TUINBOUW- KLANKEN Dure landbouwgrond Toenemende schade door houtduiven Het begin is er weer! DINGEN VAN DE WEEK 23 Ondanks de zachte winters is ook in WALCHEREN geen sprake van een vroeg voorjaar. We zijn de afgelopen week toevalligerwijs in diverse streken van onze provincie geweest, maar behalve wat kunst mest en een kam akkertje" is het nog overal kaal en dor op het land. Ook in de Walcherse köudegronds- tuinbouw is het nog zéér rustig. Eten enkeling heeft een vroeg hoekje aardappels gepoot, maar e.e.a. mag nog geen naam hebben. De flinke velden spinazie zien ook nog méér grauw dan groen.. Al gaat het langzaam toch komt er weer wel schot in. Zo onge merkt zijn onze sneeuwklokjes weer al uitgebloeid en staan de tulpen, narcissen, eic. in knop boven. In de zaadwinkels liggen de pakjes groenten- en bloem zaad annex dahlia's weer op de kopers te wachten. En ook hier weer wat duurder dan vorig jaar! In Walcheren bespeuren we geen achterstand in de snoei. Bedriegen de voortekens niet, dan kunnen we een zeer overvloedige bloei verwachten. Dit geeft nog geen oogst, maar zonder bloem heb je zeker niets! Als ons blad verschijnt zal er vrij zeker een eind gekomen zijn aan onze regeringsloze periode. Als De tweede helft van de week is het behoorlijk dro gend weer geweest, hoewel de zon nog bepaald niet overdadig heeft geschenen. Op SCHOUWEN EN DUI- VELAND zagen we de 3e maart de eerste plantuien planten. Het betrof een perceel in een jonge polder. De grond lag er voortreffelijk bij. Als men zo het oor te luisteren legt, zal het areaal plantuien behoor lijk worden uitgebreid. We zullen hopen dat de afeet kansen navenant zijn aan de teeltuitbreiding. (De prijs van de zaaiuien was weer wat aangetrok ken. De kwaliteit loopt bijzonder veel uiteen. Het valt niet mee om de juiste oorzaken daarvan op te sporen. Er spelen meer faktoren een rol dan alleen het al of niet gespoten zijn voor de houdbaarheid. Dit seizoen zal in ons gebied veel uienzaad worden behandeld met Benlate, in de hoop dat afweer wordt geboden tegen de gevreesde koprotschimmel. Over de prijsvorming van de prei valt de laatste tijd niet te klagen. We vernamen van een teler, dat de prijs voor de ile soort boven de 90 ct per kg lag. Hoewel praktisch nooit tevergeefs, wordt het goed klaarmaken van de prei zeker wel beloond. Bij zorg vuldig klaarmaken brengt ook de 2e soort nog een goede prijs op. Diverse percelen koolsoorten, hetzij winterbloem kool of kool voor de zaadteelt, wordt belaagd door grote aantallen wilde druiven. In sommige gevallen is het buitenblad praktisch weggevreten. Op verzoek van de betrokken telers zijn sommige jagers wel bereid te trachten wat af te schieten. Het valt echter niet mee op grote schaal opruiming te houden. Het valt op dat in ons gebied de duiven jaarlijks talrijker worden. We zullen hopen dat ze na de koolzaadpercelen geen al te grote schade gaan toebrengen aan de erwtenpercelen. In verschillende dorpen in Schouwen zijn ook dit jaar traditiegetrouw de strao-feesten gehouden. De paardenvoeten zijn met zeewater gezuiveld. Zinne beeldig worden hiermee de smetten van de winter weggespoeld en het nieuwe seizoen ingeluid. Beeld van de naderende lente! Als «dit nummer verschijnt is de biddag voor gewas en arbeid gepasseerd. Op diverse plaatsen op Schou wen en Duiveland wordt de biddag nog in ere gehou den. We geloven dat het een goede zaak is, dat hier bij wordt benadrukt dat we afhankelijke mensen zijn en dat zonder de zegen van de Schepper niets kan gedijen. Vandaag aan de dag zijn we in voortdurende con frontatie tot meer onafhankelijkheid op vele terrei nen van het leven. Zowel geestelijk, maatschappelijk als politiek. Afhankelijkheid en bescheidenheid kun nen nog het middel zijn dat we in hoop en vertrouwen leren leven en werken. Ons niet te verheffen en een stimulans ook nog iets te betekenen voor onze naaste in deze steeds meer verzakelijkte en materialistische maatschappij. Ook in onze THOOLSE contreien is er met de in trede van de maand maart weer een begin gemaakt om de akkers te bewerken. Reeds enkele percelen vroege aardappelen en plantuien werden al in de eer ste week van deze maand aan de grond toevertrouwd. Uiteraard kan dit alleen op niet te natte, lichte per celen, want al te veel komt het voor, dat de struk- tuur van de grond onnodig achteruitgaat door tè vroeg te beginnen. Toch blijft het altijd nodig om ge reed te zijn, wanneer de ideale zaai- of pootgelegen- heiu zich voordoet. Vorige week werd ook het plan tenbed voor de teelt van knolselderij weer verzorgd. Een nauwgeze. werk, want voor een goede teelt moet men met een gezonde, flink ontwikkelde plant kun nen beginnen. Ditzelfde geldt ook het goed voorkie- men van de vroege aardappelen, welke zo mogelijk een korte, flink afgeharde spruit moet hebben. Men staat er dan nog van te kijken dat ook bij het 'half- mechanisch poten nog zoveel spruiten er afgaan. Ondertussen kunnen wij nu wel vaststellen dat het vergaderseizoen praktisch is afgelopen. Naar het ons voorkomt, is vhet bezoekersaantal deze winter niet verder afgenomen. Ook is het ons wel eens opgeval len dat men meer jongere gezichten zag, iets wat weer hoop geeft voor de toekomst! Gezien het feit, dat op veel vergaderingen ook dikwijls de vraag ge steld, en soms voelbaar was, wat hebben wij als agra riërs nog van de toekomst te verwachten, blijkt dit het moment dat we dit overzicht schrijven zijn de geldwisselmarkten van de z.g. rijke in dustrielanden reeds de gehele week gesloten geweest en is er gedurende een week door de financiële des kundigen van deze rijke landen naarstig gezocht naar een oplossing voor de monetaire problemen waar mee we op het ogenblik te maken hebben. Er schij nen nationaal gezien grote problemen aan de orde te zijn en de oplossing hiervan is een verre van een voudige zaak. Enorme golven van speculatief kapitaal overspoelen op geregelde tijden de geldmarkten van de verschillende rijke landen en verstoren het mone taire evenwicht. Er is nog al wat pessimisme over de mogelijkheid om geschikte oplossingen te vinden. Dat dit gebeurt is echter van bijzonder grote betekenis, ook al merken we als gewone burgers dan direct niet zoveel van de moeilijkheden die er zijn. Een ander probleem dat deze week bij herhaling de aandacht vroeg is dat van de pogingen om ons land aan een nieuwe regering te helpen. Als tuinders hebben we natuurlijk belangstelling voor degene die straks het departement van Land bouw zal gaan beheren. De afgelopen weken zijn hiervoor enkele namen in de pers verschenen. Op een zeker moment heette het dat ir. Vredeling in Zeeland geen onbekende dit departement zou gaan beheren, een volgende keer lazen we dat K.V.P.voorzitter ir. De Zeeuw, zeer bekend van zijn landbouwvragen aan de E.E.G.-ministerraad, de aan gewezen man zou zijn. Op het moment dat we aan de schrijfmachine zitten ligt alles nog in het duister en is het zelfs nog helemaal niet duidelijk welke re gering we gaan krijgen. Wel zijn er aanwijzingen dat er openingen komen aan het formatiefront. Politiek is echter een moeilijke en ongewisse zaak en daarom valt er niets van te zeggen voor de nieuwe regering gevormd is en haar eerste treffen met de volksver tegenwoordiging heeft plaats gevonden. Een bekend gezegde is, dat elk volk de regering krijgt die het verdient en wanneer dat zo is, zijn we toch wel hard op weg om een moeilijk volk te worden, een volk ook waarbinnen de tegenstelling zeer groot gaan worden. Het woord „polarisatie" wordt in toenemende mate gebruikt op velerlei gebied en het betekent vol gens ons woordenboek „het ontstaan of toenemen van tot dusverx verborgen spanningen en tegenstel lingen in een groep". Ook in de politiek is de pola risatie in volle hevigheid aan de gang en het is ons inziens de vraag of het landsbelang daarmede ge diend is! Toch hebben we de indruk dat steeds meerderen overtuigd raken van het feit dat het niet langer kan op de manier die men eerst voor ogen stond. Of er een aanvaardbare regering uit de bus zal komen, moet de tijd bewijzen. Voorlopig houden we het er op dat de brede middenstroom die er in ons volk is, er voor zal zorgen dat we ook bestuurlijk gezien wat op de rechte weg blijven en niet teveel naar rechts of links afwijken. Het is ook te hopen dat er een oplossing gevonden zal worden voor de sociale onrust die er over ons land gaat als gevolg van de eisen der vakbonden die neerkomen op een herverdeling van het natio nale inkomen, waar andere groepen het weer moei lijk mee hebben. Binnen onze bedrijfstak hebben we daar niet zoveel mee te maken want wij hebben al moeite genoeg om enigszins mee te komen bij de stijgende inkomens op alle gebied. leek maar wat is in dit geval 't verschil tussen een laek of een deskundige is het volkomen onaan vaardbaar dat alle ministeries zolang ad interum be mand zijn. Terwijl de oorlog in 't Oosten beëindigd werd en een der grootste geldcrisissen der na-oorlog- se periode woedde die alle gegrondvestte economische stelsels op de voegen deed dreunen, sabbelden we hier gezapig meer dan 3 maanden aan een oplossing van een probleem dat onnodig was opgeroepen en welks oplossing veel geld en veel moeite met zich meebracht! Moïnenteel heef dé landbouw de wind in de zei len, maar de omzetstijging in de tuinbouw is helaas maar matig, zo lazen we. En voor onze Zeeuwse tuinbouw annex fruitteelt kon slechts een zeer ma tige groei vastgesteld worden. Ongeveer de inflatie bijgehouden en dat is toch wel he. minimale om dezelfde te blijven! Om wat korter bij huis te blijven kunnen we een gunstige tot zeer gunstige stand constateren voor de Brocoli, die vooral op Walcheren nog in een flink kwantum geteeld wordt en die er ui. stekend voor staat. Persoonlijk zijn we bang om de normale grote stikstofgiften toe te dienen vanwege een grote blad- groei. Ieder zal, van perceel tot perceel, zijn gewas goed in de gaten moeten houden. Van de veiling heeft ieder weer bericht gekregen voor opgave van contractteelt voor diverse artike Voor hen die een vaste basis wensen is 'het wel aan trekkelijk om een perceel te contracteren! Deze week werd op Walcheren lanubouwgrond verkocht en ook hier de tendens van zéér hoge prijzen, n.l. 20.000 per ha. Het pikante hier was dat het zuivere land bouwgrond betrof en in geen verband is te brengen met recreatie of uitbreidingsplannen of iets derge lijks. Zijn we goed ingelicht dan komen er binnen kort enkele grote complexen in de openbare ver koop in midden-Walcheren. Daar het hier ook om zuivere landbouwgrond gaat, die alleen voor „boe renland" kan dienen, zijn we wel benieuwd hoe hier van de uitslag zal zijn. de jongeren toch nog niet geheel kopschuw te heb ben gemaakt. Misschien mogen wij het nog wel zó stellen, dat er toch jongeren aanwezig waren, die be reid zijn om te werken aan hun toekomst! Dat hun inbreng geheel anders is dan die van een vorige gene ratie het heeft gedaan, is iets wat zeker is. Misschien dat het juist voor de oudere ondernemers zo moeilijk is om de bakens te verzetten als het getij keert, want ieder blijft graag werken naar zijn oude vertrouwde s ramien. Zéér zeker zal men moeten rekenen dat, wanneer er nog een toekomst voor gezinsbedrijven in de land- en tuinbouw zal zijn er per man s'eeds méér geproduceerd zal moeten worden. Dit betekent ook, dat de afvloeiing nog wel verscheidene jaren zal aan houden, mede de mogelijkheden die de verdere me chanisatie biedt in aanmerking nemende. In eerste in stantie zitten er in het heden nog véél onbenutte kan sen, de met een gezond opgezette samenwerking van enkele bedrijven al direkt een gunstiger bedrijfsren- dement laten zien. Hopelijk dat in deze geest de jon ge generatie van start gaat om het gestelde doel te be reiken. Nimmer zal men moeten proberen om van twee wallen tegelijk te e en, want hierop zal iedere ondernemersvorm kapotgaan. Van harte zullen wij hopen, dat de tijd nabij is, wanneer land- en tuinbouw kan zeggen: „Het begin is er weer", om met gegronde hoop te werken aan de toekomst van onze levens idealen! p EN groep die daar niet veel moeite mee heeft op dit ogenblik zijn degenen die uien hebben geteeld en deze lang hebben bewaard. Deze groep is niet groot, zeker niet in de telers-sektor. Toch zijn er hier en daar op Tholen en ook wel elders van die vasthoudende ondernemers die onverstoord hebben bewaard en op het moment dat we dit schrijven hun export geschikte uien kunnen afleveren tegen een prijs van 80 cent per kg. Dat is een ongekend hoge prijs. We moeten er bij zeggen dat er dikwijls veel utival is, hoewel ook dat van bedrijf tot bedrijf ver schilt. Niettemin is het voor de vasthouders van uien een goed seizoen geworden. Enkele weken geleden was er even een flinke te rugslag toen rond en iets beneden 50 cent per kg werd betaald voor de export uien maar dat is nu weer wel heel anders geworden en zo zien we op nieuw dat het wel heel gek kan gaan met de prijs van dit produkt. Het gaat er alleen maar om dat het aanbod op de Europese en wereldmarkt niet te groot is en dat was na het seizoen 1972 niet het geval. Het voorgaande jaar bewees dat het ook anders kan. Wat er overigens allemaal kan in deze tijd, zagen we opnieuw toen binnen ons gebied appelen uit Ja pan op de markt verschenen. Na de transistorradio's en camera's nu dus ook al fruit uit dit deel van de wereld dat steeds meer van zich doet spreken op economisch gebied! De appel uit Japan, die onder de naam Kokko op de Nederlandse en West-Europese markt komt is erg sappig, rood van kleur met een fraaie blos. Er wordt uitstekend verpakt, apart per appel in z.g. cellpack karton. De prijs is er ook naar en ligt boven f 2, per kg. Maar het bewijst dat de wereld open is. Dat bewezen trouwens ook de fruittelers uit Zweden die dezer dagen op de West-Duitse appelmarkt met bes te proefpartijen goudreinette kwamen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 23