte, dan ook vooral gericht op de niet-leden van de N.K.T.V. Deze kontrakttelers overtuigen van de noodzaak tot samenwerking, dat blijft een belangrijke taak voor de toekomst. De algemene kringvergadering wees negen stemge rechtigde afgevaardigden aan voor de algemene vergade ring van die landelijke N.K.T.V. en herkoos de heer B. van Dueren den Hollander met algemene stemmen voor een volgende bestuursperiode van drie jaar. De voorzit ter van de kring accepteerde deze uitdaging, daarmee zich bereid verklarend om zich wederom in te zetten voor de belangen van de kontrakttelers van Noord-Brabant en Zeeland. LATIJNHOUWERS. opkomst. Bij een opkomst van 70 is het aantal planten voldoende om na het op maatzetten circa 25.000 planten per ha over te houden. Het zaaien kan uitgevoerd worden met een preci- siezaaimachine met daarvoor aangepaste zaaischijf of -bandje. Tevens is het mogelijk dat het zaaizaad zonder voorbewerking (uitzeven) gezaaid kan wor den. Een koolvliegbestrijding is nodig en kan soms ge lijktijdig door middel van een granulaat met zaaien worden uitgevoerd. Het is ook mogelijk om een be strijding uit te voeren met een rijenspuit na het zaaien. De resultaten van deze bestrijdingen waren goed. De bemesting. Belangrijk is steeds de stikstof be mesting bij dit gewas. Bij het ter plaatse zaaien kan de eerste stikstofgift gegeven worden zoals men gewend is te geven bij het poten van de spruiten. Het verschil in kosten tussen 'het ter plaatse zaaien of planten opkweken en daarna poten is gering. Met het ter plaatse zaaien van spruiten wordt werksprei- ding verkregen, wat op bedrijven met een grote op pervlakte spruiten, van 7 ha of meer, belangrijk kan zijn. Vooral als het tijdens de poottijd groeizaam weer is. I Het opeenzetten. Na de opkomst moeten de plan ten opeen gezet worden. Het opeenzetten vraagt onder normale omstandigheden 25 tot 35 uur per ha. In dien er veel onkruid voorkomt, stijgt het aantal uren per ha, wat ook gebeurt bij het opeenzetten van sui kerbieten met veel onkruid. Met ter plaatse zaaien van spruitkool is in de voorbije drie jaren een goede ervaring verkregen. Of deze teeltwijze beperkt of uitgebreid zal worden, is nog niet te beoordelen. Ons inziens past deze wijze van telen het meest op de bedrijven waar een grote oppervlakte spruitkool verbouwd en machinaal geoogst wordt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6