e EEN BEGRIP VOOR OPRAAP PERSEN CEBECO-HANDELSRAAD Aandacht Massey Ferguson voor geluidsniveau motoren Lely getrokken kunstmeststrooier met aftakasaandrijving type L 2500 MECHANISATIE. NIEUWS WELGER maakt Uw keus gemakkelijk lage onderhoudskosten voor elk bedrijf een geschikte pers lange levensduur met capaciteiten variërend van 10 tot 22 ton/uur eenvoudige bediening Dus. ook voor Uw bedrijf een Weiger pers. bedrijfszeker m **'- -• **- m- - mmmm. mfë&jjËÊ wM témmd m (Vervolg van pagina 7) noodzakelijk kunnen zijn. In plaats van de grondbe- handeling kan beter gelijktijdig met het zaaien lin daan in de zaaivoor worden gespoten. Men kan dan volstaan met 1 1 lindaan per ha. Aparte apparatuur is nodig. Op kleigrond kunnen ritnaalden en emelten scha de veroorzaken, hoewel deze insecten hier slechts weinig voorkomen. Zonodig Wan eenzelfde bestrij dingswijze worden aangehouden als hiervoor werd beschreven. Op kleigrond moet echter tevens reke ning worden gehouden met springstaarten en biete kevertjes. Voor de bestrijding van springstaarten is lindaan het meest aangewezen middel. Een zaadbe- handéling met lindaan is vrijwel steeds afdoende. In uitzonderingsgevallen zullen extra maatregelen noodzakelijk zijn. Deze kunnen bestaan uit een grond- of een zaaivoorbehandeling met lindaan. Ook met Temik granulaat (6 kg/ha) wofdt een redelijke be strijding van springstaarten verkregen. In proeven bleek deze echter niet beter te zijn dan de zaadbe handeling met lindaan. Springstaarten bestrijden met Temik is dus een dure bestrijdingswijze. Bietenkevertjes treden de laatste jaren plaatselijk nogal sterk op de voorgrond. Ook voor dit insect is de, zaadbehandeling een voor de hand liggende be strijdingsmaatregel. Wanneer echter een ernstige aan tasting optreedt is een zaadbehandeling beslist niet toereikend. Een grond- of zaaivoorbehandeling kan dan tevens noodzakelijk zijn. Deze is aan te beve len, wanneer bieten na bieten of spinazie worden ge teeld. Wanneer bieten geteeld worden op een per ceel waar naast vorig jaar bieten stonden kan met een zaadbehandeling van 2025 meter worden volstaan. In proeven bleek Temik granulaat (dosering 6 kg/ ha) een vrjj goede bestrijding van bietekevertjes te kunnen geven. Een zaaivoorbehandeling met lindaan bleek echter beter te zijn. TEMIK ALS AALTJESDODER TEMIK is allereerst een systemisch werkend aal- 1 t j esbestrjj ding smiddel. Het middel werkt het binnendringen van de aaltjes tegen en remt de ver meerdering van de binnen gedrongen aaltjes af. Te mik heeft vooral invloed op de eerste generatie van het bietecystenaaltje. De invloed op de vorming van cysten in volgende generaties is gering. Bij aanwending van een dose ring van 25 kg Temik/ha bij het zaaien van de bie ten werd in proeven aan het eind van het seizoen weinig verandering vastgesteld in het aantal cysten en levende larven in vergelijking met onbehandeld. De verzieking van de grond gaat dus normaal verder. Welke betekenis Temik als aaltjesbestrijdingsmiddel in de toekomst zal hebben bij de intensivering van de bietenteelt is nog onduidelijk. De waarde moet ze ker niet overschat worden. Wanneer minder dan 25 kg Temik/ha wordt toegepast zal de aaltjesdoding minder zijn. Ook dit zal nog nader bekeken moeten worden. Een dosering van 6 kg/ha, die aanbevolen wordt voor de bestrijding van voorjaarsinsecten, zal waar schijnlijk nauwelijks invloed hebben op cystenaaltjes. Temik is een voor mens en dier bijzonder giftig middel. De op de verpakking aangegeven voorzor gen moeten nauwkeurig worden opgevolgd. Het gra nulaat moet bij de toepassing volledig met grond be dekt worden. Een regelmatige verdeling van het gra nulaat is zowel voor de werking als voor het voorko men van kiembeschadiging gewenst. De granulaat strooier moet van te voren zeer nauwkeurig worden afgedraaid. Een deel van Massey-Ferguson's nieuwe produktont- wikkeling vindt men in Peterborough, waar de Perkins motorengroep eind 1972 één van de meest geavanceerde geluidcellen in Europa op het gebied van motoren in ge bruik nam. De ruimte is zodanig ontworpen dat niet alleen het geluid van de kale motor, maar ook van een grote serie machines en ander aangedreven materiaal ge meten kan worden. Om het geluidniveau te verminderen worden in vele landen veranderingen in standaardpro- dukten door de wet voorgeschreven. De nieuwe geluid cel zal Perkins helpen zijn positie in de ontwikkeling van rustiger motoren te handhaven. Alle inwendige opper vlakten zijn geïsoleerd met ongeveer 6000 wigvormige polythereen schuimdelen. De vier vaste kanalen door het plafond zijn geluiddempende aan. en afvoerkanalen. C. van der Lely N.V. te Maasland meldit ons dat bin nenkort een nieuwe getrokken kunstmeststrooier met een grote bakinhoud L 2500 leverbaar zal zijn. Voor die be drijven die ingesteld zijn op het verwerken van kunst mest in bulk is de nieuwe L 2500 dan ook bijzonder ge schikt. De lange en lage voorraadbak van de nieuwe L 2500 met een bakinhoud van maar liefst 1170 ltr kan mede door de geringe hoogte van 1.45 mtr gemakkelijk onder de silo gereden wordien. Het totaal volgeladen ge wicht wordt door de uitgekiende constructie zo verdeeld, dat insporen van de wielen, voorzien! van 10 x 15 banden, tot een minimum wordt beperkt. Door het uitnemen van de verende aanvoerschroef kan de L 2500 ook voor trans portdoeleinden (bijvoorbeeld als graanwagen) ingezet worden. STRIJEN OUDENHOORN Kromme Elleboogseweg 8 Molendijk 58 Tel. 01853-1678 Tel. 01882-318 Vert. A. v. d. Waal, tel. 01804-12378 Vert. H. Glerum, tel. 01854-1721 it. - yjfc 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 15