STRAKS GEMAKKELIJK ROOIEN BETEKENT NO MET CRAMER POTEN! Erf en akker CEBECO-HANDELSRAAD Type SD, lepelsysteem, 2- en 4-rijig. Type SH 3001, de grandioze 4-rijige bunkerpootmachine. Type DK, dubbel ketting systeem, 2- en 4-rijig. 27 Dat ook in Hola de tijd niet stilstaat, kun je nu aan het ziekenhuisje zien. Sinds een paaar dagen baadt het gebouw in licht. Ze 'hebben nu ook een generator en eindelijk kan men wanneer er. 's nachts ineens iéts gebeurt het geval wat 'beter bekijken, en niet meer zoals voorheen bij het gesuis van de pressurelampen. Dat is vooruitgang en we zijn daar allemaal heel erg blij mee, want we zijn geen van allen van ijzer. Des nachts kunnen er geen vliegtuigjes landen op het vliegveldje, dus ben je automatisch al aangewezen op het hospitaal. Maar het kan soms wel gek gaan. De Social Hall, een soort gemeentelijke drink- en eetge legenheid, baadt ook in het licht. Ze hebben ook een generator. Die hadden ze zes jaar geleden al. Het was een gift van het Amerikaanse volk aan het Keniaanse volk. Nu heeft men er zes jaar lang niet 'goed raad meegeweten, want het dure apparaat verhuisde naar een stoffige opslagplaats en -het werd daar min of meen vergeten. Nu hoeft men 'bij deze soort genera toren alleen maar te zorgen dat men voldoende brandstof heeft, elektrische leidingen aanlegt en dan heb je licht, maar deze dingen waren voor het plaat selijke bestuur blijkbaar onoverkomelijk. Nu was het echter wel zo, dat destijds bij de bouw van het hos pitaal men er van uitging dat er een generator zou komen, want men had daar wel voor de leidingen ge zorgd, maar niet voor een generator. Het zou voor de 'hand liggen dat de gemeentelijke autoriteiten tegen de leiding van het hospitaal had gezegd: jongens, ge bruiken jullie die generator maar-, want tenslotte kunnen wij ook op een kwade nacht worden binnen gebracht. Maar dat hebben ze dus niet gedaan. Pas toen het oude aftandse generatortje op de club uit elkaar spatte kwam men op het idee om die gloed nieuwe, nooitgebruikte, zes jaar oude Amerikaanse gift in de club te zetten. Op onze werkplaats werd het ding nagekeken, gestart en goed bevonden. Toen kre gen we de gekke situatie dat er volop licht was op de Tana River club en in het 'hospitaal dokter James soms moest opereren met pressurelampen en storm lantaarns. En er was niets aan te doen, want gemeen telijke autoriteiten zijn op bepaalde gebieden erg eigen baas in huis. Maar nu de bestuursleden van de county council zagen dat die Amerikaanse gift echt wel werkte en toch niet zo duur in gebruik was, kre gen ze spijt van hun besluit dat ze de geneator aan de Tana River club hadden geleend. Daar komt bo vendien nog bij dat in die club voornamelijk ambte naren van het goevernement komen en geen van hen komt uil de Tana streek; sommigen zelfs uit het verre westen van Kenia en dan is het verschil in volk even groot als tussen een Noor en een Italiaan. Ze eisten 'hun generator terug. Onder grote woede van de districtscommissioner verhuisde de machine weer naar de Social Hall, alwaar nu eenieder een pilsje kan gaan drinken onder een elektrisch peertje. Op nog geen honderd vijftig meier ervandaan lag het hospitaal in totale duisternis. Nu kwam er nog bij dat die generator voldoende sterkte had om het hospitaal ook van licht te voorzien. Samen hadden ze heel goed koop aan electriciteit kunnen komen, maar in dit op zicht faalde de bekende Harambee-gedachte, althans in het Tana River gebied. Gelukkig is er nu aan deze pijnlijke situa ie een einde gekomen dank zij de in spanningen van de dokter. Met goevernementsgeld is er generator voor het ziekenhuis gekocht. Op nog geen vijftig meter afstand van elkaar staan nu twee generatoren te brommen. Het is maar goed dat ze in Amerika niet weten waar die van hen bromt, an ders konden ze de pest wel eens in krijgen. Maar goed, vooruitgang is het, licht in de duister nis. Overigens staan er nog twee zeer krachtige ge neratoren al jaren ongebruikt. Vier jaar geleden bouwde men aan de rivier een prachtig waterleiding bedrijfje. Werkelijk keurig en het ziet er nog keurig uit. Al de gebouwen zijn hagelwit geverfd met nota- bene rode pannendakjes. De hele plaats wordt regel matig geveegd. Maar het pijnlijke van de zaak is, dat er nog nooit een druppel water door geproduceerd werd. Ieder jaar opnieuw wordt er beloofd dal het zeer binnenkort zal gaan werken. Dan volgt er een tijd alleen maar stilte. Totdat er ineens weer een paar honderd meter buisleiding wordt gelegd. Daar blijft het vervolgens weer bij. Er is ook al een grote watertoren gebouwd, waar nog nooit een druppel water in kwam. Laats beloofde het plaatselijk parle mentslid met de hand op zijn hart, binnen drie we ken is er water, en passant beloofde hij ook alvast water aan dorpelingen die acht mijl van 'het water leidingsbedrijf liggen. Maar niks hoor. Nog steeds gebruikt men water van het Scheme. Terwijl wij eigenlijk wachten om ons bedrijfje op te doeken zo dra he nieuwe zal gaan werken. Maar voortuitgang is er wel. Goede wil ook, want het hele spul staat er, min of meer kant en klaar, alleen de beide gene ratoren draaien niet, omdat de pompinstallatie niet goed zou zijn. Wat ontbreekt er dan nog meer; we zouden haast zeggen doorzet ingsvermogen! We hebben dit verhaaltje niet geschreven om nega tief over Hola te schrijven, maar gewoon om te laten zien dat er hier ook gekke dingen gebeuren, net als bij U in het goede Nederland SCHRIJFKOUTER. GOES Dr. A. F. Philipsstraat9 Telefoon 01100-8110

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 27