KNLC Prijzen programma en pers GROENE SCHOOL 4 IN MAARTVERGADERING LANDBOUW-COMITÉ TO ALS gebruikelijk 'had het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité in zijn vergadering van 6 maart j.l. weer vele belangrij ke punten op zijn agenda staan. We noemen de stand van zaken in Brussel, waar de grote politiek en de geldpolitiek storend meespelen in het landbouwbe leid. Op nationaal vlak o.a. het ontwerp-urgentie- programma van de Nederlandse georganiseerde land bouw, zorgen om het afremmen van de ruilverkave ling en om de toekomstige aardappelmarkt. De organisatorische zaken waren ook belangwek kend genoeg: het gestrande samengaan van de land bouwbladen, de verhouding tussen Landbouwschap en produktschappen (de betreurenswaardige, nogal negatieve houding van het produktschap voor Vee voeder t.a.v. de gezondheidszorg voor dieren wierp er ook een bepaald licht op). Kennis werd genomen van het rapport over de structuur van de grote landbouw coöperatie van de Nat. Coöperatieve Raad voor Land en Tuinbouw. Bij deze hoofdbesi uursvergadering wa ren er twee nieuwe gezichten. De heren P. Houtsma (voorzitter van de Friese Mij. van Landbouw) en ir. J. W. Raap (secretaris van de Hollandsche Mij. van Landbouw) werden als lid, resp. plv.-lid van het hoofdbestuur welkom geheten. PRIJSBELEID 1973/74 HET hoofdbestuur nam kennis van het in het COPA (comité van landbouworganisaties van E.E.G.- landen) bereikte compTomis-s'andpunt over de voor 1973/74 te verlangen prijsverhogingen. Het sprak zijn voldoening erover uit dat het C.O.P.A. een met ob jectieve gegevens berekende gemiddelde prijs-aanpas- sing van IV2 heeft gevraagd. Op deze manier zal tot een zinvol overleg tussen de E.E.G.-overheid en de georganiseerde landbouw kunnen worden gekomen. Gehoopt moet worden dat de Commissie haar afwij kende houding alsnog zal wijzigen en ook die over- leg-basis zal accepteren. De uitsplitsing van de ge noemde gemiddelde prijsverhoging over de verschil lende produkten is niet geworden zoals de Neder landse organisaties wensten. Het hoofdbestuur be treurt met name dat men voor de akkerbouwproduk- ten zich niet heeft kunnen vinden op ongeveer het gemiddelde percentage. Voor de Nederlandse akker bouw is een deugdelijke „inflatie-correctie" van de richtprijsproduktenprijzen dringend noodzakelijk om verder uitwijken naar melk of „vrije" produkten met alle gevolgen vandien te voorkomen. Het hoofdbestuur uitte voorts zijn misnoegen over het uitstel van het ingaan van het nieuwe melk- en rundvleesprijs]aar. Zodoende wordt de melkveehou derij met tegenvallers geconfronteerd, terwijl de melkproduktie seizoenmatig oploopt. In elk geval zal nu 1 mei a.s. als ingangsdatum moeten worden aan gehouden. Ook stond het hoofdbestuur stil bij de aangekon digde maatregelen ten behoeve van de berg- en an dere benadeelde gebieden. Op zichzelf is het geven van toeslagen per aier ot per hectaie in nauw be grensde, zeer ongunstig geiegen, geDieaen nog wei te overwegen, maar het nooictDescUUr is verontrust als sommigen nier een eerste stap naar een wijziging van het steisei van ïanaoouwpiysoeieia in oiyiten te zien. in ae nuiaige onzenere overgangsiase naar anaere vormen van lanainncnting, is ook net voorueei van door jörussel meuennancieien van nationale naiuur- en lanascnapsoesenerming met uuiueiyK. Tenslotte meende net nooidDestuur met klem te moe.en wijzen op de nooazaaK dat snel in iü.iü.Cr.-vei- band een oplossing wordt gevonden voor oe geiopo- litieice moeiiyKneoen. T»e nuidige werkwyze met veie onderlinge nemingen en restituties in net nanueisver- keer tnuikt net gemeenscnappeiyk lanuoouwDeieid. Met grote spoed moet tot vaste onoeriinge geidwaar- devernouaingen worden teruggeKeerd. Wat nev jüJüjU-.-beleid oetreit zy ook nog melding gemaakt van oe zorg die net nooiooestuur vervuit uat in net kader van oe voorbeursoenanueiing van ivuodeiianose-z^eeianoen m oe groente- en iruitsector concessies woruen geoaan die oe toen ai oeiaague ai- zetmogelyKneaen van oe eigen teiers veruer vermin deren. URGENTIEPROGRAMMA OET hoofdbestuur stemt er graag mee in dat het Landbouwschap weer een urgentieprogramma voor het ten behoeve van lano- en tuinbouw in 19/3/ 74 te voeren beleid vaststelt en publiceert. Het be handelde een door het Landbouwschap opgestelde ontwerpprogramma, en s telde enkele wyzigingen voor. Die waren vooral bedoeld om bepaalde punten van de lange lijst van verlangens nog eens duiueiijK naar voren te balen. Voorop moet in elk geval staan een deugdelijk beleid ter verbetering van de positie van de zelfstandige ondernemer. Nodig is dan een door allen gedragen beleid ter bestrijding van de in flatie. Voorts grote aandacht voor sociale zekerheid, d.w.z. invoering van een volksverzekering arbeidsonge schiktheid en beginnen mei het gelyktrekken van de positie van Nederlandse boeren en tuinders met die van E.E.G.-collega's wat lasten en overheidsbijdragen betreft. In dit kader is ook noodzakelijk dat de schuchter betreden weg van fiscale tegemoetkomin gen aan kleinere zelfstandige ondernemers daadwer kelijk verder wordt begaan (oudedagsvoorziening, in vesteringsaftrek, regeling voor meewerkende gehuw de vrouw, e.d.). Nodig zijn ook verbeteringen in de positie van boe ren en tuinders wat kwesties van landinrichting en milieu betreft. Het gaat 'hier om het tot stand bren gen van redelijke en billijke tegemoetkomingen en andere oplossingen zodat bestaansmogelijkheden voor agrariërs niet op onaavaardbare wijze worden aange tast. Wal het E.E.G.-beleid betreft moet voorkomen worden dat algemeen politieke, handels- en geldpoli tieke factoren het markt- en prijsbeleid voor land- bouwprodukten in zijn noodzakelijke functie onder mijnen. GRONDGEBRUIK ALS vervolg op het gesprek in de vorige vergade ring kwam het hoofdbestuur ook weer te spre ken over de moeilijkheden die zich voordoen bij cul tuurtechnische verbeteringen in landschappelijk ge voelige gebieden. De Overijsselsche Landbouwmaat- schappij had daarover haar verontrusting nogmaals kenbaar gemaakt. Ten aanzien van zulke gebieden zal men naar de mening van het hoofdbestuur moeten inzien dat in het kader van een ruilverkaveling re delijk met alle belangen rekening is te houden. Men erkent en dat zegt men te doen dat landbouw een nuttige functie vervult bij het beheer van het landschap, dan zal men die landbouw ontwikkelings kansen moeten geven, ook via ruilverkaveling. PROVINCIALE SCHOOL VOOR AGRARISCH EN EN NATUURTECHNISCH ONDERWIJS T EKAPELLE - BIEZELINGSEWEG 10 Leerlingenaanmelding schooljaar 1973-10774 Een vierjarige dagschool met een tweeledig doel: a. Een zowel theoretische als praktische beroeps opleiding voor jongelui, die werkzaam willen zijn op alle terreinen van de land- en tuinbouw in de meest uitgebreide zin. b. Een algemeen kreatief gerichte natuurtech- nische vorming bieden aan jongelui, die zonder reeds een beroepskeuze te hebben gedaan, be langstelling hebben voor alles wat met het ge beuren in de natuur te maken heeft. Ook zij die over een grotendeels handvaardige be gaafdheid beschikken en een praktische instelling hebben, zullen in dit onderwijs hun talenten moeten kunnen ontplooien. Het betreft hier jongelui, die niet voor een puur technische opleiding voelen. Het diploma van deze school geeft de mogelijkheid tot toelating aan een Middelbare Agrarische School, alsmede aan Vakscholen in het kader van het leer lingstelsel en vervolgkursussen. Aan daarvoor in aanmerking komende leerlingen kan een toelage in de reis- en studiekosten worden verleend, welke niet behoeft te worden terugbe taald. De reisverbindingen met Kapelle zijn goed; de school ligt slechts 5 minuten van het station. Verdere informatie zal gaarne worden verstrekt door de directeur der school: J. OP T HOF - VIJVERSTRAAT 1 TE KAPELLE. Telefoon 011021603 (huis) 01102—1812 (school) Voor inlichtingen kunt U ook terecht bij de provinciale contakt-adressen: J. A. Kooiman Grachtweg 5 - Zierikzee (01110 3127) A. C. van Heusden - Laban Deurloostraat 27 - Scherpenisse (01666540) W. Fase - Koudekerkseweg 115 - Middelburg (01180—4622) P. J. L. de Rijk - Dorpsstraat 52 - Schoondijke (01173—289) E. J. C. Rademakers Tabakstraat 18 - Hulst (01140—3275) Ducht men daarvan dan toch onjuiste aantasting van het landschap, dan zullen hier en daar inrich- tings- en betheersmethoden moe.en worden gekozen die het bestaan van de boer niet ondermynen tot schade ook van het landschap. De georganiseerde landbouw is bereid om hierover overleg te plegen. Wat het grondgebruik-terrein betreft besprak het hoofdbestuur ook de voornemens van depaxtemen.s- zijde tot concentratie van grondkamers. Hierover is overleg gaande met de provinciale organisaties Het hoofdbestuur legde in dit stadium de nadruk óp de noodzaak -hier een vermindering van de dienstver lening te voorkomen. AARDAPPELEN EN UIEN IYE Landbouwmaatschappij IJsselmeerpolders vroeg de aandacht van het hoofdbes. uur voor de marktsituatie van „vrije" akkerbouwprodukten, met name aardappelen en uien. Momenteel moet n.l. ge constateerd worden dat er bij de telers een drang be staat tot ui.breiding van de teelt van deze produkten. Het hoofdbestuur was het ermee eens dat er aanlei ding is om een waarschuwing te laten horen. Uiter aard is het moeilijk om de toekomstige marktsituatie te beoordelen, afhankelijk als die is van vele onvoor ziene omstandigheden in binnen- en buitenland. Maar het zich voornamelijk laten leiden door gunstige prijzen in het aflopende seizoen, m.a.w. het achter de markt aan telen, moet worden ontraden. Het is niet gelukt om de afzet van de bedoelde produkten zo danig door gezamenlijk op.reden zelf te reguleren, dat er een grotere stabiliteit in de markt zou kunnen ontstaan. Dit zo zijnde, meent het hoofdbestuur in elk geval een beroep te moeten doen op het verantwoordelijk heidsbesef van de individuele teler in die zin dai hij ervan afziet om zijn oppervlakte aardappelen en uien uit te breiden boven de oppervlakte van het voorgaande jaar of een normaal te achten gemiddel de. Slechts wijze zelfbeheersing van alle betrokkenen kan bijdragen tot een geregelder marktsituatie en dus gunstiger resul aat bij deze teelten. In de aardappel sector had uiteraard ook de Phoma de aandacht van het hoofdbestuur. De noodzakelijke grondige bestrij ding van deze ziekte vergt een voor oogst 1973 voort gezette vergoedingsregeling, waarvan de lasten zo billijk mogelijk over alle belangen worden verdeeld. CONCENTRATIE LANDBOUWBLADEN HET hoofdbestuur nam met grote teleur stelling ken- nis van de in het overlegorgaan der 3 C.L.O. ge dane mededeling dat de pogingen om te komen tot een gezamenlijk 3 C.L.O.-blad mislukt zijn. Zoals be kend had het K.N.L.C. in overgrote meerderheid zich vóór een dergelijke samenwerking uitgesproken. Het bestuur achtte het bijzonder \e betreuren, dat hier mee de voor de Nederlandse boerenstand zo noodza kelijke samenwerking op het terrein van de publici teit voor geruime tijd niet zal kunnen worden gerea liseerd. RABO-BANK SCHENKT f 50.000,- AAN WERELD NATUUR FONDS In het kader van de 3e Internationale jeugdprijs- vraag, uitgeschreven door de raiffeisenboerenleen banken in zes Europese landen, die in het teken stond van de bescherming en instandhouding van de na tuur, overhandigde op 6 maart j.l. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de hoofddirektie van de Cen'rale Rabo bank op paleis Soestdijk aan Zijne Koninklijke Hoog heid de Prins der Nederlanden in zijn hoedanigheid van voorzitter van het World Wildlife Fund een che que van ƒ50.000 aangeboden. De cheque zal via het Wereld Natuur Fonds (Ne derland) worden aangeboden ter financiering van de activiteiten van het World Wildlife Fund met betrek king to'. het behoud van het Nakurumeer in Kenya. Het Nakurumeer, waar ruim anderhalf miljoen fla mingo's hun broedplaats hebben, wordt ernstig be dreigd door de verkoop van land in de directe om geving. De door het World Wildlife Fund bijeen te brengen gelden dienen om dit land terug te kopen teneinde daardoor het behoud van dit schitterende natuurreservaat te garanderen. Aan de prijsvraag: „Ontdek de dierenwereld" werd deelgenomen door 1 miljoen kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 16 jaar. Het Nederlandse aantal deelnemers beliep 100.000. De hoofdprijswinnaars, (waaronder zes Nederlandse kinderen) maakten een 16-daagse reis naar Kenya, waarvan zij vrijdag 2 maart j.l. zeer enthousist op Schiphol terugkeerden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 4