in topconditie opgefokt met Problemen bij stroomvoorzieningen agrarische bedrijven Sprayfo, de meest gebruikte kalvermelk in Neder land, wordt vervaardigd door de Centrale Veevoe derfabriek "Sloten", tevens fabrikante van: Spray mes, Lam-O-Spray, Big-O-Spray en Filly-Spray. I J. Kwekkeboom, St. Laurens (Zld.)S I!:': I 1 Van rechts naar links: Leef Naam: Geboren: tijd: Mona 25- 2- 69 1.11 2.10 Marijke 21-12-'68 2.1 3.1 slag, een vast gelijk bedrag, voor iedere Fries die de grens van 5 KW in zijn boerderij, winkel of huis houding overschrijd en daarbij niet boven de 25 KW komt. Een ieder heeft gelijke rechten en plichten. De tekorten die er dan nog zijn, zullen door tariefsver hoging moeten worden opgebracht. Het FEB zal moe ten zorgen dat een ieder gelijke kansen krijgt en gelijk wordt behandeld. AP de forumavond stelde Ir. P. Anema H.I.D. v onder meer, dat het tempo waarmee gewerkt wordt om uiteindelijk de benodigde elektriciteits voorzieningen op het platteland aan te brengen dui delijk te laag ligt. In 1971 is er al een interimcommis sie geweest, die tot de conclusie kwam dat deze slroomlevering een zeer moeilijk probleem is, maar verder is er tot nog toe weinig uitgekomen. Er moet nu snel een nieuwe commissie komen, die voor de a.s. vakantieperiode een nieuw plan moet opstellen. An ders raken wij nog verder achter bij Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel. Ir. Anema gaf het PEB in Friesland de tip daar ook eens te gaan kijken, hoe men daar het benodigde kapitaal, want daar zit de hele zaak op vas', heeft weten te vinden. Zijn eigen ideeën gingen uit naar het stichten van een fonds, waarin ook de boeren meebetalen, iedereen even veel. Anders zullen alleen de boeren die het dichtstbij een tranformator wonen in de toekomst een verzwaring van het net kunnen krijgen want de ver derop wonende boeren komen dan voor onoverkome lijke financiële hindernissen te s'aan. Er is al zoveel kapitaal nodig voor de bedrijfsver- groting, zo zei Ir. Anema. De elektriciteitsvoorzie ning moe; daarvoor niet een beperking gaan vor men. Reeds nu zitten er van de 376 ligboxenstallen in Friesland 33 pet zonder koeltank. En dan te beden ken dat in Noord-Brabant in 1975 waarschijnlijk 10.000 boerderijen zullen zijn met een melktank. In Overijssel heeft men het kapitaal kunnen vin den door een voorfinancieringsfonds te vormen met geld van de IJsselcentrale, op initiatief van de pro vincie. GEDEPUTEERDE Mr. P. E. van Krevelen stelde in zijn inleiding dat hij wel doordrongen was van de ernst en de omvang van het probleem en dat het PEB vroeger ook al eens 20 miljoen had betaald aan elektriciteitsvoorzieningen in onze provincie, die totaal 35 miljoen hadden gekost. „De moeilijkheid is ook", zei de gedeputeerde, „dat de winsten de laatste jaren ook niet zo geweldig zijn geweest." Het PEB vond hij toch ook een vrij zwak bedrijf, vooral omdat er in Friesland weinig grote klanten (industrieën) zijn en de afstanden groot. De goede wil was wel aanwezig, maar het geld niet. In dit verband werd er nog even gewezen op de water leiding die via de gemeenten wel rijkssteun ontvangt, maar de elektriciteitsbedrijven niet. Tevens dat bijv. in de Flevopolders het Rijk in de kosten van onrendabele aansluitingen meebetaald. Het PEB staat overigens op het standpunt dat het alleen een tech nische inbreng heeft. IIJET is niet lleen in Zeeland dat de stroomvoorzie- 1 ning van de agrarische bedrijven moeilijkheden geeft. Zoals bekend probeert de Gewestelijke Raad voor Zeeland met behulp van een enquête enig in zicht te krijgen in de komende behoefte aan stroom. Alhoewel reeds velen dit enquêteformulier inzonden, moeten er nog talrijke agrariërs zijn die dit nog nie'. gedaan hebben. Melkmachines, melkkoeltanks, moto ren enz, enz. vragen een hoeveelheid stroom die be schikbaar moet zijn. De toevoerkabels moeten hierop berekend zijn. Het is dus van belang dat de PZEM voor een beleid op langere termijn inzicht heeft in hetgeen in de toekomst dienaangaande verwacht kan worden. Zendt dus alsnog ten spoedigste het formulier in! F Friesland blijkt men met ongeveer dezelfde problemen te zitten. Het Fries Landbouwblad geeft een verslag van een onlangs gehouden P.E.B.- forumavond van jong agrarisch Friesland, waarin de stroomvoorziening op het platteland onderwerp van gesprek was. Uitgangspunten bij de discussie waren o.m.: PEB wil wel meer stroom leveren en kan ook wel, maar beschikt niet over de financiële middelen. Het beleid van PEB wordt bepaald door de Pro vinciale Staten met mr. P. E. van Krevelen als gede puteerde voor PEB. Provinciale Staten hebben be sloten overal in Friesland waar nodig is, 5 KW be schikbaar te stellen, waarbij men voor een hoger ver mogen de meerkosten zelf moet betalen. Het blijkt nu echter dat men in de dorpen en steden zonder extra kosten, vermogens kan afnemen van 10 tot 25 KW. Ook de boeren direkt in of bij een dorp onder vinden geen enkel probleem met de stroomvoorzie ning. Het is bij Provinciale Staten politiek niet haal baar, dat de achterstand op het platteland uit alge mene middelen of een hoger stroomtarief wordt bij getrokken en gelijkgesteld bij de dorpen en steden. Het grootste argument hiervoor is, dat de investerin gen op het platteland onrendabel zijn. Provinciale Staten hebben, met het argument, dat het PEB geen financieringsinstituut is, het voor stel van de 3 standsorganisaties verworpen, om de mogelijkheid te scheppen het aan PEB verschuldigde bedrag in 30 jaar te mogen aflossen. De Gewestelijke Raad voor Friesland is van me ning dat de boeren de kosten mee moeten dragen en heeft voorstellen gedaan om heffingen op de melk of per ha te leggen. Het college J. A. F. is van mening dat met deze voorstellen het boerenbelang niet wordt gediend. Het college J.A.F. zou het stroomprobleem wil len oplossen in de richting van een éénmalige aan- Het bedrijf van de heer J. Kwekkeboom, Prooyenseweg 26, St. Laurens (Zld.) bestaat overwegend uit bouwland. Dit betekent echter niet, dat het rundvee een bijzaak is. In tegendeel, de melkkoeien en het jongvee krijgen alle aan dacht. Voor (Je opfok wordt Sprayfo gebruikt. Al zes jaar lang. Hierover de heer Kwekkeboom aan het woord: "Eerder gebruikten we ook wel kalvermelk. De resultaten hiermee waren toen zeer matig, zodat we weer op volle melk over stapten. Sinds we echter zes jaar geleden met Sprayfo begonnen, zijn we over de resultaten van de opfok bijzonder tevreden. De kalveren ontwikkelen zich snel en groeien op jonge leeftijd uit tot beste produktiedieren. Bovendien is de opfok met Sprayfo aanmerkelijk goedkoper", zo besluit de heer Kwekkeboom. DE KALVERMELK MET DE HOOGSTE VOEDINGSWAARDE TEGEN DE LAAGSTE PRIJS Centrale Veevoederfabriek "Sloten", tel. 05100-41041. Verkrijgbaar bij uw Coöperatie. °/o Aantal El- Vet: dagen: wit: 3,86 289 3,09 3,98 324 3,17 4,11 317 3,15 4,21 285 3,19 Inge schreven: AB 85 pnt. S B 84 pnt. S 5279 6413 5404 6012 Kg. melk:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 25