AKKERBOUWNIEUWS UIT HET BEDRIJFSLEVEN Brouwgerst contracten matiging teelt aardappelen en uien Rassenkeuze brouwgerst 1973 Nieuwe bestrijdingsmiddelen tegen duist- en^reedbladige onkruiden duphar-tqk-ultra vloeibaar De beschermende werking van DNOC tegen schimmelaantasting in granen Verkoop De Ridder strohakselaars en loofklappers door Vicon NV 0 9 Zoals reeds eerder gemeld werd onlangs tussen C.B.K., Landbouwschap, coöperaties en particuliere handel over eenstemming bereikt over het brouwgerstcontract oogst 1973. Van oogst 1973 zal maximaal 40.000 ton op contract worden geleverd zodat nog 20.000 ton aanvullend kan worden gecontracteerd. Voor oogstjaar 1974 zijn door het C.B.K. 20.000 ton brouwgerst op contract in het voor uitzicht gesteld waarvan dus nog 10.000 ton aanvullend gecontracteerd moet worden. Voor 1975 is het C.B.K. voorlopig slechts tot een toezegging van 10.000 ton be reid gevonden. Alhoewel van landbouwzijde bij het C.B.K. gepleit is voor grotere brouwgerstcontractafname opdat er meer gelegenheid komt tot het afsluiten van meerjarige contracten was het C.B.K. hiertoe nu nog niet bereid. Op e.e.a. zal later echter kunnen teruggekomen. De gedachten van de georganiseerde landbouw gaan bijv. naar brouwgerstcontracten voor 1973 van 40.000 ton, 1974 - 45.000 ton en 1975 - 50.000 ton. De contractprijs voor oogst 1973 zal eerst definitief kunnen worden vastgesteld als de Interventie- en drem- pelprijzen van gerst en tarwe seizoen '73/'74 bekend zijn. Deze prijs zal in ieder geval echter 41,86/100 kg zijn. Nadere gegevens over de opbouw van de contractprijs, de marge voor coöperaties en handelaren en de „telers- streefprijs", zullen, zo is toegezegd, volgen. NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR STRO ALS INDUSTRIËLE GRONDSTOF Door het I.B.V.L. te Wageningen wordt momenteel ge werkt aan een zgn. „ontsluitings" procédé voor stro. De daarbij o.m. beschikbaar komende vezel biedt mogelijk heden tot verwerking door de papierindustrie. Betere valorisatiemogelijkheden voor het stro behoren dan tot de mogelijkheden. Eerst dient nog op basis van die te ver wachten kosten- en rendementsgegevens de economische opzet van e.e.a. uitgewerkt te worden. Daarnaast zal voor realisering van het procédé een vrij omvangrijke fabriek nodig zijn. Voor de financiering van een voor lopig te ontwikkelen proeflijn wordt mede gedacht aan de landbouw. Het wordt van belang geacht dat de land bouw als grondstofleverancier bij de verdere ontwikke ling ten nauwste betrokken blijft. Voor de proefopzet gaan de gedachten uit naar de verwerking van 5000 10.000 ton stro. De L.M.IJ. heeft zich met een brief tot het K.N.L.C. B.V. Kweekbedrijf Zeider te Ottersum schrijft ons het volgende: Zoals bekend is die brouwkwaliteit van het ras Berac oogst 1972 in sommige gevallen tegengevallen. Dit be treft voornamelijk een aantal partijen die in het zuidwes ten geteeld zijn. Berac geteeld in Frankrijk is zonder uit zondering van uitmuntende kwaliteit. Een nadere analyse van de problemen heeft ons geleerd dat de moeilijkheden vooral samenhangen met het voorkomen van door Fusa- riumsoorten aangetaste korrels, die als bruin verkleurd te herkennen zijn. Gelegerde percelen van alle brouw- gerstrassen blijken, vooral in 1972, sterk met die ziekte te zijn besmet. Gelegerde gewassen van Berac hebben doorgaans echter nog redelijke sorteringen bereikt en zijn in de brouwsector afgezet. Van de andere rassen zijn vrijwel alle zwaar gelegerde gewassen afgezet in de voer- sector omdat de sortering te fijn bleef. Er zijn daarom praktisch geen andere partijen dan Berac vermouten. De conclusie van de verwerkende industrie is dan ook, dat vooralsnog de moeilijkheden te wijten zijn aan de prak tij kkwaliteiten van de oogst 1972. Als we de met fusa- gewend waarin er op gewezen wordt dat er grote kans bestaat, dat het areaal aardappelen en uien dit jaar zeer sterk zal worden uitgebreid, in verband met de huidige goede prijzen voor deze produkten. Ongetwijfeld zal dit leiden tot een zodanige vergroting van de produktie, dat een bijzonder ernstige prijs val in het volgend seizoen niet kan uitblijven. Het bestuur van de LMIJ vreest, dat deze ontwikkeling ernstige financiële gevolgen zal hebben voor de telers van aardappelen en uien. Naar haar oordeel is het dan ook nodig, dat pogingen worden ondernomen om een al te drastische uitbreiding van de oppervlakten aardappe len en uien te voorkomen. In verband daarmee zou wel licht een beroep kunnen worden gedaan op de telers in Nederland om zich in dit opzicht te matigen. Verzocht wordt aan deze kwestie aandacht te willen schenken in het verband van de 3 CLO's en al het mogelijke te doen om een onverantwoord sterke uitbreiding van de aard appel- en uienteelt tegen te gaan. rium besmette partijen buiten beschouwing laten kunnen we zonder meer stellen dat de brouwkwaliteit van Berac steeds goed is geweest. Om het komende jaar moeilijkheden te voorkomen vra gen wij met klem uw aandacht voor het volgende: Fusa- rium krijgt alleen kansen in gelegerde gewassen. Nog afgezien van ziekten, geven te vroeg gelegerde gewassen een slechte_sortering met veel uitval en een eiwitgehalte dat hoger dan normaal is. In overleg met het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid wijzen wij er daarom op, dat in 1973 met een veel min dere stikstofbemesting dan in andere jaren kan worden volstaan. De stikstoftrappenproeven van dit instituut te Colijnsplaat maakten uit dat in 1971 en 1972 een bemes ting tussen 0 en 30 N per ha het beste resultaat gaf. De adviezen voor dit jaar, na alweer een droge winter, zijn om opnieuw zeer voorzichtig te zijn met stikstof en op bietenland niet meer dan ongeveer 30 kg N per ha te geven als men normaal 70 kg N op Berac geeft. Wij garanderen U dat een weinig gelegerd gewas Berac de beste opbrengst brouwgerst, van uitmuntende kwaliteit gaat leveren. Aldus Kweekbedrijf Zeider. Philips - Duphar Nederland N.V. afd. fytofarmacie veilig is voor gewas kan in alle zomertarwerassen mledt ons een tweetal recent toegelaten toepassingen nl.: worden toegepast. voor bestrijding van duist, windhalm, eenjarige grassen en breedbladige onkruiden in zomertarwe. Het middel heeft de voordelen dat het kan direct na het zaaien worden toegepast niet behoeft (még zelfs niet!) te worden ingewerkt op alle grondsoorten kan worden toegepast een gelijktijdige bestrijding geeft van duist en één jarige breedbladige onkruiden Een bespuiting met DNOC van gewas, grond en onkruid beschermt het graangewas tegen de vroege aantasting van diverse schadelijke graan- schimmels, o.a. meeldauw. Het fungicide-effect en een grotere opbrengst komt het duidelijkst tot uiting op percelen met een grote infectiedruk op het moment van de be spuiting. Reeds bij een lichte infectiedruk wordt een meeropbrengst van 300 a 400 kg/ha zaad verkre gen. Aldus de conclusie van het Biologisch Laboratorium van Vondelingenplaat BV te Baarn, die de fungicide- waarde van onkruidbestrijding met DNOC (in dit geval Trifocide) nader onderzocht. VerdugtVonde lingenplaat schrijft ons over DNOC als eerste be scherming tegen schimmelaantasting in granen het volgende: De belangrijkste zorg waarmee de graanteler wordt geconfronteerd, is de bestrijding van ziekten en on kruiden. Vooral in een jaar met een zachte en droge winter is deze extra groot. Zowel de ziekten als de onkruiden worden dan in deze periode niet in hun uitbreiding of groei geremd, en zijn in het voorjaar zo ver ontwikkeld, dat zij een bedreiging voor het gewas vormen. Niet alleen de onkruidbestrijding, doch ook de afremming van de ziektenontwikkeling vraagt al vroeg speciale aandacht. In 1972 waren de omstandigheden van dien aard, dat de infectiedruk van sommige schimmels (echte meeldauw en roesten) reeds vroeg een gevaarlijke hoogte kon bereiken en het ziet er naar uit, dat 1973 niet anders wordt. Door de droge winter van 1972 was de stikstofvoor- raad in de grond groot en groeiden de gewassen we lig op, waardoor het klimaat in het gewas ideaal was voor de ontwikkeling van de meeste schimmels. Vele tarwepercelen waren dan ook eind mei massaal aan getast door echte meeldauw. Deze percelen, die ook bijzonder gevoelig bleken te zijn voor afrijpingsziek- ten, gaven bij de oogst lage zaadopbrengsten. Van dit ongunstige jaar voor de graanteler heeft het onderzoek dankbaar gebruik gemaakt. De bruik baarheid en de effectiviteit van fungiciden tegen graanschimmels is uitgebreid beproefd en de meeste van deze onderzoekingen hebben een duidelijke uit komst gegeven. Naast dit specifiek gericht onder zoek werd door het Biologisch Laboratorium van Vondelingenplaat BV te Baarn ook de fungicide- waarde van een onkruidbestrijding met Trifocide (DNOC) nader bekeken. Het was reeds tientallen jaren bekend dat DNOC goede schimmeldodende eigenschappen heeft, doordat in de praktijk al op gevallen was dat een onkruidbestrijding met dit mid del resulteerde in een langer vrij blijven van deze ziekten. In dit aanvullend onderzoek, dat in de be langrijkste akkerbouwgebieden in Nederland werd uitgevoerd, is inderdaad gevonden, dat de fungicide- werking van Trifocide (DNOC) voor de graanteler van grote betekenis is. Per 1 februari j.l. heeft Ridder Landbouwmachines NV, te Harderwijk de exclusieve verkoop van de benkende Ridder strohakselaars en loofklappers in handen gegeven van Vico NV te Nw-Vennep. Door deze vorm van samenwerking profiteert Ridder NV, van de slagvaarigheid van een goed ingevoerde ver kooporganisatie, die Vicon Verkoop Nederland BV heeft opgebouwd. Ridder Landbouwmachines NV heeft daardoor de handen vrij gekregen voor een efficiënt mogelijke fabrikage van grote serie's, zodat aan de toenemende vraag ook in Frankrijk en En- land voldaan kan worden. Duphar tok ultra vloeibaar dient zo spoedig mogelijk onder gelijkmatige verdeling van de spuitvloeistof na het zaaien van de zomertarwe te worden toegepast. Toepas sing na opkomst van de onkruiden of na opkomst van de wintertarwe is niet7 mogelijk. Aangezien het middel een bodemherbicide is, moet de grond van het te behandelen perceel zo vlak mogelijk zijn, zonder grove kluiten. De dosering bedraagt op zeeklei- en zavelgronden met minder dan 30 slib en op rivierklei- en lössgronden: 8 lt/ha op zeekleigronden met meer dan 30 slib: 10 lt/ha op gronden met meer dan 6 humus de hoogste dosering. Het middel is eveneens toegelaten voor onkruidbestrij ding in wintertarwe. De onkruidbestrijdingsresultaten in wintertarwe zijn doorgaans weinig afhankelijk van het vochtgehalte van de grond. In zomertarwe daarentegen kunnen de resultaten na toepassing op een droge grond gevolgd door een langdurige droge periode soms wat min der zijn, zodat toepassing bij vroege zaai de voorkeur verdient. DITHANE M-45 SPUITPOEDER Voor bestrijding van Rhizoctonia lakschurft bij de poot-, consumptie- en fabrieksaardappelteelt is de droog- ontsmettings- of poedermethode met Dithane M-45 op basis van mancoceb een veilig ontsmettingsmiddel voor gewas en toediener. In de praktijk is de toediening zeer eenvoudig uit te voeren bijv. tijdens het poten met de volautomatische pootmachine. De dosering is 300 gr. per 100 kg pootgoed. Door over iedere 50 kg pootgoed, diie in de voorraadbak wordt gestort, met een bus of maat beker telkens 150 gr. van de normale spuitpoedervorm van Dithane M-45 zo gelijkmatig mogelijk uit te strooien kan met weinig werk en kosten deze droogontsmetting ■worden uitgevoerd. Het middel moet vooral in de buurt van de pootketting aanwezig zijn. Tijdens het poten brengt de pootketting de aardappelen in een zodanige beroering, dat ze, voor dat ze in de grond komen, rondom worden bepoederd. Indien men aan het begin van een te poten perceel ook de eerste 10 a 20 m volledige bepoederde knollen wil poten, moeten onderin de voorraadbakken per bak onge veer 10 kg knollen worden gebracht. Deze knollen moe ten reeds zijn bepoederd of moet men alsnog bepoederen, voordat men de volgende 50 kg pootaardappelen in de bak stort. Uit het onderzoek is gebleken, dat Dithane M-45 (man- cozeb) een Rhizoctoniabestrijding geeft, die tenminste op het niveau ligt van een op tijd uitgevoerde ontsmetting met organisch kwik. Het middel is veilig zowel voor niet- voorgekiemd als voor voorgekiemd pootgoed dat met de vol-automatische pootmachine wordt gepoot. Ook een eventuele overdosering is niet schadelijk voor de kiemen. Het middel is weinig giftig en kan als een veilige vervan ger van kwik beschouwd worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1973 | | pagina 6